Author Topic: Alimentatia sanatoasa  (Read 28148 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline Benvolio

Alimentatia sanatoasa
« Reply #30 on: 25 June 2018, 17:39 »
Eu reunisem topicurile - ca deja nu mai era vorba de paine ci se discuta si aici despre cum sa slabesti. Acum am separat din nou ce nu era despre slabit - sper ca e ok asa.

Eu, cum am zis si in topicul despre slabit, am renuntat la paine doar temporar, cat eram la dieta (ma rog, si atunci cred ca am mancat cam 1 chifla / luna). Altfel m-am obisnuit sa mananc fara paine la pranz, am redus dimineata si seara la 1 felie/zi, dar sa renunt de tot... pt mine ar complica prea tare viata. Ma bate gandul sa trec la paine neagra sau integrala.

Uite, de ex WebMD nu recomanda sa se renunte complet la paine, ci recomanda paine integrala si portii reduse:

https://www.webmd.com/diet/features/truth-about-bread-and-diet#3

Quote
How Much Bread Is Too Much?
People on a 2,000-calorie eating plan need six servings a day (about 6 ounces) from the grain group. That includes all bread, pasta, oatmeal, breakfast cereals, tortillas, and grits. At least half of those should be whole grains

Keep portions in mind. A single bagel can pack 3 to 5 ounces of grain. That takes up much of your grain budget for the day, and if it wasn't a whole-grain bagel, it may be hard for you to meet healthy grain goals.

Bread-Buying Tips
Go with the whole grain. Choose breads that list "whole" grain as the first ingredient, such as whole wheat, white whole wheat, or whole oats. "Wheat bread" or "multi-grain" is not necessarily a whole-grain product.

Downsize. Trim portions and get more fiber with whole-grain English muffins, bagel thins, or sandwich thins. Also try 2-ounce sandwich and hamburger buns.
« Last Edit: 25 June 2018, 18:04 by Benvolio »
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Alimentatia sanatoasa
« Reply #31 on: 25 June 2018, 19:12 »
adevarat ce spui, discutiile mereu vor merge catre recuperare prin miscare si/sau stil de viata. dar acum e foarte in regula.

singura paine "neagra" fara ameliorator pe care o cumparam de la cora, cred ca au scos-o! nu a fost posibil sa gasesc o paine cu adevarat integrala, facuta din faina mare 1250. repet, e mai usor sa mergi la un magazin de furaje care au mori si sa iti macine la ce granulatie trebuie. dar tot carbohidrati raman!
fara paine, eu pot manca pe rupte fructe si legume - care-s in general usoare, pline de fibre si nutrienti. asta-i un avantaj prea mare ca sa o pastrez. plus ca odata ce incepi cu o felie, incet incet cantitatea creste si reiei obiceiul! acum, nu o mai vad pe masa, am uitat de ea si am supravietuit.

webMD face lucrul rezonabil,  recomanda cumpatare si masura. eu privesc lucrurile ceva mai direct: cred ca va mai trece timp pana si restul lumii vin din urma, insa drumul drept e mai usor daca il incepi devreme.

in alte stiri,
suedia recomanda dieta paleo, si din cate inteleg destule tari civilizate nu au restrictii la colesterol, iar in scurt timp transfats vor fi retrasi, SPER.

https://healthimpactnews.com/2013/sweden-becomes-first-western-nation-to-reject-low-fat-diet-dogma-in-favor-of-low-carb-high-fat-nutrition/
https://www.nature.com/articles/ejcn2013290?error=cookies_not_supported&code=983732c0-d4c8-4411-b4f2-b53998dbb60f

https://eu.usatoday.com/story/money/2018/05/14/world-health-organization-trans-fats-ban/606660002/
https://www.nytimes.com/2018/05/14/health/trans-fats-who-ban.html
« Last Edit: 25 June 2018, 19:14 by Monier »
 

Offline stalker2142

Alimentatia sanatoasa
« Reply #32 on: 25 June 2018, 19:53 »
Eu iau paine grau-intreg de la velpitar, ei se lauda pe site ca e 100% din faina integrala si ca alti producatori folosesc faina alba+colorant. Ideea e ca nu poti sa mananci multa oricum pentru ca nu prea e buna la gust

Mai fac oat-meal din ovaz pus in oala cu apa pe foc, are un gust neutru si textura cam de mucus dar e bun si pentru masa musculara si pentru arderea grasimilor, in plus are rol si de reparare si de preventie pentru stomac, si alte beneficii de sanatate
 

Offline Fallen

Alimentatia sanatoasa
« Reply #33 on: 16 August 2018, 18:41 »
Guys. De cand m-am apucat de slabit in iarna, am inceput sa beau foarte des bauturi izotonice (gatorade, isostar, oshee). Din ianuarie si pana acum am baut cel putin 5 bucati de 0.5l pe saptamana.
Am renuntat complet la sucuri acidulate, sucuri naturale (prea dulci), nectar (prea groase si prea dulci :D) si tot asa.
Momentan beau doar apa plata, ceai si izotonice.

Vreau sa stiu daca ma afecteaza in vreun fel pe termen lung acest "habit" al meu. Aveam nevoie de ceva dulce ca bautura si nu stiam ce sa beau si se pare ca ma impac foarte ok cu ele. Au putin zahar (4-7g / 100g) si nu sunt acidulate.
Ma intelegeam bine si cu nestea/icetea, insa nu imi fac bine la stomac (de acolo si problema cu slabitul). Deci?

Ca idee, n-am o anumita ora cand le beau. Uneori la ora 12 cand mananc de pranz, alteori cand ies la plimbare.
Miscare fac, cel putin 10000 de pasi pe zi (cel putin 10km de mers pe jos).
O maşină cu volan pe dreapta ....
E ca o maşina cu volan pe stânga, dar pe dreapta.
 Gica Hagi
 

Offline Nosferat

Alimentatia sanatoasa
« Reply #34 on: 16 August 2018, 19:01 »
Why not cheat days? Nu ma pot declara despre cat de nesanatoase sunt pe termen lung, dar sanatoase sigur nu sunt gatorate and stuff pe termen lung. Din cate stiu astea sunt mai mult pentru sportivi de performanta, si nici acolo nu as baga mana in foc ca aia baga in ei gatorade in fiecare zi. Daca ai alerga  20Km in fiecare zi.....nu stiu, poate as vedea avantajele.

Nu te poti abtine? Gen, nu dulce ca bautura ca altceva, macar 7 zile, daca reusesti 2 saptamani, si mai bine si eventual dupa aia in o zi, iei acolo dulciuri, biscuiti, inghetata,pizza.....treburi,si bagi in tine pana te indopi. Apoi iara pauza vreo 7 zile.
Ignore list :astateofmind
 

Offline Fallen

Alimentatia sanatoasa
« Reply #35 on: 16 August 2018, 19:15 »
Bine, nu m-am apucat de slabit, insa am fost nevoit de circumstante (sindromul colonului iritabil). Am slabit 25 de kg din iarna si pana acum :).
Tocmai asta vreau sa aflu, daca sunt sau nu nesanatoase. Bineinteles ca ma pot abtine, dar imi plac si am zis ca nu au de ce sa imi faca rau. Ma gandesc ca mai rau decat cola nu poate fi, si am prieteni care rup cate 2l de cola pe zi si sunt bine mersi.
O maşină cu volan pe dreapta ....
E ca o maşina cu volan pe stânga, dar pe dreapta.
 Gica Hagi
 

Offline mike

Alimentatia sanatoasa
« Reply #36 on: 16 August 2018, 20:48 »
bauturile alea sunt apa + zahar + ceva minerale. Nu o sa faci supradoza de sare, calciu si potasiu de la ele iar 40 g de zahar pe zi nu au efecte negative.

btw, si eu caut acelasi lucru - ceva de baut fara calorii (sau numar neglijabil),
fara indulcitori naturali,
sa nu fie lapte,
sa nu fie stimulant (gen ceai, cafea),
sa nu fie doar apa chioara,
si sa aiba un gust ok si sa nu fie excesiv de scumpa.

singura chestie ce-am gasit sunt bauturile de soia / "lapte" de migdale, dar tot au calorii in ele.
« Last Edit: 16 August 2018, 20:56 by mike »
 

Offline stalker2142

Alimentatia sanatoasa
« Reply #37 on: 17 August 2018, 13:47 »
Vodka cocktails :) Nu cred ca exista bautura buna, decat apa plata de izvor
Pentru cine evita cafeaua merge cate o cola/pepsi zero la sticla de sticla
 

Offline mudpie

  • Mister Congeniality
  • Global Moderator
  • Feedback Score: (24)
  • Old TR: 230 (100%)
  • Hero Member
  • ***
  • Posts: 1.404
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 200 times
    • View Profile
Alimentatia sanatoasa
« Reply #38 on: 17 August 2018, 13:56 »
Apropo, ati observat diferenta dintre bauturile ambalate in sticle de sticla si cele la pet? Colosala.
Women might be able to fake orgasms, but men can fake whole relationships.
 

Offline mike

Alimentatia sanatoasa
« Reply #39 on: 18 August 2018, 02:09 »
Vodka cocktails :) Nu cred ca exista bautura buna, decat apa plata de izvor
Pentru cine evita cafeaua merge cate o cola/pepsi zero la sticla de sticla
vodka are calorii :). Cola zero e ok, dar in cantitati mici. Imi trebuie ceva industrial :)
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Alimentatia sanatoasa
« Reply #40 on: 25 August 2018, 10:39 »
nu are cum sa fie ok ceva pe care scrie cola!
si are indulcitori artificiali naiba stie cat de rai.

de APA ati auzit?

anyone, anyone, ..bueller?
-


nu va place gustul apei. whea whea whea..
ceai.  incercati ceai. fara indulcitori, natural, facut acasa!
solved.
 

Offline mike

Alimentatia sanatoasa
« Reply #41 on: 25 August 2018, 19:35 »
ceaiul e stimulant, are cofeina.
 

Offline dic1

Alimentatia sanatoasa
« Reply #42 on: 25 August 2018, 19:47 »
Limonada fara zahar, miere sau indulcitori: apa plata cu lamaie/lime, pui un cub de gheata, eventual o frunza de menta.

Ar mai fi cafeaua decofeinizata simpla, fara lapte, zahar, miere sau indulcitori.
« Last Edit: 25 August 2018, 19:53 by dic1 »
 

Offline stalker2142

Alimentatia sanatoasa
« Reply #43 on: 25 August 2018, 21:01 »
Apa plata bem toti pentru hidratare
- Cafeaua tare espresso/ristretto are si efecte pozitive si efecte negative, am incercat de curand sa ma las pentru 2 saptamani de cafea ..am constatat ca pana atunci traiam o altfel de realitate :) Beau cam 5 pe zi de multa vreme, o sa incerc sa ma las din nou in curand ca am observat ceva schimbari in perioada aia
- Ceaiul mie imi place doar negru, asta tot pentru care cofeina probabil ..dar si la gust, il beau mai mult iarna doua plicuri/triunghiuri de lipton/twinnings la o cana
vara ar merge facut mai mult intr-un recipient la care sa adaugi felii de lamaie si menta si sa-l pui la frigider.
- Sucul proaspat stors de portocale de la mega image/carrefour e foarte bun la gust si iti da o placere enorma cand il bei rece de la frigider...dar are fructoza multa in el
- Coca cola/pepsi au cofeina putina dar cea normala are zahar mult..cea zero are chimicale multe; oricum daca nu fumezi din motive de aciditate nu prea intra decat cate o sticla/pahar/cutie ocazional

La prima vedere ceaiul ar fi castigator, dar e si cel care provoaca placerea cea mai mica dintre toate
In rest bauturi alcoolice, tigari, marihuana ..tot ce e placut are efecte negative si slabeste corpul :)
Vrei sa fi strong, mananci natural ..te antrenezi din greu si te abtii de la orice de pe lista de nocive ..cam asta e concluzia
 

Offline dic1

Alimentatia sanatoasa
« Reply #44 on: 26 August 2018, 10:07 »
Ei da, sucul de protocale fresh este bun, dar pe langa pretul de 14lei/litru la Megaimage, contine si 43kcal la 100ml. :) Ai luat ~110kcal la un pahar de 250ml.