Author Topic: nVidia - Arhitectura Turing  (Read 135035 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline skerbyte

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #615 on: 07 January 2019, 11:52 »
Aia cu plaintiff legata de Nvidia s-ar putea sa fie doar ceva cu motive ulterioare. Dar ce probe sunt ? Mai ales cat de mare este firma acuzatoare? Este o chichiță care probabil are menirea sa afecteze prețul stocurilor Nvidia... Cand Elon Musk a fumat un joint într-un clip pe youtube, stocurile au scăzut nitel, apoi au revenit si mai tare.

Ce cred ca înseamnă faza cu bursa Nvidia, este ca acum sunt la un punct de cotitura, investitori sunt cu ochii atenți la ceea ce se va întâmpla anul asta si răspunsul la amd navi. 
Dacă pretul este crescut, nu inseamna ca exista interes/volum? Numai ca nu știm câte placi au pe piață la un moment dat, pe stock.

Intru destul de rar pe forumul asta, si motivul pentru care il frecventez asa de rar este exact discuțiile care se poarta pe threadul asta. Nu pot sa înțeleg de nicio culoare fanboysmul asta pentru niște bucăți de hardware, cand tu ca si consumer iti doresti sa ai best bang for the buck, cu sau fara alte bling bling'uri din cauza unor pitici de pe creier.
Sau se merge pe aceeasi mentalitate ca la masini "imi iau marca icsulescu ca sa vada fraerii ca eu pot (desi n'am nevoie, n'am nici banii necesari)?"

Nu cred ca un gamer nu are bani de placa video, de fapt ei sunt cei mai bogați clienți retaileri dintre toți :D, ex, nu isi cumpăra încălțăminte an de an, sau orice altceva, dar isi cumpăra jocuri, sau componente; sacrifica tot pentru "my precious"... cred ca toți am fost asa la un moment dat. Pun pariu ca dacă apare half life 3, toți ne vom simțim nostalgici, asa fericiți si copilăroși ca poate am cumpăra placa de la tabăra adversa...
Se vorbește asa oriunde in sfera customer... de ce crezi ca, contează marca si brandul ? Fiindcă creează o identitate, etalează o imagine. Dar ne luam după aparente si aici greșim, ca fapt divers...

« Last Edit: 07 January 2019, 12:01 by skerbyte »
 

Offline astateofmind

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #616 on: 07 January 2019, 12:06 »
Ce dreaq de imagine îți crează o placa video intr-o carcasa închisă și pe care oricum doar niște geeks ti-o apreciază ...

La faza cu fanboysmul chiar așa e. Cum dracu sa îți dorești tu ca și consumer sa dai grămezi de bani, pe orice produs.


Sent from my iPhone using Tapatalk
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline skerbyte

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #617 on: 07 January 2019, 12:33 »
Nu sunt sigur cum funcționează la ei ciclul asta. Bănuiesc ca au lansat câteva RTX-uri pe piața pentru reclama/inovație...
Pentru ca mass consumer-ul urmează sa intre pe felie cu următoarea generație? Despre ce vorbim?

Iti creează :D. Cum te simți când unul pe aici are titan-ul in pc, iar tu abia AMD?
« Last Edit: 07 January 2019, 12:38 by skerbyte »
 

Offline faraverete

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #618 on: 07 January 2019, 13:07 »
Ok, bun - creaza o imagine, sa zicem ca asta e placerea ta masochista, sa dai N'spe mii de bani in plus pentru imagine (nu vorbesc de eye candy gen luminite, wire management, culorile componentelor intr'o sinergie, etc), strict problema ta. dar sa protejezi o firma sau un business al carui scop principal e flowul de bani doar pentru ca ai tu o pasiune pentru ea, si sa creezi o imagine falsa acesteia ca fiind best of the best, mi se pare de'a dreptul penibil. Si nu vorbesc doar de nVidia, pentru ca inca sunt persoane aici si/sau pe raposatul CG care sustin(eau) ca vega 64 bate 1080ti doar pentru ca era mai bun intr'un singur joc sau ceva penibil de genul.

Si da, si eu am nvidia in calc, dar mi se pare mizerabil ce s'a intampla cu firma asta lately - plecand de la preturile aberante, la tactica de a anula seria 2xxx pentru vanzarea stocurilor enorme de 1xxx, la performance gain 2xxx vs 1xxx (si nu vorbesc de RTX strict, ci overall, pentru ca RTX e irelevant pentru mine pana cand nu duce buttery smooth CEL PUTIN 1440p/60fps fara sa dau o suma aberanta de bani)
The only limit is your own imagination
 

Offline astateofmind

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #619 on: 07 January 2019, 13:25 »
Iti creează :D. Cum te simți când unul pe aici are titan-ul in pc, iar tu abia AMD?

NU ma simt, am placa care imi trebuie, nu vad de ce m-ash compara cu altul :D
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline faraverete

The only limit is your own imagination
 

Offline axxel4you

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #621 on: 07 January 2019, 18:37 »
Eu inca sunt de parere ca GTX 1080ti este inferioara unui Vega 64 LC.  Nu prea ma uit la rezultatele din jocurile cu engineuri outdated.
  Revenind la subiect, Nvidia are ceva probleme serioase daca a facut physX open source si acum accepta Freesync pe RTX . Ma bucur pentru amarati cu placi video de la Nvidia care nu si-au permis cea mai puternica placa video din lume (RTX Titan) că in sfarsit pot sa iasa mai ieftin cu un monitor de calitate cu Freesync.
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline bireescu_alin

  • Feedback Score: (1)
  • Old TR: 11 (100%)
  • Newbie
  • Posts: 4
  • Location: Lugoj
    • View Profile
nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #622 on: 07 January 2019, 18:43 »
https://lab501.ro/placi-video/review-nvidia-geforce-rtx-2060-round-up-vga-ianuarie-2019

Decent :)

Pai la 100USD in plus te cred si eu ca e decent. Din pacate au apus vremurile cand stiai ca la 200-250 USD aveai o anumita serie si la 1-2 ani primeai la acelasi pret un spor de performanta. Acum la fiecare generatie avem 50-100 dolari in plus la MSRP, nu mai vorbim de 400 USD la versiunea de RTX 2080 Ti. Asa vom avea GTX 2060 (versiuni mai slabe) la 1500 de lei curand ... RTX 2060 la 2100 lei ...Cand ma gandeac ca am dat 2100 de lei pe un GTX 8800 si mi se parea mult. Acum pentru calitate mare la un joc trebuie sa dai 4000-7000 de lei ...cam aici s-a ajuns se pare.
 

Offline astateofmind

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #623 on: 07 January 2019, 18:53 »
Stai ca vine acum fanboy-ul sa îți spună ca e normal și ca ești tu prea sărac :)))

Eu inca sunt de parere ca GTX 1080ti este inferioara unui Vega 64 LC.  Nu prea ma uit la rezultatele din jocurile cu engineuri outdated.
 

Toate jocurile au Engine outdated ... știm 


Sent from my iPhone using Tapatalk
« Last Edit: 07 January 2019, 18:54 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Trustme

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #624 on: 08 January 2019, 00:19 »
...Nvidia are ceva probleme serioase daca a facut physX open source si acum accepta Freesync pe RTX ...
Cred ca ai vrut sa spui ca AMD are probleme serioase. Acel freesync a fost unul din putinele lucruri care mai tinea o parte din clienti in ograda AMD. Acum, ca Nvidia a implementat si tehnologia asta, acestia pot trece linistiti pe Nvidia unde primesc performante superioare si in plus, ray tracing. 
« Last Edit: 08 January 2019, 00:24 by Trustme »
 
The following users liked or thanked this post: oldshooterman

Offline dark_one

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #625 on: 08 January 2019, 04:01 »
Ma bucur pentru ca au anuntat laptop-uri cu RTX - acolo preturile erau oricum mari (si la seria GTX) sunt curios sa vad daca se va pastra "proportia" sau se va pastra pretul :) (~ 1000 $ pentru un laptop cu RTX 2060)
 

Offline astateofmind

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #626 on: 08 January 2019, 09:07 »
...Nvidia are ceva probleme serioase daca a facut physX open source si acum accepta Freesync pe RTX ...
Cred ca ai vrut sa spui ca AMD are probleme serioase. Acel freesync a fost unul din putinele lucruri care mai tinea o parte din clienti in ograda AMD. Acum, ca Nvidia a implementat si tehnologia asta, acestia pot trece linistiti pe Nvidia unde primesc performante superioare si in plus, ray tracing.


Dacă nvidia a realizat ca nu mai merge muls gsync înseamnă ca are probleme. Chipul ăla era peste 100$.

Și mai de măgărie: vor suporta freesync prin driver updates. Adică și-a făcut clienții si fanii la buzunare pt ca ... prosti dar mulți  ...


Sent from my iPhone using Tapatalk
« Last Edit: 08 January 2019, 09:09 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Stecheru

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 70 (100%)
  • Newbie
  • Posts: 16
    • View Profile
nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #627 on: 08 January 2019, 09:24 »
Pai freesync prin driver updates explica poate de ce e mult mai ieftin acesta.
Magarie mare ar fi/va fi daca AMD va suporta G-sync (chipul ala de 100$) doar prin driver updates.
 

Offline astateofmind

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #628 on: 08 January 2019, 14:00 »
NU, magaria mare e ca au cerut bani (multi) pentru un chip care face acelasi lucru ca un opensource free si ca NU au vrut pana acum sa suporte free sync desi puteau, expre pentru a lua bani pe chip-ul ala.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline axxel4you

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #629 on: 08 January 2019, 14:55 »
Din ce am vazut pe Gamer Nexus unele erori cu seria RTX erau produse chiar de monitoarele cu Gsync cu chipuri Nvidia in ele.
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,