Author Topic: Ultimul joc jucat  (Read 47094 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline taxon

Ultimul joc jucat
« Reply #150 on: 26 August 2022, 10:14 »
Apăi, asta-i jocul pentru care mi-as fi cumparat o PS. Dar cum eu inca baltesc in The Witcher 1/2/3 .... o sa ajung sa joc GoT la pensie :)
Ca dupa cum spuneai, copii, mosie ...
erasing darkzone
 

Offline Nosferat

Ultimul joc jucat
« Reply #151 on: 10 September 2022, 16:48 »
King's bounty II.  Abandonat dupa 4 ore de joc.

Stilul e total diferit, mi s-a parut o idee proasta inca din alpha tests cand au aratat prima oara cum se va simte noul king's bounty.  Buguri chiar si dupa mai multe patches, vizual arata slabut, luand in considerare ca e un joc nou,arata ca un joc facut de mai bine de 10 ani.

In un fel imi aduce aminte de Ascension to the throne, sau elven legacy +grafica.  Povestea e slaba, muzica e cat de cat dar nu se aproprie de nivelul KB , calul e enervant ca dracu, foarte greu de controlat, de multe ori ramai blocat in nimic,sau calul decide sa faca un 180 pentru ca ai decis ca vrei sa mergi un pic la stanga.  Putine elemente din King's bounty mai sunt acolo, sincer puteau sa ii dea alt nume, per total dezamagit,dezinstalat.
Ignore list :astateofmind
 

Offline oldshooterman

Ultimul joc jucat
« Reply #152 on: 21 September 2022, 10:55 »
King's bounty II. Abandonat dupa 4 ore de joc.
Asta inseamna ca nu e "jucat" si nu se pot trage concluzii definitive.
Impresiile initiale se trag pe un thread dedicat jocului. :)
 

Offline Nosferat

Ultimul joc jucat
« Reply #153 on: 21 September 2022, 20:49 »
Sincer nu prea inteleg la ce te referi.

Pentru mine a fost suficient sa joc 4 ore, deja dupa prima ora-ora jumate am observat ca jocul este king's bountry doar dupa nume. Nu sunt reporter platit ca sa joc zeci de ore un joc fie ca imi place sau nu imi place.  Sunt asa mai nemasochist de felul meu. 
Ignore list :astateofmind
 

Offline oldshooterman

Ultimul joc jucat
« Reply #154 on: 22 September 2022, 00:19 »
Aici se discuta despre jocuri parcurse cap-coada, pentru a se oferi o idee de ansamblu despre jocul respectiv, precum si la "ultimul film vazut", nu ca "am instalat jocul "x", nu mi-a placut meniul si l-am abandonat" (de ex.).

Altfel sunt threaduri despre fiecare joc in particular (sau se pot deschide) unde se comenteaza aspecte particulare, cum ca cineva a gasit un bug, in sensul ca se uita in ceva oglinda si nu se putea vedea in oglinda si n-a mai continuat jocul, de ex.. :)
 

Offline Ransom

Ultimul joc jucat
« Reply #155 on: 27 September 2022, 11:49 »
Baldur's Gate I + II Enhanced Editions. Fiindca le-am avut cumparate de ceva ani buni fara sa le ating am zis ca ar fi timpul sa le si joc eu. Doar ca le-am modat putin. Pentru mine a fost musai sa pun un mod pentru UI. Este jalnic ca UI de la EE arata mai prost ca si orginialul de +20 ani. Nota 8 pentru amandoua.
 

Offline Nosferat

Ultimul joc jucat
« Reply #156 on: 09 October 2022, 15:04 »
Aici se discuta despre jocuri parcurse cap-coada, pentru a se oferi o idee de ansamblu despre jocul respectiv, precum si la "ultimul film vazut", nu ca "am instalat jocul "x", nu mi-a placut meniul si l-am abandonat" (de ex.).

Altfel sunt threaduri despre fiecare joc in particular (sau se pot deschide) unde se comenteaza aspecte particulare, cum ca cineva a gasit un bug, in sensul ca se uita in ceva oglinda si nu se putea vedea in oglinda si n-a mai continuat jocul, de ex.. :)

Yeah.....sorry but NO.  Pur si simplu nu are sens ce scrii. Adica, nu trebuie sa parcurgi un joc cap coada sa poti da o o idee de ansamblu despre joc. Este absurd. Adica nu conteaza ca ai jucat 5 ore un joc, si daca este un joc absolut oribil, trebuie ,esti absolut nevoit sa joci 50+ ore sau cate ore trebuie sa termini jocul, altfel orice ai spune este egal cu zero?. La modul serios daca inteleg ce doresti sa scrii.

Daca ai o opinie contrara despre joc, poti linistit parcurge si 40 de ore si vei ajunge la aceeasi concluzie.  Topicul nu mentioneaza despre jocuri cap-coada, topicul mentioneaza "ultimul joc jucat"  Ca ai jucat 20 de minute sau 200 de ore, este tot egal cu "ultimul joc jucat". Nu este vorba despre "ultimul joc terminat cap-coada" este vorba desre "ultimul joc jucat". Daca citesti prin mai multe pagini ale topicului, mai multe persoane mentioneaza ba fie jocuri abandonate, ba jocuri pe care inca nu le-au terminat, desi au dat o opinie despre joc.  Come on man, chiar nu inteleg de ce te legi de acest punct.


In alta ordine de idei.  Terminat : Detroit Become Human.   8/10 pentru poveste, de fapt tot jocul trebuie luat ca un film. Grafica, poveste, ce decizie iei are impact indelungat spre final, muzica de nota 10, gameplay cam slabut dar aici nici nu aia conteaza. Ca un pachet intreg este ca o carte sau un film.

E ca un fel de Death Stranging sau Plague tale of innocence. Nu se intampla multe lucruri(ma refer la actiune sau lucruri pe care le vei face personal prin joc, nu o sa omori X monstrii, nu o sa faci lvlup, nu o sa gasesti tspe arme si tspe gloante....etc), si accentul este mai mult pe muzica,grafica si poveste.  Insa pentru cei care doresc o relaxare dupa niste ore grele la servici, recomand jocul.
Ignore list :astateofmind
 
The following users liked or thanked this post: slicker

Offline slicker

Ultimul joc jucat
« Reply #157 on: 09 October 2022, 23:06 »
Nu-mi vine sa cred dar sunt partial de acord cu @Nosferat :) Nu cred ca e nevoie sa "termini" un joc pentru ca sa poti posta impresii despre el. Bine sa nu cadem in ridicol cu 30 de minute de gametime, dar dupa cateva ore deja stii cu ce se mananca si cred ca poti posta impresii pertinente despre gen/gameplay/story si alde de astea. La randul meu am incercat de vreo 3 ori KB2 si nu am rezistat 2 ore, daramite 4 (asta in conditiile in care in KB original rejucam sa imi iasa la virgula). E un bullshit care nu are nici o treaba cu originalul.
« Last Edit: 09 October 2022, 23:08 by slicker »
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline Ransom

Ultimul joc jucat
« Reply #158 on: 10 October 2022, 08:19 »
Discutati semantica...

In weekend am reusit sa termin campania de la Battletech. Per total joc ok, dar ca simplut. Cica este un mod mare care modifica modul "career" dar eu nu mai am rabdare sa-l joc de la inceput. 7/10.
 

Offline Dexter

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 4 (100%)
  • Full Member
  • Posts: 143
  • Location: Ploiesti
  • Liked | Thanked: 20 times
  • If it ain't broken, why fix it ?
    • View Profile
Ultimul joc jucat
« Reply #159 on: 10 October 2022, 09:40 »
Io am bagat vreo 6 ore-n Monster Hunter World si ma dezamageste sever fata de ce m-am asteptat (la ceva mai similar cu Dragon's Dogma ca doar de-aia e CAPCOM).
Intr-un fel si enervant.
Foarte foarte complicat si nu-mi dau seama pentru cam ce.

In fine, la Far Cry 6 am renuntat, despre grafica parca am mai vorbit, dar m-a dezamagit si ca gameplay.

Am reinceput Witcher 3. Desi imi aduc aminte de mare parte din quest-uri, parca nu conteneste sa ma surprinda inca. Cu grafica, cu gameplay, cu voiceacting, cu diversitate... True masterpiece.

Ma gandesc sa-mi cumpar Elder Ring.
I have to think hard in order to name an interesting man who doesn't drink !
Burt Reynolds
 

Offline Trustme

Ultimul joc jucat
« Reply #160 on: 11 October 2022, 16:43 »
Eu am dat peste secret early ending in FC 6 si daca l-am terminat... asa l-am lasat.
 

Offline Nosferat

Ultimul joc jucat
« Reply #161 on: 24 October 2022, 20:20 »
A Plague Tale Requiem.  Grafica imbunatita fata de innocence. Vizual arata chiar bine desi dupa mine are cerinte cam mari pentru ce ofera,nu ar strica un pic de optimizare, muzica din nou foarte buna care da un extra boost la atmosfera. Gameplay cam tot acolo, povestea ar fi putut sa fie mai buna, innocence la acest capitol mi se pare mai bun. Per total m-as fi asteptat la mai mult. Innocence+grafica ar fi acest requiem. Nu e rau, dar nici nu a imbunatit ceva la un mod mai serios dupa innocence. Iar finalul.....sa nu dau spoilers,mi s-a parut cam previzibil si fortat, adica deja stiam cam de la jumatatea jocului ce se va intampla sau cum se va sfarsi toata povestea.
Ignore list :astateofmind
 

Offline oldshooterman

Ultimul joc jucat
« Reply #162 on: 24 October 2022, 22:44 »
Yeah.....sorry but NO.  Pur si simplu nu are sens ce scrii. Adica, nu trebuie sa parcurgi un joc cap coada sa poti da o o idee de ansamblu despre joc. Este absurd. Adica nu conteaza ca ai jucat 5 ore un joc, si daca este un joc absolut oribil, trebuie ,esti absolut nevoit sa joci 50+ ore sau cate ore trebuie sa termini jocul, altfel orice ai spune este egal cu zero?. La modul serios daca inteleg ce doresti sa scrii.
Man, sunt sectiuni dedicate fiecarui joc, daca cauti pe forum. Spui acolo ca l-ai inceput, l-ai abandonat, orice. Nu trebuie sa-ti placa sau nu, dar un joc jucat se consitera ca a fost jucat pana la sfarsit.
Un joc jucat de 5 ori inseamna ca a fost jucat cap-coada de 5 ori, nu ca ai intrat in el de 5 ori. Ca daca iti spun de cate ori am intrat in CP inseamna ca de atatea ori l-am jucat? Adica l-am jucat de peste 500x? Ce-i asa greu de priceput?

Sunt jocuri care pot fi abordate in mai multe moduri si pot fi jucate diferit la fiecare parcurgere cap-coada. Un joc inceput si neterminat se poate considera cel mult "incercat", in nici un caz "jucat".

E la fel si la filme. Un film vazut inseamna ca l-ai vazut cap-coada, nu ca te-ai uitat cateva minute butonand telecomanda sau ca ai vazut un trailer.
 

Offline Trustme

Ultimul joc jucat
« Reply #163 on: 25 October 2022, 15:17 »
A Plague Tale Requiem...
Trebuiau sa-i spuna marea sobolaneala.
L-am terminat si eu. Slabut.

« Last Edit: 25 October 2022, 15:21 by Trustme »
 

Offline Trustme

Ultimul joc jucat
« Reply #164 on: 23 November 2022, 20:37 »
Am terminat si Marvel's Spider-Man Miles Morales. Cam scurt si te cam incurci in butoane.