Author Topic: nVidia - Arhitectura Turing  (Read 135118 times)

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Offline astateofmind

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #30 on: 11 June 2018, 21:00 »
30 iulie este in H2 :D

Dar nu cred sa apara ceva pe piata, mai ales custom, pana in septembrie ...
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline oldshooterman

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #31 on: 12 June 2018, 13:46 »
Se speculeaza sfarsit de septembrie/octombrie pentru cei cu sperante de a putea pune mana pe asa ceva.

In principiu e posibil sa lanseze ceva in 30 iulie, chiar daca Huang a afirmat ca pana la noua arhitectura mai e de asteptat (pentru ca nu e clar la ce s-a referit). Ar putea fi doar un Pascal imbunatatit pe 12nm, daca nu Volta fara nuclee tensor.
Din 2019 intra si ei cu cipuri pe 7nm, deci ar fi cazul sa lanseze ceva.
 

Offline astateofmind

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #32 on: 12 June 2018, 16:07 »
Din 2019 intra si ei cu cipuri pe 7nm, deci ar fi cazul sa lanseze ceva.

Depinde ... q1 2019? Atunci clar nu lansează nimic anul asta.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline EXxx

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #33 on: 12 June 2018, 16:17 »
e greu de zis ce se intampla insa tind sa cred ca au sa scoata ceva si anul asta. Cum nVidia foloseste TSMC pentru gate-ul de 7nm, cred ca cel mai probabil dupa q1-q2 2019 pentur 7nm(asta daca restul lucrurilor sunt gata). Pe 7nm au aparat soc-urile de la qualcomm/arm? Doar de la fabricile samsung din cate stiu. E posibil sa vedem un refresh pe 12nm si la nu multa vreme ceva pe 7nm.
 

Offline astateofmind

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #34 on: 12 June 2018, 17:09 »
Nu are logica sa scoată 2 generatii diferite la cateva luni distanta. Poate sa scoată 1180 pe 12 și mai târziu restul pe 7 dar iar nu prea are logica.

Mai ales in contextul in care au exact zero concurenta și pot sa tragă de pascal mult și bine.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline oldshooterman

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #35 on: 13 June 2018, 12:31 »
Depinde de cum le merg vanzarile. Ceva nou ar putea sa revigoreze mult vanzarile la placile pentru gaming, pentru ca multi astepta ceva nou. Daca le merge foarte bine oricum, e posibil sa mai amane lansarea la ceva nou.
 

Offline oldshooterman

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #36 on: 13 June 2018, 15:26 »
E sigur ca Nvidia va lansa noile placi video din familia cu cod "Turing". S-a aflat ca producatorii au primit tot ce trebuie pentru a realiza noile placi video, care se asteapta sa livrabile pe piata cel tarziu in august.
 

Offline Dundee

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #37 on: 13 June 2018, 16:45 »
https://www.tweaktown.com/news/62196/nvidias-next-gen-gtx-1180-rumors-999-1499-aug-sept/index.html

Cred ca ar trebui sa luam articolul asta ca amuzament, fiindca mi se pare o tampenie cresterea asta MSRP presupusa.
Si din ce am observat, TT pare un cancan al stirilor despre hardware.
 

Offline astateofmind

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #38 on: 13 June 2018, 19:54 »
Depinde de cum le merg vanzarile. Ceva nou ar putea sa revigoreze mult vanzarile la placile pentru gaming, pentru ca multi astepta ceva nou. Daca le merge foarte bine oricum, e posibil sa mai amane lansarea la ceva nou.

De acord, ceva nou ar putea creste vanzarile - daca ar avea probleme cu vanzarile. Dar cred ca ti-a scapat ce am spus :)

Am spus ca nu are nici o logica sa lanseze acum in august un 1180 pe 12 nm si peste 6-8 luni o generatie noua 1280 pe 7nm. Dar ar putea lansa alte placi vide din aceeasi generatie, gen 1160. Sau poate un 1180ti pe 7nm. Desi nu cred.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline oldshooterman

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #39 on: 13 June 2018, 21:31 »
Ceva or sa lanseze, ramane de vazut ce. Ceva de gen 1160 nu e interesanta si astea de obicei sunt cu rebuturile de la cipuri. Lumea care asteapta upgrade vrea placile puternice. Dintr-astea mai slabe sunt destule.
...
Apar tot mai multe informatii: Nvidia GTX 1180 to Use New High-Speed Connector: What You Need to Know

Partea cu pretul nu suna prea bine  ;D:

"TweakTown guestimates that there will be two variants, a less expensive $999 card and a $1,499 model with more RAM on board."

Adica la pretul initial rezervat pentru Titan acum am putea avea placile "consumer" in formula mai "ieftina". ;D
« Last Edit: 13 June 2018, 22:15 by oldshooterman »
 

Offline astateofmind

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #40 on: 13 June 2018, 23:42 »
Hahaha, si cine dreaq le cumpara? Raman la 1080ti. In plus se gasesc 1080ti la preturi relativ decente, nu cred ca da cinva 999 pe o placa cu 10, poate 20% mai rapida.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline oldshooterman

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #41 on: 13 June 2018, 23:55 »
Partea nasoala e pentru cei care asteapta noua generatie pentru ca sa scada preturile la cea actuala. La 1000$ placa noua nu va impinge in jos nici un pret din actuala generatie.
 

Offline astateofmind

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #42 on: 14 June 2018, 02:34 »
Articolul ala de la TT e oricum plin de incercari de ghiceala, nu contine nici un fel de informatie valida
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline KodiaK

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #43 on: 14 June 2018, 09:51 »
Nici eu nu cred ca or sa incerce asemenea preturi. Probabil ca or sa fie cu 50, maxim 100 euro peste GTX 1080 la lansare.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline Nekrataal

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #44 on: 14 June 2018, 12:36 »
Nici eu nu cred ca se vor grabi, concurenta nu au, generatia actuala inca duce, in iarna asta au facut o gramada de bani, gamerii au cumparat si inca mai cumpara placi bucurosi fiind ca s-a dus nebunia cu minatul si preturile s-au mai linistit.

Imi imaginez ca in clipa asta nvidia se bate cu intelul si se axeaza pe solutii business, nu vad de ce si-ar bate capul cu o piata pe care o au in palma.

Cred ca au noua tehnologie pregatita in caz ca amd-ul face vreo surpriza, dar in clipa asta amd-ul doarme pe el din pacate.