Author Topic: Alimentatia sanatoasa  (Read 3071 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline Monier

Alimentatia sanatoasa
« Reply #135 on: 04 February 2019, 09:24 »
am gasit pentru mine si pentru voi urmatoarea prezentare. dupa ce am invatat totul ca pe o poezie, am reprodus cu creionul, am scris notite pe langa schema. mi-am dat o ora sa invat.
e ceva prea important sa nu stim!

Offline oldshooterman

Alimentatia sanatoasa
« Reply #136 on: 04 February 2019, 11:43 »
Eu n-am probleme. Mie mi se face rau de la ouale de la tara, de la laptele neprocesat, etc...(pe bune, respectiv nu glumesc cand spun asta!!!)  ;D

Offline Monier

Alimentatia sanatoasa
« Reply #137 on: 04 February 2019, 18:18 »
nu stiu sa iti spun decat ca tine de organism, nu de produsele respective. poate ca nu esti acomodat la cele bacterii and stuff.. si trebuie sa iti schimbi populatia din interior. baga in tine fibra.

apopo de fibra! sunt doua tipuri si merg impreuna. una fara alta este degeaba. pentru ca una serveste la crearea suportului iar celalata sa umple acel strat protector.. sau ceva de genul asta. musin se chema.

Post Merge: 05 February 2019, 11:58
vreau sa ating o alta latura a mancarii sanatoase:

vasele de gatit

eu am vase in mare parte din fonta si fier.

am aruncat TOT ce are teflon si aluminium.

teflonul e plastic, sta in tine mult timp - cancergen.
aluminiul e toxic pentru creier, i.e. neurotoxic. cu cat gatesti in el cu atat ajunge in mancare. OH: nu folositi folie!

atm ma uit catre niste tigai adanci, in care poti gati volum mare (varza, cough) la nevoie, dar in care poti praji repede chestii moi, legume and such.

a incercat cineva cu WOKurile astea, cum vi se par??

Post Merge: 05 February 2019, 12:05
« Last Edit: 05 February 2019, 12:05 by Monier »