Author Topic: Alimentatia sanatoasa  (Read 28235 times)

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Offline stalker2142

Alimentatia sanatoasa
« Reply #45 on: 26 August 2018, 17:24 »
Oricum zilnic bag cam vreo 3500-4000 calorii cred, asa ca pentru mine nu e mult oricum
Da, la mega e 14 ..la carrefour e 11 dar de multe ori se iau sticlele mari de 1L, mai este varianta pasteurizat de la Olympus (importat din Grecia) la vreo 9 lei dar tot asa dispare de pe raft repede... Bidoanele Frupt (de la albalact) sunt asa si asa, prin pasteurizare dispare din tarie..aroma
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Alimentatia sanatoasa
« Reply #46 on: 27 August 2018, 07:13 »
^sucurile nu-s bune pentru ca elimini fibra.

btw am zis ceai la modul general.. il faci din ce vrei: tei, menta sau sri lanka (aka ceylon) original.

LE
HEI! Cum masurati caloriile? cu cantarul in fata, aveti un chart la stanga, cum faceti? eu nici nu am incercat vreodata.
« Last Edit: 27 August 2018, 07:17 by Monier »
 

Offline Wagram

Alimentatia sanatoasa
« Reply #47 on: 27 August 2018, 09:19 »
HEI! Cum masurati caloriile? cu cantarul in fata, aveti un chart la stanga, cum faceti? eu nici nu am incercat vreodata.

Don't nobody got time for that shit.
 

Offline stalker2142

Alimentatia sanatoasa
« Reply #48 on: 27 August 2018, 18:22 »
Pe langa juice mai bag si fructe si legume crude, dar in mare cam da..daca bei cam 1 L de juice pe zi iti mai taie din pofta pentru fructe
Elimini fibra dar bagi vitamine, minerale si antioxidanti in cantitate mare ..si odata cu ele si fructoza care se pare ca e si slaba in recuperarea rezervelor de glycogen dupa antrenament, se duce mai mult in rezerva din ficat ..daca nu se depune ca grasime... Mie mi se pare ca ajuta si la digestie

Caloriile ai zis asa un numar aproximativ, n-am calculat niciodata cu exactitate..cu cantar de bucatarie etc ..eu nici program de antrenament nu am, schimb grupele exercitiile prin rotatie

 

Offline mike

Alimentatia sanatoasa
« Reply #49 on: 27 August 2018, 21:31 »
^sucurile nu-s bune pentru ca elimini fibra.

btw am zis ceai la modul general.. il faci din ce vrei: tei, menta sau sri lanka (aka ceylon) original.

LE
HEI! Cum masurati caloriile? cu cantarul in fata, aveti un chart la stanga, cum faceti? eu nici nu am incercat vreodata.

eu incerc sa o fac ca astia de aici: https://clickerdiet.com/

am investit intr-un astfel de counter, il astept din china. 7 lei, cu tot cu transport.
 

Offline Nosferat

Alimentatia sanatoasa
« Reply #50 on: 28 August 2018, 12:25 »
Nu masor caloriile, mi se pare ceva extracomplicat si time comsuming, pentru o chestie simpla. Am o regula si o masura generala dupa care ma tin, cam cat orez sa bag in mine,cam cat pui, cam cate legume.

Ca in unele zile mananc cu 100 de kilocalorii mai mult sau mai putin, nu ma afecteaza cu ceva pe termen lung. Daca ai timp si chef, poate ca te ajuta, eu sincer nu imi bat capul cu asa ceva, efectiv nu vad rostul. Fac sala de 4 ori/saptamana, nu vad de ce as mai irosi timpul cu hai sa masor daca jumatatea aia de pui la rotisor are exact cate calorii cred eu ca are sau poate cu 10 mai putin, poate m-au mintit la gramaj.

Scurt si la subiect. Pe parcurs, am facut ceva mai personalizat, mananc mult mai putina paine si bag mai multe proteine, insa cu asta am inceput, asta a fost dat de la antrenor cand am inceput mai serios sa umblu la fitness si sa ma pun pe slabit, a functionat si inca functioneaza foarte bine, nu vad rostul in a ma complica cu altceva.

https://imgur.com/a/5zId6lD
« Last Edit: 28 August 2018, 12:34 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Offline Ciocanul

Alimentatia sanatoasa
« Reply #51 on: 28 August 2018, 16:11 »
Eu zic ca e bine sa masori caloriile desi e penal si enervant. Dupa ce o faci vreo 2 sapt o sa iti cam dai seama ochiometric cam cat bagi in tine. O sa te si enervezi clar cand vezi cat e 100gr de carne, ce usor bagi 500-700 de kcal la o masa si te ridici flamand, etc. :)
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Alimentatia sanatoasa
« Reply #52 on: 01 September 2018, 07:48 »
stiu in linii mari pentru anumite alimente cam care-i raportul caloric: alune, nuci, untura, ulei presat la rece de floarea soarelui, de rapita, de soia.

la urmatoarele tin cont de cantitatea de zaharuri: struguri, mere, prune.

nu gasesc (si nu stiu de ce nu exista informatia!!) procentajul de proteine din oua, dar tin minte ca-s undeva la 20-23%, cam cat are carnea de pui gaina; apoi ca porcul si curca au proteina mai multa (undeva in jur de 30%)
-
deci masor nu atat caloriile, ci calitatile fiecarui grup - in functie de specificul fiecarui aliment, in functie de scopul pentru care exista in masa zilnica..
« Last Edit: 01 September 2018, 07:50 by Monier »
 

Offline dic1

Alimentatia sanatoasa
« Reply #53 on: 02 September 2018, 16:48 »
HEI! Cum masurati caloriile? cu cantarul in fata, aveti un chart la stanga, cum faceti? eu nici nu am incercat vreodata.
MyFitnessPal le numara pentru mine, doar adaug ce mananc.

LE: Asa am remarcat de exemplu cateva capcane la care nu m-am gandit: branza (cam de orice fel, telemea/feta/mozzarela), sosurile pe baza de maioneza sunt bombe calorice. O salata sanatoasa nu are sos cu maioneza si cat mai putina (spre deloc) branza. Normal ca nu trebuie sa aibe crutoane, dar alea oricum erau pe lista neagra. :)

Are o acuratete la produsele ambalate (citeste codul de bare), dar la mancare gatita, salate, etc trebuie sa adaugi acolo, iar acuratetea nu este atat de mare. Macar te invata ce alimente au calorii multe.
« Last Edit: 02 September 2018, 17:04 by dic1 »
 

Offline stalker2142

Alimentatia sanatoasa
« Reply #54 on: 02 September 2018, 17:49 »
Myfitnesspal pe vremuri era tabelul asta  http://www.idmclub.ro/continut-caloric.php
E luat dintr-o carte de pe vremea lui Ceausescu - Alimentatia rationala
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Alimentatia sanatoasa
« Reply #55 on: 02 September 2018, 18:20 »
WOW! asa da

numai de s-ar potrivi cu realitatea. exista diferente mai mari intre carnuri, la fel si cu alte produse listate acolo. o branza adevarata de oaie este incomparabil mai bogata decat una de vaca..
 

Offline dic1

Alimentatia sanatoasa
« Reply #56 on: 04 September 2018, 18:57 »
In principiu cred ca utilizatorii au pus in aplicatie mancarea marcata (de exemplu la gratar de pui apar caserolele de se gasesc ambalate in marketuri si care au informatiile nutrionale). Difera de la o carne la alta, dar nu exista nici acuratetea portiei (iau mancare gatita de la cantina: cata ciorba o fi? trec 300g. cat pui o fi? trec acolo 250g, cata salata o fi? trec acolo 300g etc). Dar nu stiu cu exactitate cata mancare mananc la gramaj. Aici sunt erori mai multe cred.

LE: oricum, m-a facut sa renunt la dulce, la fainoase, la cartofi si orez pentru ca vreau sa mananc cat mai mult de cele 2000kcal. :) Am diminuat consumul de branza, am renuntat la cascaval si bag in mine cat mai multe legume, salate (fara branzeturi, sosuri pe baza de maioneza si crutoane).
« Last Edit: 04 September 2018, 19:15 by dic1 »
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Alimentatia sanatoasa
« Reply #57 on: 08 September 2018, 13:17 »
nciodata nu am facut calculul, daca ar fi sa estimez o zi.. ieri! ar fi asa:
~1kg struguri; 1/2 kg piersici. 2 mere
200g+ maioneza; (alteori sos cu smantana; ori sos de mustar -unt cu putin mustar, basically)
5 oua si carne ~300g (alteori  poate 600)
nuci, alune 50g+
 spuneti-mi voi.. cred ca depasesc 3000 kcal.
si cu toate astea continui sa slabesc, tocmai am dat gauri la curele..
trebuie totusi sa ma gandesc cat de tipic este exemplu de ieri; cand mananc supa + felul 2, este oricum vorba de carne cu legume..
mda, eu zic ca-i tipic.

*
apropo, am mancat ceva popcorn la un film, si am simtit acea foame si lesinatura pe stomac, de mi-a parut rau toata ziua.
nu stiu cum am rezistat pe acea "hrana normala". ma uit in jur si realizez ca toata lumea grasa e condamnata de acel regim plin de carbi rafinati.
nici nu ii condamn, nu am cum. cunosc efectele!
-

ok, ce tabele am gasit..
http://www.cevabun.ro/continutul-in-proteine-lipide-glucide-al-alimentelor-de-baza/
http://matrixgym.ro/nutritie/tabel-calorii-din-alimente/
si https://www.calorieking.com/foods/calories-in-average-all-brands_b-YmlkPTE.html#turkey


Post Merge: 08 September 2018, 14:19
am bagat aici,

https://caloriecontrol.org/healthy-weight-tool-kit/food-calorie-calculator/

waddya know


Post Merge: 08 September 2018, 14:21
bag seama ca trebuie sa tai strugurii la jumate, desi mananc atat de multi cam de doua ori pe saptamana. sau incerc!

Post Merge: 08 September 2018, 14:23
am uitat sa adaug salata de varza, aia aduce fibra cam la proportia buna.
« Last Edit: 08 September 2018, 14:23 by Monier »
 

Offline stalker2142

Alimentatia sanatoasa
« Reply #58 on: 09 September 2018, 00:23 »
Mi-am facut si eu azi calculul, am pus intr-un excel de pe ambalaje grasimi, carbohidrati, proteine si kcal pentru 100g/100ml de produs pentru fiecare item consumat; pe urma alta coloana cu cantitatea consumata raportata la 100g (adica pentru 170 g am pus 1.7), pe urma am inmultit fiecare coloana cu cantitatea consumata si totaluri

rezultatele:  380 g carbohidrati, 212 g grasimi, 183 g proteine / 4590 kcal
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Alimentatia sanatoasa
« Reply #59 on: 09 September 2018, 10:14 »
mda, se vede acum ca stiinta recenta are dreptate: mancam prea multi carbohidrati.
cu pofta mea de fructe, am scuza ca le pap intregi, si astfel nu lovesc organismul cu acel bol de zaharuri fara fibra - care irita, blocheaza si creeaza atp trapping.

nu vad cum ar mai fi posibil sa adaug fie si un covrig, ori mamaliga, ori vreun bob de cereale (poate numai taratele = fibra!). nu e loc de excese nici cu legumele, si cred ca in ce priveste aria asta, trebuie sa tin cont cel mai mult de fibra, tipul de fibra si aportul.. am inteles ca varza de bruxelles, varza, broccoli si ciupercile sunt mandatorii.
« Last Edit: 09 September 2018, 10:18 by Monier »