Author Topic: NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm  (Read 182713 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline KodiaK

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #540 on: 24 September 2020, 20:12 »
Pai a aparut, am vazut ce poate, am vazut cat costa; acu asteptam sa apara si Big Navi si 3070.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline narayanhd

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #541 on: 24 September 2020, 20:36 »
stii la ce ma gandesc?
daca AMD stia din timp ca Samsung nu poate oferi nvidiei atatea chip-uri cate voia nvidia?
pana la urma, are logica, in sensul ca sigur AMD are informatii despre Samsung pe care noi nu le avem, nici leaker-ii si stiau ca Samsung nu va face fata
chiar daca n-ar avea informatii precise despre Samsung 8nm, au oameni care sunt capabili sa preconizeze chestiile astea cu yeald-urile, etc, tot ce tine de productie
amanand atat de mult lansarea Navi, bazandu-se pe yeald-urile slabe ale Samsung, in felul asta produc Navi2 la maxim dar in acelasi timp polisaza driver-ele, etc, ca, in sfarsit, sa faca o lansare respectabila
zic asta pt ca am impresia ca AMD-ul e prea linistit, ii vad relaxati, miserupisti

Post Merge: 24 September 2020, 21:03
nu stiu... lansarea asta RTX3000 mi s-a parut grabita
slider-e nerealiste si hype la maxim
filmulete cu cei mai cunososcuti YT-eri, gen MKBHD si Linus si GF inaintea lansarii oficiale si numai in jocuri OK-uite de nvidia
n-a fost putin o lansare cam disperata?

a facut si amd hype-uri din astea, dar de cand au lansat ryzen si rx5000, au fost decenti in prezentari, n-am vazut sa-i loveasca testerii asa cum au facut acum cu nvidia
« Last Edit: 24 September 2020, 21:05 by narayanhd »
 

Offline oldshooterman

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #542 on: 24 September 2020, 22:05 »
EVGA GeForce RTX 3090 KINGPIN Hybrid Shatters 3Dmark Port Royal World Record With An Insane 2.58 GHz Overclock on LN2
 

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #543 on: 24 September 2020, 23:18 »
n-a fost putin o lansare cam disperata?
1. Titan RTX
2. 2080Ti
3. 2080Super
4-5. 2080 si 1080Ti
6. 2070Super
7. 5700XT

De ce a fost disperata? Cine ii presa?
Au fost peste 20000 de cereri doar pe Amazon. Imagineaza-ti ce balamuc a fost pe tot mapamondul.
 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #544 on: 25 September 2020, 01:25 »
Mi-a ajuns astazi Zotac-ul (725$ cu transport inclus) si ca urmare l-am vandut instant cu 1100$ ... imi pare rau ca nu am luat 2 :(

Trebuie sa-mi vina un FE sapt viitoare.

Sa vad daca mai prind ceva :D
« Last Edit: 25 September 2020, 01:34 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline narayanhd

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #545 on: 25 September 2020, 09:12 »
@Kherdan  ma refer la lansare, ca ar fi fost disperata, de asemenea, am intrebat daca si voua fi s-a parut disperata, n-am spus c-a fost disperata
                 3080 este geniala, fara cuvinte, daca ar fi fost marketing-uita corect, adica 1.5x 2080 in rasterizare si 2x in compute, ar fi fost si mai bine
                 dar ai vazut hype-ul, presupun + problemele cu CTD in jocuri
                 3090-ul... desi e clar pt pro... ai vazut ce-au facut
                 in plus, ce vezi in foto am vazut pe tweeter despre 3090. abia lansata si deja sunt pb cu alimentarea?
                 20.000 buc. si amd-ul ar vinde, oricat de proasta ar fi placa video. e foarte putin

@asom bravo! dragut feeling, nu?
            trebuia sa pui o poza cu cutia, sa ne clatim ochii putin :)
 

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #546 on: 25 September 2020, 11:06 »
daca ar fi fost marketing-uita corect, adica 1.5x 2080 in rasterizare si 2x in compute, ar fi fost si mai bine
Din comparatiile a 21 jocuri, tech ( https://www.techpowerup.com/review/nvidia-geforce-rtx-3080-founders-edition/34.html ) o vede cu 40% peste 2080 in 4k. Insa e o problema: nu au testat cu RTX ON. RTX3080 nu numai ca are mai multe procesoare RT, dar sunt si din generatia a 2-a.
Cu placa aceasta poti jucat linistit in 1440p cu detaliile la maxim si RT ON. In majoritatea jocurilor ai fps demn de CS-GO. In 4k, am observat ca scartie in unele jocuri cu RT ON.

Si mai este si problema din ce unghi privesti aceste procente. Daca 2080 scoate 60 fps si 3080 scoate 100, diferenta este de 40% cand te uiti dinspre 3080, insa este de 67% cand te uiti dinspre 2080 (un 2080 cu 100fps este cu 67% mai rapid decat acelasi 2080 cu 60 fps)
« Last Edit: 25 September 2020, 11:10 by Kherdan »
 

Offline slicker

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #547 on: 25 September 2020, 11:45 »
S-a testat cu RTX on si cu DLSS2.0 on, saltul e fenomenal, nu mai stiu unde am vazut. Oricum de la dlss2.0 am uneori fps-uri mai bune in Metro decat fara RTX lol. E un feature genial si se vede si perfect acum, inainte era un pic blurry.
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline narayanhd

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #548 on: 25 September 2020, 12:11 »
@Kherdan  chiar daca nu voi lua nvidia, si eu sunt super mega incantat de performanta 3080 10GB
ma bucur ca este acolo pt ca in felul asta va obliga AMD-ul sa scoata ceva apropiat, sunt realist si nu ma astept sa bata nvidia, in niciun caz

legat de RT, ideea nvidiei de a crea aceste RT cores special pt RT, este geniala
e mai simplu sa ai un hardware dedicat unei functii specifice, decat un chip care sa le faca pe toate
cu toate astea, performanta actuala RT nvidia, doar la RTX3000 ma refer, nu este data de aceste RT cores pt ca ele au evoluat, ci este data de
forta bruta a placii video + DLSS, avand atat de multe CUDA core-uri. oricum ar fi, este super bine venita

chiar m-am intrebat "de ce DX12 si VLK nu au instructiuni bine definite numai pt RT, care sa stie ca informatia asta tre' trimisa catre RT cores,
pt a forja la maxim aceste RT cores?" doar un software-ist poate raspunde corect, dar asta-i parerea, care poate fi gresita:
e posibil ca MS cu DX12 cat si AMD cu VLK sa nu doreasca adaugarea acestor instructiuni pt ca-n felul asta nvidia ar avea monopol pe RT
daca acest instructiuni RT ar fi introduse, absolut toate jocurile ar folosi RT-ul nvidia, dar, MS foloseste AMD, AMD care inca
nu are nimic pt RT si nici acum nu se stie cum va fi RT-ul AMD
MS mergand pt AMD, va face DX-ul cat mai general posibil pt a putea fi folosi RT-ul atat pe GPU AMD, cat si nvidia
si nu zic faptul ca MS s-a gandit la noi, ca user-i, ci la ei pt ca-i destul de greu sa mergi in paralel cu doua moduri
diferite care la final ajung la acelasi rezultat. e si ineficient pana la urma
daca in RDNA3 AMD va crea un analog nvidia RT cores, e foarte posibil ca tot ce tine de RT sa se schimbe radical

tinand cont de cele de mai sus, se pune intrebarea: "dar de ce nu face nvidia in driver-e aceste instructiuni specifice numai pt RT cores?"
daca ar face asta, ar ajunge in situatia actuala cum e cu DLSS-ul, in care jocul trebuie programat pt a sti sa le foloseasca.
si asta costa bani si mai ales timp
chiar daca vbm de nvidia, care numai saraca nu e, nu au cum sa sustina o intreaga industrie in spate, singuri
pana la urma, DLSS-ul a fost creat pt a ajuta RT-ul pt c-au vazut ca RT-ul, de unul singur, cere mult prea multe resurse
e mai simplu sa prelucrezi o frama la 1440p dupa care sa-i faci upscaling la 2160p
 

Offline oldshooterman

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #549 on: 25 September 2020, 12:29 »
Ray Tracing si DLSS sunt procese complet diferite, n-au nimic in comun. DLSS se aplica peste randarea cu sau fara RT. DLSS se bazeaza pe DLNN (Deep Learning Neural Network) pentru reconstructia imaginii (nu simpla scalare) la rezolutie mai mare.

DLSS-ul n-a fost creat in mod special pentru a ajuta RT-ul.
« Last Edit: 25 September 2020, 12:31 by oldshooterman »
 

Offline narayanhd

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #550 on: 25 September 2020, 12:43 »
nu spun ca nu-i asa cum zici tu, dar 3080 este atat de buna in 4K in rasterizare, incat a facut ca DLSS-ul sa fie inutil
daca vrei performanta +RT in 4K , trebuie sa activezi DLSS-ul, acolo unde-i suportat de joc
pe slide-ul 3090 am vazut 8K cu DLSS si mi-a ramas in minte asocierea
 

Offline oldshooterman

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #551 on: 25 September 2020, 12:56 »
Pentru 8k sunt mai multe solutii, nu e neceasara 3090. ;D
« Last Edit: 25 September 2020, 13:44 by oldshooterman »
 

Offline narayanhd

 

Scorilo

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #553 on: 25 September 2020, 14:30 »
Ray Tracing si DLSS sunt procese complet diferite, n-au nimic in comun. DLSS se aplica peste randarea cu sau fara RT. DLSS se bazeaza pe DLNN (Deep Learning Neural Network) pentru reconstructia imaginii (nu simpla scalare) la rezolutie mai mare.

DLSS-ul n-a fost creat in mod special pentru a ajuta RT-ul.
Corect! Pentru DLSS isi intra in atributii nucleele Tensor.
Final Fantasy XV are implementat DLSS dar nu si RT. E doar unul dintre exemple.
 

Offline slicker

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #554 on: 25 September 2020, 16:07 »
Nu are nici o importanta atata timp cat in majoritatea aplicatiilor dlss nu se poate activa fara ray tracing.
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon