Author Topic: NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm  (Read 182079 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #840 on: 22 October 2020, 11:47 »
depinde
daca te joci un 1440p, unde acum 3080 duce in medie 160FPS, ce mai conteaza acei 10% in minus ai RX?
daca tu ti-ai lua SH 3080 cu 10GB si 160FPS in locul RX cu 16GB dar 145FPS, cred ca-i o decizie perosnala pana la urma

am spus ca nu tre' sa fie criteriul principal de cumparare

De ce ti-ai lua o placa atat de puternica incat 10% sa nu mai conteze? Bani aruncati degeaba. Iar in 1440 nici un 5 ani nu vei depasi 10GB, decat in cazuri extreme.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline wolfenste

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #841 on: 22 October 2020, 12:08 »
E pierdere de timp sa-ti iei o placa video azi cu gandul la ce fel va imbatrani peste 3 ani. Toate o vor face urat. Cumperi produsul sa te bucuri de el acum, sa-l foloseste intr-un orizont de timp limitat. In 3 ani avem ceva care va oferi performanta dubla fata de 3080 sau orice RX de maine.

Azi toate din zona high end se descurca, poti juca acum cu oricare. Acum 10% diferenta nu conteaza. Pui mana la ochi si o alegi pe oricare, mai ales ca nu iti pasa de bani nu ai un plan si pentru viitor. Sau nu pui mana la ochi pentru ca ai o preferinta Nvidia sau AMD. Dar nu-mi spune apoi ca esti fanul banilor tai.
 

Offline KodiaK

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #842 on: 22 October 2020, 13:37 »
Mai jos ultimul video a lui AdoredTV ca TechYoutube-er. Se pare ca de luna viitoare o sa se axeze pe altceva.
Merita urmarit. Este o analiza interesanta asupra disputei falghship/Titan card ce se invarte in jurul RTX 3090, si asupra gandirii de turma de care dau dovada multi, si de care profita la maxim nVidia.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline mache

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #843 on: 22 October 2020, 15:41 »
Tot nu va calmati cu discutiile in contradictoriu si cu tenta flamboaianta

Va rog sa limitati speculatiile si comparatiile offtopic.
 

Offline slicker

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #844 on: 22 October 2020, 15:42 »
Slicker, mie imi merge in ~60fps pe Very High cu RT pe performance, dar in 1440p. E drept ca nu am rulat bench-ul, ci am jucat un pic prima misiune.

Ajungi imediat la niste scaderi drastice de performanta. Media era 80-90 si deodata 40. E nasol tare. Dupa aia dat pe medium isi revine. Foarte lame. Oricum nu ma asteptam la ceva spectaculos, dar totusi...
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline dark_one

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #845 on: 22 October 2020, 16:50 »
Problema cea mai mare la seria 30 (pentru mine ca entuziast) este chir Nvidia, care, in trecut a dat dovada ca nu poate fi de incredere, sa nu mai zic de faptul ca profita la maxim de pozitia lot monopolista.

Deci conundrum-ul este

Platesti pretul premium pentru maxim de performanta acum, cu riscul ca in 4 luni Nvidia sa scoata alt top performer sau astepti si pierzi cele 4 luni de care ai fi putut profita.
 

Offline KodiaK

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #846 on: 22 October 2020, 17:03 »
Pentru entuziasti nu vad probelma, din perspectiva nVidia. Iei acum ce scot top performance, si daca peste 4 luni se gandesc sa scoata altceva mai performant, iei si atunci.
De asta nu am fost niciodata adeptul cumpararii la lansare.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline Mykai

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #847 on: 22 October 2020, 18:08 »
Problema cea mai mare la seria 30 (pentru mine ca entuziast) este chir Nvidia, care, in trecut a dat dovada ca nu poate fi de incredere, sa nu mai zic de faptul ca profita la maxim de pozitia lot monopolista.

Deci conundrum-ul este

Platesti pretul premium pentru maxim de performanta acum, cu riscul ca in 4 luni Nvidia sa scoata alt top performer sau astepti si pierzi cele 4 luni de care ai fi putut profita.

Depinde de diferente. Daca nu ne uitam la AMD, 3080-ul este un deal foarte bun pentru cei care au asteptat sa cumpere sarind seria 2000 (e si cazul meu). 3090 este discutabil, eu intial voiam sa iau 3090-ul dar avand in vedere raportul pret/performanta am preferat sa pastrez banii daca la anul va aparea cine stie ce racheta sa pot sa upgradez atunci (cu toate ca mai devreme de 2022 nu cred sa fie cazul). Cheers!
I9-10900K/ Gigabyte Z490 Aorus Ultra/ Corsair Vengeance Pro 64GB 3200/ Gainward RTX 3080/ AData XPG M2 500GB+AData XPG M2 2TB+AData XPG M2 4TB/ Corsair 1000W PSU/ NZXT H510 Elite/ NZXT Z63/ Logitech G513, G502, G560, G933/ Samsung CRG9 5120x1440
 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #848 on: 22 October 2020, 18:09 »
Azi toate din zona high end se descurca, poti juca acum cu oricare. Acum 10% diferenta nu conteaza. Pui mana la ochi si o alegi pe oricare, mai ales ca nu iti pasa de bani nu ai un plan si pentru viitor. Sau nu pui mana la ochi pentru ca ai o preferinta Nvidia sau AMD. Dar nu-mi spune apoi ca esti fanul banilor tai.

1. am zis relativ la rezolutie nu conteaza acei 10%. Cand ai 200FPS in 1080p nu conteaza daca ai 220 - deci da, acei 10% nu conteaza la acea rezolutie, chiar si la 1440p. Sa platesti in plus pentru acei 10% e prostie. in 4k acei 10% pot reprezenta diferenta dintre sub 60FPS si peste 60FPS, deci la acea rezolutie 10% conteaza. Tu ai probleme si sa intelegi ce se spune?
2. Da, am un plan pentru viitor: in 2-3-4 ani, depinde si de cum arata noile generatii, o vand. Cu cat? voi vedea atunci, va conta mai mult cum vor arata acele generatii decat cum e placa actuaa, Hint: 1080ti s-a vandut f aproape de pretul original la 3 ani dupa lansare nu pt ca a avut 11GB ci pt ca 2000 a fost de kkt. 2080ti s-a vandut si la sub jumatate de pret cand a aparut 3080 datorita performantelor si pretului 3080. Nu sunt clarvazator ca sa vad ce va aduce viitorul. Poate niciodata nu va fi nevoie de mai mult de 10GB sau daca va fi nevoie oricum placa nu va putea duce ca performanta grafica si deci oricum nu va face fata. Daca nu poti intelege asta ...
3. tu (si cu celalat) denaturezi tot ce se spune, nu intelegi ceea ce citesti sau esti rauvoitor?
« Last Edit: 22 October 2020, 18:12 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline wolfenste

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #849 on: 22 October 2020, 18:15 »
Mai sa fie. Tu desi in zona high end esti asa la limita, pe muchie de cutit, 10% e diferenta dintre viata si moarte. Nu cred asta. Cam orice joc are cateva setari fancy cu cerinte mari hardware dar utilitate spre zero. O dezactivezi si castigi dublu de FPS.
 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #850 on: 22 October 2020, 18:24 »
Mai sa fie. Tu desi in zona high end esti asa la limita, pe muchie de cutit, 10% e diferenta dintre viata si moarte. Nu cred asta. Cam orice joc are cateva setari fancy cu cerinte mari hardware dar utilitate spre zero. O dezactivezi si castigi dublu de FPS.

Acum te contrazici singur? Dupa ce mi-ai zis mie ca sunt fanbi daca afirm ca 10% nu conteaza acum tu spui ca poti dezactiva una doua chestii? Dar asta merge numai la AMD, cand e cu 10% sub nvidia, right?

Pe logica asta tu trebuie sa iti iei cea mai ieftina placa posibila si joci cu totul deactivat, ca nu conteaza oricum calitatea imaginii. Hahahaha.

Asta a fost o tema pt fanii AMD de cativa ani BUNI: "eu nu imi iau placa pt acum, imi iau placa pt viitor, nu ma intereseaza cum merge acum, ma intereseaza ca pot spera sa o vand mai bine sau sa fie mai buna peste 5 ani". Halala de logica.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline KodiaK

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #851 on: 22 October 2020, 19:07 »
Tocmai aia din zona high end sunt la limita. Ei platesc un premium si vor full details pt premium-ul ala. Nu e prea placut sa dai niste sute de euro pe o placa noua si sa nu duca totul al maxim, macar o vreme.
Imi place ca in viziunea lor esti fraier daca mergi pe +10% perf, ce nu poti sa mai scazi din detalii, ce conteaza 5-10fps-uri. Dar asta se aplica DOAR daca AMD e sub nVidia. Daca e invers, esti idiotul planetei ca ti-ai luat placa cu 10% mai slaba.
Cum am tot zis, consecventa zero. Alegeti-va niste criterii si respectati-le indiferent de producator. Daca e gresit sa iti iei placa cu 10% mai buna, apai sa fie gresit indiferent de "culoarea" placii.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline wolfenste

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #852 on: 22 October 2020, 19:08 »
@astate
Pai in zona high end e putin probabil sa nu poti juca, in special ACUM, ca n-ai 10% mai multa performanta. Ideea era ca as renunta la 10% din ceva pentru 50% - 100% din altceva. Cum ar fi dublu vram sau dublu threads. Astea sunt cantitati care vor putea conta pe viitor. 10% te ushu pe ele si acum si in viitor.

Cand ai spus ca 10% nu conteaza? Tu mereu ai zis ca nu poti juca fara fix diferenta aia dintre Nvidia si AMD. Si pentru ca nu poti juca, nah, esti dispus sa platesti suma aia in plus chiar daca AMD ar avea un raport mai bun pret/performanta. Ca asta era toata smecheria, ca esti fortat sa ramai mereu cu Nvidia ca AMD nu-ti indeplineste baremul minim stabilit de tine dupa ce iti alegi o placa video high end Nvidia. Baremul pica fix sub ea si esti firtat sa o cumperi.

Post Merge: 22 October 2020, 19:12
Tocmai aia din zona high end sunt la limita. Ei platesc un premium si vor full details pt premium-ul ala. Nu e prea placut sa dai niste sute de euro pe o placa noua si sa nu duca totul al maxim, macar o vreme.
Imi place ca in viziunea lor esti fraier daca mergi pe +10% perf, ce nu poti sa mai scazi din detalii, ce conteaza 5-10fps-uri. Dar asta se aplica DOAR daca AMD e sub nVidia. Daca e invers, esti idiotul planetei ca ti-ai luat placa cu 10% mai slaba.
Cum am tot zis, consecventa zero. Alegeti-va niste criterii si respectati-le indiferent de producator. Daca e gresit sa iti iei placa cu 10% mai buna, apai sa fie gresit indiferent de "culoarea" placii.


Nu man, ideea e sa iei price/performance mai bun ca e mai sanatos la buzunar acum si pe termen lung. O sa joci la fel, fii serios. Nu zic sa sari pe RX 570 ca e cea mai tare la price performance. Acolo in zona ta de pret. Sau uita-te nu cumva iti ofera altceva care cantareste mai mult de 10% ala, cum ar fi dublu vram. Nvidia are multe placi si ca sa le diferentieze cumva unele ajung ciuntite rau la vram, disproportionat fata de potenta gpu-ului,  dar nu-i problema ca se cumpara si alea. Dar e pacat sa nu poti juca cand GPU iti duce dar nu ai vram si trebuie sa-ti iei alta placa scumpa mai devreme decat s-ar fi cuvenit. Pana prostului.

Atata-mi si mie unde m-am contrazis. Sau poate ca imi reprosezi mie ce o zis dumy sau alt fan rosu.
« Last Edit: 22 October 2020, 19:24 by wolfenste »
 

Offline oldshooterman

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #853 on: 22 October 2020, 19:18 »
Conform ultimelor leack-uri, RTX 3070 ar fi in medie cu ~8% mai performanta decat 2080 Ti, mai putin in 4k unde pare a fi la ~egalitate.
 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #854 on: 22 October 2020, 19:19 »
Nu man, ideea e sa iei price/performance mai bun ca e mai sanatos la buzunar acum si pe termen lung. O sa joci la fel, fii serios. Nu zic sa sari pe RX 570 ca e cea mai tare la price performance. Acolo in zona ta de pret.

Exact. Arata-mi care placa video de la amd are un raport pret performanta mai bun, in zona de pret de 700$.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste