Author Topic: NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm  (Read 180285 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1245 on: 15 November 2020, 20:53 »
Alta e problema aici dar tu nu poti sa admiti, pentru ca esti fan boi.
Tu vrei sa joci acum. Acum poti juca cu 16 gb vram. Sau tu treci la AMD nu cand iti da mai mult ci numai daca esti cu streangu la gat cu Nvidia. Sau nici atunci. Asta e problema, poti sa continui asa pana maine, nu ai din start dreptate din cauza asta si esti nostim.

Da, vreau sa joc acum, la maxim de performanta la un pret decent.

Acum poti juca cu 16 gb vram.

Nu, nu poti juca acum cu 16GB VRAM, nu la maxim de perf. RVII e la baie comparat cu 3080 ca performanta, cu tot cu ai lui 16GB ...

Asta e problema, poti sa continui asa pana maine, nu ai din start dreptate din cauza asta si esti nostim.

Problema e ca tu esti prea fan boi (si batut in cap, si cu argumente de kkt) si te legi de chestii idioate, cand ti se arata negru pe alb ca nu ai dreptate si bati campii incepi cu rahaturi de 2 lei. Fanboismul e la tine baietel.

Hai, facem un pariu: daca AMD reuseste sa lanseze o placa mai buna la un pret similar eu imi iau AMD iar tu imi cumperi 3080-ul. Platesti transport si ce taxe or mai fi. Te bagi?

Daca esti atat de convins ca sunt fanboi ar trebui sa te bagi, ca na, nu dau eu nvidia din mana, corect?
« Last Edit: 15 November 2020, 20:55 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline axxel4you

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1246 on: 15 November 2020, 20:57 »
Cum sa-si cumpere placa video in 2020 cu doar 10 gb VRAM? mai costa si o caruta de bani.
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1247 on: 15 November 2020, 21:07 »
Cum sa-si cumpere placa video in 2020 cu doar 10 gb VRAM? mai costa si o caruta de bani.

Pe logica voastra AMD e de kkt, iar voi toti ar trebui sa va luati DOAR 3090. Pt ca 24GB >> 16GB si clar ca nu conteaza daca sunt sau nu folositi (logica voastra de kkt), important e sa fie cat mai multi.

Cum sa-si cumpere placa video in 2020 cu doar 16 gb VRAM?

Daca 10 nu sunt de ajuns de ce sunt 16? Clar nu sunt si trebuie sa va cumparati placa cu cat mai mult VRAM. Adica TREBUIE, pe logica voastra, SA VA LUATI 3090.

Mai ales ca, pe logica voastra ca tot nu intelegeti diferenta dintre alocati si dedicati, ca 16GB nu sunt de ajuns, din nou, pe logica VOASTRA.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline axxel4you

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1248 on: 15 November 2020, 21:11 »
  Fani AMD cumpara specificatiile, nu performanta placii video in momentul lansarii. E ceva normal pentru ca vor sa traga de placa aia video cat mai multi ani.
  Trebuie sa ai foarte multi bani sau prioritati adolescentine ca sa dai atatia bani pe placi video high end pe care le schimbi la 2 ani.
   
   
    L.E. Intre timp RX 590 bate GTX 1070 in 1080p, eram sigur ca dupa atatia ani va reusi .

    Acum am vazut, RX 5700 XT bate RTX 3070 si si RTX 2080 TI, incredibil .
« Last Edit: 15 November 2020, 21:37 by axxel4you »
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline narayanhd

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1249 on: 15 November 2020, 21:25 »
iar Vega64, in Godfall, e mai buna decat 2070 in 1080p cu 4FPS
                                      mai slaba decat 2070 in 1440p cu 2,6FPS
                                      mai slaba decat 2070 in 4K cu 1,4FPS
Vega64 lansata in 2017
2070 lansata in 2018
lol
numa' posesor de 2070 sa nu fi in jocu' asta (care oricum e de rahat dupa cum au stabilit fanii nvidia)

vezi ca ti-am raspuns Kodiak
nu prea cred ca era potrivit mistoul in situatia respectiva... dar e si asta o modalitate
« Last Edit: 15 November 2020, 21:28 by narayanhd »
 

Offline KodiaK

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1250 on: 15 November 2020, 21:26 »
@wolfenste parca ai intrebat tu mai demult cum activezi in MSI AB VRAM-ul folosit.
Uite aici un filmulet care explica cum se face:
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline wolfenste

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1251 on: 15 November 2020, 21:30 »
Alta e problema aici dar tu nu poti sa admiti, pentru ca esti fan boi.
Tu vrei sa joci acum. Acum poti juca cu 16 gb vram. Sau tu treci la AMD nu cand iti da mai mult ci numai daca esti cu streangu la gat cu Nvidia. Sau nici atunci. Asta e problema, poti sa continui asa pana maine, nu ai din start dreptate din cauza asta si esti nostim.

Da, vreau sa joc acum, la maxim de performanta la un pret decent.

Acum poti juca cu 16 gb vram.

Nu, nu poti juca acum cu 16GB VRAM, nu la maxim de perf. RVII e la baie comparat cu 3080 ca performanta, cu tot cu ai lui 16GB ...

Asta e problema, poti sa continui asa pana maine, nu ai din start dreptate din cauza asta si esti nostim.

Problema e ca tu esti prea fan boi (si batut in cap, si cu argumente de kkt) si te legi de chestii idioate, cand ti se arata negru pe alb ca nu ai dreptate si bati campii incepi cu rahaturi de 2 lei. Fanboismul e la tine baietel.

Hai, facem un pariu: daca AMD reuseste sa lanseze o placa mai buna la un pret similar eu imi iau AMD iar tu imi cumperi 3080-ul. Platesti transport si ce taxe or mai fi. Te bagi?

Daca esti atat de convins ca sunt fanboi ar trebui sa te bagi, ca na, nu dau eu nvidia din mana, corect?

Era vorba de seria 6000. Dar tu nu mai aveai placa, stim povestea. Si nici de ce sa astepti nu mai aveai
Nu ai demonstrat nimic, doar bati campii iar eu intru in jocul tau sa-ti arat ca bati campii din cauza fanboismului.
Tu ai impresia ca o sa dau pe un SH cat vrei tu? O iau doar daca apari cu o oferta PREA buna.
Uite ce cred eu. Cu o placa video high end ar trebui sa dormi linistit. La fel cum dormea si dumy cu AMD high end. Altii au probleme nu voi. Dar daca iti da amedeu 16 gb pe seria 6000 si tu stai sa te chinui sa arati ca tie iti ajung 10 ca atat are Nvidia pe high endu cumparat de tine, atunci da, esti fan boi. Stati asa ca urmeaza... Sa vezi cand si-o ia Nvidia si in benchmarks, sa va vad atunci, o sa fie si mai nostim.
 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1252 on: 15 November 2020, 21:51 »
Era vorba de seria 6000. Dar tu nu mai aveai placa, stim povestea. Si nici de ce sa astepti nu mai aveai

Seria 6000 NU este pe piata ACUM, deci nu o pot cumpara ACUM. Poate tu ai o masina a timpului si poti. Dar sunt convins ca nu ai.

De ce sa astept? Asteptand as fi pierdut cam 100$ sau si mai bine la vanzarea vechii placi video. Dupa cum spuneam eu tin cu buzunarul meu.

Am demonstrat, again and again, ca nu sunt necesari 16GB in jocurile actuale. Iar cand jocul are nevoie de 16GB are degeaba pt ca GPU=ul este deja mort la momentul ala.

Eu dorm f linistit, si ma bucur de jocuri in 4k, de multe ori ultra, fara probleme. De asta e si mai distractiv cand prostovani vin si spun "nu domle, jocul ala nu merge pe placa ta video, nu e destul vram".

Tu nu poti spune acelasi lucru.

Nu e vb de SH sau nu, e vb de o provocare, de a arata cat de hotarat esti pe prostiile pe care le spui. Dar nu esti pt ca stii si tu ca mananci rahat.

Daca nvidia si-o ia in benchmarks (fara SAM si Rage mode) in plus si cu RT activat si DLSS atunci nu ma opreste nimeni sa trec pe AMD. Poate doar stabilitatea driverelor/placilor - chestie dupa care la AMD cam trebuie sa astepti cateva luni pentru edificare si ani pentru rezolvare - vezi 5700XT.

https://www.techspot.com/news/84005-gamers-ditching-radeon-graphics-cards-over-driver-issues.html

"AMD acknowledging the issues is a positive. But working to fix them on a 7 month old product is not. The hardware itself is good and as you know we love the pressure it puts on the graphics card market, so we end up paying less for more capable GPUs. Hopefully at this point they’re throwing every possible resource at this problem and shortly we’ll have a proper fix. Until then, it’s going to be hard to recommend Radeon graphics cards when competing with Nvidia at a similar price to performance ratio."
« Last Edit: 15 November 2020, 21:57 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline axxel4you

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1253 on: 16 November 2020, 13:58 »
E cam lenes Ryzen 1, dar un Ryzen 2700X fara OC cred ca se descurca foarte bine in 4k.
  Eu unul cred ca procesoarele din seria 5000 strict pentru gaming sunt mai performante fara  overclocking atata timp cat au memorie si racire performante.
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline narayanhd

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1254 on: 16 November 2020, 13:59 »
intel iese din discutie, n-am cum sa sustin o companie care timp de 10 ani ne-a tinut pe toti in 4 core-uri la preturi exorbitante
ultimul racnet in tehnologie costa, asta e
eu sunt dispus sa-l platesc, altii nu
 

Offline mache

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1255 on: 16 November 2020, 14:00 »
gata cu bullshit-ul despre cantitatea de memorii si comparatiile cu AMD; m-am saturat de părerisme

Cat priveste acuzatiile de fanboyism - incercati sa comentati subiectul, nu persoanele...
 

Offline slicker

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1256 on: 16 November 2020, 14:03 »


Daca nvidia si-o ia in benchmarks (fara SAM si Rage mode) in plus si cu RT activat si DLSS atunci nu ma opreste nimeni sa trec pe AMD. Poate doar stabilitatea driverelor/placilor - chestie dupa care la AMD cam trebuie sa astepti cateva luni pentru edificare si ani pentru rezolvare - vezi 5700XT.

https://www.techspot.com/news/84005-gamers-ditching-radeon-graphics-cards-over-driver-issues.html

"AMD acknowledging the issues is a positive. But working to fix them on a 7 month old product is not. The hardware itself is good and as you know we love the pressure it puts on the graphics card market, so we end up paying less for more capable GPUs. Hopefully at this point they’re throwing every possible resource at this problem and shortly we’ll have a proper fix. Until then, it’s going to be hard to recommend Radeon graphics cards when competing with Nvidia at a similar price to performance ratio."

^^^ fucking this.
Lasand la o parte tampeniile fenomenale postate de unii fani "infocati" poate este cazul sa terminam cu rahaturile astea, mai ales ca nu e aparuta nici o placa pe piata din seria 6xxx. deja e penal de tot sa citesc aceleasi comentarii imbecile de la aceeasi ingineri cu diplome pe buda. Pls hai sa fim civilizati.
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 
The following users liked or thanked this post: Trustme

Offline narayanhd

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1257 on: 16 November 2020, 14:05 »
gata cu bullshit-ul despre cantitatea de memorii si comparatiile cu AMD; m-am saturat de părerisme

Cat priveste acuzatiile de fanboyism - incercati sa comentati subiectul, nu persoanele...

si uite cum asa, tu, mache, distrugi o comunitate in care ne stim de ani de zile, nu de 2 saptamani
ce fel de admin esti tu cand stergi tot ce tie nu-ti convine?
vezi bine ca pe pg. AMD n-a mai scris nimeni nimic de cand aiu sters conversatiile
tu, mache, admin-ul, iti bati joc de noi si mai ales, de timpul nostru
fii sigur c-o sa ramana goale paginile astea dc o tii tot asa

si nu intereseaza pe nimeni ca te-ai saturat tu de parerile noastre. e forum!!
ca si comportament de admin, esti penibil
« Last Edit: 16 November 2020, 14:10 by narayanhd »
 

Offline mache

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1258 on: 16 November 2020, 14:13 »
Avand in vedere ca nu am sters doar "ce nu imi convine" tind sa cred (dat fiind tonul tau agresiv) ca vrei sa demonstrezi ceva; e totusi posibil sa iei o pauza de la agresivitate si de la aprecieri de acest gen?
 

Offline wolfenste

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1259 on: 16 November 2020, 14:38 »
gata cu bullshit-ul despre cantitatea de memorii si comparatiile cu AMD; m-am saturat de părerisme

Cat priveste acuzatiile de fanboyism - incercati sa comentati subiectul, nu persoanele...

si uite cum asa, tu, mache, distrugi o comunitate in care ne stim de ani de zile, nu de 2 saptamani
ce fel de admin esti tu cand stergi tot ce tie nu-ti convine?
vezi bine ca pe pg. AMD n-a mai scris nimeni nimic de cand aiu sters conversatiile
tu, mache, admin-ul, iti bati joc de noi si mai ales, de timpul nostru
fii sigur c-o sa ramana goale paginile astea dc o tii tot asa

si nu intereseaza pe nimeni ca te-ai saturat tu de parerile noastre. e forum!!
ca si comportament de admin, esti penibil

Du-te man pe youtube. Acolo cata vreme nu insulti, stalkuiesti poti sa spui ce vrei. Aici e pe dos. Sunt permise insultele, banate parerile. Dar nu ma deranjeaza, doar spun ce constat. Adiminii sa faca forumul fix cum doresc. Nu cer drepturi pentru parerismele mele, sa mearga la gunoi daca nu potrivesc directia forumului oricare o fi ea. Si nici nu-i grija mea daca forumul moare sau traieste, deci n-am nici pretentii.
« Last Edit: 16 November 2020, 14:44 by wolfenste »