Author Topic: nVidia - Arhitectura Turing  (Read 140156 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline oldshooterman

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #210 on: 15 August 2018, 23:43 »
Placile astea vor fi oricum mai tari decat generatia actuala in orice DX, partea cu ray tracing e un bonus in care caz placile noi rezolva de 6x mai eficient RT, RT fiind posibil si cu placile actuale prin soft, dar ineficient.
Unreal Engine suporta RT, , userii vor fi in limba ca sa joace Metro Exodus cu RT activat (chiar daca va arata excelent si fara...), caz in care cei cu placi vechi vor vedea doar un slideshow si vor saliva dupa placile noi cu RT. ;D

 

Offline astateofmind

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #211 on: 16 August 2018, 01:14 »
Si un motiv destul de bun pt nvidia sa alimenteze piata cu povesti, probabil si prin intermediul postarilor pe diverse forums:

https://wccftech.com/nvidia-receives-rare-double-upgrade-from-wells-fargo/
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline oldshooterman

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #212 on: 16 August 2018, 01:23 »
 “Turing is NVIDIA’s most important innovation in computer graphics in more than a decade.”- Jensen Huang

De fapt Tensor Cores nu sunt pentru ray tracing. Pentru accelerarea RT in timp real cipul e dotat cu RT Cores... ;D

Tensor Cores sunt pentru accelerarea unor calcule folosind AI. Ca urmare cipul Turing functioneaza diferit de arhitecturile anterioare iar specificatiile vehiculate in presa nu au nici o relevanta in comparatie cu ceea ce exista pana acum. ;D
 

Offline astateofmind

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #213 on: 16 August 2018, 01:29 »
Ok, vad ca insisti cu povesti si rumors.

Daca 2080 este peste 1080 ti cu mai mult de 50% (media generala) promit sa nu mai postez pe threadul asta 2 luni. Daca e cu mai putin de 40% promiti sa nu mai postezi 2 luni pe thread? Deal? :D 
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline oldshooterman

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #214 on: 16 August 2018, 01:53 »
Nu e vorba de nici o poveste sau zvon ce am scris in postul de mai sus, e de pe situl Nvidia... ;D
Si nu ma prinzi tu pe mine in capcane cu pariuri... ;D
Esti disperat ca ar putea fi mai performanta decat 1080 Ti desi tie ti se pare ca specificatiile sunt sub 1080 Ti, pentru ca nu poti accepta ca e o arhitectura noua si habar n-ai despre ce e vorba pentru ca nu te documentezi.
 

Offline astateofmind

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #215 on: 16 August 2018, 01:57 »
Nu sunt disperat, pot lua una la orice ora dupa lansare. Va fi si disponibila si mai ieftina decat acolo la tine. Ah, stai, e timpul sa iti trimita nvidia o placa noua si de asta faci valuri?

Nu te prind in capcana cu pariuri? Parca tocmai ce spuneai ca nu am habar despre ceea ce vorbesc in timp ce tu te "documentezi" cu rumors si povesti plus wish-thinking. Dovedeste ca ai habar despre ceea ce vorbesti si accepta pariul daca esti atat de sigur. Dar si tu stii ca e doar bullshit asa ca nu ai curaj :D

Da? E documentat pe site-ul nvidia ca este cu peste 50% mai rapida decat 1080 ti? Unde?

"“Turing is NVIDIA’s most important innovation in computer graphics in more than a decade.”- Jensen Huang" -  la fel spunea si amd despre  vega. Au mai lansat si aia cu poor volta. Rezultatul? un fiasco. Si e tot o poveste, poate reprezenta "NVIDIA’s most important innovation in computer graphics" fara a se traduce si in performanta. La fel ca si in cazul vega care a fost destul de inovativa dar performanta ...nu.

In rest, cu exceptia unei afirmatii destul de irelevante, ai numai zvonuri si nici o cifra reala care sa ateste jump-ul de performanta.

Eu nici macar nu zic ca nu e posibil, zic doar ca datele de pana acum NU Indica un jump de perf de 50%, asa cum sustii tu. Ceea ce e chiar dezamagitor.

Ceea ce am zis este: don't join the hype train, wait and see. Dar asta se pare ca nu iti convine, trebuie sa alimentezi cumva hype-ul. Trimiti raport nvidia cu fiecare post? :D
« Last Edit: 16 August 2018, 02:02 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline oldshooterman

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #216 on: 16 August 2018, 02:23 »
Unde am spus ca 2080 ar putea fi mai performanta cu 50% decat 1080 Ti? Deja ai luat-o pe ulei.
Nici 40% in plus nu e o cifra vehiculata de altcineva decat de tine.
Nici macar nu se poate determina diferenta precisa de performanta, pentru ca sunt prea multe variabile (numarul de jocuri luate in calcul, optimizarea driverului pentru ele, setarile la care sunt facute testele). Sunt suficiente 1-2 jocuri nesemnificative introduse in teste, pentru care inca nu va fi optimizat driverul de test, pentru a scadea semnificativ media, motiv vanat cu ardoare de astia ca tine pentru a putea arata cu degetul ca performanta n-ar fi suficienta.
 

Offline astateofmind

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #217 on: 16 August 2018, 02:35 »
Eu ma indoiesc si de 40%. Probabil va fi cel mult 10-15%, daca va fi.

Ai spus de titanv "We experienced performance differences up to 40%, most were around the 30% mark". In plus ce ai dat sustinea ca in 4k diferenta este de 40%+

Ai  mai spus ca 2080 e peste titanv pt ca preferi sa impingi niste zvonuri in fata. Adica s-ar ajunge la un 50% ca doar nu o fi cu 1% peste titan V.

So cam 50%.

Nu se poate determina dar arunci cu afirmatii gen "e peste titan v" lejer.

Ok, o lasam mai jos? 40% pentru tine si 30% pt mine? Pare mai realist? In 4k ca sa nu existe dubii.

Sau ar fi preferabil ca totusi sa existe niste cifre inainte de a arunca cu afirmatii gen "e mai rapida decat titan v pt ca e alta arhitectura si nu stii tu in timp ce eu stiu".
« Last Edit: 16 August 2018, 02:38 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline oldshooterman

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #218 on: 16 August 2018, 03:17 »
Ti-am dat un review mai recent decat cel pe care l-ai postat tu, nu mai incerca sa introduci manipulari la ce scrie acolo. Scrie exact in ce jocuri si in ce conditii au reiesit diferentele respective de performanta.

"We experienced performance differences up to 40%, most were around the 30% mark, with varying games below or above that average." Adica media ar fi in jur de 30%, nu 40%, si oricat peste cat e media e ceva mai mare, nu 50%.
 

Offline astateofmind

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #219 on: 16 August 2018, 03:26 »
Da, si ti-am zis: de acord, nu 50% hai 40%.

Ma rog, daca multe sunt in jur de 30% si sunt si up to 40% atunci media lor va fi peste 30%. De unde am si zis: tu ai ajuns la concluzia ca 2080 este cu 40% peste 1080 ti. Mai ales in 4k. Ai curajul sa susti asta si prin pariu :D

Dar pana una alta explica in ce conditii, din ceea ce sustii si stii tu, va fi 2080 peste titan V. Viteze stoc.

Mai ales avand in vedere ca sunt cam aceeasi arhitectura dar cu un numar de unitati total diferite si cu viteze boost nu prea diferite (din nou, luand de bune numerele de pe techpowerup care insa par a fi destul de realiste si in concordanta cu restul datelor).

mai postez o data caracteristicile:

1: RTX 2080:  Shading Units 3072; TMUs 192; ROPs 64; SM Count 24; Tensor Cores 384; Boost Clock 1750 MHz; Bandwidth 448.0 GB/s; FP32 (float) performance  10,752 GFLOPS; TDP: 180 (sau 200)

2: Titan V:      Shading Units 5120; TMUs 320; ROPs 96; SM Count 80; Tensor Cores 640;  Boost Clock 1455 MHz; Bandwidth 652.8 GB/s; FP32 (float) performance 14,899 GFLOPS; TDP: 250.

Sanse ca 1 sa fie peste 2? Zero.
« Last Edit: 16 August 2018, 03:27 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline oldshooterman

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #220 on: 16 August 2018, 03:57 »
Unde am zis ca ar fi cu 50% peste 1080 Ti?(quote)
Unde scrie ca eu am ajuns la concluzia ca ar fi cu 40% peste Titan V?(quote)
Unde scrie ca sunt cam aceeasi arhitectura, din moment ce Nvidia arata clar ca nu e aceeasi arhitectura?(quote) (Pascal vs Turing, ca despre asta e vorba, nu Volta vs Turing, pentru ca pe Volta nu au scos placa de gaming)

Iarasi pui ideile tale in gura altuia, de unde rezulta o discutie de tip "flame" in incercarea de a-ti da singur dreptate rastalmacind toata discutia.
...................................................................................
Ca sa vedem de unde a inceput discutia si despre ce vorbim:
Ma refeream la specificatiile de pe techpoweup, daca sunt cele reale e cam greu, daca nu imposibil, sa depaseasca 1080 ti. Doar in situatii specifice in care foloseste tensor cores poate fi peste.

Daca specificatiile sunt corecte 2080 stoc va fi cam pe la acelasi nivel cu 1080 ti stoc. Ceea ce nu e de loc impresionant.

Hmmm, specificatii sub 1080ti. Ar fi cam ciudat ... 1080 ti ar ramane cea mai puternica placa pana la 2080 ti.

Si nu eu am spus ca e peste Titan V. Si despre asta am mentionat ca e tot zvon. Mai e ceva neclar?

« Last Edit: 16 August 2018, 04:26 by oldshooterman »
 

Offline astateofmind

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #221 on: 16 August 2018, 04:41 »
Ai spus ca este peste titan v, nu cu 40%. Unde am spus eu asta?

Ai zis ca TV este cu peste 30% peste 1080ti, ai dat si articol. Si ca 2080 este peste TV (chiar si zvon) de unde reiese ca 2080 ar fi cam cu 40% peste 1080 ti - in 4k.

Ti-am dat specificatii volta vs turing (alleged dar destul de probabile) pt a vedea ca este f improbabil ca zvonul cu 2080 peste titan v sa fie adevarat. Ca si despre asta discutam. Tu ai adus zvonul.

E neclar cum iei orice zvon si il umfli cat mai mult. Care e interesul tau de a amplifica hype-ul?
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline axxel4you

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #222 on: 16 August 2018, 10:12 »
Metro Exodus am impresia ca foloseste doar partial Ray tracing, la cum arata filmuletul postat mai sus nu prea arata prea convingator in comparatie cu filmuletul inspirat din star wars. Exista vreun benchmark pentru Ray Tracing, poate nu este neaparata nevoie de tensor cores ca sa mearga cum trebuie.
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline KodiaK

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #223 on: 16 August 2018, 10:41 »
Teoretic Ray Tracing ar trebui sa fie "the shit". Ar schimba complet felul cum se calculeaza iluminarea unei scene. Acum cat de bine va fi implementat de developeri ramane de vazut. E mai putin important ce suport hardware ofera un GPU si mult mai important cum profita de el developerii. Vezi Async Compute, introdus de AMD de pe vremea HD79xx, dar nici pana acu nu cred ca exisat joc care sa profite la maxim de el.
Probabil ca la fel va fi si cu RT ceva ani de acu inainte, pt ca pana nu il suporta cum trebuie si placile mid/low-end nu or sa se oboseasca developerii sa faca cine stie ce chestii cu el.
Asus TUF X670E-PLUS | 7800X3D | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB G.SKILL Trident Z5 NEO 6000Mhz CL30 | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
 

Offline oldshooterman

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #224 on: 16 August 2018, 11:36 »
Ray Tracing fiind o functie mare consumatoare de resurse, cel mai probabil va putea fi setata ON-OFF si cu mai multe niveluri de calitate, precum la programele profesionale (Autodesk in exemplul din atasament).