Author Topic: NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm  (Read 182619 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline KodiaK

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1365 on: 26 November 2020, 22:23 »
Incearca sa o conectezi la TV si vezi daca face la fel.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline ClaudianReyn

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1366 on: 27 November 2020, 00:09 »
Incearca sa o conectezi la TV si vezi daca face la fel.

Se pare ca setarea asta a rezolvat problema. Nvidia Control Panel > Set Up Digital Audio > HDMI - Turn off audio
 

Scorilo

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1367 on: 27 November 2020, 01:27 »
N-ai inteles cum merge treaba. Dupa ce au primit cipurile, "partenerii strategici" precum si ceilalti orienteaza productia direct spre echipamente pentru minat (adica pentru pv construite special pentru minat), fermele pentru minat nu cumpara zeci/sute de mii de placi pentru gaming de pe piata.
Da, boss. Dell, Puget si ceilalti dau minerilor placile si isi vand statiile de lucru cu igp-uri. Sau poate ca nu ai inteles ce inseamna partener strategic, ii confunzi cu producatorii placilor video.
Cauta pe saiturile lor si la orice ora vei gasi disponibil Ampere. Singurul impediment: trebuie sa cumperi tot sistemul.

Update: poate ca ti-a scapat informatia de acum doi ani cu amenintarile Dell ca va lua in calcul varianta AMD, in anul urmator, daca Intel nu isi rezolva problema cu penuria de procesoare. O stire simpla, dar in background da clar de inteles ca Dell avea in derulare un contract cu Intel care expira abia anul urmator. Asta inseamna partener strategic. Cu minerii faci contracte doar cu banul jos, caci azi sunt Elon Musk, maine ii vezi cum cauta prin ghenele de gunoi de foame.
« Last Edit: 27 November 2020, 01:59 by Scorilo »
 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1368 on: 27 November 2020, 04:54 »
Si eu tot nu am inteles cum vine treaba cu "e oficial" - unde a spus nvidia OFICIAL ca vand totul la mineri???
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline axxel4you

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1369 on: 27 November 2020, 09:29 »
Eu nu cred ca au blocat asa multi bani integratori in placi video performante de la Nvidia, pe mineri ii cred in stare sa cumpere tot.
   Dezechilibrul actual privind oferta de placi video cred ca in mare parte este produsa de mineri pentru ca ei sunt singuri care sunt in stare sa cumpere atata hardware direct de la poarta fabrici fara mari discutii.
    Nu cred ca se va termina prea repede mineriada curenta.
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline Trustme

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1370 on: 27 November 2020, 10:32 »
Cititi si voi articolul la care face referire oldshooterman si o sa intelegeti mai bine ca nu e vorba doar de mineri care cumpara camioane sau chiar trenuri intregi de placi video.
E vorba si ca "The graphics processing units produced by Nvidia are mainly used in video game consoles ".
In situatia asta, criza placilor video e scuzabila iar absenta stocurilor de RTX 3080, adica exact zona in care ar trebui sa se vanda AMD RX 6800 si 6800XT, este absolut intamplatoare.
« Last Edit: 27 November 2020, 10:38 by Trustme »
 

Offline Tzeb

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1371 on: 27 November 2020, 10:50 »
Ce treaba are nvidia cu game consoles?!
 

Offline KodiaK

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1372 on: 27 November 2020, 11:20 »
E vorba si ca "The graphics processing units produced by Nvidia are mainly used in video game consoles ".
What game consoles? PS si XboX folosesc AMD. Iar restul consolelelor sunt apa de ploaie comparativ cu astea 2.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Scorilo

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1373 on: 27 November 2020, 16:37 »
Eu nu cred ca au blocat asa multi bani integratori in placi video performante de la Nvidia, pe mineri ii cred in stare sa cumpere tot.
Corect, insa eu am punctat doar ca ei sunt primii care primesc placi video, apoi vine piata libera. Au apus vremurile cand GeForce nu te ajuta cu nimic in productivitate, acum sunt aplicatii unde e mai ok un build cu GeForce decat cu Quadro. Impactul asupra noastra, proletarii: penurie si/sau preturi mari.
 

Offline oldshooterman

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1374 on: 27 November 2020, 16:49 »
Nvidia a vandut producatorilor de echipamente pentru minat cipuri Ampere (doar cipuri, nu pv) in valoare de ~175 milioane de dolari, pana in 25 octombrie. De atunci a trecut mai mult de o luna. Fara a se sti pretul exact cu care au fost vandute cipurile, se poate anticipa ca e vorba de cel putin un milion de cipuri din care s-au facut pv pentru minat.

Daca au facut si 50.000-100.000 de placi video pentru gaming af fi trebuit sa se vada pe piata.
 

Scorilo

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1375 on: 27 November 2020, 17:05 »
Nvidia a vandut producatorilor de echipamente pentru minat cipuri Ampere (doar cipuri, nu pv) in valoare de ~175 milioane de dolari, pana in 25 octombrie. De atunci a trecut mai mult de o luna. Fara a se sti pretul exact cu care au fost vandute cipurile, se poate anticipa ca e vorba de cel putin un milion de cipuri din care s-au facut pv pentru minat.

Daca au facut si 50.000-100.000 de placi video pentru gaming af fi trebuit sa se vada pe piata.
Cum am spus zilele trecute:  Integratorii (partenerii strategici atat pentru producatorii de cipuri grafice cat si pentru integratori) -> minerii -> proletarii
Primii sunt satisfacuti integratorii, apoi urmeaza minerii,iar scamele raman la gameri.

Singurii care trebuie injurati sunt nVidia si AMD.
 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1376 on: 27 November 2020, 17:06 »
nu poti dedude asta dintr-un articol fara a avea date concrete. mai ales ca cel care a scris articolul nu pare prea in tema.

toata supozitia se bazeaza pe asta: https://www.barrons.com/articles/how-cryptocurrency-miners-boosted-nvidias-earnings-51605822391?mod=hp_INTERESTS_technology&refsec=hp_INTERESTS_technology

si din nou, de unde pana unde  "e oficial"??? dupa o nota pe internet??
« Last Edit: 27 November 2020, 17:10 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Scorilo

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1377 on: 28 November 2020, 01:03 »
Asta inseamna sa renunti la un feature pentru cativa dolari. In timp, ti se intoarce direct in nas.
Clipul e bazat pe 2080Ti, nu Ampere. Toti posesorii de RTX si fani ai unui joc care introduce DLSS nu au decat de castigat. Posesorii de radeon raman cu ce au plecat din start.
Aluzie la cele cateva miliarde de contre 5700XT&RTX 2070 (S).

 

Offline Raziel01

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1378 on: 28 November 2020, 01:23 »
Ehh, e cam blurry DLSS-ul in jocul asta, cel putin in naval battles.
 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1379 on: 28 November 2020, 03:12 »
Ehh, e cam blurry DLSS-ul in jocul asta, cel putin in naval battles.

Probabil pt ca nu e 2.1 ...
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste