Author Topic: Seria Assassin's Creed  (Read 24788 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Raziel01

Assassin’s Creed Odyssey
« Reply #30 on: 30 September 2018, 19:16 »
Pare un reskin din toate punctele de vedere. Nu s-au obosit sa faca nimic pe partea tehnica. Nici macar n-au schimbat interfata, iar animatiile in combat arata chiar jalnic. Pe langa asta mai vine si cu nspe versiuni.
 

Offline KodiaK

Assassin’s Creed Odyssey
« Reply #31 on: 30 September 2018, 20:17 »
Daca e un AC Originis in grecia antica eu nu am nimic impotriva. Originis mi s-a parut un mare pas inainte fata de predecesoare (mai ales pe partea de combat), deci chiar nu simt nevoia de schimbari majore.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline kvarq

Assassin’s Creed Odyssey
« Reply #32 on: 30 September 2018, 21:12 »
Da, a fost ca in GTA in Egiptul Antic.
Ar fi fost de dorit sa faca improvements pe partea grafica/tehnica, dar asta ar fi adus probleme in stilul Ubi care se rezolvau in cateva luni bune sau niciodata...
Cel putin acum merge foarte bine Origins, asa ca un DLC e binevenit.
Pare ca cioara aia chiar e la fel =))

Totusi nu par sa arate rau screenshots ingame
https://assassinscreed.ubisoft.com/game/en-us/news-updates/327808/assassins-creed-odyssey-e3-fan-kit
« Last Edit: 30 September 2018, 21:16 by kvarq »
Folosind voucherul NYB762HU beneficiati de un discount de 1% din valoarea cumparaturilor la orice produs de pe PCGarage.ro
 

Offline Raziel01

Assassin’s Creed Odyssey
« Reply #33 on: 01 October 2018, 01:47 »
Daca e un AC Originis in grecia antica eu nu am nimic impotriva. Originis mi s-a parut un mare pas inainte fata de predecesoare (mai ales pe partea de combat), deci chiar nu simt nevoia de schimbari majore.

Ce zici de o grafica si animatii imbunatatite?
Ce zici de un interfata care sa se potriveasca cu setting-ul?
Ce zici de imbunatatiri pe partea de writing si quests design?
Ce zici de imbunatatiri pe partea de combat? Cum ar fi ca progresul sa nu mai fie level gated, iar inamicii sa nu se mai repete?

Pot sa mai continui, dar cred ca e suficient sa-mi vezi punctul de vedere. Vorbesti despre Origins de parca ar fi fost cine stie ce doar pentru ca a fost mai reusit decat majoritatea jocurilor dintr-o serie care se scalda in mediocritate.
« Last Edit: 01 October 2018, 01:55 by Raziel01 »
 

Offline KodiaK

Assassin’s Creed Odyssey
« Reply #34 on: 01 October 2018, 09:47 »
Depinde cu ce il compari.Eu l-am comparat cu predecesoarele, si este peste ele din toate punctele de vedere.

Grafica, coparativ chiar si cu alte jocuri contemporane este foarte buna, iar apa asa de bine randata nu cred ca am vazut in alte jocuri.
Interfata se potriveste f bine cu setting-ul. Toate jocurile AC sunt in near-future, but you already know that. Sincer chiar nu imi doream o interfata cu papirusuri sau mai stiu eu ce rahaturi.
Combatul este cel mai bun din serie cred. Da, ar putea primi mici imbunatatiri, dar chiar nu ma deranjeaza sa am acelasi combat macar in inca un joc AC.
Cum adica inamicii sa nu se repete?. Este totusi acelasi setting in tot jocul, deci era cam aiurea sa ai inamici complet diferiti de la o zona la alta. Toti se potrivesc perfect cu zona geografica si perioada.

If it ain't broke, don't fix it. Iar Originis nu este in nici un caz broke :) Asa ca lasa-i si pe ei sa mai scaota macar inca un AC la fel de bun ca Origins, iar la urmatorul promit ca n-o sa mai fiu la fel de indulgent :D
« Last Edit: 01 October 2018, 09:55 by KodiaK »
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline Raziel01

Assassin’s Creed Odyssey
« Reply #35 on: 01 October 2018, 11:12 »


Trecand peste continutul acestui video, spune-mi daca iti place ce vezi la 2:17.

Post Merge: 01 October 2018, 11:21
Depinde cu ce il compari.Eu l-am comparat cu predecesoarele, si este peste ele din toate punctele de vedere.

When you set the bar so low, every step forward feels like a huge leap...

Grafica, coparativ chiar si cu alte jocuri contemporane este foarte buna, iar apa asa de bine randata nu cred ca am vazut in alte jocuri.

Calitatea texturilor din Origins lasa de dorit. Facial animations erau deplorabile cu un lip sync mai mereu in urma. Iar acum nici combat animations nu arata prea bine.

Combatul este cel mai bun din serie cred. Da, ar putea primi mici imbunatatiri, dar chiar nu ma deranjeaza sa am acelasi combat macar in inca un joc AC.

Primul replica se aplica si aici. Nu o sa intru in detalii de ce un joc despre asasini se concentreaza pe combat.

Cum adica inamicii sa nu se repete?. Este totusi acelasi setting in tot jocul, deci era cam aiurea sa ai inamici complet diferiti de la o zona la alta. Toti se potrivesc perfect cu zona geografica si perioada.

Si daca este acelasi setting inseamna ca nu trebuie sa existe varietate in move set-uri? O harta intreaga are aceleasi atacuri.

If it ain't broke, don't fix it. Iar Originis nu este in nici un caz broke :) Asa ca lasa-i si pe ei sa mai scaota macar inca un AC la fel de bun ca Origins, iar la urmatorul promit ca n-o sa mai fiu la fel de indulgent :D

Imi citezi motto-ul Call of Duty?
« Last Edit: 01 October 2018, 11:21 by Raziel01 »
 

Offline KodiaK

Assassin’s Creed Odyssey
« Reply #36 on: 01 October 2018, 11:31 »
WTF, primesti bonus content si XP boosts daca iei pizza rolls :)))) Este SP game, la ce draq iti trebuie XP boosts :))) Ubisoft uimeste pe zi ce trece.
Besides that nu imi dau seama ce e de vazut la minutul 2:17 :) Adica este o lupta, dar lupte sunt si inainte si dupa scena aia, deci ce trebuie sa vad mai exact acolo?
Overall, seamana f mult cu combatul din Origins, dar asta deja stiam.

Ce sper eu insa, este sa il prind la o reducere frumusica cum am prins Origins anul trecut. Jocul a aparut la final de oct, iar la inceput de decembrie l-am luat cu 140 lei intr-un Christmas sale pe PS4. 300+ lei cat e acum nu merita in nici un caz :)
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline Raziel01

Assassin’s Creed Odyssey
« Reply #37 on: 01 October 2018, 12:46 »
Besides that nu imi dau seama ce e de vazut la minutul 2:17 :) Adica este o lupta, dar lupte sunt si inainte si dupa scena aia, deci ce trebuie sa vad mai exact acolo?

Tocmai, nu e nimic de vazut pentru anul 2018. Animatii slabe si o grafica foarte spalacita.

Ce sper eu insa, este sa il prind la o reducere frumusica cum am prins Origins anul trecut. Jocul a aparut la final de oct, iar la inceput de decembrie l-am luat cu 140 lei intr-un Christmas sale pe PS4. 300+ lei cat e acum nu merita in nici un caz :)

Shoo de pe Jocuri PC!!!  >:(
 

skyfallout

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Assassin’s Creed Odyssey
« Reply #38 on: 01 October 2018, 17:21 »
Animatii ca animatii, dar voi ati vazut faza cand personajul il impunge pe un hoplit cu tridentul si iese cu totul pe cealalta parte de zici ca-i sulita, nu trident cu trei tepuse?

Meh, eu il cumpar daca e sa-l mai gasesc mai ieftin, dar strict pentru explorare ca cica va avea mai multe orase. Fata de Origins, in Odissey chiar o sa ai ce explora. Sper doar sa fie bine optimizat si sa nu aiba prea multe buguri.
 

Offline Raziel01

Assassin’s Creed Odyssey
« Reply #39 on: 01 October 2018, 20:35 »




AAA quality right there!  :D :D
 

skyfallout

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Assassin’s Creed Odyssey
« Reply #40 on: 02 October 2018, 00:51 »
Mda, cam anoaste gameplay-ul si combat-ul, iar povestea e cam de duzina.  Bataliile navale nu-s deloc spectaculoase ca-n AC Black Flag. 
Si interpretarea vocala....WTF.  :-\

 

Era de asteptat sa iasa slab in comparatie cu Origins, dar nu atat de groaznic.
Pacat de tematica si de explorare.
« Last Edit: 02 October 2018, 00:54 by skyfallout »
 

Offline KodiaK

Assassin’s Creed Odyssey
« Reply #41 on: 02 October 2018, 13:55 »


Un Origins 2.0. Mai lung, mai complex, mai putine buguri.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline kvarq

Assassin’s Creed Odyssey
« Reply #42 on: 02 October 2018, 20:39 »
Par ceva "improvements" pe partea de detalii. Cu 8700K si 1080Ti cu setari Ultra in Origins aveam în jur de 80 fps pe 1440p 144Hz, cu variatii minime, depindea de zona. Acum în Odyssey am cam 60ish, +/-.
Scale-ul difera (de exemplu la Origins max era 5, la Odyssey e 4).
 Am redus Shadows, Environment Details, Volumetric Clouds si Character Details la very high si am in jur de 80 fps acum.
 La very high fata de ultra, la Environment details dipar o gramada de chestii (statui, copaci etc), iar la nori chiar se simte din plin diferenta. La caractere se vad ceva diferente la trasaturile fetei.

 Au introdus si Rain. Fog e accesibil din meniu, dar Rain apare doar in *.ini, chiar daca il aduc la zero nu are niciun impact setarea, tot e ploaie in joc...
 O sa vad daca am chef sa mai reduc din Fog si sa vad daca pot compensa din nou Environment si norii.

 Sa vad ce beneficii aduce in 9900K :P
 (în Origins am simtit din plin diferenta de la 7700K la 8700K, nu mai detaliez înca o data, chestiile cu protectiile vietii nu au atat de mare impact asupra performantei precum e hype-ul, chiar sunt extrem de multe detalii în joc, e un joc processor intensive pentru 1440p, s-a simtit clar diferenta de fluiditate doar schimband procesorul).
Folosind voucherul NYB762HU beneficiati de un discount de 1% din valoarea cumparaturilor la orice produs de pe PCGarage.ro
 

Offline KodiaK

Assassin’s Creed Odyssey
« Reply #43 on: 02 October 2018, 21:13 »
Poti sa faci un bench pls si in 1080p, pe Ultra?
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | ASUS ROG PG27AQDM
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K
 

Offline kvarq

Assassin’s Creed Odyssey
« Reply #44 on: 02 October 2018, 22:10 »
^see attached...

m-am mai jucat putin cu setari, fog nu prea are impact asupra performantei, cel mai mult taxeaza shadows, pentru 1440p, totul pe ultra, shadows very high am crescut de la 60 fps (era totul pe ultra, inclusiv shadows) la 75 fps +/-
e okish... nu prea se simte la umbre, cine se uita dupa ele / pe ultra sunt f sharp, pe very high inca par realiste

se pare ca sunt o gramada de bugs pe partea de gameplay, nu apar meduzele cand trebuie, sau nu poti interactiona cu personajele din jocuri & shit :P +achievements/trofee, astept patch 1.03...
Folosind voucherul NYB762HU beneficiati de un discount de 1% din valoarea cumparaturilor la orice produs de pe PCGarage.ro