Author Topic: NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm  (Read 180318 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1815 on: 02 March 2021, 19:05 »
Alea nu sunt preturi "reale" sunt preturi de scalper. Placile pot fi scalpate si de firme, nu doar de indivizi. Pun pariu ca si Amazon europa are preturi ok, cand placa e vanduta de amazon.

Repet: ca tu nu poti sa accepti ca e o diferenta intre pretul de specula (la speculanti) si cel "real" nu e problema mea. Si da, specula poate fi facuta si de magazine retail.

Si e distractiv cand tu esti ala care sustinea ca in romania vor fi vandute la MSRP, nu mai scump :D

In plus eu ti-am raspuns relativ la US, sa iti aduc aminte ce spuneai:

Daca ar fi asa, ai cumpara 3/zi ca sa le trimiti in RO cu 500$ in plus (minim, la fiecare). Ca afiseaza ei niste preturi la care nu se gasesc niciodata e alta poveste.

Afiseaza preturile la care le vand, cand le au pe stoc. Asta e realitatea, astea sunt preturile reale.
« Last Edit: 02 March 2021, 19:15 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline mache

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1816 on: 02 March 2021, 19:08 »
olds - te rog eu mai informeaza-te... uite aici 3070 la 1020

https://www.alternate.de/ZOTAC/GeForceRTX-3070-Twin-Edge-OC-WHITE-Grafikkarte/html/product/1700900

este exact cum zice ASOM

Alea nu sunt preturi "reale" sunt preturi de scalper. Placile pot fi scalpate si de firme, nu doar de indivizi. Pun pariu ca si Amazon europa are preturi ok, cand placa e vanduta de amazon.
« Last Edit: 02 March 2021, 19:10 by mache »
 

Offline oldshooterman

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1817 on: 02 March 2021, 20:41 »
Si preturile din Europa de care sunt? La 1020 Euro = ~1230 USD vs 499$ MSRP la modelul FE, care e mai bun decat modelul de la Zotac si care Zotac costa mai mult decat dublu ca pret. ;D

Stiu ca in State preturile sunt cele afisate pentru ca am cumparat multe de acolo, pe vremuri. Doar ca acum sunt doar preturile, ca produse nu se gasersc decat din intamplare. In Europa macar sunt, la preturile astea mari afisate, cand sunt.
 

Offline dark_one

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1818 on: 02 March 2021, 21:15 »
newegg scalper? E unul dintre cele mai renumite magazine din State.
Placile de generatie noua sunt super ieftine (tot la neweeg), aproape gratis fata de EU, doar ca lipsesc cu desavarsire.

Doar ca nu e vandut se newegg ci de un scalper :)
 

Offline dark_one

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1819 on: 02 March 2021, 21:20 »
Azi am fost la al 2 lea microcenter si aveau 2 bucati - lolz chiar cand am ajuns eu le-au pus (talk about bulan) un 3070 si un 3080 la pretul normal - si mi-a spus baiatu de acolo ca au avut 3900xt si un 3800xt de dimineata la prima ora.

Evident toate cele 4 s-au dat instant - dar mi-a confirmat ca ei primesc placi video zilnic si nu vand mai mult de 1 de persoana, insa in fiecare dimineata sunt oameni la coada care asteapta
 

Offline oldshooterman

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1820 on: 02 March 2021, 23:46 »
OK, dar in ritmul asta omului "normal" o sa-i vina randul doar peste cativa ani. Iar in Europa (si nu numai) se plateste scump luxul de a nu sta la coada. ;D
 

Offline dark_one

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1821 on: 02 March 2021, 23:57 »
Asta nu pot stii - insa iti pot spune ca eu am 3 placi din seria 3xxx si nu am avut probleme in a achizitiona nici una, evident exista o asteptare mai mare (1-3 saptamani) insa in nici un caz "ani"

1. prima placa am luat-o de la EVGA prin sistemul lor de queue - comanda facut pe 20 noi / placa primita pe 15 dec
2. a 2-a placa luata de la Dell - intr-un sistem Alienware (1200$ tot sistemul cu RTX 3070 inclus) a durat fix 10 zile sa il primesc
3. a 3-a placa cea de mai sus - pe care am luat-o personal din magazin

Dar sunt de acord ca exista mari probleme, eu incerc sa ajut prietenii / care nu se pricep .. nu stiu insa cati fac ca mine :D
 

Offline oldshooterman

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1822 on: 03 March 2021, 01:24 »
"NVIDIA CFO: Ampere Was Probably Our Biggest Launch Ever." ;D
 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1823 on: 03 March 2021, 02:21 »
1. prima placa am luat-o de la EVGA prin sistemul lor de queue - comanda facut pe 20 noi / placa primita pe 15 dec

Asta pt ca ai luat 3090. Cred ca daca ma chinui pot sa iau un 3090 de pe bestbuy ...
Coada pe evga.com la 3080FTW Ultra e inca la 20 Sept iar XC3 Ultra pe 18 Sept :D

OK, dar in ritmul asta omului "normal" o sa-i vina randul doar peste cativa ani. Iar in Europa (si nu numai) se plateste scump luxul de a nu sta la coada. ;D

Dupa cum vezi si in USA se gasesc scalped. Ba pe newegg, ba pe amazon, ba pe ebay.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline dark_one

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1824 on: 03 March 2021, 04:45 »
Nu stiu ce sa zic, eu tot incerc sa iau un FE (orice fel) si n-am gasit nici unul la BB :( .. si pandesc de vreo cateva luni :D
 

Offline vulpextreme

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1825 on: 03 March 2021, 09:00 »
Cei care zic de USA, check latest prices.. nu mai sunt MSRP, doar la Nvidia pe site au ramas, dar nu prea mai produc ca vand toate chip-urile la AIB. Si 3060 pe Newegg s-a listat de la 500 de dolari in sus.. deci situatia nu e doar in EU
 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1826 on: 03 March 2021, 18:15 »
Multi citesc, putin pricep.

1. Nu mai vinde nimeni la MSRP in US (cu exceptia bestbuy - modelele nvidia, nu stiu exact de ce) datorita tarifelor noi introduse. De fapt MSRP-ul ar trebui actualizat astfel incat sa contina si tarifele
2. Si pe neweg preturile includ tarifele (duh) plus newegg a devenit (de ceva ani) un market, cam ca amazon, pe site-ul newegg vand mai multe firme, nu doar newegg, la ce preturi au chef.

3 bineinteles si firmele pot umfla preturile cat de mult vor.
« Last Edit: 03 March 2021, 18:41 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline dark_one

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1827 on: 03 March 2021, 19:14 »
Nu cred ca BB mai vinde ceva, desi placile apar pe site nu cred ca au mai existat in stoc dupa implementarea tarifelor (am dat exemplu mai sus RTX 3070 .. care trebuia sa coste 610 si a ajuns sa coste 690)

Strategia Nvidia de a externaliza vanzarea a fost inca una din marsaviile cu care ne-a obisnuit aceasta mizerabila companie, in loc sa rezolve problema gamerilor, culmea ca nu m-ar deranja daca mesajul lor de marketing ar fi unul pasiv, insa ei mint cu nerusinare.
 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1828 on: 03 March 2021, 19:54 »
Pe canalul de discord pe care sunt si acum sunt destui indivizi care cumpara cand mai e un drop pe bb ... dupa cum spuneam si eu aproape am cumparat, nu mai stiu ce.
Inclusiv FE s-au vandut.

Dar trebuie sa ai noroc si sa fii pe faza sau sa ai diverse tools.

Anyway: seria 3S?

https://www.techpowerup.com/273302/nvidia-reportedly-moving-ampere-to-7-nm-tsmc-in-2021
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline oldshooterman

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1829 on: 03 March 2021, 20:13 »
dark_one - Cum adica "externalizeaza vanzarea"? AMD si Nvidia sunt companii "fabless", adica n-au fabrici proprii, fac doar cercetare si prototipuri. Ei concep cipurile si un design de referinta pentru PCB, comanda unde comanda cipurile si ulterior le repartizeaza (plus o serie de specificatii) la cei care produc efectiv placile video. Tot aia le fac si asa-numitele modele de referinta din care vand si ei in cantitati mici.

Distributia, vanzarea cu amanuntul, service-ul si garantia implica niste complicatii cu care nu merita sa-si bata capul.