Author Topic: Problema PC  (Read 608 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Sylar2k18

Problema PC
« on: 03 August 2019, 21:11 »
am si eu o problema si nush de ca sa ma leg si ce teste sa fac, uneori stand degeaba sau cand ma uit la film, se blocheaza si isi da restart instant fara nici o eroare nimic in event viewer, am reinstalat windowsul si degeaba, are careva vreo idee de la ce poate fi ?
ma joc GTA V la maxim si nu face nimic cu orele, face deodata stand degeaba

PC:
AMD Ryzen 5 1600X
MSI B450M Bazooka
Hyperx Vengeance 3000Mhz
IntelĀ® SSD 530 120GB, Silicon-Power Slim S55 Series 480GB
Seagate Barracuda Guardian 1TB,
MSI GeForce GTX 1070 AERO OC
Segotep H9PLUS+ 520W
« Last Edit: 03 August 2019, 21:25 by Sylar2k18 »
 

Offline dic1

Problema PC
« Reply #1 on: 04 August 2019, 10:18 »
Pot fi multiple cauze, hardware sau software.
In general, poate se rezolva daca faci upgrade la ultima versiune de BIOS, daca dezisntalezi driverul placii video cu DDU si instalezi ultima versiune pe curat. Mai pot fi diverse programe care au buguri. Cu Skype am avut probleme acum cateva luni.
Hardware, poate fi placa de baza, sursa, un contact imperfect, o temperatura mai mare. Incearca sa monitorizezi temperaturile sa vezi daca apare cand se duce ceva in sus. Sursa cat de veche este? Daca are mai mult de 5 ani si a fost utilizata minim 12h/zi poate ca a imbatranit.
Pentru contacte, reconecteaza toate cablurile, reinfige in sloturi RAM-ul si placa video. Verifica daca ai erori pe discuri (poate s-a trosnit un cablu SATA si intepeneste un disc pentru cateva secunde din cauza asta).
« Last Edit: 04 August 2019, 10:22 by dic1 »
 

Offline Sylar2k18

Problema PC
« Reply #2 on: 05 August 2019, 14:46 »
problema rezolvata, cine vrea sa stie mai departe, power balance de la ryzen este problema, am pus power balance de la windows si nu mai e nici o problema