Author Topic: Problema ciudata (?)monitor(?)  (Read 913 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline KodiaK

Problema ciudata (?)monitor(?)
« on: 06 December 2019, 23:43 »
De curand mi-am schimbat placa video si monitorul (vezi semnatura) si am descoperit un issue foarte ciudat caruia nu ii gasesc explicatie :(
In anumite aplicatii light - Twitch, G-Hub, Tidal, launcher LoL - imi apare un efect ciudat gen oversharpening, caruia ii variaza intensitatea sau zona unde apare. Efectul dispare daca interactionez cu aplicatia in vreun fel(chiar si un simplu mouseover). Dar in momentul in care nu mai fac nimic, incepe sa apara fie dinspre extreme spre centru, fie pe toata interfata. Daca fac aplicatia respectiva windowed, apare efectul doar in aplicatie, nu si pe background. In unele aplicatii apare mai rar, si mai putin pronuntat. In Tidal de exemplu apare cel mai frecvent si cel mai pronuntat.
Am atasat si o poza unde se vede o banda in dreapta f pronuntata, dar sunt si alte zone pe toata aplicatia, mai putin pronuntate.

In jocuri sau alte aplicatii gen launchere (Steam, Origin, Epic, Battle.net), Word, Photoshop, Lightroom, nu apare absolut deloc.

Are cineva idee ce naiba poate sa cauzeze problema?
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline Trustme

Problema ciudata (?)monitor(?)
« Reply #1 on: 07 December 2019, 21:19 »
Ciudat, n-am mai vazut asa ceva.
Verifica voltajul si frecventele procesorului grafic si ale memoriiei si vezi daca exista vre-o legatura cu artefactele alea.
 

Offline Player

  • Feedback Score: (1)
  • Newbie
  • Posts: 8
    • View Profile
Problema ciudata (?)monitor(?)
« Reply #2 on: 08 December 2019, 16:35 »
Câteva lucruri pe care le poți încerca (de la simplu la complicat):
- alt refresh rate (120Hz sau 60Hz);
- altă rezoluție (1080p sau 720p). Încearcă și mai multe refresh rate-uri cu diferitele rezoluții;
- dacă ai setări avansate de culoare în NVIDIA Control Panel, încearcă alte variante de Output color depth, Output color format și/sau Output dynamic range;
- presupun că folosești displayport, încearcă celelalte ieșiri din placa video;
- dacă folosești hdmi, încearcă cealaltă intrare în monitor;
- alt cablu video între placa video și monitor, de preferat unul scurt (maxim 2m);
- celălalt tip de conexiune video, hdmi dacă acum folosești displayport sau displayport dacă acum folosești hdmi;
- altă sursă de imagine pentru monitor, un laptop sau alt pc/placă video;
- altă versiune de driver.

Pentru teste recomand ca doar monitorul să fie conectat la placa video și doar placa video să fie conectată la monitor.

Presupun că un cablu de calitate va rezolva problema, iar unele din lucrurile de mai sus să o diminueze, poate chiar să o elimine, dar asta o să descoperi testând.
 

Offline KodiaK

Problema ciudata (?)monitor(?)
« Reply #3 on: 08 December 2019, 21:43 »
Cred ca am gasit problema. Nu este de la monitor, ci de la nVidia Control Panel. Mai exact optiunea de Image sharpening. Cu ea pe On apare problema, cu ea pe Off nu mai apare.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline Trustme

Problema ciudata (?)monitor(?)
« Reply #4 on: 09 December 2019, 19:28 »
Pai cum sa fie de la monitor daca a aparut in print screen?
Si eu folosesc image sharpening (GPU Scaling setari default) dar nu am observat nimic deosebil. Nvidia sa lauda ca au implementat image sharpening si in OpenGL si Vulkan, dar asta doar in ultimil driver, 441.41.  Poti incerca driverul precedent sa vezi daca mai face.
 

Offline KodiaK

Problema ciudata (?)monitor(?)
« Reply #5 on: 12 December 2019, 13:15 »
Pai cum sa fie de la monitor daca a aparut in print screen?
Duh! Stupid me :)

Si eu folosesc image sharpening (GPU Scaling setari default) dar nu am observat nimic deosebil. Nvidia sa lauda ca au implementat image sharpening si in OpenGL si Vulkan, dar asta doar in ultimil driver, 441.41.  Poti incerca driverul precedent sa vezi daca mai face.
Am incercat acum si urmatorul driver (441.61 parca) si tot la fel face. Nu am observat nici un beneficui de la optiunea asta (mai ales ca are si monitorul optiune de image sharpening) asa ca momentan o las OFF.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline Trustme

Problema ciudata (?)monitor(?)
« Reply #6 on: 14 December 2019, 10:52 »
Poti sa faci profil separat pentru fiecare aplicatie/joc si ai rezolvat poblema. Activezi sharpening doar acolo unde vor muschii tai.