Author Topic: Ultimul joc jucat  (Read 47049 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline Nosferat

Ultimul joc jucat
« Reply #165 on: 04 December 2022, 16:37 »
https://store.steampowered.com/app/1202130/Starship_Troopers_Terran_Command/

Bun daca se uita omul la ceva "indie game" pentru 10-15 dolari. Slab daca ne uitam catre 25-30 sau mai mult.  Ideea e buna, in sfarsit starship troopers de ani buni am asteptat "service guarantees citizenship".  Insa in acelasi timp, asta nu poate fi considerat RTS, sunt prea multe lucruri lipsa.

Grafica e ok, , cam pe la capitloul "la limita" e pe undeva prin 2013-14 la cum arata jocul, chiar si cu toate setarile pe max, omul nu va fi uimit de grafica. Sincer sunt un pic dezamagit de atatea reviews pe pozitiv din steam.

Da, e un joc ok, da nu e plin de fail. Insa totodata doar pentru asta nu as da "10 din 10 boss, e un joc mirific" nu, chiar nu e. Are destule lipsuri, multiplayer,base building,resource gathering etc. E un joc doar de baza,e bine finisat ca si un joc de baza, insa are un feel de "alpa" max "beta" decat un final release.


Am incercat intre timp si crysis remastered. Nu stiu, mass effect am dus cap in coada toate cele 3 jocuri"legendary edition" pentru acea nostalgie de mass effect (ignorand andromeda care dupa mine e un joc numit mass effect,dar care nu are legatura cu mass effect).  Crysis remastered am abandonat sincer dupa vreo 3-4 ore de joc, nu am prea vazut ceva spectaculos, nu stiu poate e si din cauza ca am 1660TI din laptop, mai astept pana apar noile din CES 2023 sa cumpar unul nou. Insa altfel nu am vazut nu stiu ce imbunatatire, ok jocul arata mai bine, si poate pe o placa mai buna, fie desktop fie laptop as vedea detalii mai faine, dar altfel nu am vazut nu stiu ce diferente fata de jocul vechi pe care inca il am original pe DVD.
« Last Edit: 04 December 2022, 16:45 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 
The following users liked or thanked this post: Merlin, taxon

Offline paraschivrazvan25

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 17
    • View Profile
    • rent a car otopeni
Ultimul joc jucat
« Reply #166 on: 06 December 2022, 01:15 »
Este un joc foarte ok

Offline Dexter

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 4 (100%)
  • Full Member
  • Posts: 143
  • Location: Ploiesti
  • Liked | Thanked: 20 times
  • If it ain't broken, why fix it ?
    • View Profile
Ultimul joc jucat
« Reply #167 on: 12 December 2022, 15:02 »
Prin 2018 parca a iesit de la ARKANE STUDIOS un remake pentru PREY (originalul fiind din 2006).
L-am savurat pana la ultima rasuflare pe PC.

Acuma am gasit o trilogie ARKANE pentru PS4 si-am zis Why the Hell Not, cata vreme astept sa se mai ieftineasca Horizon: Forbidden West.

Desi nu m-a mai surprins finalul ca nah, nu mi-am pierdut memoria inca, overall jocul continua sa fie un masterpiss pana si in vremurile noastre.
Feeling, imersiune, engine, grafica, acting, puzzles, the works.
PREY ramane un super super joc. L-am terminat dupa 42h cu aceeasi nerabdare si sarguinta pe care le-am avut si acum 4 ani.

Cu ocazia colectiei am re-finalizat DISHONORED 2: HIGH CHAOS.
Desi e ultra-satisfacator sa mergi pe Adrenalina / Fatalitati / High Chaos, parca chinuiala e infinit mai mare sa-l faci ultra stealth sau Low Chaos.
Prima oara asa l-am terminat dar noroc cu cateva tutoriale, ca habar n-aveam de un anumit set de decizii care afecteaza finalul.

Spoiler: ShowHide
Habar n-am avut ca-l poti salva pe Aramis Stilton de la dementa.


The Clockwork Mansion
A Crack In The Slab

Astea doua raman niste niveluri a caror complexitate, influenta si senzatie overall raman de panoplie !
I have to think hard in order to name an interesting man who doesn't drink !
Burt Reynolds
 
The following users liked or thanked this post: slicker

Offline Trustme

Ultimul joc jucat
« Reply #168 on: 26 December 2022, 12:04 »
Tocmai am terminat the Witcher 3 Wild Hunt Complete Edition.
Jocul e acelasi pe care il stiti si arata bine cu ray tracing. Din pacate, RTX 3050 se impiedica la 1440p asa ca l-am terminat fara rt,
 
 
 
The following users liked or thanked this post: taxon

Offline Nosferat

Ultimul joc jucat
« Reply #169 on: 07 January 2023, 01:31 »
Disciples 2 Gold.

King's bounty asta nou fiind dezamagire totala, m-am pus pe niste jocuri mai vechi.  Am "redescoperit" disciples.  1-2 merg uns.  3-4 nu sunt jocuri foarte rele, dar nu sunt disciples. E ca si cum ai numi seria noua din AC, gen Odyssey, sau Valhalla ca si Assassin's creed. Nu, nu e AC, e un joc ok,dar nu e AC, e altceva cu numele de AC.

Bagat niste mods sa il pot juca la rezolutii mai mari, altfel, sountrack, efecte, muzica din batalii se mentine pana in ziua de azi.  La capitolul de "balance" se vede ca nu au lucrat destul, sunt multe lucruri ce pot fi exploatate. Mage lord este imba, nici guildmaster nu e rau, dar mage lord,sa bagi 2X spells/day e prea mult. Poti toca o armata intreaga din 2-3 magii.

Povestea nu e tocmai mass effect, sau alan wake, dar e ok pentru acest gen de joc. La capitolul de nostalgie primeste 10 din 10, altfel se vede ca e un joc vechi, trebuie niste workarounds si mods sa mearga asa cum ar trebui pe sisteme mai noi, se vede  ca au trecut ceva ani si nu e tocmai "up to date".

Fata de heroes, disciples got no love, nu sunt lucruri gen wake of gods sau hota pentru disciples 2. Sunt putine mods, majoritatea au fost abandonate. Din pacate acest gen, s-a cam dus pe apa sambetei, desi e "heroes like" nu e tocmai heroes, e altceva, daca s-ar fi dus mai departe in disciples 3-4, ar fi putut dezvolta mai bine, insa in loc de a se duce catre disciples, cei care au facut jocul s-au dus mai mult catre heroes, de aia nici nu a avut nu stiu ce priza la public 3 si 4.

Are niste elemente de strategie destul de bine dezvoltate, insa disciples 2 ramane un joc nefinisat, cu toata nostalgia lui. Potentialul e acolo, cine stie, poate candva, dracu stie cand, fie disciples 5 fie alt joc, acest gen va fi reinviat, sau poate va ramane ingropat cu Disciples 2.
Ignore list :astateofmind
 

Offline Ransom

Ultimul joc jucat
« Reply #170 on: 07 January 2023, 09:37 »
@Nos
Disciples 2 Gold.

King's bounty asta nou fiind dezamagire totala, m-am pus pe niste jocuri mai vechi.  Am "redescoperit" disciples.  1-2 merg uns.  3-4 nu sunt jocuri foarte rele, dar nu sunt disciples. E ca si cum ai numi seria noua din AC, gen Odyssey, sau Valhalla ca si Assassin's creed. Nu, nu e AC, e un joc ok,dar nu e AC, e altceva cu numele de AC.

Bagat niste mods sa il pot juca la rezolutii mai mari, altfel, sountrack, efecte, muzica din batalii se mentine pana in ziua de azi.  La capitolul de "balance" se vede ca nu au lucrat destul, sunt multe lucruri ce pot fi exploatate. Mage lord este imba, nici guildmaster nu e rau, dar mage lord,sa bagi 2X spells/day e prea mult. Poti toca o armata intreaga din 2-3 magii.

Povestea nu e tocmai mass effect, sau alan wake, dar e ok pentru acest gen de joc. La capitolul de nostalgie primeste 10 din 10, altfel se vede ca e un joc vechi, trebuie niste workarounds si mods sa mearga asa cum ar trebui pe sisteme mai noi, se vede  ca au trecut ceva ani si nu e tocmai "up to date".

Fata de heroes, disciples got no love, nu sunt lucruri gen wake of gods sau hota pentru disciples 2. Sunt putine mods, majoritatea au fost abandonate. Din pacate acest gen, s-a cam dus pe apa sambetei, desi e "heroes like" nu e tocmai heroes, e altceva, daca s-ar fi dus mai departe in disciples 3-4, ar fi putut dezvolta mai bine, insa in loc de a se duce catre disciples, cei care au facut jocul s-au dus mai mult catre heroes, de aia nici nu a avut nu stiu ce priza la public 3 si 4.

Are niste elemente de strategie destul de bine dezvoltate, insa disciples 2 ramane un joc nefinisat, cu toata nostalgia lui. Potentialul e acolo, cine stie, poate candva, dracu stie cand, fie disciples 5 fie alt joc, acest gen va fi reinviat, sau poate va ramane ingropat cu Disciples 2.
@Nosferat Poti sa imi dai un PM cu modurile ce le-ai folosit sa joci Disciples 2?
 
The following users liked or thanked this post: Nosferat

Offline slicker

Ultimul joc jucat
« Reply #171 on: 07 January 2023, 13:53 »
Hehe jucam Disciples 2 cu fratele si aveam regula, fara magii pe armatele noastre, nu mai avea nici un farmec la batalia "finala" intre noi 2. A fost o era magica din multe puncte de vedere.
Ignored: axxel4you, Meghido 1469 î.Hr. ,narayanhd, oldshooterman, taxon
 

Offline Cylix

Ultimul joc jucat
« Reply #172 on: 07 January 2023, 21:22 »
Uncharted - Legacy of Thieves Collection -bunicel asa, din pacate nu am jucat nici un joc precedent asa ca e mai greu cu personajele si aventurile anterioare, trebuie sa citesc wiki sa vad cine si ce au facut inainte
7950X3D | Zotac 4090 AMP Extreme Airo | MSI MPG B650 Edge Wifi | 32GB Kingston Renegade RGB Z 6000 |  SSD: Kingston KC3000 2TB+Fury Renegade 2TB+Samung Evo 1TB |Lian Li O11 Dynamic Evo | Lian Li Galahad 360 V2 | Corsair HX1500i | Samsung Odyssey G9 Neo + Zephyrus G15
 

Offline Ransom

Ultimul joc jucat
« Reply #173 on: 11 January 2023, 08:08 »
TW: Warhammer III. Desi l-am avut pre-order l-am jucat doar dupa un 1 an de lansare. L-am lasat sa primeasca ceva patchuri. Acum jocul e ok, campania single jucata "blind" a fost buna, chiar grea putin. Avem acuma si Immortal Empires, o harta mare cu toate factiunile din jocurile precedente. Fara PC bun nici nu incercati a jucati IE.
 
The following users liked or thanked this post: Merlin

Offline Trustme

Ultimul joc jucat
« Reply #174 on: 30 January 2023, 16:26 »
Nu stiu daca se pune, am terminat Forspoken Demo, nu mai am ce face pe harta. Pe mine prins, este cat de cat original iar grafica e foarte buna.
 

Offline Nosferat

Ultimul joc jucat
« Reply #175 on: 04 February 2023, 11:45 »
Terminat si eu Witcher 3 complete edition.  Luand in considerare ca nu e tocmai un joc nou, inca arata minunat, mai ales toussaint.  De data asta stiam ce trebuie facut, prima oara cand am jucat witcher la vremea respectiva nu m-am dus tocmai pe "happy ending". RT nu am incercat, sincer nici nu suporta placa video din laptop, insa cu toate pe high la 1440 arata chiar bine.  Tin minte cate bugs erau atunci cand ramaneai blocat in ceva perete invizibil, sau roach ba era sus in un copac,sau era blocat in ceva glitch. De data asta nu am intalnit bugs decat la un singur side quest pe care nu l-am putut termina decat daca dadeam load la un save la care nu am dorit ca as fi pierdut vreo 2 ore de joc.

Voice acting, a fost iarasi destul de bun. Am si uitat ca vocea lui Emhyr var Emreis  e al lui Tywin Lannister sau Charles Dance. Muzica din joc iarasi bine facuta.

Per total imi luase vreo 90-100 de ore cam asa sa termin jocul. Nu am explorat fiecare coltisor din harta,nu am explorat fiecare pestera sau m-am scufundat dupa fiecare hidden chest in skellige, m-am dus pe main/side quests si cateva trophy hunts.  Per total un joc bun, pacat ca nu a fost asa la inceput, nu ma refer la RT, ci efectiv no bugs. Cand a aparut prima oara witcher 3 tin minte ca am ramas blocat de destul de multe ori sau trebuia sa dau load la un previous save ca ba questul era buguit, ba ramaneam blocat undeva, ba picam prin ceva gaura invizibila in podea si era glitch de tot picai si te scufundai la infinit fara sa aterizezi undeva(ceva gen loki din thor ragnarok "I've been falling for 30 minutes").
« Last Edit: 04 February 2023, 12:06 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 
The following users liked or thanked this post: Dexter

Offline Trustme

Ultimul joc jucat
« Reply #176 on: 07 February 2023, 10:56 »
Din curiozitate am rejucat versiunea din 2016. N-am dat peste bug-uri dar este putin diferit.
 

Offline Nosferat

Ultimul joc jucat
« Reply #177 on: 25 February 2023, 15:43 »
Am incercat jocul asta nou cu Potter, aka Hogwarts Legacy. Am rezistat vreo 8 ore de joc, uninstall.

Nu am inteles, adica da, inteleg. Hpye for hype's sake,ca e anti transexual ca e cu nazisti ca e dzo stie ce. Evident, minti de ingheata totul, ca pana la urma asta acapareaza atentia oamenilor, cu cat mai mare umflu acea bula controversata cu atatea mai multe vanzari. Ca unii o ataca pe "saraca" J. K. Rowling, bullshit, rowling merita tot rahatul aruncat catre ea. Tin minte cand acu mai multi ani venea cu dume spumoase despre pai stai ca de fapt toti erau gay,doar tu esti un nazist ca nu vrei sa accepti ca pana acuma tot ce nu era gay este gay. Fuck her and fuck her "attention whoring".

Altfel jocul, nu inteleg, nu stiu poate nu  este pentru mine. Nu sunt in acea categorie de varsta, arata destul de ok, daca ne uitam la "graphics", ca si poveste e cam slabut, nu e nu stiu ce ca si story si sincer cam greu a reusit sa ma tina in priza. Nu este mass effect, sau detroit become human, sau plague talue innocence. Este cu mult sub aceste jocuri. Nu stiu,efectiv nu e pentru mine, am incercat sa ii dau o sansa,cu toata imburlagheala cu toata controverseala lui peste,sa vad si eu ce dracului e acest joc. Nu, nu e pentru mine. 8-9 ore cam asa, uninstall.
Ignore list :astateofmind
 
The following users liked or thanked this post: Merlin

Offline Trustme

Ultimul joc jucat
« Reply #178 on: 25 February 2023, 17:18 »
Hogwarts Legacy m-a plictisit inainte sa-l instalez. Am vazut cateva filmulete pe youtube si m-am lamurit.
Acum joc alta mizerie, Returnal, dar nu stiu cat rezist.
 
The following users liked or thanked this post: Merlin

Offline Nosferat

Ultimul joc jucat
« Reply #179 on: 27 February 2023, 19:53 »
Songs Of Conquest.  Interesant joc, se vede clar inspiratia din homm 3.

Este inca in early access, dar din ce am jucat pana acuma e destul de bun. Are un potential destul de mare. Singurul lucru de care nu sunt fan, este stilul grafic al jocului. Prea 90's SNES. Ceea ce e ok la un emulator cand vreau sa joc un contra sau street fighter 2 turbo. Dar aici cateodata ma deranjeaza la ochi, nu stiu, ar fi putut fi mai "smooth" un pic si mai putin patratos, mai ales la cate un zoom, vad niste pixeli cat jumate din un deget.  Ca si opinie,daca iti place homm 3, as declara ca merita incercat acest joc.
« Last Edit: 27 February 2023, 19:55 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 
The following users liked or thanked this post: Merlin