Author Topic: Ford C-Max II  (Read 5879 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline AlexU

Ford C-Max II
« Reply #75 on: 08 April 2022, 12:53 »
Am primit ceva documente de la ASIROM, pentru reparație în regie proprie au estimat 3300 euro, dar nu au luat în calcul toate elementele afectate.

Voi suna și mai apoi merge la service-uri, îi las pe ei să își bată capul.

Au specificat în cererea de despăgubire că pentru scaun auto ar trebui proces verbal de la poliție, deși am încheiat amiabil.

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk

Offline AlexU

Ford C-Max II
« Reply #76 on: 12 April 2022, 10:39 »
Ca tot stateam pe ganduri daca sa merg la Colina sau la Roadhill, azi dimineata am ajuns cu masina la Colina si am descoperit ca sunt tot ...Roadhill. Au fost preluati de ei.
Posibil sa iasa dauna totala economica, dar nu sunt sigur ca vreau asta. Trebuie sa ma interesez despre ce implica mai departe.

Offline AlexU

Ford C-Max II
« Reply #77 on: 14 April 2022, 13:42 »
Am notat asta la repezeala, din discutia cu service-ul. Doar piesele, asta s-a trimis catre asigurator:
chedere usi
balamale 4
ornament usa fata sus
opritor usa spate
stickere stalpi usa
folie pasaj aripa spate stanga
airbag scaun
airbag corina
centura dreapta
tapiserie
dublura
ornament prag
macara geam usa spate
folie usa spate
suport boxa spate
macara fata
culisa geam usa stanga fata
broasca usa
instalatie electrica spate
ornament prag
prag exterior stanga
tapiserie stalp mijloc
dublura stalp mijloc si prag
stalp stanga sofer - montant bej
calculator airbag
dublura prag
pasaj aripa stanga spate

piese 58000 lei 11600 eur

Offline KodiaK

Ford C-Max II
« Reply #78 on: 14 April 2022, 17:33 »
Wow, pai la preturile astea masina full ar fi peste 100k euro.
Cum naiba sa coste 2 portiere+rahaturile aferente peste 10k euro.
Probabil ca sunt umflate ca draq preturile. M-as mira sa aprobe asiguratorul asa costuri.
Asus TUF Z590-PLUS | 10700KF | be quiet! Dark Rock Pro 4 | 32GB HyperX Fury 3600Mhz | Asus TUF RTX 3080 | Samsung 870 EVO 250GB + XPG Gammix S11 PRO 512GB+2TB + 2xSeagate 2TB | Audigy RX | Sennheiser HD559 | Corsair RM850x | be quiet! Silent Base 802 | Aorus AD27QD
Reducere 1% PcG: G6TPRZ4K

Offline Adi

Ford C-Max II
« Reply #79 on: 15 April 2022, 12:23 »
Doar calculatoarele de airbag, capsele de pretensionare, centurile si airbagurile costa peste 3000 euro. Astea sunt preturile de reprezentanta.
Intr-un serice mai modest, multimarca, nu sarea de 5000 euro intreaga reparatie.

Offline AlexU

Ford C-Max II
« Reply #80 on: 15 June 2022, 23:16 »
Astăzi au retras a treia rată pentru mașină, timp în care nu am putut deloc s-o folosesc.
Amânare mare din ping pong făcut între service și asigurator. Service-ul le cerea piese, de fiecare dată dădeau acceptul fără toate piesele și valoare totală mai mică decât solicita service-ul.

Marele ASF în urma reclamației soluționată în 45 de zile nu a găsit nimic în neregulă în aprobările lente și incomplete.

Cei de la ASIROM nu au fost în stare nici să îmi dea, la timp, oferta în regie proprie.
Pe 2 iunie îmi setasem ziua limită, cei din service au propus să mai așteptăm o zi și să îi anunț dacă cer regie proprie sau le dau ok-ul să comande piesele. Pe 3 am hotărât să dau ok-ul.
Pe 7 aiuriții de la ASIROM îmi trimit oferta de 32757 lei. Nici nu m-am obosit să le mai răspund.

Partea nașpa e că nu știam că nu pot obține mașină de schimb, până ce mașina mea nu intră în reparații. Așa că lunga așteptare după asigurator și faptul că am tot amânat ok-ul către service, abia astăzi am am fost să iau o mașină de înlocuit fiindcă le-au sosit din piese și pot începe reparația.

Am comandat și un set de ștergătoare fiindcă voi înlocui și parbrizul la centrul Filaret - 161 lei, alți 600 i-am lăsat garanție pentru mașina de schimb, un Focus Titanium sedan, manual, 1.5 TDCI.

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk