Author Topic: NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm  (Read 181028 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Offline KodiaK

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #735 on: 16 October 2020, 12:42 »
Ok, funny thing: am 2 comenzi care imi vin saptamana viitoare.

Un Asus TUF si un EVGA XC3 Ultra.

Pe care sa-l pastrez? Eu as zice ca TUF e clar alegerea corecta ... dar nu am vazut reviews pt XC3 cam deloc.
Ce as rade sa nu poti sa returnezi nici una :D
Eu as pastra-o pe aia mai rece. Asta daca ti le primesc la retur daca desfaci cutia.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #736 on: 16 October 2020, 12:47 »
Ok, funny thing: am 2 comenzi care imi vin saptamana viitoare.

Un Asus TUF si un EVGA XC3 Ultra.

Pe care sa-l pastrez? Eu as zice ca TUF e clar alegerea corecta ... dar nu am vazut reviews pt XC3 cam deloc.
Ce as rade sa nu poti sa returnezi nici una :D
Eu as pastra-o pe aia mai rece. Asta daca ti le primesc la retur daca desfaci cutia.

xc3 e de la bestbuy. o returnez fara probleme. si cica acum ca e de holidays o pot returna pana pe 16 ianuarie ... lol

tuf de pe amazon. trebuie sa recitesc return policy dar cred ca am 30 de zile perioada de retur, chiar si cu cutia deschisa.

iar daca nu pot returna, pot vinde la ce nebunie e. chiar cu profit.

din ce am citit pana acum asus e mai ok ca racire.

probelma e ca s-ar putea sa,nu primesc niciuna ...
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Trustme

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #737 on: 16 October 2020, 13:24 »
Ezic ca mai bine sa le vinzi pe ambele si faci comanda la un Asus  RTX 3080 ROG STRIX O10G care are ~+10% performanta in comparatie cu restul plutonului.
 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #738 on: 16 October 2020, 14:59 »
Ezic ca mai bine sa le vinzi pe ambele si faci comanda la un Asus  RTX 3080 ROG STRIX O10G care are ~+10% performanta in comparatie cu restul plutonului.

Neah, nu mai astept dupa strix. Asta e, raman cu una din cele 2. Oricum Strix e 850 fata de 700 si pt cei 10% in plus (daca sunt 10%) consuma de rupe.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #739 on: 16 October 2020, 18:31 »
si tot asom, care este client si fan nvidia, in post-urile lui, nu inventeaza si nu se imbata cu apa rece, cum faci tu
e realist, spre deosebire de tine

ti-am mai spus: nu sunt fan nvidia, sunt fan-ul banilor mei. Cumpar whatever imi ofera performanta mai mare in ~700$ si este pe piata. Punct.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline razvvan

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #740 on: 16 October 2020, 18:44 »
https://www.tomshardware.com/news/evga-beta-bios-rtx-3090
450W!?!
În articol e vb de 3080

Trimis de pe al meu VOG-L29 folosind Tapatalk
 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #741 on: 17 October 2020, 09:47 »
5700XT nu "stie" RT si nici DLSS.

Oricum, 2080 e obsolete, acum vorbim de 3080, 5700XT nu are nici o sansa.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline wolfenste

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #742 on: 17 October 2020, 12:11 »


Un monstru d'asta mi-ar place sa am (dar nu pentru banii aia, ca in zona aia pretul e in cadere libera). Nu imi pasa ca are consum monstru (3x8 pins) cata vreme are si o racire monstru. De fapt imi place, e ca o masina de curse.  Peste ani o placa grafica de 20w iti va oferi aceasi preformanta, la o tehnologie evident mai buna. Dar niciodata nu va arata atat de bine in carcasa. :)

Post Merge: 17 October 2020, 13:13

hardware, RVII are 16GB VRAM, nu GDDR ci HBM2, 2080 are doar 8GB VRAM GDDR
HBM2 este mult mai scumpa decat GDDR si cu toate astea RVII s-a vandut tot la 700$ avand dublul VRAM-ului


Aa, pai stai asa ca iti spun eu cum trebuie sa gandesti. Daca are acelasi pret si aceeasi performanta, logic, iei Nvidia. Ca ie mai de calitate. Pai cum asa? Pai scoate acceasi performanta cu mai putin vram, dooh. Bai sa fie ... In primul rand necesarul de vram il decide aplicatia software nu placa video. In acelasi timp, calitate inseamna ca memoria sa fie gasita PE PLACA nu sa se imprumute in mod (mai) inscusit de la sistem.

Pai nu luam dublu vram daca tot dam aceaiasi bani? Nu. De ce? ACUM, nu e nevoie. Hmm?
« Last Edit: 17 October 2020, 13:13 by wolfenste »
 
The following users liked or thanked this post: narayanhd

Offline axxel4you

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #743 on: 17 October 2020, 13:55 »
Radeon VII este placa video de colectie, a fost un singur model si in cantitati reduse. Unele placi video nu se cumpara strict doar pentru performanta iesita din comun.
  Sunt curios daca dupa ce se vinde stocul de RTX 20XX o sa se rezolve si cu disponibilitatea placilor video RTX 30XX.
     
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline KodiaK

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #744 on: 17 October 2020, 14:32 »
Kodiak, ca tot a pus wolf filmuletul asta si vb de consum, mai tii minte cati pumni mi-am primit eu in gura de la voi legat de
consumul Vega64?

de ce, acum, cand RTX 3000 consuma ~ maximul oferit de surse si placi de baza, adica 150+150+75W sau 150+150+150+75W, totul este ok?
de ce, acum, cand vezi ca o firma spune ca va scoate VBIOS care suporta 450W, e bucurie?
atunci, consumul Vega64 era o problema, dar acum, nu mai e, pt ca nvidia
pana mea, nici macar consecventi nu sunteti
luati situatia care va convine voua si marsati pe ea orbeste, pt ca... asa-mi convine mie ca si client nvidia
Inca o dovada ca nu intelegi mai nimic din ce ti se recomanda/explica.
Vega 64 consuma 300-350W in timp ce concurenta consuma 150-200W. Asta a fost atunci problmea. Aveai ALTERNATIVA.
Nimeni nu lauda consumul 3080, este de kkt. Dar momenten nu ai alternativa. Sa vedem RX 6000 cum va sta cu consumul, dar in nici nu caz nu o sa fie asa cum a fost Pascal vs Vega.
Probabil ca ai uitat cate injuraturi si-a luat nVidia cand a iesit cu FERMI pe piata.

uite, inteleg de ce cam 4-5 persoane au fost perfect de acord cu toate fanteziile lui Kherdan
nu e vb de nume aici ci de statistica: parca din 10 PV vandute, 2 sunt AMD, 8 nvidia, raport 1:4
deci, era logic si normal ca 4-5 persoane sa fie impotriva mea si sa sustine chestiile lui
nu ma mira, nu ma supara, exact la ceea ce ma si asteptam
Lumea nu e impotriva ta pt ca cumperi AMD. Este pt ca ai ochelari de cal, si nu esti absolut deloc obiectiv. Scoti totul din context doar ca sa ridici in slavi AMD si sa arunci cu noroi in nVidia.

daca eu, care nu-s geniu, am prevazut ce-am zis mai sus, tu crezi ca nvidia nu stie si mai multe de-si permite aberatii de preturi
de 1200-1500$? tipologia clientului nvidia este cea descrisa mai sus
Nimeni nu lauda preturile la care a iesit seria RTX 2000 pe piata. Si eu personal cred ca am fost destul de vocal impotriva politicii de preturi cand a iesti si Pascal pe piata. Dar asta se intampla ca nu ai competitie. Uite acum, cand AMD are raspuns, ca nVidia nu a crescut pretul. Este tot mare, dar daca AMD nu avea iar nimic, cu sigurnata vedeam niste pretri cu 50-100$ mai mari.

5700XT, PV pe care tu si asom o considerati nepotrivita acum pt ca da niste numere care nu va plac, a fost semnalul de alarma pt nvidia
Turing a fost un esesc pt nvidia, n-a fost un succes. 5700XT pt AMD a fost un succes, nu un esec
si d-asta RTX3000 va fi, pe termen lung, un nou esec, pt ca AMD ii va bate overall fara sa fie necesar ca AMD sa fie pe primul loc in
teste, exact cum au facut intel-ului si nvidia stie asta.
doar voi, fanii nvidia, nu vreti sa stiti asta si negati o realitate simpla: AMD nu mai e ce era pe vremea Bulldozer sau GCN.
bine macar ca stie nvidia
Nu stiu de unde pana unde ai tras tu concluzia ca noi (sau eu) consideram RX 5700XT nepotrivita???
Daca te uiti prin threadurile de recomandari hw, o sa vezi ca am recomandat-o in nenumarate cazuri.
Este o placa excelenta, si prima de la R9 290 incoace cred, care chiar merita cumparata.
Eu personal am ales 2070 Super in detrimentul ei, pt ca am avut nevoie de fiecare extra fps. Mi-am asumat ca dau 2-300 lei in plus pt 10-15% extra perf (atunci). Nu am zis nicaieri ca raportul pret perf este mai bun la 2070 Super.
Tu esti ala care tii din tot dinadinusul sa o compari cu 3080, si daca in gaming nu are nici o sansa vii cu app profi (care nu isi au rostul aici) doar ca sa mai arunci cu un pic de noroi in nVidia.
Turing am zis de n ori ca fost o generatie de sacrificiu pt nVidia. Atunci au scos RT, si din cauza asta au sarit caulul cu pretul si saltul de perf fata de gen anterioara a fost cred ca cel mai slab din istoria nVidia.
Nici seria 3000 nu sta mai bine, find doar printre cele mai slabe, nu cel mai slab.
Salturile uriase de perf au fost la Pascal si la Maxwell, cand o sa mai vedem asa, nu stiu, poate seria 4000?
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline wolfenste

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #745 on: 17 October 2020, 14:40 »
Nvidia a impins consumul pentru ca stie ce va scoate AMD. Au o baza larga de fani si le va exploata punctul sensibil. Daca vor aduce +5% performanta va fi exact frangia aia de care sa se apuce ca sa ramana cu Nvidia. Nu va conta consumul, temperatura. Textul va fi asa: "vreau ce e mai bun acum". Sau vreau ce e mai bun acum in X bani, cu X variabila ce depinde de pretul la care isi vinde Nvidia o anumita placa, lol

Asa a facut si Intel. A impins sa scoata anumite CPUs un milimetru mai in fata, acum, doar in jocuri, pentru ca stia ca exista fani ce vor renunta la nr dublu de cores si eventual consum mai mic pentru un milimetru de performanta in plus. Cand va fi nevoie doar de niste cores in plus, textul va fi asa: a, pai eu am luat ce a fost mai bun atunci, acum e acum si e timpul pentru upgrade. Hm? Nu mai bine aveai deja cateva cores in plus si nu mai aveai nevoie de upgrade? Pai bai saracule, eu fac upgrade des.

Post Merge: 17 October 2020, 14:59

Nimeni nu lauda consumul 3080, este de kkt. Dar momenten nu ai alternativa. Sa vedem RX 6000 cum va sta cu consumul, dar in nici nu caz nu o sa fie asa cum a fost Pascal vs Vega.
Probabil ca ai uitat cate injuraturi si-a luat nVidia cand a iesit cu FERMI pe piata.

« Last Edit: 17 October 2020, 22:22 by oldshooterman »
 

Offline oldshooterman

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #746 on: 17 October 2020, 15:45 »
Asta ramane valabil: E cazut sa va hotarati ce nume vrei sa dati unui nou thread unde sa discutati despre altceva, daca nu vreti sa se piarda postarile Off Topic.
« Last Edit: 17 October 2020, 22:20 by oldshooterman »
 

Offline Trustme

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #747 on: 17 October 2020, 23:14 »
oldshooterman, se poate da un titlu mai semnificativ decat Nvidia vs. amd?
 

Offline oldshooterman

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #748 on: 17 October 2020, 23:23 »
Nvidia vs. AMD sugereaza un potential flame din start. Cred ca ar fi mai sugestiv ceva legat de performanta diferitelor placi video in diferite situatii si pentru diferite aplicatii (de ex. pentru minat, pentru aplicatiile ADOBE, pentru Linux, etc...).
 

Offline Trustme

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #749 on: 18 October 2020, 00:11 »
Cam greu sa inghesui atatea subiecte intr-un singur topic.