Author Topic: NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm  (Read 178363 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline wolfenste

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1065 on: 31 October 2020, 17:28 »
Citatul intreg:
Well, the game cannot load all the data that it needs into the VRAM. Instead of throwing an error, the extra data is kept in system RAM and streamed into the VRAM as required. Unfortunately this streaming process is a lot slower than accessing it directly from VRAM so the GPU often has to wait for the data to arrive in VRAM before it can continue to process the graphics. This holdup shows up as stutters/inconsistent framerate in your gameplay - some people mistake this stuttering for lag.

Unfortunately you usually cannot avoid this issue as the game engine is expecting the data to be stored in VRAM and will not be able to mitigate the stuttering. You can attempt to mitigate the problem by lowering all the settings as low as you can but developers usually expect a minimum amount of VRAM and set their minimum levels according to that.


Si cum e clar ca nu ai inteles nimic, ti-am subliniat esentialul.


Te-am rugat sa imi oferi macar un exemplu de placa video highend unde s-au raportat probleme din cauza limitarii memoriei. Unul singur!

Pai si nu e ce tot zic eu de atata amar de vreme?
Placa foloseste RAM de la sistem cand nu gaseste VRAM. Ceea ce e mult mai lent. De acolo stuttering-ul.
 
Si solutia e sa reduci detaliile ca sa nu mai fie nevoie de mai multa memorie, ca de, n-ai. Si daca n-ai developerii te ajuta si pe tine sa joci pe low.

Si acum e clar ca te prefaci ca ninge sau nu-ti intelegi propriul text bolduit.

Mi-ai cerut sa iti arat cinci jocuri in care o placa cu 4 - 6 - 8 gb vram nu se descurca ACUM si ti-am aratat.
Acum ai mai scazut pretentiile. Ia Nvidia 10 vram cum ai luat si cu 3.
« Last Edit: 31 October 2020, 17:34 by wolfenste »
 

Offline narayanhd

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1066 on: 31 October 2020, 17:38 »
da, exact asta ai spus, wolf
dar slicker, Kodiak, Tzeb, au decis ca n-ai dreptate. asa au decis ei.... :))
la fel cum Kodiak a decis ca PS5 nu va folosi mai mult de 8GB pt jocuri, la fel a decis Tzeb sau slicker ca jocurile nu vor depasi 10GB VRAM pt ca nvidia (acum rad)

uite slicker neste joace care cer 9 -10GB VRAM ACUM:
jocu' mentionat de dark_one
MSFS 2020 - asta 110%
PUBG
RotTR
Deus Ex MkD
Star Citizen
Doom Eternal cu UHD textures necesita 9GB VRAM
WD Legion, cnfm pozelor lui andreeaki
GTA V daca se da AA-ul pe maxim  - nu sunt sigur d-asta
Final Fantasy XV cu texturile 4K - nu sunt sigur nici d-asta

link si cu poze: https://www.reddit.com/r/Amd/comments/agbf68/games_dont_need_more_than_8gb_vram/



« Last Edit: 31 October 2020, 17:45 by narayanhd »
 

Offline dark_one

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1067 on: 31 October 2020, 17:39 »
Problema e alta, sunt jocuri care au un comportament diferit relativ la ocuprea vram-ului, mie unul mi se pre un pic ciudat ca developerii nu explica foarte clar cum afecteaza performanta pe paliere (destul de clar sedimentate)

Ex

Placi video cu 3GB
Placi video cu 4GB
Placi video cu 6GB

Etc

In mod normal limitarea ar fi trebuit facuta la nivel de meniu (configuratie) gen vrei rezolutie mare nu poti selecta calitate sau AA agresiv.

In “good old days” cam asa se intampla.

Revenind la discutia despre placi video se pare ca iar au facut americanii coada la microcenter

https://www.facebook.com/1460638924165250/posts/2858930224336106/?d=n
 

Offline dark_one

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1068 on: 31 October 2020, 17:42 »
@narayandhd - btw jocul testat de mine e the division 2 - 5120x1440 (rezolutia nativa a monitorului - pentru a evita hate-ul) / setari calitate la maxim

Post Merge: 31 October 2020, 18:31
Am testat GTA 5 - cu 8x MSAA ... intr-adevar cere >8 GB Vram
De asemeni am testat Deus Ex Mankind divided cu MSAA x8 -> cere mai mult de 8 GB Vram

Din pacate insa limitarea este in alta parte (si anume puterea de procesare) in ambele cazuri FPS-ul scazand sub 30 fps (in DeusEx chiar sub 20) - deci nu prea conteaza cum umplii vram-ul ala pentru ca nu duce GPU-ul oricum :)

Voi testa si in celelalte jocuri mentionate :)
« Last Edit: 31 October 2020, 18:31 by dark_one »
 
The following users liked or thanked this post: narayanhd

Offline KodiaK

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1069 on: 31 October 2020, 18:48 »
dark_one, te chinui degeaba.
Asta incercam toti sa le explicam. Degeaba ai carca de vram cand GPU-ul nu face fata.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline dark_one

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1070 on: 31 October 2020, 19:01 »
Am testat acum Shadow of the Tomb Raider - totul la max - ~ 11.5 GB VRAM .. insa din nou FPS-ul scade sub 30 :( (si nici macar nu sunt in 4k :( )

 

Offline wolfenste

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1071 on: 31 October 2020, 19:41 »
Incearca un monitor mai mic si o rezolutie mai mica. Daca e adevarat ce spui, te-ai dus prea sus cu rezolutia. Reducand rezolutia poti juca cu detaliile pe maxim. Ca asa te duci la cer cu rezolutia si nu mai poti juca nici pe low. Chestia e ca texturile iti ocupa oricum spatiu indiferent de rezolutie, sau cu impact destul de mic, si daca nu ai vram sa pui toate detaliile nu mai conteaza pe ce rezolutie joci ca tot nu le poti pune.

Asta e bro, in 2020 daca vrei rezolutie mare scoate mai multi bani. Cine e de vina? Voi. Aparati o firma si cand nu merita si ii duceti cererea la cer. Asa creste pretul. AMD vede ca daca vinde ieftin nu castiga nimic si vine cu pretul in coasta Nvidia.

Dar mai e o chestie. Sunt unele setari de pe ultra, in unele jocuri, ce nu-ti forteaza vram-ul dar iti omoara GPU. Si nu vezi diferenta oricum si fara. E de fite numai. Am pus la un amic reflections de pe dynamic pe static si a sarit de la 40 la peste 100 fps fara sa vezi mare diferenta, nu se mai miscau luminile pe botu masinii si atat. Bleah. Dar daca reduci texturi o sa sesizezi imediat. 

Si mai e inca o chestie. Degeaba va legati de performanta ca aveti placile la fel de performante la ambele firme. Poti sa iei cu vram bonus just in case decat sa o arunci si gata.
« Last Edit: 31 October 2020, 19:47 by wolfenste »
 

Offline dark_one

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1072 on: 31 October 2020, 19:54 »
Pai idea era chiar asta .. ridicam toate detaliile la maxim pentru a incarca VRAM-ul si vedem ce se intampla, momentan pot spune ca ajungem la limitarile de performanta ale chipului grafic, inainte sa atingem limitarea de memorie :)
 

Offline wolfenste

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1073 on: 31 October 2020, 20:12 »
Atunci ma vad nevoit sa repet. Sunt cateva setari de fitze, ce nu iti incarca VRAM-ul dar iti ute procesorul grafic. Si tu baiet istet tragi concluzia ca GPU nu-ti poate duce vram-ul, cand de fapt nu poate sa-ti duca setarea aia de fitze, ce nu prea are de-a face cu vram-ul.

Acum ar trebui sa vi se aprinda un beculet. Vram-ul si GPU power nu sunt proportionate 1:1 in orice joc, in orice rezolutie si-n orice situatie. Deci testul asta, facut asa, e inutil si induce in eroare.

Uite, urci foarte sus rezolutia, ramai pe low cu, sa zicem 2 gb vram, si hoopa, tragi concluzia ca oricum gpu nu poa' sa duca vram-ul.

Reduci rezolutia, urci vram-ul peste limite optand pentru setarile ce afecteaza asta si de data asta gpu poate dar nu are vram.

Hai acuma voi, un exemplu de joc ce necesita mult power si putin vram si un exemplu de joc ce necesita mult vram si mai putin power.

Vedeti? Sunt cazuri si cazuri. Sa ai vram iti ofera flexibilitate.
« Last Edit: 31 October 2020, 20:20 by wolfenste »
 

Offline dark_one

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1074 on: 31 October 2020, 20:34 »
Setarea care omoara performanta este MSAA .. coincidenta face ca aceeasi setare sa incarce ramul (din motive evidente) :) si da .. este o setare aroganta :D pe opulenta asa.

 

Offline narayanhd

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1075 on: 31 October 2020, 21:23 »
dark_one, te chinui degeaba.
Asta incercam toti sa le explicam. Degeaba ai carca de vram cand GPU-ul nu face fata.

nuuuu, Kodiak
stai asa!
ce faci, iar o dai la-ntoarsa?!
tu si cu slicker si cu Tzeb sustineati ca 10GB sunt de ajuns
eu si cu wolf sustinem ca 10GB nu sunt de ajuns si daca un joc cere mai mult de 10GB VRAM, in loc de 120FPS vei avea 100FPS
adica, performanta placii video este afectata negativ de dimensiunea insuficienta a VRAM-ului in respectivul joc
si ti-am demonstrat asta prin testul Doom Eternal facut de cei de la HU in care in Ultra Nightmare, 2080Ti este mai performanta decat 3070 cu 20FPS
cauza: 2080Ti are mai mult VRAM, jocul cerand 9GB VRAM in setarea Ultra Nightmare, 3070 avand doar 8GB VRAM
la fel ai facut si cu Neon Noir, cand aveai VRAM-ul plin plinut.
sa nu mai zic de slicker, s-a vazut ca nu vede, ce era sa faca. el care vrea si 4K pe deasupra cu doar 10GB!
deci, noi v-am demostrat ca avem dreptate, VRAM-ul cu cat e mai mult, cu atat e mai bine, voi ati tinut-o-n jmekerii
bine, acum, tinand cont ca tu sustii fara nicio problema ineptiile lui Kherdan, persoana care nu stie ce inseamna un test de latime de banda
al interfetei PCIeX, in care 10900K+2080Ti INTOTDEAUNA va pierde in fata 3700X+5700XT cu ~70%, spune multe si despre ceea ce tu crezi ca stii
 

Offline oldshooterman

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1076 on: 31 October 2020, 22:55 »
NVIDIA RTX 3060 Ti va fi anuntata (probabil si lansata) in 17 noiembrie.
 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1077 on: 31 October 2020, 22:59 »
Atunci ma vad nevoit sa repet. Sunt cateva setari de fitze, ce nu iti incarca VRAM-ul dar iti ute procesorul grafic. Si tu baiet istet tragi concluzia ca GPU nu-ti poate duce vram-ul, cand de fapt nu poate sa-ti duca setarea aia de fitze, ce nu prea are de-a face cu vram-ul.

Acum ar trebui sa vi se aprinda un beculet. Vram-ul si GPU power nu sunt proportionate 1:1 in orice joc, in orice rezolutie si-n orice situatie. Deci testul asta, facut asa, e inutil si induce in eroare.

Uite, urci foarte sus rezolutia, ramai pe low cu, sa zicem 2 gb vram, si hoopa, tragi concluzia ca oricum gpu nu poa' sa duca vram-ul.

Reduci rezolutia, urci vram-ul peste limite optand pentru setarile ce afecteaza asta si de data asta gpu poate dar nu are vram.

Hai acuma voi, un exemplu de joc ce necesita mult power si putin vram si un exemplu de joc ce necesita mult vram si mai putin power.

Vedeti? Sunt cazuri si cazuri. Sa ai vram iti ofera flexibilitate.

Ce dreaq esti pe blocat pe vram si insisti cu "nu duce gpu-ul reduci din ceva si se recolva", si mai prostesc cand spui ca reduci rezolutia, wtf? Dar nici macar nu iti trece prin nuca aia goala ca la fel poti face si la vram: lasi rezolutia acolo unde e, scoti unele setari "de fite" si gata, ai destul vram. Problem solved.

Pana una alta eu ma joc pe 3080 in 4k, nu am probleme cu limitari de vram in nici un joc in timp ce voi va certati/salivati la ceva deocamdata inexistent :D
« Last Edit: 31 October 2020, 23:03 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 
The following users liked or thanked this post: Trustme

Offline dark_one

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1078 on: 01 November 2020, 00:36 »
Eu sincer sper ca nu am dat degeaba banii pe monitor ai ma voi putea juca si eu la macar la 1.5x 1440p sau 88% din 4k.. nici macar nu-mi doresc full 4k :)

« Last Edit: 01 November 2020, 00:39 by dark_one »
 

Offline ClaudianReyn

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1079 on: 01 November 2020, 02:39 »


Bwhaha, scoate ceva repedeeee... !!!