Author Topic: NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm  (Read 178391 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #720 on: 14 October 2020, 21:04 »
CATIA, SolidWorks si NX sunt programe CAD,
uite cum vorbesti fara sa stii despre ce vorbesti
"iar Catia este un program complex care poate fi manarit (personalizat) la extrem de cei care doresc sa demonstreze ca pisica fugareste cainele."-
 - nu vreau sa te jignesc, nu asta-i intentia, dar tu, in general, esti normal la cap? cum sa spui asa ceva despre un program CAD in care sunt
facute masini, avioane, etc? de unde poti sa scoti asa ceva, mane?

nu e nicio diferenta intre tine si trustme si nu rad cand vad prostiile pe care le puteti debita.
Te-am tolerat pana acum pentru ca m-a fascinat fanboysmul tau, insa vad ca faci parte din acea grupa aparte de habarnisti magna cum laude cu lacune cat Pacificul.
Cum crezi ca ajung la randari in Catia, desteptule? Nu cumva prin proiectare CAD? Sau tu crezi ca le i-au direct de pe youtube, din niste clipuri si desene ale unor copii cu "avioane, masini, etc." si le randeaza?
Inca astept link cu datele acelea exacte, 5700XT vs 3080, nu link din trecut, cu specificatia ca a cumpara o placa de gaming pentru aceste trei programe e aceeasi risipa de bani cu a cumpara o placa profesionala pentru gaming.

Catia e asa cum iti spun eu: poate fi personalizat. Poti injecta solutii AMD gratuite, dar limitate, si care, intr-adevar, pot duce la acele rezultate, dar poti injecta si solutii nvidia, care nu sunt gratuite dar iti vor spori masiv performantele si optiunile. De exemplu, solutia nVidia permitea ca pana la 16 statii de lucru sa lucreze la acelasi proiect. Spun "permitea" pentru ca nu stiu daca au marit intre timp numarul odata cu aparitia Quadro RTX. Stiu doar ca acest Quadro a dublat performantele fata de generatia anterioara. Din ce vad la Ampere, viitorul Quadro va dubla la randul sau performantele.


Post Merge: 14 October 2020, 21:10
Apropos, benchmark-urile acestea se aseamana izbitor cu alte demonstratii din epoca ryzen 1xxx. Se scoate din context un scenariu fara a se tine cont altele. Atunci se sarja doar pe randare in Autodesk, insa cunoscatorii si utilizatorii profesionisti ai acestor programe nu au considerat nici macar seria 3000 viabila in fata procesoarelor Intel.
« Last Edit: 14 October 2020, 21:10 by Kherdan »
 

Offline narayanhd

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #721 on: 14 October 2020, 21:57 »
poftim
testele le vei gasi in filmuletul lui Linus
asculta si ce zice despre team red, casca urechile
si vezi, n-a trebuit ca foloseasca tampeniile spuse de tine ca 5700XT sa distruga 3080 in CAD. cat de simplu a fost
ai internet vad ca, foloseste-l cu folos
faptul ca ti-a trecut prin cap ca eu as minti un vreun fel ca AMD-ul sa fie the best... ma sperie ca dracu.
ma sperie pt ca daca tu te-ai gandit la asa ceva, tu ai fi capabil sa minti doar ca nvidia si intel sa iasa pe primul loc

cand iti spun ca esti naiv, chiar esti naiv
« Last Edit: 14 October 2020, 22:05 by narayanhd »
 

Offline andreeaki

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #722 on: 15 October 2020, 00:11 »
Lasati omul in pace, se supara si spulbera 3080 in catia cu 6800 XT-ul din semnatura..
 

Offline Mykai

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #723 on: 15 October 2020, 09:14 »
poftim
testele le vei gasi in filmuletul lui Linus
asculta si ce zice despre team red, casca urechile
si vezi, n-a trebuit ca foloseasca tampeniile spuse de tine ca 5700XT sa distruga 3080 in CAD. cat de simplu a fost
ai internet vad ca, foloseste-l cu folos
faptul ca ti-a trecut prin cap ca eu as minti un vreun fel ca AMD-ul sa fie the best... ma sperie ca dracu.
ma sperie pt ca daca tu te-ai gandit la asa ceva, tu ai fi capabil sa minti doar ca nvidia si intel sa iasa pe primul loc

cand iti spun ca esti naiv, chiar esti naiv
Eu nu inteleg de ce esti atat de suparat...constant atacuri la persoana si in general, extrem de agresiv. Oameni ca tine ma fac sa renunt la acest forum. Nu te supara dar esti extrem de toxic. Ma mir ca iti tolereaza moderatorii aceasta conduita.
I9-10900K/ Gigabyte Z490 Aorus Ultra/ Corsair Vengeance Pro 64GB 3200/ Gainward RTX 3080/ AData XPG M2 500GB+AData XPG M2 2TB+AData XPG M2 4TB/ Corsair 1000W PSU/ NZXT H510 Elite/ NZXT Z63/ Logitech G513, G502, G560, G933/ Samsung CRG9 5120x1440
 
The following users liked or thanked this post: slicker

Offline mudpie

  • Mister Congeniality
  • Global Moderator
  • Feedback Score: (24)
  • Old TR: 230 (100%)
  • Hero Member
  • ***
  • Posts: 1.404
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 200 times
    • View Profile
NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #724 on: 15 October 2020, 10:02 »
Inversunarea, mai ales in discutii online despre placi video, nu serveste la nimic. Chillax people.
Women might be able to fake orgasms, but men can fake whole relationships.
 

Offline narayanhd

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #725 on: 15 October 2020, 10:58 »
@andreeaki nu stiu cum va fi 6800XT. posibil sa bata 5700XT, posibil sa fie mai slaba decat 5700XT, in CATIA
           din pacate asta-i realitatea, 5700XT in CAD e mai buna decat RTX 3080 tau
@Mykai asa-i, m-a cam suparat prezumtia lui Kherdan ca eu as inventa cifre ca sa iasa 5700XT, in CAD, ca fiind mai buna decat RTX3000
       asta-i atac la persoana
       tinand cont ca tu ai RTX 3090, daca doresti, ai putea face testul, Specviewperf fiind gratuit, ca sa facem o comparatie intre RTX 3090 si 5700XT
       doar daca vrei, ar fi interesant, cred eu
       daca tu consideri ca demostrandu-i ca am dreptate inseamna atac la persoana, agresiv si toxic... e parerea ta
@Dundee clovn neclovn, macar stiu sa pun 2 tabele cap la cap si sa inteleg ce vad acolo
        cu siguranta n-as inventa chestiile pe care Kherdan le-a inventat
        realitatea sta-n cifre si tabele, nu-n pareri nefondate pt ca eu imi doresc ceva, gen cum vrea Kherdan ca intel sa fie inca pe primul loc...
« Last Edit: 15 October 2020, 11:02 by narayanhd »
 

Kherdan

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #726 on: 15 October 2020, 20:42 »
Realitatea consta in a pune link de validare cand sustii ceva. Mai ales tu, fanboy AMD ultraradical in tot ce postezi.

Uite un program asemanator cu cele pentru care sustii ca s-ar gasi cineva pe planeta aceasta care sa cumpere placa de gaming pentru aplicatii profesionale.

Ce face omul acela cu un quadro de top (peste acel model mai exista doar rtx 8000, 20.000$ pentru toate buzunarele, si peste toate exista Ampere), deci ce face omul acela cu acel quadro putem extrapola in gaming cu un RTX 3090 forjat in 4k, all maximum, iar tu vi si spui ca AMD Vega 3 este mai performant ca Intel HD630. Gigele, sunt aplicatii profesionale care te costa mii de dolari licenta pe an si cei care sunt dispusi sa ofere banii acestia au alocat in buget si o placa video profesionala. Pentru ca pur si simplu una de gaming este inutilizabila.

Aplicatii mult mai ieftine de care te poti lovi sunt insa cu carul.  Unele sunt gratuite integral, altele sunt free dar partial deblocate, gen aplicatii cu care editezi/encodezi (pozele 1 si 2), ori pentru animatii 3D, gen blender, unde OptiX nvidia distruge opencl-ul amd, dar si in multe altele, care nu sunt gratuite, dar accesibile la pret.

Proiectam naveta care va duce oameni pe Marte folosind 5700XT, LOL! Pentru ca asa zice nenea Linus.

Editare: la poza 1 nu te uita la program. Uita-te la codec (H.264 si H.265) pentru ca in toate aplicatiile free in care le folosesti vei obtine aceleasi rezultate. Si sunt cu carul disponibile cu sport hardware NVENC sau CUDA.
« Last Edit: 15 October 2020, 20:56 by Kherdan »
 

Offline narayanhd

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #727 on: 15 October 2020, 21:03 »
omule, ti-am aratat ca-n CAD 5700xt e mai bun decat 3080
ti-am aratat ca nu stii despre ce vorbesti si definitia de CAD e departe de tine
nu-mi spune tu mie de fanboy-isme cand tu nu esti in stare sa te uiti la tine, cand vii cu aberatiile de "injectii" in catia ca amd sa bata nvidia, cand n-ai avut nici cel mai mic interes ca atunci cand ai spus ca-n CAD 5700xt nu se ridica nici la nivelul 2060, sa stai 2 minute pe net si sa cauti, sa vezi daca vei vorbi sau nu prostii, cand eu vb de tranzistori, tu-mi vb de cuda, tu nu pripcepi ce faci?
tu crezi ca daca-mi arati alte teste schimba in vreun fel situatia?
ce-s cu astea? ai impresia ca le voi nega, sau ce?

acum nici Linus nu mai e bun, sa inteleg? e pro AMD, nu-i asa?
la fel cum nici HU nu-s buni ca si ei sunt pro AMD

tu esti definitia fanboy-ismului

 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #728 on: 15 October 2020, 21:20 »
Propunere pt moderatori:

fanboii sa nu fie lasati sa posteze pe threadurile concurentei :D
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline wolfenste

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #729 on: 15 October 2020, 21:31 »
Si asa nu sunt prea multi postaci ... :)
 

Offline oldshooterman

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #730 on: 15 October 2020, 22:25 »
Eu propun sa deschida un thread dedicat discutiilor de acest fel si sa se desfasoare acolo. In stilul actual se pot pierde informatii pe interesul celor pasionati mai mult de gaming. Profesionistii si cunoscatorii se descurca atunci cand au nevoie de hardware pentru anumite aplicatii care ii intereseaza.

Se poate face si curatenie, chiar foarte usor, dar e pacat de timpul pe care l-au investit in redactarea posturilor, pentru ca excluzand limbajul agresiv, postarile mai contin si informatii interesante.
 

Offline axxel4you

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #731 on: 15 October 2020, 22:51 »
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #732 on: 16 October 2020, 01:35 »
Ok, funny thing: am 2 comenzi care imi vin saptamana viitoare.

Un Asus TUF si un EVGA XC3 Ultra.

Pe care sa-l pastrez? Eu as zice ca TUF e clar alegerea corecta ... dar nu am vazut reviews pt XC3 cam deloc.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline LR

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #733 on: 16 October 2020, 07:56 »
In mod normal ti-as recomanda eVGA fara dscutie, dintre astea doua, dar de data asta mergi pe ASUS TUF GAMING care are montati condesatorii "problematici" corect, dupa specificatiile nvidia. Insa mai asteapta si alte pareri.



 

Offline narayanhd

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #734 on: 16 October 2020, 10:48 »
@asom ca si LR, si eu as merge pe TUF
parca-i varianta numai cu MLCC-uri, daca mai tin bine minte PCB-ul
in plus, ca design, asus il are cel mai cuminte, ceea ce-mi si place
parere cat se poate de subiectiva