Author Topic: Seria Assassin's Creed  (Read 25197 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline KodiaK

Assassin’s Creed Odyssey
« Reply #105 on: 16 November 2018, 19:44 »
Odyssey mie mi s-a parut mai bine optimizat ca Origins. Pe asta cel putin pot sa-l joc fara probleme de pe hdd mecanic. Pe celalalt a trebuit sa il mut pe ssd, ca altfel agata la greu.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline DaBomb

Assassin's Creed Origins
« Reply #106 on: 21 November 2018, 11:53 »
Salut. M-am apucat de vreo doua zile de joc si am o nelamurire. Jocul este original. Il joc pe setari high, 1920*1080 si am undeva in jur de 30-55 fps, nu sunt fluctuatii bruste. Se misca chiar bine. Dar am observat ca am incarcare mica si pe cpu 30% si pe gpu 30-40%. De ce oare?  Pc Specs: I5 6600k, GTX 960, 16GB mem.
 

skyfallout

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Assassin's Creed Origins
« Reply #107 on: 21 November 2018, 15:18 »
Salut. M-am apucat de vreo doua zile de joc si am o nelamurire. Jocul este original. Il joc pe setari high, 1920*1080 si am undeva in jur de 30-55 fps, nu sunt fluctuatii bruste. Se misca chiar bine. Dar am observat ca am incarcare mica si pe cpu 30% si pe gpu 30-40%. De ce oare?  Pc Specs: I5 6600k, GTX 960, 16GB mem.

E de la joc.   
Nu prea ai ce sa faci, e doar un alt joc marca Ubishit care-i prost optimizat.
 

Offline kvarq

Assassin's Creed Origins
« Reply #108 on: 21 November 2018, 19:10 »
not 100% true
pot fi mai multe cauze si nu neaparat de la joc, pe sisteme ceva mai vechi se intampla si in Tomb Raider, Overwatch etc si chiar pe sistemele noi
depinde si cum e jocul instalat, posibil sa raporteze gresit, plus recentele update-uri de windows cam strica lucrurile pentru gaming (conflicte cu driver etc)
eu mi-am reinstalat fresh 1809 si ultimul driver si jocul merge super smooth

procesorul nu e neaparat sa fie loaded 100% în jocuri
încearca un 3dmark Time Spy sa vezi daca GPU e peste 90% ca sa elimini eventualele probleme ce tin de sistem de operare sau chiar HW (unii au descoperit astfel ca ramii nu erau instalati ok etc)
« Last Edit: 21 November 2018, 19:11 by kvarq »
Folosind voucherul NYB762HU beneficiati de un discount de 1% din valoarea cumparaturilor la orice produs de pe PCGarage.ro
 

Offline duke_zz

Assassin’s Creed Odyssey
« Reply #109 on: 12 December 2018, 12:22 »
Bai dar lung mai este jocul asta. Am 55 de ore si abia am ajuns la Olimpiada, in Sparta. Am dibuit minotaurul (frumos animal) si sunt la penultimul nivel la cultisti (mai am vreo 20).
Imi place, nu zic nu, dar prea mult frate. De vreo 5 ore, deja ignor majoritatea locatiilor si sidequesturilor. Mai rup forturile si merg doar pe main q.

Poate a venit prea repede dupa Origins, poate e prea asemanator, nu stiu. Dar e mult. Cred ca daca stai pe el, il duci lejer la 100 de ore, fara dlc-uri..
 

Offline kvarq

Assassin’s Creed Odyssey
« Reply #110 on: 16 December 2018, 11:20 »
Eu nu am ajuns înca nici în Atena… E foarte întins.
Imi pierd vremea cu add-ons missions, lupte navale si mercenari :P

GTA V în Grecia Antica =))
Folosind voucherul NYB762HU beneficiati de un discount de 1% din valoarea cumparaturilor la orice produs de pe PCGarage.ro
 

Offline duke_zz

Assassin’s Creed Odyssey
« Reply #111 on: 17 December 2018, 14:16 »
pff tu esti boss la 100 de ore :)

am reusit sa ajung la 65 de ore, sunt la cap 9, mai am doar 2 questuri din main.
Il termin si apoi ma duc dupa Medusa si restul cultistilor ramasi in viata.
 

Offline kvarq

Assassin’s Creed Odyssey
« Reply #112 on: 18 December 2018, 08:10 »
cred ca sunt inca la capitolul 4, nu am mai avansat deloc in poveste :P
sunt si niste quest-uri cu portocaliu pe acolo, probabil din DLC, dar vor sa avansezi cu povestea sa le poti incepe
am terminat-o pe Medusa aseara - probabil s-a activat la o misiune secundara, cred ca a durat 10 min pâna ce am lasat-o lata =))
recomand sa fii cu toate pe tine legendary si ability pe health la îndemâna, pe shortcut, si mai si mai vin în câteva ture de mercenari cu level egal sau mai mare ca al tau :)

ce am observat, fata de Origins, e ca in functie de levelul tau se ajusteaza celelalte level-uri de pe harta by default, desi n-as prea vrea asta tot timpul

cred ca i-au facut ceva la ultimul patch - combat-urile chiar sunt ok si se misca bine acum
Folosind voucherul NYB762HU beneficiati de un discount de 1% din valoarea cumparaturilor la orice produs de pe PCGarage.ro
 

Offline duke_zz

Assassin’s Creed Odyssey
« Reply #113 on: 18 December 2018, 13:31 »
Am facut-o si eu aseara pe Medusa, mi s-a parut cel mai challenging (optional)boss din joc.
Legat de level scaling, nu sunt fan, prefer varianta clasica de rpg.. Dar asta nu prea e rpg.. are doar tenta de rpg. Si da, in joc toti scaleaza odata cu tine, daca te uiti in Korinth, e mereu level player -2 (cam asta va fi nivelul minim in joc, iar peste.. mereu pana la 50 - macar sa iti mai dea impresia de evolutie)
 

Offline kvarq

Assassin’s Creed Odyssey
« Reply #114 on: 19 December 2018, 09:27 »
Eu tot gaseam niste ancient keys pe la schelete, nu stiam care e duda :)
Aparent alea desfac niste lazi/cufere. Deja am gasit cateva lazi, dar nu am desfacut decat unul, pentru ca nu mai am suficiente chei.
Sper sa nu le fi vandut la gramada cu mere sau alte prostioare de loot =))
Stiu ca unele se dau si in decursul a cateva misiuni secundare. Sper sa nu fiu pe minus la sfarsit.
Folosind voucherul NYB762HU beneficiati de un discount de 1% din valoarea cumparaturilor la orice produs de pe PCGarage.ro
 

Offline astateofmind

Assassin’s Creed Odyssey
« Reply #115 on: 27 December 2018, 08:55 »
Terminate si eu aseară.

Spre final parca sunt questuri mai ok.

La level 50 cam OP. La 46 deja ma cafteam cu 3 mercs in același timp, ca assassin.  Când am terminat aveam 9 ability points nefolosite ...

Medusa e doar problema de timp și de repetat “ascuns, fugit de bombe, capaceala”.

Cel mai enervant mi s-a părut porcul de pe la început, mai ales ca am mers exclusiv pe assassin si la inceput nu ai nici damage nici rezistenta. Si nici nu am vazut skill-ul de autoheal de la warrior asa ca l-am facut cu heals 0 ...

Ah, da, inca una ... ce pmea e cu dot-ul de fire? Muream in 3-4 secunde in majoritatea cazurilor.

Si ce au frate gainile cu mine???


Sent from my iPhone using Tapatalk
« Last Edit: 27 December 2018, 09:07 by astateofmind »
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline duke_zz

Assassin’s Creed Odyssey
« Reply #116 on: 28 December 2018, 09:38 »
Eram de pe la 45 OP, nici nu m-am mai obosit sa fac upgrade-urile. Dupa ce ajungi tier 2 la mercenari si primesti si demi-god set, cam esti zeu pe acolo. Deja e click-bore-fest si move up pt urmatorul quest.

Terminat dupa 73 de ore.
Mi-a placut mai mult Origins (lumea mai interesanta, putin mai concentrat si coerent). Ar fi fost mai bine primit daca Odyssey aparea la 2 ani dupa Origins. Sper sa nu primim un "nou" AC in 2019.
 

Offline Ciocanul

Assassin’s Creed Odyssey
« Reply #117 on: 28 December 2018, 10:43 »
Urmeaza probabil AC online mmorpg. Asa mor toate francizele, cu un mmorpg.
 

Offline tphase

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 104 (100%)
  • Newbie
  • Posts: 8
  • Location: Timisoara
    • View Profile
    • IMAWO Inc
Assassin’s Creed Odyssey
« Reply #118 on: 28 December 2018, 14:16 »
Salutare, cine joaca Odyssey pe RX480 / RX580 cu CPU Intel I5 quad core, fara hyperthreading?
Orice setari de calitate modific, nu reusesc sa am mai mult de 40-45-50 fps, in functie de complexitatea plansei. Am inteles ca ar fi jocul prost optimizat.

A gasit cineva vre-un tweak ca sa reuseasca si jocul asta 60fps pe o placa grafica care ruleaza alte jocuri in 80+fps pe detalii maxime?
Calea cea dreapta - calea upgrade-ului vesnic
 

Offline AppleStore

Assassin’s Creed Odyssey
« Reply #119 on: 28 December 2018, 14:20 »
Pe o configuratie asemanatoare (i5 4570 RX480 8GB, hard mecanic, 8GB RAM) am jucat si eu Origins si aveam aceeasi problema, de obicei statea pe la 50fps, cu dropuri chiar si la 30fps. Incearca ultimul driver video (in caz ca nu il ai deja).
Ultimele doua Assassin's Creed cer procesoare foarte puternice, nu stiu daca au mai facut vreo optimizare de la Origins (tind sa cred ca n-au facut nimic, vorbim de Ubisoft).


Sent from my iPhone using Tapatalk