Author Topic: nVidia - Arhitectura Turing  (Read 135069 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline oldshooterman

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #660 on: 15 January 2019, 18:51 »
Valoarea actiunilor e in functie de nivelul vanzarilor si de asteptarile actionarilor. Vanzarile au fost record in anul trecut datorita minerilor, acum situatia a revenit la normal, n-are treaba cu arhitectura Turing. Valoarea actiunilor e in crestere usoara si e la nivelul din vara lui 2017 cand a inceput febra cu minatul. Anomalia a fost in perioada febrei cu minatul, nu e acum.
 

Offline dark_one

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #661 on: 17 January 2019, 05:56 »
De fapt valoarea actiunilor este direct legata de performanta companiei, care este masurata in avans printr-un forecast, sunt companii care fac acest anunt anual si companii care anunta trimestrial. Ex: compania X estimeaza va va plati XX.YY $/share - (sau procentual) si ca va avea o crestere YoY sau QoQ de x sau xx procente, asta ii determina pe investitori sa cumpere, sau sa vanda stocul pe care il detin (vorbim aici de bilions/sute de bilions in shares) influentand marketul intr-o proportie foarte mare.

Vanzarile (care sunt si ele de de mai multe feluri) sunt evident un indicator (sau mai bine zis o componenta) a acestui forecast, insa exista cel putin 5 alti indicatori la fel de importanti (Cash/Cash equivalents and Investments, Operating cash flow, Inventory si Deferred revenue).

Un alt factor (care este mai mult de 50 % de cele mai multe ori) este legat de piata (in general).

Ma rog, cer mii de scuze pentru offtopic .. cred ca moare de plictiseala audienta, daca incercam sa discutam despre subiecte economico/financiare (plus ca eu unul nu sunt un super expert, insa sunt pasionat :).

Eu raman la prognoza mea ca diferite divizii din companie se vor "transforma" sau "rupe complet" - iar divizia de gaming va fi separata, Nvidia joaca tare in segmentul medical, in segmentul auto-moto, capitalizand pe AI buzz (in special ML/DL) de asemeni foarte multe companii (printre care si cea la care lucrez) investeste masiv in solutii de modeling (Amazon, Apple, IBM watson, Facebook, Google, Microsoft) inclusiv Nvidia, in the vally sunt foarte multe start-up uri care cauta sa gaseasca solutia revolutionara si sa fie cumparate pe sume "obscene".

De aceea solutia Nvidia - DLSS este extrem de interesanta (din nou ca si pasionat) pentru ca, teoretic, va revolutiona (practic si in ziua de azi, daca rulezi aceelasi benchmark de 100 ori, in mod sigur vei avea rezultate intr-o marja, daca se reuseste eliminarea/limitarea acestei marje/variatii, prin predicabilitatea executiei optime, e posibil sa vedem (in urmatorul an) o imbunatatire de 5-10 % a performantei actuale a acestor GPU-uri "pe gratis" :) sau ma rog cei care au placi RTX.

Insa daca nucleele "tensor" vor fi corect utilizate de programatorii diferitelor jocuri, sau best case scenario, se vor scrie engine-uri speciale pentru aceste core-uri, e posibil ca performanta (dupa ce antrenezi modelul) sa creasca exponential (50%+).

Doar pentru a da un exemplu concret, lucrez intr-o echipa care programeaza un framework pentru un AI bot, dupa ce am feed-uit in model cateva miloane de "records" (un procent infim considerand ca avem la dispozitie > ~ 17 TB informatie doar in 1 dintre cele 20+ baze de date din enterprise), dupa "training" performanta si acuratetea raspunsurilor au crescut de la ~ 53 % la 82 % ceea ce e ENORM (culmea recent am aflat ca suntem NPN Elite :D si sandbox-ul nostru este Nvidia :) ).
 

Offline oldshooterman

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #662 on: 17 January 2019, 12:09 »
Povesti. Nu se va transforma si rupe nimic din Nvidia. Doar un exemplu de analiza reala a situatiei:

"Shares are more reasonably valued than they've been in several years. They're trading at 20.8 times the company's expected forward earnings -- quite reasonable for the stock of a high-quality company that Wall Street expects to grow earnings at an average annual rate of 15.1% over the next five years. Moreover, shares could be even more reasonably priced than they appear. That's because the Street's long-term earnings growth estimate could prove too conservative, as NVIDIA routinely beats Wall Street's expectations.

Should Nvidia be on your buy list? It's on ours...
Motley Fool co-founders Tom and David Gardner have spent more than a decade beating the market. In fact, the newsletter they run, Motley Fool Stock Advisor, has tripled the S&P!*

Tom and David just revealed their ten top stock picks for investors to buy right now. Nvidia made the list..."(the Motley Fool)

 
 

Offline oldshooterman

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #663 on: 19 January 2019, 21:22 »


"Q2VKPT is the first playable game that is entirely raytraced and efficiently simulates fully dynamic lighting in real-time, with the same modern techniques as used in the movie industry."

"Q2VKPT is powered by the Vulkan API and now, with the release of the GeForce RTX graphics cards capable of accelerating ray tracing via hardware, it can get close to 60 frames per second at 1440p (2560×1440) resolution with the RTX 2080 Ti GPU according to project creator Christoph Schied."

Inceput promitator. ;D
 

Offline oldshooterman

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #664 on: 21 January 2019, 21:16 »
NVIDIA GTX 1660 Ti Benchmark Leaked, 20% Faster Than 1060 – Launching Next Month  ;D

"NVIDIA is allegedly getting ready to introduce two brand new GeForce gaming graphics cards next month, the GTX 1660 Ti and GTX 1660. Both graphics cards are said to be based on the Turing architecture, specifically the TU116 GPU, but without any of the fancy new racy tracing cores."
 

Offline dark_one

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #665 on: 22 January 2019, 04:50 »
RTX 2060 pare big success pentru Nvidia, insa e cam dumb ca si-au canibalizat vanzarile (in special cu RTX 2070). Oare om vedea un RTX 2070Ti in curand.

Sunt curios cati dintre cei care posteaza pe aici sunt teantati de RTX 2060 :)

PS: eu mi-as lua dar sunt prea sarak, am reusit zilele trecute sa fac "upgrade" la RX 590 :D :D :D
 

Offline KodiaK

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #666 on: 22 January 2019, 10:36 »
Sunt curios cati dintre cei care posteaza pe aici sunt teantati de RTX 2060 :)
Upgrade de la GTX 1080 la RTX 2060 nu prea are sens, deci eu unul nu sunt deloc tentat.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline Trustme

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #667 on: 22 January 2019, 18:04 »
...
Sunt curios cati dintre cei care posteaza pe aici sunt teantati de RTX 2060 :)
...
Eu sunt tentat, dar nu ma grabesc. Am vandut la jumatatea lui Decembrie un GTX 1080 FE cu 1800 lei. Ma tenteaza RTX 2060 pentru ca in aceeasi bani as lua o placa video noua cu performante apropiate care vine cu noile tehnologii Nvidia si un TDP o idee mai mic. Mai sus de RTX 2060 nu are sens sa merg pentru ca am doar un I7 6700k.
 

Offline KodiaK

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #668 on: 22 January 2019, 18:58 »
Mai sus de RTX 2060 nu are sens sa merg pentru ca am doar un I7 6700k.
Te limita cumva procesorul cand aveai GTX 1080? Am fix acelasi procesor si nu prea inteleg de ce zici asta? Momentan in orice rezolutie si joc bottleneck-ul la mine este placa video, nu procesorul.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline Trustme

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #669 on: 22 January 2019, 19:40 »
Incearca sa joci la 144Hz si o sa observi limitarea. Chiar si la 60Hz incepea sa agate in orasele mai populate in Witcher 3.
 

Offline KodiaK

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #670 on: 22 January 2019, 22:24 »
Ma joc in 1080p si vsync off, deci ating sau depasesc des 144fps-uri, si foarte rar procesorul ajunga la 90% load, si atunci doar spike-uri. Poate din cauza OC-ului (cu toate ca e vroba de doar 300Mhz)?
Witcher 3 nu-l mai am instalat, dar zi alte jocuri in care observi limitarea, ca sunt curios sa vad la mine cum e.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline dark_one

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #671 on: 23 January 2019, 01:37 »
Am inteles ca RTX 2060 e similar cu un 1070/1070Ti credeam ca 1080 e cam cu 10% mai rapid (fiind similar cu RTX2070)

Eu imi aduc aminte ca 1070 se compara cu 980Ti care e cam cu 25-30% mai slab ca si 1080 (din ce am testat eu).

Ma rog sunt happy for now







 

Offline oldshooterman

nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #672 on: 23 January 2019, 11:52 »
E performanta RTX 2060, in unele situatii e peste GTX 1080.  RTX 2060 vs. RTX 2070 and RTX 2060 vs. GTX 1070 Ti
 


Offline Pruny

  • Feedback Score: (2)
  • Old TR: 3 (100%)
  • Full Member
  • Posts: 147
  • Location: Oltenia
  • Honk honk
    • View Profile
nVidia - Arhitectura Turing
« Reply #674 on: 24 January 2019, 09:16 »

"Q2VKPT is the first playable game that is entirely raytraced and efficiently simulates fully dynamic lighting in real-time, with the same modern techniques as used in the movie industry."
"Q2VKPT is powered by the Vulkan API and now, with the release of the GeForce RTX graphics cards capable of accelerating ray tracing via hardware, it can get close to 60 frames per second at 1440p (2560×1440) resolution with the RTX 2080 Ti GPU according to project creator Christoph Schied."

Inceput promitator. ;D
'The 6GB of VRAM on the GeForce RTX 2060 is a severely limiting amount of VRAM for DX12 and NVIDIA Ray Tracing in Battlefield V. It is limiting at 1440p and it is limiting at 1080p when DX12 and DXR are enabled. Even at 720p it was still consuming 6GB of VRAM with the highest levels enabled. VRAM capacity is important and our tests conclude that 6GB and even 8GB can be a bottleneck.
RTX 2060 is an outright dishonest fabrication when it comes to ray tracing and Battlefield V. It just doesn’t work, and Jensen should be ashamed for telling us all that it does.'

https://www.hardocp.com/article/2019/01/20/battlefield_v_nvidia_ray_tracing_rtx_2060_performance/4
« Last Edit: 24 January 2019, 09:18 by Pruny »
Potato PC: i5 3450S, RX 470, 8gb ddr3, 64gb ssd, 500gb hdd, sursa ultron