Author Topic: Sursa Myria  (Read 583 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Pisocea

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 3
    • View Profile
Sursa Myria
« on: 10 March 2021, 14:41 »
Salutare tuturor ! Vin si eu cu o intrebare , recent mi am achizitionat un pc avand in vedere lipsa placilor video. Sunt interesat de cum se poate calcula eficienta unei surse , nu este brand , am cumparat acest pc iar aceasta sursa a venit cu carcasa , am sa o schimb probabil cat mai repede deoarece imi este frica. Sursa este de 650 W de la Myria , insa nu scrie pe ea nici o certificare sau eficienta iar reviw uri nu gasesc deloc. Aeasta sursa este pusa pe urmatorul setup :


-5 10400f
-gtx 1660 super oc
-placa de baza asus prime h410m-k
-2x8 gb ram adatta la 2666
-ssd 240 gb
-hard disk 1TB 7200 RM

Intrebarea mea este urmatoarea....cum pot sa calculez eficienta unei surse , pe ea scrie putere maxima 650 W iar puterea maxima pe 12V1 SI 12V2 este de 528 W - 12V1 = 22 A ; 12V2 = 22 A.. Dintr-un calcul de pe internet , nu stiu cat de corect , mi a dat puterea pe 12V de 39 A.Acum sunt foarte curios , 80 % din 650 ar veni 520 W iar puterea pe 12v1 este de 528. Asta inseamna ca eficienta ei este de 80 ? Multumesc , sper sa imi raspundeti si sa ma lamuriti , am in plan sa o schimb cu un seasonic sau corsair , sursa fiind inima pc-ului , insa sunt foarte curios cum pot sa aflu eficienta ei si daca mai pot sta ceva timp cu ea , fiind noua.
 

Offline KodiaK

Sursa Myria
« Reply #1 on: 10 March 2021, 15:20 »
Dintr-un calcul de pe internet , nu stiu cat de corect , mi a dat puterea pe 12V de 39 A
Aia e intensitate (A), nu putere (W), si nu ai calculat bine. Iti zice pe eticheta ce intensitate si putere are pe railurile de 12V. Ai 528W impartiti in 264W (22A x 12V) pe fiecare rail. Deci probabil e gandit un rail pt placa video (PCI-E) si un rail pt restul sistemului.

Cat despre eficienta nu asa se calculeaza :)
Eficienta indica cat de putina putere se pierde la conversie. Deci o sursa care livreaza 650W si are eficineta de 80%, inseamna ca trage din perete ~800W sa sa poata furniza acei 650W. Restul de ~150W se pierd in caldura degajata de sursa. La o eficienta de 90%, de ex, sursa trage din perete ~720W.
Ca si putere, este foarte ok pt sistemul tau. Ce ai acolo consuma cam 250-300W in load, deci esti in sweet-spot-ul sursei. Ca sa calitate insa, e discutabil. Fiind o sursa no-name, ma astept la cele mai ieftine componente, deci nu stiu cum s-a descurca in cazul fluctuatiilor mari de curent. E posibil ca la o supratensiune, sa ia dupa ea si alte componente.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline Pisocea

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 3
    • View Profile
Sursa Myria
« Reply #2 on: 10 March 2021, 15:36 »
In sfarsit , un raspund detaliat si argumentat , peste tot un am postat am primit doar " conserva " de sursa  far nici un argument. Iti multumesc tare mult , pe mine aia ma interesa daca puterea este suficienta , pc-ul il am de cateva zile dar merge perfect pana acum. Cat despre protectii si calitate , sunt convins la fel de mult ca si tine ca este un material de proasta calitate.Pc-ul este in garantie deci pot sa stau linistit o luna , pana cand am sa il desfac si am sa pierd garantia dar prefer sa fac asta si sa pun o sursa de la corsair sau seasonic.Multumesc inca odata , m-ai lamurit foarte mult !
 

Offline ZorracK

Sursa Myria
« Reply #3 on: 10 March 2021, 15:51 »
Răspunsul e ok, dar asta nu schimba faptul ca sursa e conservă oricum. Ia un brand consacrat gen Seasonic, Super flower, evga