Author Topic: Ultimul joc jucat  (Read 47055 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline mudpie

  • Mister Congeniality
  • Global Moderator
  • Feedback Score: (24)
  • Old TR: 230 (100%)
  • Hero Member
  • ***
  • Posts: 1.404
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 200 times
    • View Profile
Ultimul joc jucat
« Reply #180 on: 27 February 2023, 20:39 »
Am terminat in sfarsit God of War, de ani buni nu m-a mai tinut un joc atat de bine lipit de calculator. Bine, terminat vine vorba, sunt atatea chestii de facut... Nici macar toate valkyriile nu le-am omorat :)
Pe langa asta, jocul pare bug-free. Nicio problema, crash, blocaj sau alte nebunii.
Women might be able to fake orgasms, but men can fake whole relationships.
 

Offline Nosferat

Ultimul joc jucat
« Reply #181 on: 26 March 2023, 14:39 »
Wolcen.

Dupa vreo aproape 3 ani de pauza, am spus sa ii mai dau o sansa.   E ok, nu e bun, nu e nici rau. E acceptabil pentru ce ar fi trebuit sa fie acu 3 ani la lansare. 
 
Dupa POE, e greu sa ramai impresionat de ceva in acest acest genre.
Evident nu are cum sa se apropie la acel nivel de complexitate, dar pentru acest gen este un joc ok. Grafica este frumoasa, sountrack uneori foarte bun.

Altfel am vazut inca destule buguri , iar asta dupa mai bine de 3 ani de la lansare e cam greoi de digerat. Adica totusi, la ce s-a lucrat in ultimii 3+ani?.
Combat si skill tree destul de slabut comparativ cu altele din acest gen. Combat poate fi si buguit cateodata, dai un skill si ramai blocat in pereti, sau ai parte de broken pathfinding.

Per total un joc acceptabil, nu, nu este nici pe departe acel Diablo-Path Of Exile killer la care se facea hype acu vreo 3 ani,asta se vede doar din steam charts la numarul de jucatori online,mai ales daca ne uitam la nu ultimele zile ci ultimele 6-7 luni.
Totusi, prea putin prea tarziu, poate daca era macar in aceasta stare la lansare, ar fi favut niste valuri, dar acuma doar daca ar fi scos ceva "mega patch" care automat rezolva mai toate problemele ale jocului.
« Last Edit: 26 March 2023, 15:08 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

joedonald

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul joc jucat
« Reply #182 on: 29 March 2023, 10:42 »
Maraton de shootere WW1 și WW2

Am jucat:
Battlefield 1
Verdun
Medal of Honor - Pacific Assault
Battlefield V
Medal of Honor Airbone
Call of Duty 2
Call of Duty World at War
Call of Duty WW2


Dintre toate, cel mai tare pe single-player mi se pare Medal of Honor PA. E cel mai imersiv, cel mai historical accurate, cu cel mai bun gameplay, cu cea mai bună poveste cu personaje de care te atașezi. E hardcore chiar și pe medium în comparație cu multe shootere noi pe hard.  E greu cu engine-ul vechi că se mișcă cam greu și are flickering. 

CoD WW2 este pe locul 2, World at War pe 3 și CoD2 -doar campania englezească pe locul 4. Restul au povești cam slăbuțe.
BF1 și BF V mă încântă doar cu grafica.


Pe MP, Verdun mi se pare cel mai tare.
Și pe locul 2 ar fi BF1. Și cred că ar fi fost BF 1942, dar nu mai este de găsit în magazine și serverele oficiale au fost demult închise.


Nu știu dacă mai are rost să joc și  Battlefield 1942, Medal of Honor Allied Assault și CoD 1 din cauza graficii și compatibilității pe Windows 11. Dar mi-aș dori să facă niște ediții remake sau remastered pentru ambele. Ar rupe la încasări amândouă.
« Last Edit: 29 March 2023, 10:46 by joedonald »
 
The following users liked or thanked this post: Merlin

Offline Nosferat

Ultimul joc jucat
« Reply #183 on: 30 March 2023, 11:54 »
Last of us.

Sincer nici piratat nu merita in stadiul in care se afla acuma jocul. Catastrofal cat de rau e acest console port, cate bugs,cate probleme, cat de mult vram mananca pentru ce ofera, cat dzo face acel "building shaders". 
Cum au putut lansa acest joc in un asemenea hal, nu inteleg. Wolcen la cate buguri a avut la lansare pot declara ca e o capodopera pe langa last of us.

Poate peste vreo jumatate de an dupa ce vor iesi niste patchuri, o sa ii mai dau o sansa.
Pe moment e insuportabil, cei care nu au probleme cu jocul sunt o minoritate,pentru foarte multi ba le da crashuri ba merge ca dracul pentru ca jocul nu e optimizat cum ar trebui.

Am rezistat vreo 4 ore cu greu, il las la dospit, efecit nu merita efortul sa ma chinui cu un joc plin de buguri si glitches.
Ignore list :astateofmind
 
The following users liked or thanked this post: taxon

joedonald

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Ultimul joc jucat
« Reply #184 on: 01 April 2023, 18:49 »
Sunt multe jocuri care mai bine ramaneau pe console - GTA 4, Red Dead Redemption 2, Batman Arkham Knight, Prince of Persia, Medal of Honor, Assassins Creed, acum Last of Us.
Foarte bune si apreciate pe console, dar prost optimizate si greu de jucat pe PC cu mouse si tastatura unele dintre ele.

Culmea, God of War asta nou si Ragnarock mi se pare mai potrivite pentru PC.
« Last Edit: 01 April 2023, 18:51 by joedonald »
 

Offline Trustme

Ultimul joc jucat
« Reply #185 on: 03 April 2023, 07:12 »
Last of us.

Sincer nici piratat nu merita in stadiul in care se afla acuma jocul...
L-am terminat. Jocul e praf de la inceput cand compileaza shaderele (la mine a durat peste o ora si cand am instalat ultimele drivere a luat-o de la cap) pana la final care este o dezamagire totala, dar cel mai tare m-a deranjat partea de combat. Adica esti cu arma in mana si nu poti sa impusti infectatul care e langa tine ca n-ai ochit? Fara controler esti terminat, nici armele nu poti sa le schimbi in timp util. Sistemul de salvari e si el praf. Salvarile mauale sunt suprascrise de joc. Pai atunci de ce mai are salvari manuale daca nu poti sa le folosesti? Jocul trage de CPU ca de o pisica moarta, este mai solicitant decat Cinebench. Foloseste RAM fara nici o justificare. La un moment dat ajunsese sa suga peste 20 GB si asta pentru un coridor shuter pe setari high. Penibil!
 
 

Offline Dexter

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 4 (100%)
  • Full Member
  • Posts: 143
  • Location: Ploiesti
  • Liked | Thanked: 20 times
  • If it ain't broken, why fix it ?
    • View Profile
Ultimul joc jucat
« Reply #186 on: 03 April 2023, 09:34 »
Terminat HORIZON: Forbidden West
clocked 138h

De departe cea mai frumoasa experienta pe consola de multi ani incoace pentru mine.

Se vede ca pe PS4, fie el si Pro, se screme uneori jocul, s-au chinuit oleaca sa-l optimizeze si daca te uiti atent se vede unde au facut rabat, dar overall a fost o experienta superba.
Un Zero Dawn mult cizelat si imbunatatit.

Pacat ca DLC-ul Burning Shores e PS5 exclusive, dar urmand cele de mai sus, nu ma mira.
I have to think hard in order to name an interesting man who doesn't drink !
Burt Reynolds
 
The following users liked or thanked this post: taxon

Offline Ransom

Ultimul joc jucat
« Reply #187 on: 11 April 2023, 08:49 »
 King Arthur: Knight's Tale - 8/10. Un "turn-based tactical RPG" bun. Poveste faina, cu o abordare interesanta a legendelor regelui Arthur si a cavalerilor mesei rotunde. Legat de gameplay: AI inamicilor este foarte bun si jocul e o provocare serioasa pe dificultati mai mari. Recomand amatorilor de TB!
 

Offline Nosferat

Ultimul joc jucat
« Reply #188 on: 22 April 2023, 10:48 »
M-am pus in ultima luna pe jocurile AC.  Evident nu am dus fiecare challenge pentru ca ar fi luat prea mult timp,deja le facusem oricum la vremea respectiva cand le jucasem prima oara, aici m-am pus doar pe main story si cateva side quests ce le consideram mai importante.

1. Poveste 7/10, gameplay 5/10 grafica 5/10.  Se poate observa clar ca jocul nici cand a iesit nu a fost ceva miracol, pe vremea aia era oblivion,crysis etc deci grafica e outdated as fuck. Chiar si cu toate trucurile, bagat din nvidia control panel override anisotropic,antialiasing etc tot nu arata bine. Gameplay este cateodata foarte enervant miscarile nu sunt fluide, de multe ori sari in pereti sau te inneci pe undeva. Per total un joc bun, dar se vede ca au trecut anii.

2: Poveste 8,5/10, gameplay 6,5/10 grafica 6/10. Povestea lui ezio mi se pare peste cea lui Altair. Gameplay inca are destule chestii enervante, de multe ori cand faceam acele challenges sa am armura lui Altair, in loc sa sar la dreapta,saream inainte in apa, sau in loc de wall side jump facea wall backwards jump. Grafica ceva imbunatatita, la vremea aia era chiar ok, insa acuma se vede si la asta ca au trecut anii.

Brotherhood.  Poveste 8/10. Gameplay 7/10, grafica 7/10.   Povestea din nou destul de buna, gameplay in sfarsit primeste ceva imbunatatiri, combat mult mai fluid fata de primele 2 jocuri, mai sunt pe ici pe colo niste probleme dar per total frustrarea cu wall jumps si altele este redusa la minim. Grafica este in sfarsit digerabila. Desi nu este nici pe departe ceva crysis ,dar macar nu vad pixeli cat china, si arata totusi cat de cat acceptabil.

Revelations.  Poveste 7,5/10. Gameplay 8/10, grafica 7/10.  Poveste ceva mai slaba dar totusi un final destul de bun pentru Ezio. Gameplay cu mult imbunatatit fata de restul, ca vorbim de combat,walljumps, parkour tricks etc. Grafica e imbunatatita fata de brotherhood,insa nu sunt nu stiu ce diferente mari fata de brotherhood.

Pe ac3 nu m-am pus sincer am incercat acu nu stiu cativa ani cand a iesit acel remaster, mi s-a parut foarte slab, iar ac3 in sine nu a fost tocmai un preferat pentru mine. L-am terminat, dar nu imi vine sa il mai rejoc inca o data.

Daca o sa imi permita timpul poate ma pun pe ac4 black flag.
Ignore list :astateofmind
 

Offline astateofmind

Ultimul joc jucat
« Reply #189 on: 28 April 2023, 20:43 »
Dying light 2.

Nu inteleg de ce e FP, ceea ce influenteaza gameplay-ul destul de mult (cam mediocru de altfel). 3rd person ar fi fost mult mai potrivit, parerea mea ...
Poveste destul de buna si interesante si twist-urile si alegerile pe care le faci care duc la schimbari in joc. Am reusit sa obtin un ending pozitiv, oarecum. Nu cel perfect dar destul de ok.
PK crosbow super OP si face "encounters" cu superzombie destul de facile.

Per total destul de bun.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Nosferat

Ultimul joc jucat
« Reply #190 on: 14 May 2023, 20:18 »
Serious Sam 4.

E ok, nu e spectaculos dar nici foarte slab. Nu m-am asteptat la ceva miracol, pana la urma asta nu a dorit niciodata sa fie ceva mass effect sau ceva. Insa am intalnit cateva bugs enervante, iar grafica lasa foarte mult de dorit. Sa astept cateodata 3-4 secunde pana randeaza calumea e destul de enervant, si acuma am si 4080 laptop deci nu cred ca placa video nu ar face fata la QHD. Altfel e ok, muzica din joc e chiar foarte buna, gen vatican suite . Gameplay ok, poveste cam meh dar e serious sam deci nu povestea e scopul jocului.
Ignore list :astateofmind
 

Online Dundee

Ultimul joc jucat
« Reply #191 on: 15 May 2023, 21:16 »
Dredge - un joc simpatic legat de pescuit cu un mic vas, avand o tema vizuala mai cartoonish si ceva elemente de RPG.
Jocul m-a prins repede prin story-ul enimagtic cu tente lovecraftiene si m-am bucurat ca l-am terminat in ~10 ore, pentru ca altfel devenea plictisitor.

Foare placut surprins, ca si concluzie. Realizez ca in ultima vreme trag tot mai mult spre jocuri create de indie studios.
 

Offline Ransom

Ultimul joc jucat
« Reply #192 on: 24 May 2023, 09:51 »
Age of Empires 1 DE - Aveam chef de un RTS si am rejucat campaniile de la AoE1. Definitive Edition arata bina doar ca AI-ul si pathfinding-ul e atroce. 6/10
 

Offline videogamer

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 3
    • View Profile
    • Video Gamer
Ultimul joc jucat
« Reply #193 on: 20 June 2023, 22:21 »
Diablo 4 mi-a ocupat timpul in ultima vreme, un joc foarte bun, chiar daca nu eram un fan mare Diablo, dar daca tot am terminat Diablo 3, am zis sa incerc si ultimul joc lansat si chiar mi-a placut, foarte bun, recomand pentru fanii genului.

Offline Trustme

Ultimul joc jucat
« Reply #194 on: 03 July 2023, 12:55 »
Mi-am facut si eu timp si am terminat Marvel's Guardians of the Galaxy. Este un action-adventure single-player care mie personal mi-a placut. Povestea e draguta, dialogurile amuzante, grafica foarte buna si optimizarea excelenta. Eu cred ca merita jucat.

 
The following users liked or thanked this post: taxon