Author Topic: NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm  (Read 178394 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline oldshooterman

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #555 on: 25 September 2020, 16:47 »
E exact pe dos, exceptiile sunt cele in care sunt legate. Din principiu se pot activa si dezactiva separat.

"Can you use DLSS without ray tracing?
Yes, you can run with RT off and DLSS on, RT is more of a quality setting DLSS is performance."
 

Offline narayanhd

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #556 on: 25 September 2020, 19:19 »
Frank Azor - AMD, despre cei care au luat RTX3000
ce sa mai zici...?!
 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #557 on: 25 September 2020, 23:54 »
ouch ...
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #558 on: 26 September 2020, 08:01 »
...
Nu cred ca s-ar misca la fel de bine. Daca are nevoie de mai mult de 8 gb, si nu-i are pe placa video, va folosi memoria sistemului care e mult mai lenta si atunci o sa intepe ca naiba.
Mai, eu nu stiu ce va fandositi atat, ca nu e nevoie, ca aia, ca ailalta. Daca ai posibilitatea sa iei mai mult in aceiasi bani, atunci ia! Daca o sa fie nevoie o sa ai ce-ti trebuie in loc de batai de cap.
Aberezi la greu.
Se misca lafel de bine sau chiar mai bine.  In BF se recomanda chiar sa nu restrictionezi memoria video ca sa se miste mai bine.
Am testat in DOOM Eternal cu setari care depasesc memoria video (GTX 1050 2GB DDR5) si se misca perfect.
In multe jocuri se depasesc lejer 2GB (GTA 5, Assassin's Creed Odyssey, Far Cry 5 ...) si nu inteapa absolut deloc.
Am avut GTX 1080 si n-am vazut joc sa consme 8GB. Voi vorbiti de 16-20GB doar ca sa va aflati in treaba.
Am coborat la nivelul tau pe cel putin doua pagini de topic si am reusit doar sa te fac sa mergi din aberatie in aberatie (console cu grafica superioara pc-urilor, calcularea in mod comic a performantelor memoriilor fara a tine cont de bus si poate ca mai sunt dar mi-e greu sa iti urmaresc stilul, prea e de la țară).

Raspunsul era chiar in joc si esti singurul pe acest subiect care abereaza.
Captura 1: pentru doar cativa MB, jocul nu te lasa sa setezi peste cantitatea de memorie video disponibila.
Captura 2: setat pe medium, memoria ocupata este de doar ~3500MB (la mine sunt 3.8 din alte motive) insa osd-ul jocului tot la 6226MB ramane incremenit. Aceeasi cantitate afiseaza inca de la lansare cu mult inainte sa intalneasca primul element 3D, cand necesarul de memorie in acel moment nu poate fi mai mare de cateva sute de MB.

Ii jignesti pe toti care nu sunt de acord cu tine, insa ai multe carente, domnule.
« Last Edit: 26 September 2020, 08:05 by Kherdan »
 

Offline LR

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #559 on: 26 September 2020, 13:42 »
ouch ...

Problema este destul de nashpa, insa este STRICT vina producatorilor care nu au respectat specificatiile NVIDIA (modelul de referinta 3080 nu are aceasta problema). Ca sa faca economie producatorii au zis ca mai multi condesatori ficsi pe o linie de alimentare la GPU pot fi inlocuiti fara probleme cu un singur condesator electrolitic, negandindu-se la faptul (probabil ca nici nu s-a testat) ca la frecvente de lucru mari circuitul poate induce o oscilatie parazita care sa perturbe functionarea corecta a GPU-ului. Ce or sa faca rapid este ca vor distribui un BIOS care sa scada frecventa GPU si probabil a memoriilor :(.
« Last Edit: 26 September 2020, 13:44 by LR »
 

Offline narayanhd

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #560 on: 26 September 2020, 14:50 »
Problema este destul de nashpa, insa este STRICT vina producatorilor care nu au respectat specificatiile NVIDIA (modelul de referinta 3080 nu are aceasta problema). Ca sa faca economie producatorii au zis ca mai multi condesatori ficsi pe o linie de alimentare la GPU pot fi inlocuiti fara probleme cu un singur condesator electrolitic, negandindu-se la faptul (probabil ca nici nu s-a testat) ca la frecvente de lucru mari circuitul poate induce o oscilatie parazita care sa perturbe functionarea corecta a GPU-ului. Ce or sa faca rapid este ca vor distribui un BIOS care sa scada frecventa GPU si probabil a memoriilor :(.

Buildzoid, in ultimul lui filmulet scurt de 47 min, a spus ca nvidia e de vina pt ca ei sunt cei care au dat
AIB-ilor lista cu materiale (bill of materials) pt RTX3000, asa cum a spus si igor's lab. in plus, nvidia mai e si freak control
cand vine vorba de produsele lor. eu cred ca atunci cand se semneaza acele contracte intre nvidia si AIB, nvidia le spune
"mai jos de atat nu veti merge!"

cei de la HU au spus c-au avut parte de aceste crash-uri si pe FE si pe AIB
FE foloseste MLCC+POPSCAP, dar asus tuf gaming foloseste numai MLCC si cu toate astea,
tot au crash-uri

in plus, un inginer nvidia, dupa cum se vede, a spus pe reddit ca problema nu-i chiar atat de simpla, MLCC sau POPSCAP
inseamna ca ori e din BIOS, ori e din driver-e, ori e, cel mai grav, chiar o proiectare gresita a chip-ului de catre nvidia

tinand cont de cele de mai sus, nvidia e de vina
 
The following users liked or thanked this post: LR

Offline oldshooterman

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #561 on: 26 September 2020, 15:12 »
Preturile pentru RTX 3070 custom, aflate de la un retailer din Spania, sunt cuprinse intre Zotac Gaming GeForce RTX 3070 Twin Edge - 499$+TVA si Asus ROG Strix GeForce RTX 3070 OC Edition - 653$+TVA.
 

Offline Gabi

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 24
    • View Profile
NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #562 on: 26 September 2020, 15:17 »
Probabil 3500 lei la noi... ştiţi voi : preţul recomandat pentru 3080.  ::)
 

Offline LR

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #563 on: 26 September 2020, 15:28 »
Problema este destul de nashpa, insa este STRICT vina producatorilor care nu au respectat specificatiile NVIDIA (modelul de referinta 3080 nu are aceasta problema). Ca sa faca economie producatorii au zis ca mai multi condesatori ficsi pe o linie de alimentare la GPU pot fi inlocuiti fara probleme cu un singur condesator electrolitic, negandindu-se la faptul (probabil ca nici nu s-a testat) ca la frecvente de lucru mari circuitul poate induce o oscilatie parazita care sa perturbe functionarea corecta a GPU-ului. Ce or sa faca rapid este ca vor distribui un BIOS care sa scada frecventa GPU si probabil a memoriilor :(.

Buildzoid, in ultimul lui filmulet scurt de 47 min, a spus ca nvidia e de vina pt ca ei sunt cei care au dat
AIB-ilor lista cu materiale (bill of materials) pt RTX3000, asa cum a spus si igor's lab. in plus, nvidia mai e si freak control
cand vine vorba de produsele lor. eu cred ca atunci cand se semneaza acele contracte intre nvidia si AIB, nvidia le spune
"mai jos de atat nu veti merge!"

cei de la HU au spus c-au avut parte de aceste crash-uri si pe FE si pe AIB
FE foloseste MLCC+POPSCAP, dar asus tuf gaming foloseste numai MLCC si cu toate astea,
tot au crash-uri

in plus, un inginer nvidia, dupa cum se vede, a spus pe reddit ca problema nu-i chiar atat de simpla, MLCC sau POPSCAP
inseamna ca ori e din BIOS, ori e din driver-e, ori e, cel mai grav, chiar o proiectare gresita a chip-ului de catre nvidia

tinand cont de cele de mai sus, nvidia e de vina

Tot ce se poate. Eu am stiut ca 3080 Founder Edition si un model de la MSI care au condesatori ficsi pe acele doua linii nu ar avea problema descrisa. O sa vedem ce se mai scrie/descopera zilele viitoare. 
 

Offline oldshooterman

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #564 on: 26 September 2020, 15:45 »
"Hi all,
 
Recently there has been some discussion about the EVGA GeForce RTX 3080 series.
 
During our mass production QC testing we discovered a full 6 POSCAPs solution cannot pass the real world applications testing. It took almost a week of R&D effort to find the cause and reduce the POSCAPs to 4 and add 20 MLCC caps prior to shipping production boards, this is why the EVGA GeForce RTX 3080 FTW3 series was delayed at launch. There were no 6 POSCAP production EVGA GeForce RTX 3080 FTW3 boards shipped.
 
But, due to the time crunch, some of the reviewers were sent a pre-production version with 6 POSCAP’s, we are working with those reviewers directly to replace their boards with production versions.
EVGA GeForce RTX 3080 XC3 series with 5 POSCAPs + 10 MLCC solution is matched with the XC3 spec without issues.
 
Also note that we have updated the product pictures at EVGA.com to reflect the production components that shipped to gamers and enthusiasts since day 1 of product launch.
Once you receive the card you can compare for yourself, EVGA stands behind its products!
 
Thanks"
EVGA
...............................
Deci problema a fost identificatas si se rezolva. De unde rezulta ca stocuri mai serioase vor fi doar din jurul datei de 15 octombrie.
 

Scorilo

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #565 on: 26 September 2020, 17:33 »
 Fanii AMD sunt in al noualea cer, chiar mai sus!  ;D
Se cam ofilise pastila cu VRM-ul lui Fermi (desi multi o folosesc si in prezent), acum au material pentru inca 10 ani pentru a justifica de ce nu cumpara un produs mai bun de la verzi.
 

Offline axxel4you

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #566 on: 26 September 2020, 17:56 »
Cei care nu cumpara placi de la Nvidia nu sunt de acord cu metodele lor de a fwte tot doar pentru un profit cat mai mare. Abia astept sa vad cum o sa ingroape si ARM cand toti vor migra spre alte solutii.

  Referitor la RTX 3080/3090 si ce probleme au nu cred ca e ceva nerealizabil prin bios update sau ceva de genul, mai nasol de cei care sunt early adopters si le va scade cu cateva procente performanta dupa update.
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline oldshooterman

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #567 on: 26 September 2020, 18:35 »
Mare scofala. Ceva de genul 5% nu se simte de nici un fel. Eu le reduc din start frecventele (la cele cu OC din fabrica, caci numai dintr-alea iau) si le reduc Power Limit. Toate se misca mai relaxat si mai rece fara a se simti nimic in pierderea de performanta.

Pun pariu ca cei cu probleme sunt dintre cei care nu s-au abtinut sa mai faca si un OC suplimentar.
 

Offline dark_one

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #568 on: 26 September 2020, 19:37 »
Las asta aici :)

 

Offline Trustme

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #569 on: 26 September 2020, 21:25 »
...
Captura 1: pentru doar cativa MB, jocul nu te lasa sa setezi peste cantitatea de memorie video disponibila.
...
Te lasa, dar in loc sa apesi tasta F (Apply Changes) apasa tasta P si o sa aplice setarile.
Sunt curios cum se misca Eternal pe RTX 2060 cu totul pe Ultra Nightmare. Poti sa testezi? Ce configuratie folosesti?

Uite si un filmulet tot cu GTX 1050 2GB dar in GTA V la 4K. Acolo se vede mai clar ce si cum e cu memoria video. Ti se se pare ca agata?
Inregistrarea e la 4K 60 fps, dar dureaza pana youtube prelucreaza filmuletul si este posibil sa-l vezi la rezolutie mai mica.