Author Topic: NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm  (Read 178458 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Trustme

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #945 on: 28 October 2020, 09:40 »
Sa vedem lucrurile corect. 3070 cu 10GB si 3080 cu 12GB memorie ar fi fost niste super placi video la preturile respective (chiar si ceva mai mari). Toata treaba e o frectie intentionata ca sa mai aprinda inca o data spiritele peste cateva luni, cu alte modele cu memorie mai multa si la un pret mai mare.
Si asa sunt foarte bune la preturile anuntate, dar nu le cumperi (la modul generic) cu sufletul impacat.
Eu cred ca nu-i corect ce faci tu. Adica tu centrezi, tu sutezi, tu marchezi. Esti si arbitru si jucator. Tu ca moderator ar trebui sa moderezi si ca fanboy AMD sa te folosesti doar de clone ca sa spui ce-ti trece prin cap. In realitate, te folosesti de postura de moderator ca sa dai greutate prostiilor pe care le spui.
RTX 3070 sau RTX 3080 au suficienta memorie ca sa duca orice joc la 1080p, 2k sau 4k si asta o spun si review-urile si cei care le-au cumparat. Restul sunt fabulatii. Cine vrea sa cumpare, poate sa le cumpere cu sufletul impacat pentru ca este cea mai buna achizitie in acest moment.

...
asom a mai facut acum un test si uite cum cei 10GB s-au cam umplut, plus jocurile mentionate de olds, plus testele cu Neon Noir
sunt de acord cu olds, daca ar fi pus inca 2GB VRAM in plus, era si mai reusita seria RTX 3000 (este o serie reusita, putere GPU si pretul MSRP vorbind, restul.....)
...
Tin sa te dezamagesc. Am facut si eu niste teste si pot sa rulez fara probleme Neon Noire la orice rezolutie cu 6GB VRAM.
Si colac peste pupaza, rezultatele sunt similare cu cele obtinute de RX 5700XT care are 8GB VRAM. Cum explici?

 
 
« Last Edit: 28 October 2020, 10:00 by Trustme »
 

Offline KodiaK

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #946 on: 28 October 2020, 09:55 »
Eu n-am monitor 4K, si nici nu o sa imi iau prea curand. Prefer 1440p high fps, decat 4K@60.
Iar din reviews vad ca 3070 este "1440p sweet spot". Deci e un pic un unfair sa o bagam la 4K.

Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline wolfenste

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #947 on: 28 October 2020, 10:19 »

Btw, vad ca nu vrei sa pricepi cum e cu allocated vram. Ca ocupa x amount nu inseamna ca si are nevoie de x amount. Dar noroc ca 6800XT o sa fie destul de potenta sa ai impresia ca vram-ul ala defapt a contat, ca altfel mureai cu el de gat, ca la RVII

Ca iti arata 5600 in Aferburne (cand tu ai 6gb vram) nu ineamna neaparat ca n-ar avea nevoie ever de mai mult. Daca te duci la amicu' si la el arata peste 6000 tu ai o problema. Da, placa ta se descurca. Da, placa ta e eficienta. E eficienta in rezolvarea situatiilor de criza. E putin mai bine decat prost dar nicidecum nu defileaza. Face compromisuri.

Ai scris ca niciodata nu ai vazut vram capped. Ce voiai sa vezi, ca sta la 7999 cand tu ai 8000 vram? E mai subtil de atat. E perfid.
Poate ca nu ai vazut vram capped, presupunand ca stai cu un ochi permanent pe Afterburner ... dar ai constatat ca ai vram bine ocupat si tie iti face stuttering. Tragi concluzia ca n-ai putere in GPU si mai reduci din detalii (care elibereaza vramul) si-i dai inainte. Ce bine ca ai bagat banii si in ultima farama de power gpu, nu?
Dar daca tu ai fi avut 10gb vram ai fi vazut ca sunt de fapt 8500 mb ocupati si placa nu mai face compromisuri. Nu mai rezolva o situatie de criza ci defileaza. Nu mai trebuie sa reduci detalii.

Acuma sincer, sa-ti iei placa video top notch cu doar 10 gb vram in 2020 e ca si cum ti-ai baga toti banii in costum si iei si niste pantofi ieftini. Sa iei laude pentru costum. :) Sau iei BMW dar stai cu parintii ... Dar cine are BMW??

Nvidia fa face la minte. Pune o placa video de top cu 20 gb vram la un pret colosal. Cine vrea o ia p'aia. Dar pune aceeasi placa cu 10 gb vram. Si aici intervine mintea de fan boy. Acest client crede ca da lovitura. Crede ca ia aceeasi placa dar mult mai ieftin, ca aaa, aia 10 gb in plus stau acolo degeaba. Si multi o cumpara p'asta ciuntita. Nu vad ca poate AMDu le da la aproximativ acelasi pret si performanta 16 gb.

Cu 10 gb vram in 2020 esti la limita. Poate ca iti place sa stai asa. RDR2 trece de 8 gb (acolo unde gaseste) iar placile de top vor avea 20 gb vram sau mai mult. In scurt timp vor apare jocuri ce vor cere pe full details mult peste 10 gb.

Si inca o chestie pe care am mai spus-o dar o ignora toti, oare de ce? MODDING. Pe Nexus sunt moduri pentru ultimele jocuri, RDR2, KC Deliverance samd. Modarea jocurilor mananca vram pe paine. Dar va aduce calitate vizuala mai mult decat orice briz briz pe care dati sute de euro. Si e gratis. Pai daca tu imi spui mie ca vrei grafica top notch da' nu-ti trebuie vram ca nu modezi ca stai pe vanilla - e putin ciudat.

« Last Edit: 28 October 2020, 10:47 by wolfenste »
 

Offline narayanhd

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #948 on: 28 October 2020, 10:37 »
Quote
"tu sutezi, tu marchezi. Esti si arbitru si jucator. Tu ca moderator ar trebui sa moderezi si ca fanboy AMD sa te folosesti doar de clone ca sa spui ce-ti trece prin cap. In realitate, te folosesti de postura de moderator ca sa dai greutate prostiilor pe care le spui"

auzi, Trustme, ce-ar fi ca de acum incolo sa-ti masori cuvintele?!
poate n-ai inteles, sau poate nu sti, noi nu ne stim de 6 luni, ne stim de ani de zile
indiferent de parerea ta, care oricum e centrata spre nvidia orice ar fi, ar fi bine si recomandat ca s-ai putin mai mult respect cand acuzi pe cineva cu prostiile tale
sunt divergente intre noi, cu toate astea n-avem atitudinea ta
ziceai ca esti nascut, crescut si educat in Bucuresti.   nu se vede
masoara-ti cuvintele

------

parca facusei si tu Neon Noir in 4K, Kodiak, d-ast-am crezut c-ai 4K
« Last Edit: 28 October 2020, 10:40 by narayanhd »
 

Offline wolfenste

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #949 on: 28 October 2020, 10:53 »
Ba mie mi s-a parut ca @old incearca sa ia o atitudine neutra (chiar daca nu ar fi neaparat neutru)  postand, ca sa zic asa, argumente pentru ambele tabere. In fine, moderarea nu-i problema mea. :) In sensul ca nu cade in sarcina mea deci nu ma intereseaza, nu ma intereseaza  nici macar cum o fac altii. Chit ca ar sterge tot ce scriu. Am propria linie, daca se incadreaza bine daca nu, la fel.

Btw, ce inseamna !Watched ce aparu in dreptul userului meu? Ma cauta spionii rusi cumva?

Post Merge: 28 October 2020, 11:09
Daca AMD vine cu o oferta destul de buna o sa imi cam para rau, asa, putin, de aia care s-au aruncat sa cumpere placi video umflate (si de la mine :D )

Sa nu-ti para, e alegerea lor, asa merita. Cine cumpara asa stie sigur ca vrea Nvidia. Sie ca are bani si ... e dispus sa plateasca "ce e mai bun". E un destin asumat de fanboi Nvidia.
« Last Edit: 28 October 2020, 11:09 by wolfenste »
 

Offline oldshooterman

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #950 on: 28 October 2020, 11:14 »
"Watched" inseamna ca esti sub observatie = warning. Daca nu se agraveaza, trece dupa o vreme. Tinand cont de cat de mult se intrece masura si de cate ori, moderarea de aici poate fi consiterata chiar permisiva. Dar nu trebuie mizat pe ideea ca ar putea continua tot asa.
 

Offline wolfenste

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #951 on: 28 October 2020, 11:18 »
Pai da, e atat de permisiva incat te indeamna sa faci la fel. Pe mine nu ma deranjeaza. Nu ma deranjeaza nici ca amicu' de insulte, care btw a si inceput,  nu e tot watched E ciorba voastra. :) Fie cum o fi.
« Last Edit: 28 October 2020, 11:20 by wolfenste »
 

Offline KodiaK

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #952 on: 28 October 2020, 11:20 »
Ai scris ca niciodata nu ai vazut vram capped. Ce voiai sa vezi, ca sta la 7999 cand tu ai 8000 vram? E mai subtil de atat. E perfid.
Poate ca nu ai vazut vram capped, presupunand ca stai cu un ochi permanent pe Afterburner ... dar ai constatat ca ai vram bine ocupat si tie iti face stuttering. Tragi concluzia ca n-ai putere in GPU si mai reduci din detalii (care elibereaza vramul) si-i dai inainte. Ce bine ca ai bagat banii si in ultima farama de power gpu, nu?
Dar daca tu ai fi avut 10gb vram ai fi vazut ca sunt de fapt 8500 mb ocupati si placa nu mai face compromisuri. Nu mai rezolva o situatie de criza ci defileaza. Nu mai trebuie sa reduci detalii.
Deci faptul ca reducand din detalii tu permiti GPU-ului sa randeze mai multe frame-uri, e exclus? Ai mai multe fps-uri pt ca ai mai eliberat din vram? Pe principiul asta bagam 100GB vram si gata, unlimited power :)))
Nu stau cu ochii permanent pe afterburner (nici macar nu il am deschis tot timpul), dar in momentul in care nu am perf pe care o vreau, incep sa investighez. Si stutter nu prea am, iar cand am nu e de la vram. Cred ca in f putin jocuri am vazut peste 7GB vram ocupati. Singurul mod in care umplu toti cei 8GB este sa cresc rez la 4K (DSR sau in game res scale). Dar chiar si asa, am testat ieri doom eternal in 4K cu texturile pe ultra nightmare vs ultra, 8GB vram vs 7.5GB vram, 1 fps diferenta. Deci GPU-ul atata poate, nu m-ar fi ajutat cu nimic 10GB vram.
Si da, vram ocupat inseamna 7.9-8GB constant. Nu ca in RDR2 de ex, unde am 6GB ocupati, dar am 40fps cu totul pe ultra, si concluzia este ca e prea putin vram, e absurd!
Ca sa fie intr-adevar limitare de vram ar trebui ca GPU-ul sa nu fie la 95-99% ocupat, vram-ul sa fie la 7.9-8GB ocupat iar in momentul in care reduc textruile de ex, sa am un boost considerabil de perf.

Uite si in neon noir, in 4K aveam 7.8GB vram, de ce nu aveam 8GB, cum aveam in DOOM Eternal? Eu cred ca din cauza ca pt fps-ul ala, nu avea nevoie de 8GB. Pe 3080 ocupa 9-10GB pt ca acolo GPU-ul este mai puternic si e capabil sa randeze mai multe frame-uri, si deci extra vram-ul ajuta. Daca as fi avut 10GB vram tot aceleasi fps-uri le-as fi avut, pt ca atata poate GPU-ul,.


Post Merge: 28 October 2020, 11:24

parca facusei si tu Neon Noir in 4K, Kodiak, d-ast-am crezut c-ai 4K

Pot sa fac si in 8K daca vrei :D
E datorita DSR (Dynamic Super Rezolution). Cred ca si AMD are ceva similar.
« Last Edit: 28 October 2020, 11:25 by KodiaK »
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline wolfenste

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #953 on: 28 October 2020, 11:27 »
Da, man, da. Degeaba ai tu power daca se chinuie cu alocarea memoriei. E ca memoria RAM, cand e prea putina CPU merge mai prost si tu te miri de ce sau nici nu-ti dai seama ca putea fi mai rapid de atat.

Cand nu e destul apare problma!! Tu degeaba faci teste peste teste comparand 8gb vs 16 gb in aplicatii ce nu cer mai mult de 8. Pai testeaza si cu cerinta de 16 gb si sa te vad atunci ce treaba buna mai face puterea gpu cand are doar 8 disponibili.

Deci vorbim de 8 si 10 gb ocupati (adica peste 80%) ACUM cand ne luam placa video... In mai putin de doi ani o sa treaca bine de 10.

Post Merge: 28 October 2020, 11:41
In fine, eu nu mai pierd timpul cu asta. O sa incepeti curand sa va coditi ca tre' sa faceti upgrade asa cum se codesc acum unii ca ar trece pe AMD dupa ce acu' trei zile si-au luat Nvidia. Cand Nvidia nu are concurent e simplu. Cand are, se complica alegerea pentru ca mintea zice ba dar inima cere.
« Last Edit: 28 October 2020, 11:43 by wolfenste »
 

Offline ClaudianReyn

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #954 on: 28 October 2020, 11:58 »
Quote
"tu sutezi, tu marchezi. Esti si arbitru si jucator. Tu ca moderator ar trebui sa moderezi si ca fanboy AMD sa te folosesti doar de clone ca sa spui ce-ti trece prin cap. In realitate, te folosesti de postura de moderator ca sa dai greutate prostiilor pe care le spui"

auzi, Trustme, ce-ar fi ca de acum incolo sa-ti masori cuvintele?!
......
masoara-ti cuvintele


Ce defensiv esti omule. Arunci cu avertizari aiurea. Tu ai sters posturile mele?  Te contrazici, esti incoerent, dai quotes la care schimbi contextul, apoi spui ai grija cum vorbesti.
Ce se intampla aici? :)) Asta e noul forum CG?

Te comporti ca un copil de 7 ani care nu face fata unei discutii mature. Unii oameni au alte opinii, intelegi? Nu trebuie sa fie toata lumea deacord cu tine. Jeez.
Uite am un tip pentru tine: nu mai avertiza lumea cu "ai grija blablabla" insinuand ca persoana respectiva ar fi creat flame. Flame este la un cu totul alt nivel intelegi? Asta nu este flame! Daca cineva nu respecta regurile forumul, report si basta. Altfel intri in derizoriu.

Colac peste pupaza, Nvidia anunta imediat 3070Ti cu 10Gb pentru ca au observat criticile tuturor la adresa memoriei limitate. Personal as cumpara o 3070Ti acum! Cu banii jos! Unde este? Este ca si cum Nvidia nu vrea sa vanda...
Strategia lor de marketing este "hai sa-l ademenim pe baiatul asta cu hype, ca are bani, sa-l facem sa cumpere rapid o 3070 pentru ca la anul are el bani s-o schimbe."
Culmea! Chiar daca ar fi functionat, si sunt sigur ca sunt multi care vor pune botul, nici macar alea nu exista! :)) Cat de penibil sa fii, sa lansezi un produs, pe care nu vrei sa-l vinzi, ba mai mult sa concurezi cu 3rd party, adica sa concurezi cu propriul tau produs si nici ala sa nu existe pe piata la timp!!!
E ca si cum Nvidia ma invita sa cumpar de la AMD :)) Isi dau cu tesla-n co@ie

:)) Daca AMD pun pe piata 200.000 de bucati... ce m-as bucura. Pt ca stocul 3070 este undeva la sute... Adica... nici macar 200 'zice unii'.

Ah si raytracing ala a fost mai tare decat cel de pe 2080Ti doar intr-o aplicatie grafica (nu-i gasesc numele acum), in toate jocurile cu raytracing fiind chiar un pic mai slaba...lol
« Last Edit: 28 October 2020, 12:08 by Cloudian »
 

Offline andreeaki

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #955 on: 28 October 2020, 12:06 »
Eu nu stiu de ce se tot vorbeste de cantitatea de memorie atat. 3080  nu este o placa de 4k, cel putin asa cum vad eu lucrurile. Eu vreau rezolutie nativa, vreau slidere la maxim si DXR la fel. Ei bine 3080-ul din dotare nu face fata acestor cerinte in TOATE jocurile in rezolutie 4K. Eu o folosesc in 2k unde, evident, nu cantitatea Vram este o problema. Faptul ca exista DLSS si ca poti face upsampling la 4K este un bonus.
« Last Edit: 28 October 2020, 12:09 by andreeaki »
 

Offline ClaudianReyn

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #956 on: 28 October 2020, 12:16 »
Eu nu stiu de ce se tot vorbeste de cantitatea de memorie atat. 3080  nu este o placa de 4k, cel putin asa cum vad eu lucrurile. Eu vreau rezolutie nativa, vreau slidere la maxim si DXR la fel. Ei bine 3080-ul din dotare nu face fata acestor cerinte in TOATE jocurile in rezolutie 4K. Eu o folosesc in 2k unde, evident, nu cantitatea Vram este o problema.

Pai... 3080 cu aia 10Gb cu 760.3 GB/s inloc de 448.0 GB/s bandwitch, este foarte tare. Numai ca as fi vrut, ca si multi altii, sa am memoria aia pe 3070! Sau macar sa existe,,, pe Amazon, dadeam order acum!
Intr-un buget de 500-600€ se poate nu? Dar nu vor! :))


Post Merge: 28 October 2020, 12:26
Eu cred ca Neon Noir nu este un test prea relevant! Nu are cine stie ce texturi, iar texturile intra si ele in Vram, nu?

Daca dezvoltatorii vor decide ca este timpul sa introduca Quixel Megascans in jocuri pe Unreal 5, atunci sa vezi requirements!
Jur ca o sa sara peste 16Gb daca nu 32Gb. Nu vor mai crea modele 3D low-ploly speciale pentru engine! Importa modelele din Zbrush sau Megascans cu tot cu texturi DIRECT in Engine! In momentul ala este posibil ca 16Gb sa fie necesar pentru setarile Utra High.
Jocuri de genul asta este posibil sa apara chiar intr-un an.

Ce vreau sa zic este, sa nu va raportati la ce exista acum, se sare la un alt nivel, iar Nvidia incearca sa ne ademeneasca cu acelasi rahat. Eu zic sa cumparam toti Big Navi sa le aratam ca lucrurile nu stau cum vor ei :))

« Last Edit: 28 October 2020, 12:37 by Cloudian »
 

Offline KodiaK

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #957 on: 28 October 2020, 12:45 »
Da, man, da. Degeaba ai tu power daca se chinuie cu alocarea memoriei. E ca memoria RAM, cand e prea putina CPU merge mai prost si tu te miri de ce sau nici nu-ti dai seama ca putea fi mai rapid de atat.
Si la fel de degeaba ai memorie daca nu ai power. Trebuie sa fie un balans. E ca si cum pui acum 32GB ram pe un dual core.

Cand nu e destul apare problma!! Tu degeaba faci teste peste teste comparand 8gb vs 16 gb in aplicatii ce nu cer mai mult de 8. Pai testeaza si cu cerinta de 16 gb si sa te vad atunci ce treaba buna mai face puterea gpu cand are doar 8 disponibili.
Pai tocmai ca nu prea sunt app care sa ceara 16GB. Asta tot incerc si eu sa vad, o dif notabila de perf cand ai peste 8-10GB vram.

Deci vorbim de 8 si 10 gb ocupati (adica peste 80%) ACUM cand ne luam placa video... In mai putin de doi ani o sa treaca bine de 10.
Poate ca da, poate ca nu. Eu tind sa cred ca nu o sa fie probleme. Iar in 2 ani de zile oricum schimb iar placa video, si nu din cauza ca nu are vram :)
Again eu nu sunt anti vram mult, si daca e sa fie RTX 3070 cu 10-12GB vram, by all means, best choice. Insa cand compar 2 GPU-uri de la prod diferiti, vram-ul (atat timp cat nu e ceva ridicol gen 2-4GB) e printre ultimele lucruri la care ma uit.
Iar cel mai elocvent ex in sensul asta este RadeonVII (sorry narayanhd). Judecand exclusiv dupa vram, ar fi fost best choice by far (chiar si vs 2080Ti), insa realitatea ne arata ca nici macar de RTX 2070 Super nu prea trece, si nici chiar in 4K, unde acei 16Gb de vram ar fi trebui sa spele pr jos cu 8GB de pe 2070S.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline ClaudianReyn

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #958 on: 28 October 2020, 13:08 »
Daca ar exista pe piata in momentul asta

Asus Dual GeForce RTX 3070 OC Edition - 8Gb GDDR6 - €567
Asus TUF GeForce RTX 3070Ti Edition - 10Gb GDDR6X - €667

Pe care ai cumpara-o?

Post Merge: 28 October 2020, 13:11
Iar in 2 ani de zile oricum schimb iar placa video, si nu din cauza ca nu are vram :)

Imagineaza-ti cum e sa vinzi peste doi ani o placa cu 8Gb...
« Last Edit: 28 October 2020, 13:11 by ClaudianReyn »
 

Offline Tzeb

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #959 on: 28 October 2020, 13:12 »
In scenariul tau, 3070Ti implica si un chip mai puternic? Daca nu, n-as 100e doar pentru 2GB in plus.