Author Topic: Nu mai merg iesirile displayport din placa video  (Read 4646 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline KodiaK

Nu mai merg iesirile displayport din placa video
« Reply #30 on: 26 May 2020, 18:04 »
Pai atunci HDMI-HDMI pt TV, si DP-DVI pt monitor. In felul asta merge perfect si TV si monitor, corect?
In general HDMI e conexiunea pt TV-uri si DP pt monitoare.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline AndreiM1

  • Feedback Score: (0)
  • Full Member
  • Posts: 107
  • Location: Mioveni
    • View Profile
Nu mai merg iesirile displayport din placa video
« Reply #31 on: 26 May 2020, 19:13 »
Corect . Asa le-am si facut . Doar ca nu imi explic de ce nu functioneaza cablul 1 .( Si oricum tv-ul are o problema , 1 singur hdmi din 3 functioneaza ) .
 

Offline oldshooterman

Nu mai merg iesirile displayport din placa video
« Reply #32 on: 27 May 2020, 01:07 »
O solutie sigura e un Adaptor Displayport 1.4 la HDMI 2.0, pe care il folosesc eu de peste un an si merge perfect. Am studiat mult problema inainte sa-l cumpar. In cazul asta poti folosi un cablu HDMI 2.0 spre TV si inca unul spre monitor, din varianta verificata care merge fara probleme si in TV si in monitor. Asta inainte sa arzi si ultima intrare HDMI din TV.

Daca merge solutia DP la DVI, problema e rezolvata si nu mai conteaza de ce nu merge ceea ce nu merge.
 

Offline AndreiM1

  • Feedback Score: (0)
  • Full Member
  • Posts: 107
  • Location: Mioveni
    • View Profile
Nu mai merg iesirile displayport din placa video
« Reply #33 on: 27 May 2020, 11:33 »
Nu are rost  sa mai cumpar si alt adaptor . Dar trebuie rezolvat tv-ul cat timp mai este in garantie . Este chiar ca are o problema din moment ce nu functioneaza decat un singur hdmi din 3 . Am vorbit la Samsung si a ramas sa fiu contactat astazi de cineva de la suportul tehnic . Problema este ca daca trebuie trimis imi trebuie o cutie foarte mare ( mai ales ca tv-ul este si curbat )
 

Offline wntd

Nu mai merg iesirile displayport din placa video
« Reply #34 on: 27 May 2020, 13:12 »
Nu știu de ce rămăsesem cu impresia că la monitor beneficiezi de intrare hdmi și că te foloseai de un cablu hdmi-hdmi....
Referitor la cablul de la punctul 1 probabil că are o problemă (cum ar fi un contact slab pe un fir )...una ce determină o funcționare a acestuia oarecum la limită ori doar in anumite situații . Proba celor din service nu e întotdeauna ceea ce ar trebui sa fie .
 

Offline AndreiM1

  • Feedback Score: (0)
  • Full Member
  • Posts: 107
  • Location: Mioveni
    • View Profile
Nu mai merg iesirile displayport din placa video
« Reply #35 on: 01 June 2020, 12:55 »
Am reusit sa merg la un prieten care are un Samsung  4k TV mult mai performant decat al meu si a mers fiecare cablu la tv-ul lui si fiecare iesire din placa video .
Ba chiar atunci cand am folosit cablul hdmi-hdmi se vedea la fel de bine ca la mine hdmi-hdmi , dar cand am folosit cablul 1 display-port hdmi se vedea impecabil , diferenta mare de culori . Singura chestie este ca nu reda decat 60hz pe tv-ul lui, in timp ce cu un laptop cu placa video 2070 reda 120hz . Placa video rx 5700 nu poate reda pe un tv/monitor 4k 120hz ? Sau este din setari? Este doar o curiozitate , al meu oricum nu are decat 60 .
Este clar ca tv-ul meu are hdmi-urile duse . Am sunat la Samsung si mi-a zis ca trebuie sa comande o placa de baza pentru tv si o sa vina sa mi-o schimbe
« Last Edit: 01 June 2020, 12:58 by AndreiM1 »
 

Offline KodiaK

Nu mai merg iesirile displayport din placa video
« Reply #36 on: 01 June 2020, 15:23 »
In primul rand esti sigur ca TV-ul respectiv suporta 120Hz?
In al doilea rand trebuie cablu mult mai potent pt 120Hz. 4K@60Hz are nevoie de ~18Gbs, in timp ce 4K@120Hz are nevoie de ~30Gbs
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline oldshooterman

Nu mai merg iesirile displayport din placa video
« Reply #37 on: 01 June 2020, 15:36 »
Singura chestie este ca nu reda decat 60hz pe tv-ul lui, in timp ce cu un laptop cu placa video 2070 reda 120hz . Placa video rx 5700 nu poate reda pe un tv/monitor 4k 120hz ? Sau este din setari? Este doar o curiozitate , al meu oricum nu are decat 60.
Ala e cablu DisplayPort 1.2 la HDMI v2.0, nu are latime de banda necesara pentru 4k 120Hz (4.4.4.).
RTX 2070 are iesire DP 1.4, care poate trimite semnal 4k 120Hz full Chroma 4.4.4., dar nu prin cablul ala. Prin cablul ala trece semnal 4k 120Hz doar in format YCbCr 4:2:0, care se incadreaza in latimea de banda de 18Gbps.
 

Offline wntd

Nu mai merg iesirile displayport din placa video
« Reply #38 on: 01 June 2020, 17:22 »
Ca și răspuns la întrebarea de ce din laptopul prietenului îi merge tv-ul în 120hz ,iar din placa ta in maxim 60hz (fără a mă leagă de cablu că ai spus că e vorba de același cablu):
 Ar putea fi și de la driver , dacă ai activat freesync și ai instalat o versiune de driver mai veche decât asta https://www.amd.com/en/support/kb/release-notes/rn-rad-win-20-4-1  . La probleme rezolvate zice așa: " Some Radeon FreeSync Premium supported displays may not list all supported refresh rate options in Windows® when Radeon FreeSync Premium is enabled in the displays OSD settings." .
P.S. Nu este ultima versiune de driver....au mai apărut vreo 2 după aceea. Bine ar fi să și citești să vezi ce și cum stau lucrurile ,asta pt a evita pe cât posibil alte probleme ori măcar pt a avea o idee de unde ar putea proveni acele probleme.
« Last Edit: 01 June 2020, 17:28 by wntd »
 

Offline AndreiM1

  • Feedback Score: (0)
  • Full Member
  • Posts: 107
  • Location: Mioveni
    • View Profile
Nu mai merg iesirile displayport din placa video
« Reply #39 on: 01 June 2020, 20:14 »
freesync mergea activat doar pe tv-ul lui ,pe al meu nu .
Au venit baietii de la service astazi la mine acasa mi-au rezolvat mufele hdmi , acum merg pe tv-ul meu. Merg si mufele din tv , merge si cablul 1 displayport-hdmi si se vede mai bine ( culorile sunt mai clare ) decat daca folosesc dupa hdmi-hdmi
Dar au zis ca sunt folosesc tv-ul pe gaming pentru ca o sa se strice iar mufele . Eu am zis ca il folosesc mai mult sa redau filme dupa pc . Cu toate ca mi se pare aiurea . Daca folosesc tv-ul sa te joci jocuri pe el ti se duc porturile hdmi pe care le folosesti ?
 

Offline wntd

Nu mai merg iesirile displayport din placa video
« Reply #40 on: 01 June 2020, 20:56 »
Pai aia era și șmecheria...tv-ul lui + placa ta video , că doar nu era să se transforme tv-ul tău (despre care ai zis destul de clar că știe maxim 60hz) și să se ducă dintr-odată în 120hz....

Îți dai seama că e o prostie să crezi că ți s-ar putea strica porturile hdmi din tv jucând jocuri...
Bine că ai rezolvat problema și poate că ai învățat ceva.....cum ar fi chestia cu reintroducerea cablurilor , mai ales că poți selecta oricând pe ce monitor/tv să-ți afișeze imaginea (deaia în primul post aici te întrebam dacă scoaterea cablului din tv ținea de estetica de prin preajma biroului... că doar așa s-ar fi justificat scoaterea și mai apoi reintroducerea).
« Last Edit: 01 June 2020, 20:58 by wntd »
 

Offline AndreiM1

  • Feedback Score: (0)
  • Full Member
  • Posts: 107
  • Location: Mioveni
    • View Profile
Nu mai merg iesirile displayport din placa video
« Reply #41 on: 01 June 2020, 22:22 »
Logic ca nu aveam cum sa cred ca pot duce 120hz pe al meu , 60hz scrie clar pe specificatii de la ei .Tv-ul meu nu are nici freesync ,nici pic-pic , nici qled . Dar e posibil sa fi fost activat freesync atunci cand am conectat tv-ul la el . A fot doar o curiozitate a mea de ce nu a mers 120 hz pe al lui , nu e ceva important deoarece al meu nu are atatea functii.
Acum nu o sa mai scot cablurile din el decat daca este neaparat necesar si umblu mai usor . Dar nu inteleg de ce baietii de la service au zis ca daca ma joc consum multe resurse si se strica tv-ul , ba chiar poate sa faca si scurt . Au mai zis daca vreau sa ma joc sa iau monitor , nu televizor . N-am stat sa ma contrazic cu ei . Dar cand faci un campionat de fifa cu prietenii nu prea iti vine sa te joci pe un monitor micut cand ai un tv mare . Are vre-un sens ce au specificat ei ?
 

Offline oldshooterman

Nu mai merg iesirile displayport din placa video
« Reply #42 on: 01 June 2020, 22:43 »
Baietii de la service habar n-au de nimic. Stiu doar ca daca se strica intrarile trebuie inlocuita placa digitala (in cazul de fata) si cel mai probabil habar n-au ce componente sunt pe placa aia si ce-i cu semnalele care intra in TV. Nu e nici o diferenta daca te joci pe TV, pe monitor sau pe proiector.
 

Offline AndreiM1

  • Feedback Score: (0)
  • Full Member
  • Posts: 107
  • Location: Mioveni
    • View Profile
Nu mai merg iesirile displayport din placa video
« Reply #43 on: 01 June 2020, 23:41 »
ok . multumesc pentru informatii
 

Offline Robert Solea

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 2
    • View Profile
Nu mai merg iesirile displayport din placa video
« Reply #44 on: 06 August 2020, 14:29 »
salut ma poate ajuta cineva
Cand intru pe un joc imi da black screen si se tureaza ventilatoarele si nu mai pot face nimic doar sa il opresc de la buton