Author Topic: NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm  (Read 178411 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Online oldshooterman

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #750 on: 18 October 2020, 00:17 »
N-a fost greu sa le inghesuiti pe topicul asta (care va fi curatat din nou).
 

Offline dark_one

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #751 on: 18 October 2020, 03:26 »
Gizz deci la EVGA FTW 3 Ultra 3090 e o lista de asteptare de aproape 300 oameni (fiecare placa e 1799 + tax)  iar la FTW 3 Ultra 3080 aproape 1000 oameni (fiecare placa fiind 810$ + taxe) ... vorbim aici de aproape 1.5 milioane de $ in vanzari in "asteptare" ... incredibil mi se pare. (probabil daca adunam cu celelalte modele disponibile vorbim de niste sume colosale pe care integratorul asteapta sa le "deblocheze".

(referinta)
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1FQupXX51TEgUaP4kIZIxVAMkYNDVzwaRbGikv7bGBgY/edit?pli=1#gid=1556492105

Sistemul celor de la EVGA e chiar destept, apesi butonul de notificare si te baga intr-o lista de asteptare, dupa ce ti se trimite notificarea ai 8 ore sa cumperi placa sau aceasta va fi puna inapoi in "queue" si urmatorii din lista vor primi o notificare.

PS: sa nu vorbim de alte modele care nici nu se afla inca la vanzare dar sunt anuntate catre jumatatea lui Noiembrie -> FTW3 Hydro Cooper / FTW 3 Ultra HC / FTW3 Hybrid Gaming / XC Hybrid / Kingpin
« Last Edit: 18 October 2020, 03:31 by dark_one »
 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #752 on: 18 October 2020, 06:29 »
Ia in calcul si ca probabil cam 100 (poate mai mult) sunt in coada la step-up.

Un individ care a pierdut ceva timp sa explice ce a facut cu 3080-ul lui:

https://www.reddit.com/r/nvidia/comments/jcyz4n/for_all_10_of_you_who_have_a_3080_how_have_you/
« Last Edit: 18 October 2020, 06:36 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline narayanhd

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #753 on: 18 October 2020, 15:55 »
am facut un rezumat la filmuletul lui Optimum, legat de consum si undervolt
abia acum undervolt-ul este o notiune perfect normala si acceptata
la fel cum tot abia acum consumul de peste 300W si ~ 400W, este perfect normal si acceptat
inainte erau probleme mari dar acum nu mai sunt

poate ajuta pe cineva
 

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #754 on: 18 October 2020, 15:56 »
N-a fost greu sa le inghesuiti pe topicul asta (care va fi curatat din nou).
Inca una si promit ca nu mai fac. :) Are si ceva particule microscopice de ontopic pentru ca da sens limitei unei placi de gaming in anumite aplicatii profesionale, exemplu fiind unul dintre programele care au generat offtopicul.

Deci:
Quadro P1000: 640 cuda cores, 47W consum, 4GB vRAM
GTX 1080Ti: nu le mai enumar, a fost monstrul gamingului pana la aparitia lui 2080Ti
Ambele au la baza arhitectura Pascal, P1000 fiind o copie a lui GTX1050.

David vs. Goliat in SolidWorks
https://www.pugetsystems.com/labs/articles/SOLIDWORKS-2018-GPU-Comparison-Monster-Sized-Model-1120/

Cat despre HU, imi amintesc ca au fost singurii de pe planeta care au vazut Ryzen 1800X superior lui 7700K in Office, dar multi vor sa fie mintiti frumos.
« Last Edit: 18 October 2020, 16:01 by Kherdan »
 

Offline KodiaK

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #755 on: 18 October 2020, 16:16 »

abia acum undervolt-ul este o notiune perfect normala si acceptata
la fel cum tot abia acum consumul de peste 300W si ~ 400W, este perfect normal si acceptat
inainte erau probleme mari dar acum nu mai sunt

De unde ai tras tu concluzia ca acum 3-400W este un consum acceptat?
Asa de acceptat e ca toti incearca sa il scada cum pot?

Nu ma astept la un raspuns din partea ta, pt ca este o intrebare incomoda, si ca toate intrebarile incomode de pana acum, o sa o ignori si pe asta.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline wolfenste

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #756 on: 18 October 2020, 22:35 »

abia acum undervolt-ul este o notiune perfect normala si acceptata
la fel cum tot abia acum consumul de peste 300W si ~ 400W, este perfect normal si acceptat
inainte erau probleme mari dar acum nu mai sunt

De unde ai tras tu concluzia ca acum 3-400W este un consum acceptat?
Asa de acceptat e ca toti incearca sa il scada cum pot?


Acceptat la cumparare, improvizatii dupa aia. Nu mai aplica solutia aia mai simpla cu cumparatul de la concurenta.

Post Merge: 18 October 2020, 22:38
Oricum, vorbim vorbe. Sa apara ambele placi, si vedem dupa aia.
« Last Edit: 18 October 2020, 22:38 by wolfenste »
 

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #757 on: 18 October 2020, 22:51 »
am facut un rezumat la filmuletul lui Optimum, legat de consum si undervolt
abia acum undervolt-ul este o notiune perfect normala si acceptata
la fel cum tot abia acum consumul de peste 300W si ~ 400W, este perfect normal si acceptat
inainte erau probleme mari dar acum nu mai sunt

poate ajuta pe cineva
La nvidia nu poti face direct undervolt. Cel putin la modelele pe care le-am avut de la ei pana acum nu am gasit vreun utilitar care sa scada direct voltajul, asa ca am apelat la overclock in paralel cu micsorarea valorii Power Limit. Asa ajungi la aceleasi frecvente (aceleasi performante), insa la voltaj mai mic, cu consum pe cipul grafic mai mic cu 25-30%.
Nu e o asa mare problema consumul de 300-400W daca placa iti ofera performanta sporita. Problema a fost cu acest consum cand placi precum Vega64 si Radeon VII atingeau varfuri spre 400W fara sa impresioneze in performante.
 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #758 on: 18 October 2020, 23:15 »

La nvidia nu poti face direct undervolt. Cel putin la modelele pe care le-am avut de la ei pana acum nu am gasit vreun utilitar care sa scada direct voltajul, asa ca am apelat la overclock in paralel cu micsorarea valorii Power Limit.


Ouf, si te rugasem sa nu mai postezii tampenii. Cu afterburner poti. Cel putin de la 1000 incoace. Nu am avut seria 900 asa ca nu ma pronunt.

Nu stiu ce placi ai avut tu pana acum sau cu ce utilitare ai incercat dar cu afterburner poti de mult timp. Am postat cateva linkuri cu indivizi care exact asta au facut. Repostez unul din linkuri:

https://www.reddit.com/r/nvidia/comments/jcyz4n/for_all_10_of_you_who_have_a_3080_how_have_you/
« Last Edit: 18 October 2020, 23:18 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Trustme

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #759 on: 18 October 2020, 23:17 »
La nvidia nu poti face direct undervolt...
Foarte corect. Am incercat undervolt pe mai multe modele turing (GTX 1650, GTX 1660TI si RTX 2080) fara succes.
Am incercat si overclock sa vad cum variaza consumul. Un +10% la GPU a dus la cresterea consumului cu ~5%. La un +400MHz la memorii consumul, consumul a crescut cu ~10%.
Nu stiu cum e cu Ampere, nu am testat, dar am rezerve serioase ca se poate face undervolt pe RTX 3080 sau RTX 3090. Textele astea cu reducerea TDP-ului de la 320W la 200W sau mai putin mi se par simple aberatii.

...Cu afterburner poti...
Eu am incercat toate metodele si nu am reusit.
« Last Edit: 18 October 2020, 23:21 by Trustme »
 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #760 on: 18 October 2020, 23:19 »
Foarte corect. Am incercat undervolt pe mai multe modele turing (GTX 1650, GTX 1660TI si RTX 2080) fara succes.
Am incercat si overclock sa vad cum variaza consumul. Un +10% la GPU a dus la cresterea consumului cu ~5%. La un +400MHz la memorii consumul, consumul a crescut cu ~10%.
Nu stiu cum e cu Ampere, nu am testat, dar am rezerve serioase ca se poate face undervolt pe RTX 3080 sau RTX 3090. Textele astea cu reducerea TDP-ului de la 320W la 200W sau mai putin mi se par simple aberatii.

Sper ca esti sarcastic :D

si pt tine:

https://www.reddit.com/r/nvidia/comments/jcyz4n/for_all_10_of_you_who_have_a_3080_how_have_you/

Hint: instalezi afterburner, deschizi afterburner,  enable voltage control din optiuni, CTRL+F si se deschide o fereastra in care poti modifica curba voltaj/frecventa dupa cum vrei.

Post Merge: 18 October 2020, 23:24

Eu am incercat toate metodele si nu am reusit.



Nu e f eficient ce face tipul, se poate edita mai simplu dar e ca idee.
« Last Edit: 18 October 2020, 23:27 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Trustme

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #761 on: 18 October 2020, 23:32 »
...
Nu e f eficient ce face tipul, se poate edita mai simplu dar e ca idee.
Am incercat, nu functioneaza.
 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #762 on: 18 October 2020, 23:33 »
Am incercat, nu functioneaza.

Ce placa? ce versiune de AB?

Ce face la CTRL+F ?
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #763 on: 18 October 2020, 23:33 »
Ouf, si te rugasem sa nu mai postezii tampenii. Cu afterburner poti. Cel putin de la 1000 incoace. Nu am avut seria 900 asa ca nu ma pronunt.

Nu stiu ce placi ai avut tu pana acum sau cu ce utilitare ai incercat dar cu afterburner poti de mult timp. Am postat cateva linkuri cu indivizi care exact asta au facut. Repostez unul din linkuri:

https://www.reddit.com/r/nvidia/comments/jcyz4n/for_all_10_of_you_who_have_a_3080_how_have_you/
Tot nu inteleg de ce te crezi stapanul adevarului absolut si JIGNESTI fara a-ti pune macar intrebare ca poate la omul acela chiar nu se poate. Poti incerca sa nu mai fi omul grotelor in postari? Nu doare!
PS. Am incercat toate setarile legate de voltaj. Nu poti introduce valoare cu minus, te readuce automat la 0. Valabil si pentru Pascal, chiar si pentru un Maxwell a carui vanzare am negociato cu Kodiak, pentru un prieten al lui.


Post Merge: 18 October 2020, 23:41
Ce face la CTRL+F ?
CTRL+F iti deschide o fereastra ca are n setari la voltaj in functie de frecvente. Mai bine folosesti oc scanner si te joci apoi cu power limit decat sa setezi manual jdemii de puncte. O setare daca ai ratat, aka voltaj prea mic la o anumita frecventa, placa poate deveni instabila. Munca de sisif pentru un rezultat incert.
« Last Edit: 18 October 2020, 23:43 by Kherdan »
 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #764 on: 18 October 2020, 23:42 »
Tot nu inteleg de ce te crezi stapanul adevarului absolut si JIGNESTI fara a-ti pune macar intrebare ca poate la omul acela chiar nu se poate. Poti incerca sa nu mai fi omul grotelor in postari? Nu doare!
PS. Am incercat toate setarile legate de voltaj. Nu poti introduce valoare cu minus, te readuce automat la 0. Valabil si pentru Pascal, chiar si pentru un Maxwell a carui vanzare am negociato cu Kodiak, pentru un prieten al lui.

Sincer?

Pt ca faci afirmatii cu pretentii de adevar absolut. Poate nu ai incercat cum trebuie. Este internetul plin de indivizi care FAC undervolt.

Undervolt nu se face din acel slider ci din curba voltaj-frecv care se deschide la CTRL+F.

So, daca ai fi spus "nu stiu de ce eu nu am reusit sa fac undervolt pe placile mele nvidia" nu as fi avut o problema cu afirmatia.

Dar cand vi si spui cu ton de atoatestiitor si cu valoare de absolut "pe nvidia nu merge facut undervolt" nu pot sa ma abtin sa nu te iau la misto cand tu contrazici jumatate de internet care face undervolt in mod regulat la placile nvidia si spui "nu se poate" - atunci aia cum "poate"????

Uite diferenta la trustme. El nu a zis "pe nvidia nu merge uv" el a zis "Eu am incercat toate metodele si nu am reusit". Sesizezi diferenta dintre "eu am incercat si nu am reusit" si incercarea ta de a te da expert cand spui o prostie?

Apasa CTRL+F cand esti in applicatie.

Daca nu merge incearca asta: https://steemit.com/gpu/@icryptomedianews/how-to-unlock-core-voltage-in-msi-afterburner
« Last Edit: 18 October 2020, 23:46 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste