Author Topic: NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm  (Read 178375 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline narayanhd

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1230 on: 15 November 2020, 20:24 »
Domnilor, doua jocuri lansate la sfarsitul lui 2020 si sponsorizate de AMD (AC Valhalla si Godfall), nu au nici pe departe nevoie de mai mult de 8GB. In 4K, doar RTX 3090 abia scoate 60 fps in ele folosind o treime din memoria disponibila la Godfall si un sfert in cazul Valhalla.
Propun sa asteptam anul 2025 ca cei doi batuti in cap sa isi poata argumenta fanboismul ridicol.

Asa se vede de la tine. De la mine se vede altfel. E absurd sa tot argumentezi "sa fie mai putin" cand poti din 2020 sa iei mai mult. O trebui? Ce-mi pasa daca nu. Asta e gandire sanatoasa de nivel gamer. Dar daca ne bagam la explicatii cu aloca si plm, o dam in ridicol.

fii atent, tocmai ce-am pus un filmulet cum se vede ca godfall asta cere 10GB si se trezesc scorilo, kodiak, asomn sa spuna ca nu cere
ce sa intelefg din asta?
inafara de un fanboism ?
incredibil asa ceva
 

Offline KodiaK

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1231 on: 15 November 2020, 20:25 »
Stiu stiu speri sa iasa Nvidia in fata in benchmarks cu 1% in jocurile actuale sa iti justifici alegerea. Daca ar fi ceva consistent +20% ok. Dar daca as lua high end sigur as lua pentru multi ani deci m-as uita la tot ce ofera placa.
Avand in vedere ca eu habar n-am ce o sa iau, mi se pare extrem de interesant cum de tu deja stii ca voi lua nvidia.
Mi-ar placea si mie sa ma duca o placa video mai mult de 2 ani de zile, dar pana acum nu prea s-a putut.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline wolfenste

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1232 on: 15 November 2020, 20:29 »


Pai invata-ma maestre! Da-mi un motiv sa cred ca ceea ce spui e ceva real nu ce iti urla tie in cap. Pana atunci pentru mine e absurd sa lasi gunoi care asteapta gunoierii iar aia nu se misca pana cand nu e groasa. Deci hai, baga aici explicatie bine sustinuta cu links pertinente (nu opinii de fanboi). Nu ca in ultimele doua randuri - tu cu tine si cu mintea ta ia uite deductie.

Valabil si pentru tine: doar un prostovan poate sa se uite la un scrennshot care arata CLAR ca jocul NU necesita mai mult de 10GB si totusi sa continue sa sustina ca nu domle, fara 16GB nu merge.

Pai ce faci acuma coaie? Cand iti cer explicatii reale, relevante nu aberatii de cumparator de gpu, te blochezi si insulti si inchei discutia?
 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1233 on: 15 November 2020, 20:29 »
Domnilor, doua jocuri lansate la sfarsitul lui 2020 si sponsorizate de AMD (AC Valhalla si Godfall), nu au nici pe departe nevoie de mai mult de 8GB. In 4K, doar RTX 3090 abia scoate 60 fps in ele folosind o treime din memoria disponibila la Godfall si un sfert in cazul Valhalla.
Propun sa asteptam anul 2025 ca cei doi batuti in cap sa isi poata argumenta fanboismul ridicol.

Asa se vede de la tine. De la mine se vede altfel. E absurd sa tot argumentezi "sa fie mai putin" cand poti din 2020 sa iei mai mult. O trebui? Ce-mi pasa daca nu. Asta e gandire sanatoasa de nivel gamer. Dar daca ne bagam la explicatii cu aloca si plm, o dam in ridicol.

fii atent, tocmai ce-am pus un filmulet cum se vede ca godfall asta cere 10GB si se trezesc scorilo, kodiak, asomn sa spuna ca nu cere
ce sa intelefg din asta?
inafara de un fanboism ?
incredibil asa ceva

Bolovane, ti-am pus poza in care SE VEDE ca NU CERE. Vrei si filmulet? imbecilule.

Pai ce faci acuma coaie? Cand iti cer explicatii reale, relevante nu aberatii de cumparator de gpu, te blochezi si insulti si inchei discutia?

Ti-am pus screenshot. Tu acum ca ti-am dovedit ca nu ai dreptate vrei "explicatii"??? De ce? Ti-am aratat faptic, real, ca nu e nevoie. Punct. Pt explicatii contacteaza dezvoltatorul.
« Last Edit: 15 November 2020, 20:32 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline wolfenste

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1234 on: 15 November 2020, 20:31 »

Avand in vedere ca eu habar n-am ce o sa iau, mi se pare extrem de interesant cum de tu deja stii ca voi lua nvidia.
Mi-ar placea si mie sa ma duca o placa video mai mult de 2 ani de zile, dar pana acum nu prea s-a putut.

Asa e, e inreresant, nu? Nici astate nu a crezut ca face precum gaina, se impiedica sa ia Nvidia si cu Nvidia ramane. Uite ca am stiut. Interesant.
 

Offline KodiaK

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1235 on: 15 November 2020, 20:32 »
fii atent, tocmai ce-am pus un filmulet cum se vede ca godfall asta cere 10GB si se trezesc scorilo, kodiak, asomn sa spuna ca nu cere

Tu esti pe bune???
In filmuletul pus de tine se vede clar ca jocul NU cere 10GB vram. Te-am rugat sa explici de unde ai tras tu concluzia ca cere 10GB.
Chiar scrie acolo ALLOCATED VRAM 10GB, DEDICATED VRAM 8.9GB.
Este exact ce iti ziceam si noi, allocated vram nu e tot aia cu used vram. Culeam ca tu pui film care demonstreaza asta si tot tu nu-l pricepi.
Uite am facut si screenshot ca sa pricepi la ce ma refer.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1236 on: 15 November 2020, 20:33 »

Asa e, e inreresant, nu? Nici astate nu a crezut ca face precum gaina, se impiedica sa ia Nvidia si cu Nvidia ramane. Uite ca am stiut. Interesant.

Si ce vrei sa imi iau? AMD? Adica 5700XT? Ca nu vad alta placa AMD pe piata. Si apropo, 5700XT nu are 16GB.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline wolfenste

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1237 on: 15 November 2020, 20:33 »

Bolovane, ti-am pus poza in care SE VEDE ca NU CERE. Vrei si filmulet? imbecilule.


Ce ai bre, te lasa nervii? E grea viata matale de samsarache parvenit cu aere de diva?

Post Merge: 15 November 2020, 20:35

Si ce vrei sa imi iau? AMD? Adica 5700XT? Ca nu vad alta placa AMD pe piata. Si apropo, 5700XT nu are 16GB.

Si cand ti-ai dat seama ca nu ai ce sa iei? Dupa ce te vazusi ramas pe integrata? Dupa ce iti vandusi placa sa iei ACUM Nvidia ca stii totul din leaks?

Post Merge: 15 November 2020, 20:39


Pai ce faci acuma coaie? Cand iti cer explicatii reale, relevante nu aberatii de cumparator de gpu, te blochezi si insulti si inchei discutia?

Ti-am pus screenshot. Tu acum ca ti-am dovedit ca nu ai dreptate vrei "explicatii"??? De ce? Ti-am aratat faptic, real, ca nu e nevoie. Punct. Pt explicatii contacteaza dezvoltatorul.

Explicatii pentru ideile tale cu garbage collectors samd. Ca aia ziceai. Dar las', mi-ai pus o poza. Tu cand o iei la deal sa argumentezi cu lucruri pe care nu le stapanesti, cand te intorci sa faci poze in vale.
« Last Edit: 15 November 2020, 20:39 by wolfenste »
 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1238 on: 15 November 2020, 20:39 »

Ce ai bre, te lasa nervii? E grea viata matale de samsarache parvenit cu aere de diva?

Nu, e greu sa discuti cu imbecili care nu vor sa recunoasca ca e negrul e negru nici cu poza in fata si o dau inainte cu "nu domle, e alb".
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline wolfenste

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1239 on: 15 November 2020, 20:40 »

Ce ai bre, te lasa nervii? E grea viata matale de samsarache parvenit cu aere de diva?

Nu, e greu sa discuti cu imbecili care nu vor sa recunoasca ca e negrul e negru nici cu poza in fata si o dau inainte cu "nu domle, e alb".

Ai dreacu refuza sa inteleaga dintr-o poza fix ce ai inteles tu.
 

Offline narayanhd

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1240 on: 15 November 2020, 20:41 »
fii atent, tocmai ce-am pus un filmulet cum se vede ca godfall asta cere 10GB si se trezesc scorilo, kodiak, asomn sa spuna ca nu cere

Tu esti pe bune???
In filmuletul pus de tine se vede clar ca jocul NU cere 10GB vram. Te-am rugat sa explici de unde ai tras tu concluzia ca cere 10GB.
Chiar scrie acolo ALLOCATED VRAM 10GB, DEDICATED VRAM 8.9GB.
Este exact ce iti ziceam si noi, allocated vram nu e tot aia cu used vram. Culeam ca tu pui film care demonstreaza asta si tot tu nu-l pricepi.
Uite am facut si screenshot ca sa pricepi la ce ma refer.

si eu ti-am explicat foarte clar, dar sa zicem ca n-ai vazut, ma repet:
"atat tu cat si restul ca legati de chestia asta cu VRAM alocat si utilizat doar ca o scuza, nimic mai mult
intr-o pv cu 10GB, daca jocul va utiliza exact 10GB, 9GB vor sta in VRAM, 1GB va fi buffer, iar restul de 1GB pana la cei 10 utilizati, vor sta pregatiti in RAM pt a fi trimisi spre VRAM
iar legat de stutter, depinde de ce chef a avut programatorul pt optimizare
"

iar in cazul lui asom, e si mai grav: 6GB utilizati, 8GB alocati, restul de 2GB nu-i mai foloseste in niciun fel, iar restul de 4GB pana la cei 10GB din filmulet, stau pregatiti in RAM-ul PC-ului
asta nu face decat s-arate, din nou, 10GB sunt la limita sau insuficienti pt 4K

ai inteles acum asom, si tu, cum sta treaba cu VRAM-ul alocat si BS-urile inventate de voi?
« Last Edit: 15 November 2020, 20:44 by narayanhd »
 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1241 on: 15 November 2020, 20:42 »

Ce ai bre, te lasa nervii? E grea viata matale de samsarache parvenit cu aere de diva?

Nu, e greu sa discuti cu imbecili care nu vor sa recunoasca ca e negrul e negru nici cu poza in fata si o dau inainte cu "nu domle, e alb".

Ai dreacu refuza sa inteleaga dintr-o poza fix ce ai inteles tu.

Problema e ca tu nu intelegi nimic. E greu de inteles ca 6GB < 10GB? Cumva prostovanii inteleg ca 6GB >> 10GB deci 10GB nu sunt de ajuns ...


ai inteles acum asom, si tu, cum sta treaba cu VRAM-ul alocat si BS-urile inventate de voi?

Dap, am inteles de mult ca am motive bune de a tine idiotii pe ignore :D
« Last Edit: 15 November 2020, 20:45 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 
The following users liked or thanked this post: narayanhd

Scorilo

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1242 on: 15 November 2020, 20:44 »


Nu am vazut pe nicaieri sa depaseasca 7GB la dedicated.
« Last Edit: 15 November 2020, 20:46 by Scorilo »
 

Offline wolfenste

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1243 on: 15 November 2020, 20:47 »

Ce ai bre, te lasa nervii? E grea viata matale de samsarache parvenit cu aere de diva?

Nu, e greu sa discuti cu imbecili care nu vor sa recunoasca ca e negrul e negru nici cu poza in fata si o dau inainte cu "nu domle, e alb".

Ai dreacu refuza sa inteleaga dintr-o poza fix ce ai inteles tu.

Problema e ca tu nu intelegi nimic. E greu de inteles ca 6GB < 10GB? Cumva prostovanii inteleg ca 6GB >> 10GB deci 10GB nu sunt de ajuns ...

Alta e problema aici dar tu nu poti sa admiti, pentru ca esti fan boi.
Tu vrei sa joci acum. Acum poti juca cu 16 gb vram. Sau tu treci la AMD nu cand iti da mai mult ci numai daca esti cu streangu la gat cu Nvidia. Sau nici atunci. Asta e problema, poti sa continui asa pana maine, nu ai din start dreptate din cauza asta si esti nostim.

Post Merge: 15 November 2020, 20:50

Nu am vazut pe nicaieri sa depaseasca 7GB la dedicated.

Aha. Deci Nvidia nu e proasta. Dude, ai 16 gb de la AMD, de ce iti mai bati capu' cu asta?

Nvidia nu e proasta, e curva. Tocmai scoate alte placi cu peste 10gb, unele mid range inca. lololol
« Last Edit: 15 November 2020, 20:50 by wolfenste »
 

Offline KodiaK

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1244 on: 15 November 2020, 20:50 »
Scorilo, e fake filmuletul, nu ti-e clar.
Abia ce a DOVEDIT omul ala mai sus ca godfall cere minim 10GB vram :)))
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K