Author Topic: NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm  (Read 181556 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline KodiaK

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #510 on: 22 September 2020, 21:08 »
Trustme, vezi ca aia e pacalalea nvidia, ca ei n-au avut bani sa puna 16GB HBM2 cum a pus AMD pe radeon VII, si atunci te pacalesc pe tine cu smecherii din soft :))))
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline narayanhd

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #511 on: 22 September 2020, 23:48 »
@asom  nici el nu stie la ce se referea

@Trustme: "Mai narayanhd, tu pari mai destept decat producatorii de placi video. Cum adica "placa video nu imprumuta memorie RAM"?
Ia vezi, ce zice Nvidia in poza atasata?
" nu, dar cu siguranta mai destept decat tine
da, ce sa mai zic, asa e, ai dreptate. e clar ca placa ta video are/foloseste 14GB, in loc de cei 6GB
asta dovedeste ca producatorii ne baga pe gat acest VRAM, ca sa le platim si mai multi bani, cand de fapt, cu cat imi pun
mai multi RAMi, cu atat creste si VRAM-ul
eu cred ca tu tocmai ai demascat conspiratia producatorilor de placi video, sincer sa fiu

"Auzi, de ce naiba te-a mancat in fund sa postezi frecventele alea pe care oricine le poate vedea in GPUZ?
Ce am postat eu mai sus sunt frecvente echivalente in functie de tipul memoriei fara de care nu ai putea face calcule de performanta echivalenta."
"un exemplu. RTX 2060 si DDR4 3200. Calculam 14000/3200 si vedem ca memoria video este de doar 4.3 ori mai rapida
."

ce ai postat tu e o ineptie
calculul/exemplificarea in sine e tot o ineptie

cu toate astea, iti intru-n joc, hai sa vedem acest "calcul de performanta echivalenta" de care zici... oricum ma depasesc expresiile tale
performanta RAM si VRAM e data de latimea de banda, masurata in GBps, corect?
placa ta video are latimea de 188GBps
RAM-ul la 3,2GHz in dual chanel are 45GBps
adica VRAM-ul e de 4.17 ori mai performanta decat RAM-ul

luam 3080, care are 760GBps latimea de banda
imparte la 45GBps si vezi rezultatul

daca ar fi cum ai zis tu, 3080 ar avea performantele placii tale actuale imprumjtand din RAM-ul PC-ului
acum ai inteles?
« Last Edit: 23 September 2020, 00:10 by narayanhd »
 

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #512 on: 23 September 2020, 00:20 »
Nu, placile video nu fnctioneaza asa. Toata memoria video poate fi considerata buffer. In cazul placilor video, memoria este paginata iar dimensiunea unei pagini depinde de rezolutia la care se lucreaza. Sansele sa nu gaseasca datele (adica texturile) in buffer sunt zero. Daca nu le gaseste apar artefacte si asta se intampla datorita erorilor de programare. In plus, placa video dispune de mai multa memorie decat cea dedicata (prezenta pe placa video) pentru ca ea dispune si de shared system memory. Spre exemplu, o placa video cu 6GB VRAM (RTX 2060) mai dispune de inca 8 GB (depine si de cantitate de RAM disponibila) shared memory, adica 14GB memorie video in total. Memoria video este de trei feluri: Memorie dedicata (prezenta pe placa video), memorie video rezervata (in cazul procesoare grafice integrate (IGP) care folosesc RAM-ul) si cum am spus mai sus, shared memory. Tot in contextul asta, afirmatia ta cum ca memoria video dedicata este de 20 de ori mai rapida decat RAM-ul este gresita. Daca luam exemplul pe care l-am dat cu GTX 1050 si DOOM Eternal, memoria video lucreaza la 7000MHz iar RAM-ul DDR3 la 2666MHz. Facem un calcul simplu 7000/2666 si rezulta ca memoria video este de doar 2.6 ori mai rapida. Putem sa mai luam un exemplu. RTX 2060 si DDR4 3200. Calculam 14000/3200 si vedem ca memoria video este de doar 4.3 ori mai rapida. Practic, impactul RAM-ului tinde catre zero pentru ca placa video nu randeaza in RAM ci in memoria video iar transferul datelor din RAM in VRAM are un impact foarte mic asupra performantelor pentru ca se  folosesc si diverse metode de compresie.
Sa mai continuam? Hai, inca o incercare.
1. Rulat un benchmark (nu conteaza care) care a ocupat aproape toata memoria dedicata a placii video. La shared nu a apelat. Daca apela, era prapad in fps.
2. Calculul tau are ceva relevanta la GT 1050 ale carui memorii au bus 128. Memoria RAM, in dual, tot 128 are. Chiar daca nu luam in calcul distanta fizica si faptul ca legatura dintre chipul grafic si ram este intermediata de controlerul din procesor (latente, latente, latente), fa un efort sa reduci latimea de banda a memoriei placii video la exact cat are memoria ram din calculatorul tau si joaca doom-ul acela din nou la acelasi setari.
In cazul lui RTX 2060 ai gresit total pentru ca memoria acestei placi lucreaza cu bus de 192 biti. Doar 800MHz efectivi iti asigura o latime de banda de 19GB/s. Memoria  ram de 3000 iti asigura 48GB/s, fix cat are GT1030. Daca afirmi ca "doar" de 4,5 sau nu stiu cate ori, tin sa te informez ca overclockarea memoriilor placii incat latimea de banda sa creasca de la 335GB/s la365GB/s imi aduce acelasi spor ca overclockarea chipului grafic cu ~10% (+140MHz). Nici nu vreau sa ma gandesc ce impact are reducerea acestei latimi la nivelul memoriilor RAM.
3. Cred ca ai trecut cu vederea ca Ampere poate lucra direct cu SSD-ul nvme pe care este instalat jocul. Cum niciun SSD nu este mai rapid ca memoria RAM, tinta este degrevarea procesorului, datele de pe acel SSD fiind descarcate direct in cache-ul din memoria placii video, cache care a existat dintodeauna si care aduce acel spor de performanta lui 5500XT 8GB in fata variantei de 4GB. Memoria shared din ram ramane de decor si care oricum nu a fost si nici nu va fi decat un echivalent al memoriei swap, nimic mai mult. Daca ai suficienta memorie dedicata, ambele sunt de decor.
 

Offline KodiaK

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #513 on: 23 September 2020, 00:38 »
dummy, da ai nimerit-o. In cazul 1060-ului ala el poate folosi 14GB memorie. 6GB cea dedicata de f mare viteza, 8GB din RAM mai inceata. Ceva gen cei 4GB de pe GTX 970, unde avea 3.5GB f rapizi, iar 0.5GB mai lenti.
Ei bine, in cazul in care ar avea de incarcat texturi de 15GB de exemplu, acel ultim GB il va incarca de pe HDD/SDD si atunci ai avea parte de un freeze foarte frumos pana cand este accesat mediul de stocare muuult mai incet decat VRAM/RAM.
Sincer sa fiu nu stiu cum se simte atunci cand ai ramas fara VRAM si este apelat RAM-ul, pt ca nu cred ca am patit vreodata (sau poate nu am observat), insa atunci cand ramai fara RAM si e accesat HDD-ul este horror. Tin minte cand jucam Gothic III cu prea putin RAM, si trebuia sa astept si cateva secunde in momentul in care ajungeam intr-o zona neincarcata in RAM.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline Trustme

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #514 on: 23 September 2020, 08:13 »
Trustme, vezi ca aia e pacalalea nvidia, ca ei n-au avut bani sa puna 16GB HBM2 cum a pus AMD pe radeon VII, si atunci te pacalesc pe tine cu smecherii din soft :))))
LOL! Vezi daca l-ai incurajat? O ia de la cap.

Post Merge: 23 September 2020, 08:59
Sa mai continuam? Hai, inca o incercare...
Tu cata rabdare crezi ca am?

Nu domnule, am spus si ti-am si demonstrat ca nu se produce nici un prapad daca se apeleaza la ram.
Prapad se produce atunci cand nu ai nici memorie video suficienta, nici RAM suficient si se apeleaza la HDD sau SSD.

Ce treaba are bus-ul cu performanta memoriilor? Performanta memoriilor este o caracteristica cu care vin din fabrica. Tu ai spus ca memoria RAM este de 20 de ori mai lenta decat memoria video si tocmai ti-am demonstrat ca nu, nu este asa. Memoriile pot fi folosite in diverse configuratii, asta da, dar bus-ul nu depinde de memorie ci de procesorul grafic. Din cauza asta cand vine vorba de memorii se folosesc MHz iar cand vorbesti de latimea de banda (care depinde de bus) performanta se masoara in  GB/s.

Nu domnule, Ampere nu are acces direct la unitatile de stocare, totul trece prin controlerul de pe chipset-ul placii de baza si faptul ca poate or sa se incarce jocurile ceva mai repede nu are legatura cu discutia noastra. Deocamdata, tehnologia nu este implementata. 
« Last Edit: 23 September 2020, 08:59 by Trustme »
 

Offline narayanhd

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #515 on: 23 September 2020, 10:14 »
Trustme, vezi ca aia e pacalalea nvidia, ca ei n-au avut bani sa puna 16GB HBM2 cum a pus AMD pe radeon VII, si atunci te pacalesc pe tine cu smecherii din soft :))))
LOL! Vezi daca l-ai incurajat? O ia de la cap.

Post Merge: 23 September 2020, 08:59
Sa mai continuam? Hai, inca o incercare...
Tu cata rabdare crezi ca am?

Nu domnule, am spus si ti-am si demonstrat ca nu se produce nici un prapad daca se apeleaza la ram.
Prapad se produce atunci cand nu ai nici memorie video suficienta, nici RAM suficient si se apeleaza la HDD sau SSD.

Ce treaba are bus-ul cu performanta memoriilor? Performanta memoriilor este o caracteristica cu care vin din fabrica. Tu ai spus ca memoria RAM este de 20 de ori mai lenta decat memoria video si tocmai ti-am demonstrat ca nu, nu este asa. Memoriile pot fi folosite in diverse configuratii, asta da, dar bus-ul nu depinde de memorie ci de procesorul grafic. Din cauza asta cand vine vorba de memorii se folosesc MHz iar cand vorbesti de latimea de banda (care depinde de bus) performanta se masoara in  GB/s.

Nu domnule, Ampere nu are acces direct la unitatile de stocare, totul trece prin controlerul de pe chipset-ul placii de baza si faptul ca poate or sa se incarce jocurile ceva mai repede nu are legatura cu discutia noastra. Deocamdata, tehnologia nu este implementata. 

ti-am aratat eu folosind ineptia ta ca placa video nu acceseaza ram-ul, niciodata si ce s-ar intampla dc placa video intr-adevar ar accesa ram-ul
ti-a aratat kerdhan foarte clar ca placa video nu acceseaza ram-ul, niciodata
a pomenit kodiak de gtx970, asa s-a descoperit minciuna nvidia cu cei 4gb vram care erau 3.5 de fapt

bus-ul memoriei ram sau vram conteaza extrem de mult in performanta, e-n formula de calcul

de unde scoti chestiile astea?

kodiak, nu-l  mai incuraja in chestiile astea, tu vezi ce zice?
« Last Edit: 23 September 2020, 10:16 by narayanhd »
 

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #516 on: 23 September 2020, 10:18 »
Tu cata rabdare crezi ca am?

Nu domnule, am spus si ti-am si demonstrat ca nu se produce nici un prapad daca se apeleaza la ram.
Prapad se produce atunci cand nu ai nici memorie video suficienta, nici RAM suficient si se apeleaza la HDD sau SSD.

Ce treaba are bus-ul cu performanta memoriilor? Performanta memoriilor este o caracteristica cu care vin din fabrica. Tu ai spus ca memoria RAM este de 20 de ori mai lenta decat memoria video si tocmai ti-am demonstrat ca nu, nu este asa. Memoriile pot fi folosite in diverse configuratii, asta da, dar bus-ul nu depinde de memorie ci de procesorul grafic. Din cauza asta cand vine vorba de memorii se folosesc MHz iar cand vorbesti de latimea de banda (care depinde de bus) performanta se masoara in  GB/s.

Nu domnule, Ampere nu are acces direct la unitatile de stocare, totul trece prin controlerul de pe chipset-ul placii de baza si faptul ca poate or sa se incarce jocurile ceva mai repede nu are legatura cu discutia noastra. Deocamdata, tehnologia nu este implementata. 
1. Nu ai demonstrat nimic! Te folosesti de un entry level vechi cu trei generatii pentru a demonstra ca un highend nou lansat nu are nevoie de xGB memorie? Hai sa folosim niste cai de povara sa demonstram ca un Ferrari nu are nevoie de motor cu 12 cilindri si 800 cp.
2. Bus-ul memoriei si viteza acesteia dau latimea de banda. Aceasta conteaza la o placa video pentru ca este indicatorul fluxului de date pe care il poate oferi memoria procesorului grafic. Cu cat este mai mare aceasta latime cu atat mai bine.
Daca la DDR4 3000 latimea este de 48GB/s, RTX3080 o are de 760 GB/s (de 16 ori mai mare), la 3090 e si mai mare, iar cu memorie HBM de ultima generatie se poate depasi 1000GB/s.
3. RTX IO va ocoli procesorul si memoria sistemului. Tinta principala este degrevarea procesorului (se estimeaza ca doua nuclee ale acestuia trebuiesc folosite pentru vitezele unui SSD gen4 daca se apeleaza la el) si scaderea latentelor, dar noul feature demonteaza afirmatia ta ca memoria ram este bufferul placii video. O demonteaza pentru ca cel mai rapid nvme de pe piata este melc la viteza chiar si comparat cu DDR4 2133. Si demonstreaza ca memoria RAM este cel mult un cache level 2, cache-ul level 1 se afla in memoria video.

https://www.nvidia.com/en-us/geforce/news/rtx-io-gpu-accelerated-storage-technology/

1. Date necompresate
2. Date compresate (creste sarcina pe procesor)
3. RTX IO - procesorul si memoria RAM nu mai au nicio legatura cu ce ii trebuie placii video pentru randare si se da cap in cap cu ce tot afirmi de doua zile.

« Last Edit: 23 September 2020, 10:26 by Kherdan »
 

Offline wolfenste

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #517 on: 23 September 2020, 11:39 »
Hai sa o lasam moarta ca esti paralel cu subiectul.
Discutiile unor n00bi pe nu stiu ce forum nu poate fi considerat argument pentru ca informatica este o stiinta si in stiinta nu exista democratie.
Daca 10 milioane de romani voteaza ca pamantul este patrat nu inseamna au dreptate.

quaie, ti-am dat link catre un site Quora. De ce ar fi aia noobi si nu tu? Pana acum doar ai clampanit. Ia pune aici si un link cu care sa sustii ceea ce propovaduiesti. Sunt tare curios acum, ce lucrezi? Faci cumva programare pe GPU?
« Last Edit: 23 September 2020, 11:47 by wolfenste »
 

Offline oldshooterman

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #518 on: 23 September 2020, 12:02 »
Faptul ca se dezvaluie tot arsenalul de placi video pe arhitectura Ampere, mie imi sugereaza ca AMD va lansa ceva foarte atractiv.

Prezentatea celor de la Zotac mai sugereaza ca doar 3070 Ti/SUPER (PG142 SKU 0) ar putea depasi cu adevarat RTX 2080 Ti.
« Last Edit: 23 September 2020, 12:09 by oldshooterman »
 

Offline KodiaK

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #519 on: 23 September 2020, 12:34 »
Pai parca 3070 trebuia sa fie un pic peste 2080Ti, acum insa apare un pic sub 2080Ti.
De observat ca 3080 cu 20GB este la acelasi nivel de perf cu 3080 10GB. Nu prea inteleg miscarea asta. De ce doar 3070 are parte de o varianta Ti/Super, dar 3080 nu?
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline oldshooterman

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #520 on: 23 September 2020, 12:47 »
Da, probabil o sa fie un pic peste 2080 Ti doar cu RT, DLSS si alte artificii, la egal doar in "medie". Dar RTX 3070 S/Ti va consuma sensibil mai mult si se duce tot avantajul.

"Ingineri care au lucrat la designul RX3080 și RX3090 au spus în chat-ul local de grup închis că designul termic pentru plăcile FE și chiar și dintre cele custom sunt într-adevăr oribile. In ciuda acestui fapt, datorită reglării speciale și gestionării energiei locale a cipului principal ("special throttling and local power management of the main chip"), acestea sunt capabile să-și păstreze temperatura mai mult sau mai puțin ok - dar pe placa în sine pot fi zone cu temperatură prea ridicată, în special în apropierea VRM și RAM."

"Probleme BGA și de memorie sunt foarte probabile."

"Următorul lucru - Nvidia planifică de fapt schimbarea focalizării principale și promovarea de carduri cu 16 GB și mai multă memorie." ;D
.......................

Diferenta dintre 3080 si 3090 e prea mica, nu mai incape 3080S/Ti intre ele.
 

Offline narayanhd

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #521 on: 23 September 2020, 13:03 »
@olds  am citit si eu un articol legat de temp VRAM VRM, pe igor's lab
https://www.igorslab.de/en/simple-pad-mod-for-the-force-rtx-3080-founders-edition-slowers-the-gddr6x-temperature-by-a-whopping-8-degrees/
si
https://www.igorslab.de/en/gddr6x-am-limit-ueber-100-grad-bei-der-geforce-rtx-3080-fe-im-chip-gemessen-2/

e frumos pcb-ul FE, unic, dar e mult prea incarcat, pt gustul meu, cel putin

@KodiaK  dif de perf dintre 10 si 20 se va vedea cand jocul va folosi mai mult de 10GB, d-asta sunt puse la egalitate, cred
               in plus dif dintre ele va fi de 5-10-15fps-uri, n-ar avea de ce sa puna cea cu 20GB mai sus

@wolfenste  nu te mai chinui, omul tocmai ce-a spus ca bus-ul VRAM; RAM nu se ia in calcul pt performanta VRAM;RAM
                    dupa care ne mai si explica de ce ceva se masoara in MHz si de ce alrceva se masoara in GB
 

Offline slicker

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #522 on: 23 September 2020, 15:43 »
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline oldshooterman

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #523 on: 23 September 2020, 16:47 »
8k e viitorul, clar. Am pus ochii pe un 75", dar poate fac un efort la cel de 82" (8k).  ;D
 

Offline Trustme

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #524 on: 23 September 2020, 17:16 »
1. Nu ai demonstrat nimic! Te folosesti de un entry level vechi cu trei generatii pentru a demonstra ca un highend nou lansat nu are nevoie de xGB memorie?
...
1. Mai baiatule, tu ai toate tiglele pe casa? Unde am afirmat eu ca RTX 3080 nu are nevoie de xGB memorie VRAM?

2. Invata sa te exprimi si nu o mai da cotita cand cu performanta memoriilor, cand cu latimea de banda.

3. Incep sa cred ca ti-ai dat doctoratul in IT citind articole de popularizarea stiintei. Tu nu vezi ca din pozele alea rezulta exact de am spus eu? Procesorul grafic nu este conectat direct la SSD. Comunicarea cu SSD-ul se face prin intermediul portului PCIe care este controlat de chipset iar accesul la datele de pe SSD se face prin DMA. Da, se ocoleste procesorul, dar tehnologia este veche si nu este nimic extrordinar. Faptul ca atat SSD-ul cat si placa video sint conectate pe porturi PCIe nu inseamna ca pot comunica direct intre ele.
« Last Edit: 23 September 2020, 17:25 by Trustme »