Author Topic: Temp spikes  (Read 1309 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Deywutzu

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 12
  • Location: Cluj-Napoca
    • View Profile
Temp spikes
« on: 26 March 2019, 17:41 »
Salut, am si eu o intrebare. De ce de fiecare data cand fac stress test cu Aida64 apar cresteri bruste de temperatura si dupa scad brusc? Apar aceleasi temperaturi si pe senzorul placii de baza si pe senzorul de la cpu.



ps: placa de baza msi b350 pro vd plus si cpu ryzen 5 1400(3.75ghz 1.325v)
Am observat dupa testari ca si in general use face asa din cand in cand...( in idle nu)

 

Offline Trustme

Temp spikes
« Reply #1 on: 26 March 2019, 19:04 »
Eu unul nu vad nimic anormal. Apar si la mine spike-uri si eu sunt pe Intel, dar nu-mi fac griji atata timp cat calculatorul functioneaza stabi.
 
The following users liked or thanked this post: Deywutzu

Offline axxel4you

Temp spikes
« Reply #2 on: 26 March 2019, 19:55 »
Schimba coolerul daca vrei OC si temperaturi mici sau creste frecventa procesorului cu voltajul pe auto pana cand functioneaza stabil .
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 
The following users liked or thanked this post: Deywutzu

Offline Deywutzu

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 12
  • Location: Cluj-Napoca
    • View Profile
Temp spikes
« Reply #3 on: 26 March 2019, 22:35 »
Bun multumesc! oricum folosesc mai mult pc gaming pcul si intro sesiune de 3 ore a avut doar 3 spikeuri de genul. Daca ziceti ca e normal e perfect  :).
 

Offline omega4200

Temp spikes
« Reply #4 on: 28 May 2019, 18:50 »
cred ca spike-urile sunt din cauza rezistentei termice din pastila de siliciu.. am observat ca la cpu mai noi cu mai multe core spike-urile sunt si mai ascutite ajunge chiar si la 20 grade diferenta in experimentul pe care l-am facut cu i7 9700k cu prime95 si stress pe 7 cores din 8 cele folosite se duceau imediat in 72 grade iar cel nefolosit nu trecea de 52 grade asta cu racire pe apa cu racirea pe aer temperaturile erau 78 pe cele 7 si 72 pe cel nestresat... cum dau stop la prime95 temperatura scade brusc cu cel putin 20 grade in prima secunda si apoi cam intr-un minut se stabilizeaza la 32 grade asta insemnand 40 grade diferenta intre idle si full la racirea pe apa...
stiu ca seria 9 de la intel sunt solderate si de aceea dau vina pe rezistenta termica din pastila de siliciu (cpu die) care creste cu numarul de core din cate am observat din experienta nu cred ca senzorii ar fi de vina ca am facut si test sa las 2 core in bios si stres pe un core in prime95 iar temperaturile erau 54/49 deci doar 5 grade la 2 cores si 20 grade la 8 cores..
« Last Edit: 28 May 2019, 18:53 by omega4200 »
Ryzen 5000x series best performance workstation with ECC RAM