Author Topic: Intrebari care nu merita un thread separat  (Read 53919 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline wolfenste

Intrebari care nu merita un thread separat
« on: 23 November 2018, 22:45 »
Ce inseamna 2nd party Board Manufacturers? Contextul IT, in fabricarea componentelor pc.
 

Offline oldshooterman

Intrebari care nu merita un thread separat
« Reply #1 on: 24 November 2018, 21:16 »
Sunt companii detinute doar partial de catre proprietarul produsului.
 

Offline Eraxus

Intrebari care nu merita un thread separat
« Reply #2 on: 25 November 2018, 16:54 »
Am observat un thread, pe aria de publicitate a acestui forum în care, vânzătorul, a specificat faptul că a lui GTX 1070 nu a fost utilizată pentru mining, de unde și prețul mai mare în raport cu o placă video identică.
Să înțeleg că, o placă video folosită pentru a crea monede virtuale, se poate arde mult mai repede față de o alta folosită, doar ocazional, în jocuri?
 

Offline Nekrataal

Intrebari care nu merita un thread separat
« Reply #3 on: 25 November 2018, 17:49 »
Nu, in cel mai rau caz au probleme ventilatoarele. Asta daca nu au fost curatate/schimbate sau daca placa a minat foarte mult timp. Ex: hd7970 sau 290. Un 1070 nu a avut atata timp in piata fata de un 7970.

Le: mai este un aspect, daca ai observat pe olx sunt extrem de multe placi, practic olx-ul este inundat de placi. Asa ca esti obligat sa lasi la pret daca vrei sa ai sanse sa vinzi. Aici nu este cazul, pt ca nu sunt atat de multe anunturi, si iti permiti sa pui un pret putin mai mare.
« Last Edit: 25 November 2018, 17:52 by Nekrataal »
 

Offline oldshooterman

Intrebari care nu merita un thread separat
« Reply #4 on: 25 November 2018, 18:06 »
Totul e relativ:

"24/7 mining puts a serious strain on the graphics card components, so after a year or so of constant use a lot of the cards will start to fail. Fans wear out, VRMs fail, and RMAs (if you can get them) take weeks to complete..."(pcgamer)

Eu n-as cumpara o pv folosita la minat si nu prea te poti baza pe ce spun cei care le vand. Pot sa cedeze ventilatoarele, VRM-urile, memoriile, condensatori si altele.
« Last Edit: 25 November 2018, 19:32 by oldshooterman »
 

Offline Eraxus

Intrebari care nu merita un thread separat
« Reply #5 on: 25 November 2018, 18:41 »
En n-as cumpara o pv folosita la minat
Dacă vânzătorul specifică faptul că nu s-a folosit, absolut deloc, la minat, atunci ce metodă ar putea folosi un cumpărător de-a verifica acest lucru?
 

Offline Nekrataal

Intrebari care nu merita un thread separat
« Reply #6 on: 25 November 2018, 18:58 »
Nu exista aceasta metoda. Nu exista ceva sa fii 100 la 100 sigur.
 

Offline Eraxus

Intrebari care nu merita un thread separat
« Reply #7 on: 25 November 2018, 19:16 »
Nu exista ceva sa fii 100 la 100 sigur.
Nu urmăresc să fiu sigur 100%.
 

Offline Nekrataal

Intrebari care nu merita un thread separat
« Reply #8 on: 25 November 2018, 19:52 »
Pai nu ai cum sa iti dai seama daca a fost minata placa sau nu. Pur si simplu nu exista metode.
 

Offline wolfenste

Intrebari care nu merita un thread separat
« Reply #9 on: 25 November 2018, 22:01 »
Eu as lua o placa minata dar nu la preturile alea ... Daca e ciuruc, o iau doar la pret de ciuruc. :) E ridicol in unele cazuri, costa minata mai mult decat noua la lansare. Asta pentru ca si magazinele tin preturile sus. Btw, ce are placa asta

https://www.pcgarage.ro/placi-video/asus/radeon-rx-580-strix-gaming-top-edition-8gb-ddr5-256-bit/

 de costa aproape dublu fata de asta?

https://www.pcgarage.ro/placi-video/sapphire/radeon-rx-580-pulse-8gb-ddr5-256-bit/

E acelasi RX 580 pana la urma ...
« Last Edit: 25 November 2018, 22:03 by wolfenste »
 

Offline Nekrataal

Intrebari care nu merita un thread separat
« Reply #10 on: 25 November 2018, 22:09 »
In acest caz este doar lacomia magazinului/distribuitorului.
 

Offline wolfenste

Intrebari care nu merita un thread separat
« Reply #11 on: 25 November 2018, 22:20 »
Dar nu as mai lua Sapphire dupa ce ultima Sapphire m-a enervat cu ventilatoarele ieftine si proaste. Aspectul general de ieftin nu m-a deranjat pana cand nu s-a manifestat si in functionalitate... Am aflat apoi ca problema de la placa mea e una comuna modelelor de la Sapphire si XFX care surpriza, sunt cele mai ieftine si acum. Dar la 2000 ron deja iau alta placa mai buna decat RX 580...
« Last Edit: 25 November 2018, 22:23 by wolfenste »
 

Offline Eraxus

Intrebari care nu merita un thread separat
« Reply #12 on: 26 November 2018, 12:23 »
Unii cumpărători, printre care și cel de aici, sunt în căutarea de componente care să dețină garanție în România.
În cazul în care componenta respectivă se va arde atunci, cel de-al doilea proprietar, poate încasa banii de pe factura de achiziție atâta timp cât, în certificatul de garanție, este înscris primul proprietar?
 

Offline Bogdan_P

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 21 (100%)
  • Newbie
  • Posts: 39
    • View Profile
Intrebari care nu merita un thread separat
« Reply #13 on: 26 November 2018, 13:53 »
Dar nu as mai lua Sapphire dupa ce ultima Sapphire m-a enervat cu ventilatoarele ieftine si proaste. Aspectul general de ieftin nu m-a deranjat pana cand nu s-a manifestat si in functionalitate... Am aflat apoi ca problema de la placa mea e una comuna modelelor de la Sapphire si XFX care surpriza, sunt cele mai ieftine si acum. Dar la 2000 ron deja iau alta placa mai buna decat RX 580...

 Poti sa dai extra pt. un: https://www.forit.ro/placi-video/asus/166155-radeon-rx-580-dual-oc-4gb-gddr5-256-bit/?ref=pricero&utm_source=price-ro&utm_medium=pricegrabbers&utm_campaign=Placi+video&utm_content=Asus&utm_term=Radeon+RX+580+Dual+OC+4GB+GDDR5+256-bit
 Sau MSI Armor: http://www.cel.ro/placi-video/placa-video-msi-radeon-rx-580-armor-oc-8gb-gddr5-256bit-pNSMwPT0m-l/?utm_source=price-ro

 Niciuna nu e stralucita, e un entry level de la Asus/MSI, dar pentru RX 580 nu m-as stresa pentru Strix TOP Edition sau meh, chiar daca era 1.300, dadeai banii aia pe un Sapphire 590 si mai castigai niste FPS, iar de gluma lor cu 2.000 nu mai zic, iei 1070 Ti si am impresia ca Emag a varsat cateva Vega 56 la 1.699 de Black Friday, care oricum nu fac mai mult de 1.600 dar vad ca insista cu ~2.400, cred ca le tin in stand-by special sperand ca bubuie vreun ether si sar iara minerii pe ele, chiar daca ala mai are putin si cade sub $100.
 

Offline wolfenste

Intrebari care nu merita un thread separat
« Reply #14 on: 26 November 2018, 15:50 »
Asa mai merge. As opta pentru MSI ca e mai ieftina cu un leu. Cat despre garantie, e degeaba daca problema apare in anul 3. Eu iau placa pentru mai mult timp si daca am grija de ea, am pretentia sa nu se strice deloc. Adica functioneaza sub 60C, deci nici ventilatoarele nu trec de 60%, alimentata de un Seasonic certificat gold. Filtre de praf, carcasa rece, schimbata pasta. Ce altceva sa-i mai fac, sa-i suflu sub coada?  5 ani functioneaza normal apoi se pensioneaza si intra 'in rezerva' la muzeu. Eu nu le vand si cand am chef pun de un pc retro :)
« Last Edit: 26 November 2018, 15:53 by wolfenste »