Author Topic: NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm  (Read 181001 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1575 on: 11 January 2021, 21:21 »
Asus (si nu numai) au crescut preturile in US din cauza ca exceptia de la ceva tarife cu china a expirat.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline oldshooterman

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1576 on: 13 January 2021, 17:27 »
Se pregateste lansarea RTX 3060 cu 12 GB VRAM... Situatia a devenit chiar distractiva. Diferitii producatori se lauda cu tot felul de modele, dar pe piata nu ajunge nimic si pe mineri ii doare-n basca de modelele lor, rad tot ce se produce, oricum.🤣
 

Offline KodiaK

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1577 on: 13 January 2021, 22:45 »
Mai ramane sa scoata acu un 3050 cu 16GB VRAM, sa vezi omor pe ala :D
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Scorilo

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1578 on: 14 January 2021, 06:53 »
Bitcoin are valoare dubla acum fata de maximum din 2018. Ethereum aproape ca a atins acel prag.
Evolutia ultimilor 5 ani de minerit da clar de inteles ca o sa ne mutam toti pe console cat de curand. Nu lovesc doar in disponibilitate, ci si in preturile placilor video.
 

Scorilo

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1579 on: 16 January 2021, 21:45 »
Din ce am spicuit de pe net, increderea in criptomonede e in continua accensiune, iar acestea au ajuns deja la 1% din totalul masei monetare.
Daca s-a tot punctat pe seama cresterii preturilor placilor video de la o generatie la alta in ultimii ani, cred ca un bun raspuns sunt graficele de mai sus. Viitorul gamerilor suna negru (proverb somalez).  :P
 

Offline oldshooterman

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1580 on: 16 January 2021, 21:53 »
"If crypto demand begins or if we see a meaningful amount, we can also use that opportunity to restart the CMP [mining-specific GPUs] product line to address ongoing mining demand".
"We don't have visibility on how much of the GeForce RTX 30-series end demand comes from mining. So, we don't believe it's a big part of our business today. Gaming demand is very strong, and we think that's larger than our current supply".(Colette Kress, chief financial officer at NVIDIA)

Ce abureala, cand e evident ca aproape tot ce produc se duce la mineri, din moment ce nu mai produc placi dedicate minatului. ;D



 

Scorilo

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1581 on: 22 January 2021, 18:56 »
Vesti bune!  :'( :'( :'( :'(
3070 s-a vandut ca painea calda, azi, la pc garage, cu preturi modice. De la 4500 lei in sus.
3090 se apropie de 12000 lei.
1660 Super jongleaza pe langa 2000 lei. TUF chiar il depaseste.
Sunt zvonuri ca vor reintra in productie 2060 si 2060 Super. Tinand cont de preturile actuale, un 2060 Super la 3000 lei va avea afisata sigla "super oferta".  ;D ;D ;D
 

Offline Dundee

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1582 on: 23 January 2021, 11:48 »
Da, si 3080-ul a sarit de 7000 pe olx. N-am cuvinte.
 

Scorilo

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1583 on: 26 January 2021, 05:46 »
Iti permiti sa afisezi msrp wow cand stii foarte bine cu nu vei vinde mai nimic la acest pret. Ambele firme si-au batut joc de noi cu buna stiinta, ne-au mintit pe fata si ne-au desconsiderat. In ceea ce ma priveste, zic pas la tot ce vand martafoii astia in acest an si daca intel vine cu ceva viabil si pret bun, ai mei sunt.
 

Offline oldshooterman

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1584 on: 26 January 2021, 17:22 »
Singurii care isi bat joc de voi sunt minerii. Nvidia si AMD n-au nici o vina in ceea ce se intampla cu preturile la care placile ajung pe piata si n-au ce sa faca.

RTX 3080 Mining Rig in a BMW’s Trunk Meant ‘Just to Annoy Gamers

We reached out to Byrne to verify this system is real, and he confirms that he made it himself. In fact, when we asked if it was real, he responded: "Indeed, just to annoy gamers." ;D

Simon Byrne mai are un rig serios pentru minat, cu 78 pv RTX 3080. 8)
 

Offline dark_one

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1585 on: 26 January 2021, 17:52 »
Eu chiar nu inteleg care e problema, sincer nu inteleg ... vine cumva apocalipsa daca nu ai ultimul model de placa video in PC ? sau ultima consola (care nici macar n-are jocuri "must have" ci doar niste "ciorba reincalzita")

Da - mineritul e in floare, dar cat tine .. cateva luni acolo.
Da - e COVID totul e impactat, inclusiv supply chain-ul
Da - vine anul nou chinezesc cand o sa se inchida tot Shenzhen-ul (si nu numai)
Cu alte cuvinte da, avem un perfect storm care impacteaza multe industrii (importante pentru context -> PC gaming / Console Gaming  ... etc etc)

Eventual nu va mai fi asa de eficient sa minezi cu GPU si toti minerii vor face dump la rig-uri ... sa vezi atunci cat de mult haos o sa fie si cum o sa-si dea unii cu ciocanu in oua ca au platit extra
Eventual vom avea placi video pentru ca ele se produc ... putine sau multe se produc si oferta va egala si depasi cererea (cum a fost cu fiecare generatie)

Si totul va dat uitarii cum a fost si cu Pascal ...

Pentru cine vrea sa cumpere si e disperat nu trebuie sa plateasca un cent peste pretul de magazin, exista si vor exista stocuri, singura problema e ca se vand repede, deci trebui sa iti aloci tu timpul sa le vanezi (ex concret - eu am cumparat 3090 fara probleme utilizand sistemul EVGA de "coada de asteptare" - si sunt mii de oameni care au facut exact aceelasi lucru - eu aveam 4 placi in queue initial am zis ca iau ce prind, apoi mi-am dat seama ca la banii platiti o sa iau ce vreau ... si aia am si facut, am dat cancel la 3 din cele 4 placi)
 

Offline KodiaK

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1586 on: 26 January 2021, 18:15 »
Eu chiar nu inteleg care e problema, sincer nu inteleg ... vine cumva apocalipsa daca nu ai ultimul model de placa video in PC ? sau ultima consola (care nici macar n-are jocuri "must have" ci doar niste "ciorba reincalzita")
Zice omu cu 3090 in calculator :))))))
De curiozitate, sistemul ala EVGA de waiting queue este disponibil si in RO?
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1587 on: 26 January 2021, 18:16 »
Problema e ca daca iti faci acum un sistem NU GASESTI NIMIC. Nici generatia 3xxx nici 2xxx. Sau daca gasesti le gasesti la preturi aberante.

Deci nu e vb de a avea ultimul model de placa video ci de a avea orice model de placa video :P
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline dark_one

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1588 on: 26 January 2021, 18:35 »
Kodiak - este pentru evga europa, Romania nu exista pe harta nici unui producator (si nu vorbesc aici doar de placi video)

Plus ca e doar o recomandare, daca nu ma insel asom a prins placi video de pe amazon din europa pe care le-a comandat sa ii vina in US

@asom sunt de acord, dar am zis e un perfect storm ... poti oricand sa cumperi un prebuild, sunt disponibile peste tot ... este optim, in mod sigur nu, dar nici nu e stresant/frustrant :)
« Last Edit: 26 January 2021, 18:40 by dark_one »
 

Offline astateofmind

NVIDIA next-gen Ampere GPU on 7nm
« Reply #1589 on: 26 January 2021, 18:43 »
Plus ca e doar o recomandare, daca nu ma insel asom a prins placi video de pe amazon din europa pe care le-a comandat sa ii vina in US

Am prins dar nu stiu daca ar fi ajuns. Am dat cancel dupa o saptamana.

Funny thing: nu plateam taxe la placa :D
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste