Author Topic: Sunet "bzz" din carcasa pc-ului  (Read 488 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Pisocea

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 3
    • View Profile
Sunet "bzz" din carcasa pc-ului
« on: 17 April 2021, 19:47 »
Salut baieti ! Recent am cumparat un pc , si am observat dupa o luna de folosinta ca se aude un sunet ciudat atunci cand ma joc , dar este un sunet care se dureaza maxim o secunda , doua iar apoi se opreste pentru cateva secunde chiar minute si incepe iar.Am observat ca atunci cand las VSYNC OFF si imi ajung fps-urile la 120-150 atunci incepe sa se auda de cateva ori iar apoi tace Dupa ce dau vsync on la fel , se duc fps urile la 75 si se aude la inceput dupa care tace. Nu imi pot da seama daca se aude din sursa sau placa de baza sau placa video.Am facut o mica inregistrare , se aude la inceput de 2 ori , dupa care nu a mai continuat.


Voice recorder : https://vocaroo.com/19RV9DCgEtQm



Mentionez ca pc ul nu are nici o problema , fara bsod , fara restart...merge perfect.
« Last Edit: 17 May 2021, 11:50 by Gex »
 

Offline vulpextreme

Sunet "bzz" din carcasa pc-ului
« Reply #1 on: 09 June 2021, 13:00 »
Iale prin eliminare, umbla la MSI AFterburner si da fan-urile incet si vezi daca se mai aude.. fa la fel si la ventilatorul de la CPU, daca astea 2 sunt ok, ramane sursa (poti incerca sa schimbi cablu.. pare banal, dar crede-ma m-a salvat de 2 ori treaba asta :)) ), hard-ul (deconecteaza-l), fan-urile de la carcasa la fel (le poti inchide din bios).