Author Topic: NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm  (Read 181612 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Offline Tzeb

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #780 on: 19 October 2020, 02:53 »
Ti-am pus poza mai sus cu un grafic. Curba trebuie sa se transforme intr-o linie orizontala dupa voltajul maxim la care vrei sa ajunga.

Ca sa-ti fie usor, tii shift si alegi un punct spre capat, tragi in jos, in felul asta toata curba iti coboara mult. Apoi iei cu mouse un punct care vrei sa fie voltajul maxim, il ridici pana la frecventa maxima dorita, apply. Imediat toate punctele de dupa se vor alinia la aceeasi frecventa. Uneori trebuie sa refaci daca ai inchis curve editor si cand redeschiz nu arata cum trebuie. O ia pana la urma.
« Last Edit: 19 October 2020, 02:57 by Tzeb »
 

Offline Trustme

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #781 on: 19 October 2020, 03:43 »
Ti-am pus poza mai sus cu un grafic. Curba trebuie sa se transforme intr-o linie orizontala dupa voltajul maxim la care vrei sa ajunga.
...
Tu chiar nu ai inteles ca stiu sa editez curba aia si nu de azi sau de ieri?
Ti-am aratat ca voltajul nu se modifica in functie de frecventa. Era 1.0310v si la 2085MHz si la 1725MHz. Tot ce poti sa faci modificand curba se numeste overclock sau underclock.
Frecventa deafault pentru exemplul din film este 1950MHz. Tu poti sa ridici frecventa la 1950MHz in dreptul valorii de 0.825v dar o faci degeaba pentru ca placa tot ce stie ea face.
In cazul dat, voltajul pleaca de la 1.050v si scade in functie de temperatura iar in functie de voltaj si temperatura ajusteaza frecventa. Orice modificari ai face pe curba aia, placa video tot cu 1.050v pleaca.
Te-ai prins acum?
 

Offline Tzeb

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #782 on: 19 October 2020, 04:00 »
Poate ai tu o placa speciala, care nu vrea sa asculte din cine stie ce motive.

Exemplul de mai devreme e cu un 1070. Orice voltaj (in limitele suportate de chip, evident) aleg pe curba setata cum trebuie este aplicat instant cand am apasat apply. Daca la mine merge, la astateofmind merge, la ala care a pus clipul ieri cu 3080 si 3090 si merge exact la noi si la o gramada de alta lume, ori faci ceva gresit, ori placa ta are ceva.
 

Offline Trustme

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #783 on: 19 October 2020, 04:20 »
Scuze, dar nu te cred. Eu ti-am cerut un film (cum ti-am pus eu) si tu mi-ai dat niste poze din care nu rezulta nimic. Eu vorbesc de Turing iar tu vorbesti de Pascal, dar stai ca maine o sa testez si pe Pascal sa vad daca ai dreptate.
 

Offline Tzeb

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #784 on: 19 October 2020, 04:39 »
Pozele pe care le-am pus sunt pentru a clarifica logica dupa care urmaresti sa setezi curba. Adica dupa cel mai mare voltaj dorit, toate punctele ce urmeaza sunt fix la acelasi nivel. Atat.

Ramane sa afli daca e o problema la placa ta, sau daca gresesti undeva si de asta nu iti da cum trebuie. De mers sigur merge si aplica INSTANT cand ai apasat apply voltajul pe care il alegi. Nu suntem toti mincinosi si aici si in clipurile postate de canale cu sute de mii de abonati.
 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #785 on: 19 October 2020, 06:34 »
Scuze, dar nu te cred. Eu ti-am cerut un film (cum ti-am pus eu) si tu mi-ai dat niste poze din care nu rezulta nimic. Eu vorbesc de Turing iar tu vorbesti de Pascal, dar stai ca maine o sa testez si pe Pascal sa vad daca ai dreptate.

tu nu intelegi logica curbei respective si probabil nu intelegi cum fctioneaza sau ai o placa speciala. Ti s-au dat cateva filmulete cu cum se face, ti-a pus Tzeb si poze, e plin netul de filme.

Idea e ca faci ca acea curba sa fie o linie la frecventa maxima dorita si cu acelasi  voltaj. Deci vei avea frecventa MAXIMA de 1800 si un voltaj maxim de 825 (in cazul pozei puse de tzeb).

Deci ai 3 variante:
1. Nu ai bifat "unlock voltage control" din optiuni.  Dar cred ca atunci nu ai avea access la panelul cu curba. Incearca si sa schimbi profilul din "standard MSI" in "reference design" sau "third party".
2. Faci ceva gresit
3. Ai o placa speciala.

Post Merge: 19 October 2020, 07:48
Scuze, dar nu te cred. Eu ti-am cerut un film (cum ti-am pus eu) si tu mi-ai dat niste poze din care nu rezulta nimic. Eu vorbesc de Turing iar tu vorbesti de Pascal, dar stai ca maine o sa testez si pe Pascal sa vad daca ai dreptate.

M-am uitat la filmuletul tau si in mod clar nu intelegi ce trebuie facut. Tu doar ai tras de curba mai jos, limitand astfel NU votajul ci frecventa maxima la acel voltaj ... normal ca voltajul nu se schimba ...

Post Merge: 19 October 2020, 07:53
Uite INCA un filmulet care explica, si pt AMD si pt Turing:

https://youtu.be/zUkPAVcb9Xc?t=519
« Last Edit: 19 October 2020, 07:53 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline KodiaK

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #786 on: 19 October 2020, 09:55 »
Trustme, ia mai bine baga tu o poza cu ce ai facut in Afterburner. Ca de functionat functioneaza clar. Sigur incerci pe placa nVidia? Poate la AMD nu merge sa faci undervolt asa.
Cum au zis si baietii mai sus, din curba aia ii zici care e frecventa si voltajul maxim. Cum ambele variaza in fctie de TDP, e normal ca o sa niste valori variabile, insa nu o sa ai frecventa si tensiune mai mari decat ce ai definit tu in curba aia.
Si nici macar nu trebuie sa faci un flat line (cum a facut Tzeb in poza) e suficient sa editezi un singur nod din ala. Eu tot ce am facut a fost sa ma duc la nodul coresp 1000mV si sa-l pun la frecventa dorita (1995Mhz), iar acum nu mai trece de 1000mV ever si frecventa incepe de la 1980Mhz (de unde o ia in jos evident pe masura ce creste temperatura) si se stabilizeaza pe la 1920-1950Mhz. Stock aveam 1050mV, si frecventa incepea de la 1920Mhz, si se stabiliza pe la 1800 si ceva Mhz (nu mai stiu exact).
Deci si OC si undervolt modificand un singur nod de acolo. Mi-a luat efectiv 3s sa fac asta :)
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline KodiaK

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #787 on: 19 October 2020, 10:59 »
Da, nu e cea mai evidenta metoda de modificare a voltajului, dar asa se poate modifica, si functioneaza. In momentul in care ai miscat un nod din ala din curba frecventei, practic blochezi voltajul respectiv. Mai sus de atata nu o sa urce.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #788 on: 19 October 2020, 11:06 »
Da, nu e cea mai evidenta metoda de modificare a voltajului, dar asa se poate modifica, si functioneaza. In momentul in care ai miscat un nod din ala din curba frecventei, practic blochezi voltajul respectiv. Mai sus de atata nu o sa urce.
Nu am negat acest lucru nicio secunda. Dar nu este direct. Direct ar fi sa setezi in panoul principal, dar singura cale de a edita direct voltajul este overvolt, nu undervolt. In acel panou principal poti edita cu + sau -: power limit (daca accepta valori cu plus), frecventele cipului si frecventele memoriilor. Nu si voltajul. Nici macar in curve editor nu poti modifica direct voltajul, te joci doar cu frecventele. Valabil la nVidia si am avut suficienta precautie sa mentionez ca asta mi s-a intamplat la toate modelele lor, adica ce am avut in mana, nu am decretat absolutismul.
 

Offline Trustme

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #789 on: 19 October 2020, 11:39 »
Aveti Dreptate!
Am testat pe Pascal si functioneaza.
Am reveni la Turing, am schimbat driverul cu restrat in safe mode, curatat driverele cu DDU, restart si instalat noul driver 456.71 si acum se aplica undervoltu-ul.
Nu mai am timp acum sa reinstalez vechiul driver sa vad daca el era problema, dar o incerc mai pe seara.
Multumesc celor care au avut rabdare cu mine!

« Last Edit: 19 October 2020, 11:41 by Trustme »
 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #790 on: 19 October 2020, 13:44 »
Trustme you're welcome, enjoy ;)
« Last Edit: 20 October 2020, 10:14 by mache »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline narayanhd

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #791 on: 19 October 2020, 14:27 »
poate cineva confirma sau dezaporba testul din poza?
2080Ti oc-at la maxim vs. 3090 default
63FPS vs 67FPS
AC:Odissey 4K
3090 are dublul CUDA fata de 2080Ti, parca

dpdv al raportului pret/performanta,  3090 este cea mai oribila placa video scoasa vreodata in istoria placilor video
si o asemenea placa video exista numai din cauza fanboy-ilor nvidia care nu sunt fanboy

chiar daca 3090 avea HBM2 sau HBM2e, tot nu justifica pretul cerut

Post Merge: 19 October 2020, 14:31
la cei ~400W mancati... nici nu ma mai refer
ce rost ar avea
« Last Edit: 19 October 2020, 14:31 by narayanhd »
 

Offline Tzeb

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #792 on: 19 October 2020, 15:49 »

Multumesc celor care au avut rabdare cu mine!



Sa traiesti! :)

Mai ramane de convins un individ si ne-am facut treaba...

De curiozitate, modifica cu +100MHz direct din panoul principal al programului, apoi deschide curve editor. Vei vedea ca toate punctele sunt fix cu aceasta valoare peste referinta.

E evident ca fiecare punct din curba creste sau scade in functie de cum misti sliderul principal in afterburner. De aici frumusetea faptului ca ai acces si poti pune tu cum vrei fiecare punct din curba! In felul asta faci fiiiix ce vrea muschiul tau. Uite cum trebuie sa te gandesti:

"Bai, ce voltaj minim imi trebuie pentru 2000Mhz? Ia sa incerc cu 950mV? Merge? Dar cu 931mV? Crapa? Aha, deci vrea 950 minim placa mea."

Sau: "Ce frecventa maxima pot scoate din 850mV? 1800? 1850? Dar din 1050mV?" Si tot asa, in functie de ce-ti trece prin cap.

Toate astea le afli in 5 minute, le notezi si stii exact ce poate chip-ul tau. Iti faci 2-3 profiles cu niste curbe perfect aranjate si le aplici in functie de nevoi. Un profil cu overclock la voltaj default, un profil cu frecventa default si undervolt maxim, un profil cu undervolt si usor underclock, pentru consum minim
 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #793 on: 19 October 2020, 17:24 »
Quote from: Tzeb link=topic=2983.msg67028#msg67028
E evident ca fiecare punct din curba creste sau scade in functie de cum misti sliderul principal in afterburner. De aici frumusetea faptului ca ai acces si poti pune tu cum vrei fiecare punct din curba! In felul asta faci fiiiix ce vrea muschiul tau. Uite cum trebuie sa te gandesti:

"Bai, ce voltaj minim imi trebuie pentru 2000Mhz? Ia sa incerc cu 950mV? Merge? Dar cu 931mV? Crapa? Aha, deci vrea 950 minim placa mea."

Sau: "Ce frecventa maxima pot scoate din 850mV? 1800? 1850? Dar din 1050mV?" Si tot asa, in functie de ce-ti trece prin cap.

Toate astea le afli in 5 minute, le notezi si stii exact ce poate chip-ul tau. Iti faci 2-3 profiles cu niste curbe perfect aranjate si le aplici in functie de nevoi. Un profil cu overclock la voltaj default, un profil cu frecventa default si undervolt maxim, un profil cu undervolt si usor underclock, pentru consum minim

si mai este un aspect pe care individul cu "nu exista direct" il ignora: cand e idle gpu-ul sta la 3-400 Mhz sau si mai putin. ce voltaj avem la acea frecventa? ce se intamola daca trantim "direct" -200mv din slider la acea frecventa? cum afecteaza asta stabilitatea?

daca pui + pe slider si se aplica pe toata curba nu apar probleme de stabilitate, doar consum marit. cand dai orbest cu barda si scazi ca tractoristul p toata curba ce se intampla in termen de stabilitate la frecvente si voltaje joase?

nu merge "direct" (lol, ce tampanie) din slider pt ca e un mecanism de failsafe, anti-noob ;)

Post Merge: 19 October 2020, 20:25
Hahaha, sunt pe un canal discord cu, sa zicem, 12.000 de indivizi care incearca sa cumpere un 3080.

Asus store, baga placi in stoc, in 5 secunde nema stoc si site-ul varza. Cica s-ar fi cumparat (comform unui pol, clar nu e f relevant dar ca idee) 2 TUF si un Strix.  Asus si-a luat jucariile si a plecat (a retras produsle de pe site).

Deci lansare asta e coma. Eu aum stau si rad dar nvidia a facut-o de kkt RAU ...
« Last Edit: 19 October 2020, 20:25 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline axxel4you

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #794 on: 19 October 2020, 21:16 »
Ar fi tare sa se afle ca majoritatea placilor ajung la mineri direct de la poarta fabrici.
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,