Author Topic: Alimentatia sanatoasa  (Read 28116 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Alimentatia sanatoasa
« on: 17 June 2018, 20:27 »
destul de direct, e vorba de a manca fara sau cu nivele scazute de carbohidrati in dieta.

cine stie despre ce e vorba

cine face asta

si de cand.
 

Offline stalker2142

Alimentatia sanatoasa
« Reply #1 on: 17 June 2018, 21:30 »
eu am incercat mai demult full keto, adica fara surse directe de carbohidrati...in timp ce ma duceam si la sala. dupa vreo 10 zile m-a luat cu lesin prin parc, a trebuit sa ma asez pe o banca :) am simtit si ceva dureri pe la rinichi in perioada aia, de la aciditatea alimentelor keto...acum nici nu mai este recomandat regimul asta, s-a dovedit ca efectele negative nu renteaza dpdv al rezultatelor

low carb am incercat, adica surse de carbohidrati in cantitati mici-moderate si din categoria low glycemic index (ovaz, orez brun, legume etc)
este ok in sensul ca slabesti treptat de grasime si in timpul asta ai si destula forta pentru antrenament/viata de zi cu zi, reduci riscul de diabet si alte boli

dar depinde de scopul fiecaruia, pentru mine a renunta complet la paine nu inseamna nimic..nu face diferenta  :)
 

Offline c6t9

Alimentatia sanatoasa
« Reply #2 on: 17 June 2018, 23:48 »
Ideea este să ai meniu variat și să fie însotit de mișcare. Dacă nu-s măsuri medicale împotriva mișcării, este esențial să existe și să existe susținut, cât mai des, ideal zilnic.

Este oarecum o greșeală să scoți carbohidrații din alimentație. În ultima vreme mai rar, dar am consumat destul cartofi dulci, năut, orez brun. De altfel chiar și la pâine, ca și la zahăr (și nu mă refer la carbohidraţii simpli, ci chiar la zahăr în sine), buba stă în procesare. Eu nu mai consum zahăr procesat de foarte mult timp. Poți avea și pâine din alte tipuri de făină și să fie OK. Dacă mănânci 2 pâini pe zi din făină albă, atunci ai o problemă. În rest, cazul meu de exemplu, unde pâinea mi-o cam fac eu, cu multe semințe întregi sau sfărmate, are aport pozitiv de fapt.

Oricum în marea schemă a lucrurilor poți limita cel mult, dar alegeri absolut bune nu-s. Chiar calitatea alimentelor în sine este o problemă. Apoi vin factori care pot anula orice efect benefic alimentar. Numai regim sau numai o anumită dietă nu este mai mult decât o parte dintr-un întreg, care presupune și mișcare, culmea și odihnă suficientă, relaxare etc.
 

Offline mike

Alimentatia sanatoasa
« Reply #3 on: 17 June 2018, 23:55 »
 eu am renuntat la paine si la carbohidrati acum 6 luni. Nu e o solutie care face minuni (la mine - -17 kg in 5 luni, dar mai am de pierdut inca -30 kg pana la greutatea normala).

De 2 saptamani am reintrodus carbohidratii in dieta, in cantitati controlate de sub 100g pe zi. In urma experientei proprii, nu pot sa recomand nicio dieta zero carbs pe termen mediu sau lung.  Nutritional neuropathies are real, kids!

pe scurt:
- nu este demonstrat riguros daca pierderea de greutate din keto vine din deficitul caloric sau din numarul scazut de carbohidrati;
- imbunatatirea testelor de sange nu e termen lung;
- poti sa ai 50 kg in plus, deficitul caloric sustinut poate duce la subnutritie; arderea grasimilor nu iti aduce vitaminele / mineralele de care ai nevoie.
- atentie maxima la electroliti, low carb / keto te "scapa" de potasiu repede;
- cel mai bine e sa nu te ingrasi.
« Last Edit: 18 June 2018, 00:11 by mike »
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Alimentatia sanatoasa
« Reply #4 on: 18 June 2018, 10:58 »
Ideea este să ai meniu variat și să fie însotit de mișcare. Dacă nu-s măsuri medicale împotriva mișcării, este esențial să existe și să existe susținut, cât mai des, ideal zilnic.

Este oarecum o greșeală să scoți carbohidrații din alimentație. În ultima vreme mai rar, dar am consumat destul cartofi dulci, năut, orez brun. De altfel chiar și la pâine, ca și la zahăr (și nu mă refer la carbohidraţii simpli, ci chiar la zahăr în sine), buba stă în procesare. Eu nu mai consum zahăr procesat de foarte mult timp. Poți avea și pâine din alte tipuri de făină și să fie OK. Dacă mănânci 2 pâini pe zi din făină albă, atunci ai o problemă. În rest, cazul meu de exemplu, unde pâinea mi-o cam fac eu, cu multe semințe întregi sau sfărmate, are aport pozitiv de fapt.

Oricum în marea schemă a lucrurilor poți limita cel mult, dar alegeri absolut bune nu-s. Chiar calitatea alimentelor în sine este o problemă. Apoi vin factori care pot anula orice efect benefic alimentar. Numai regim sau numai o anumită dietă nu este mai mult decât o parte dintr-un întreg, care presupune și mișcare, culmea și odihnă suficientă, relaxare etc.
foarte rau ca ai continuat cu sala, in prima luna organismul face niste transformari destul de brutale! ori il lasi, ori il ajuti.


eu am renuntat la paine si la carbohidrati acum 6 luni. Nu e o solutie care face minuni (la mine - -17 kg in 5 luni, dar mai am de pierdut inca -30 kg pana la greutatea normala).

De 2 saptamani am reintrodus carbohidratii in dieta, in cantitati controlate de sub 100g pe zi. In urma experientei proprii, nu pot sa recomand nicio dieta zero carbs pe termen mediu sau lung.  Nutritional neuropathies are real, kids!

pe scurt:
- nu este demonstrat riguros daca pierderea de greutate din keto vine din deficitul caloric sau din numarul scazut de carbohidrati;
- imbunatatirea testelor de sange nu e termen lung;
- poti sa ai 50 kg in plus, deficitul caloric sustinut poate duce la subnutritie; arderea grasimilor nu iti aduce vitaminele / mineralele de care ai nevoie.
- atentie maxima la electroliti, low carb / keto te "scapa" de potasiu repede;
- cel mai bine e sa nu te ingrasi.
omul nu are nevoie de carbohidrati.
organismul uman isi face singur glucoza prin gluconeogeneza.

astea fiind zise, eu mananc fructe cum apuc. DAR am renuntat la cartofi, doar ce bucatele apar prin unele mancari. banane foarte rar.
eu am renuntat la paine si la carbohidrati acum 6 luni. Nu e o solutie care face minuni (la mine - -17 kg in 5 luni, dar mai am de pierdut inca -30 kg pana la greutatea normala).

De 2 saptamani am reintrodus carbohidratii in dieta, in cantitati controlate de sub 100g pe zi. In urma experientei proprii, nu pot sa recomand nicio dieta zero carbs pe termen mediu sau lung.  Nutritional neuropathies are real, kids!

pe scurt:
- nu este demonstrat riguros daca pierderea de greutate din keto vine din deficitul caloric sau din numarul scazut de carbohidrati;
- imbunatatirea testelor de sange nu e termen lung;
- poti sa ai 50 kg in plus, deficitul caloric sustinut poate duce la subnutritie; arderea grasimilor nu iti aduce vitaminele / mineralele de care ai nevoie.
- atentie maxima la electroliti, low carb / keto te "scapa" de potasiu repede;
- cel mai bine e sa nu te ingrasi.
nutritional neuropathy faci daca nuu mananci carne, oua, dairy. IE vegetarienii!

nu te ingrasa, right.. uitati-va in jur. toata lumea functioneaza pe carbs - care-i cu covrigul in gura, cu zece feluri de paine, pasta..
apoi uitati-va la continutul oricarui sos ori mezel. apoi la incidenta de cancer, diabet, boli de inima asoasf

i am jack's jet li: e o conspiratie! ;)
 

Offline oldshooterman

Alimentatia sanatoasa
« Reply #5 on: 18 June 2018, 15:49 »
Cred ca e greu spre imposibil de rezistat la ce faceti voi, pentru cineva din categoria care mananca "franzela cu paine". Eu de ex. mananc (daca este proaspata) paine/franzela cu mamaliga si tocanita aferenta, Big Mac-ul ca supliment la meniul Big Tasty extra, o ciocolata cu alune intregi la orice ora din zi sau noapte si beau Coca Cola doar in cazul exceptional in care nu este Pepsi. ;D ;D ;D
 

Offline mudpie

  • Mister Congeniality
  • Global Moderator
  • Feedback Score: (24)
  • Old TR: 230 (100%)
  • Hero Member
  • ***
  • Posts: 1.404
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 200 times
    • View Profile
Alimentatia sanatoasa
« Reply #6 on: 18 June 2018, 16:08 »
Si rezultatele acestui regim care sunt? Te scot cu macaraua din casa? :)

Apropo de paine, am renuntat la painea obisnuita, dar imi e greu sa renunt complet la carbohidrati. Asa ca recurg la ceea ce numesc eu "scandurele". Sunt niste crackers din faina integrala de secara (dar si alte variante), marca Wasa, se gasesc la Mega Image, dar am vazut echivalenti si la Lidl.

Merg la fix cu chestii pe care de obicei le mancai cu paine, dupa ce ai renuntat la ea :) O bucata are cam 30 kcal, deci aproape nimic. Si mananci si tu 2-3 odata, nu un pachet intreg, cred ca asta se intelege.
Women might be able to fake orgasms, but men can fake whole relationships.
 

Offline oldshooterman

Alimentatia sanatoasa
« Reply #7 on: 18 June 2018, 16:41 »
Nu sunt gras, doar putin "grasut", dar in limite normale. Sunt doar "gurmand".  ;D
 

Offline AlexU

Alimentatia sanatoasa
« Reply #8 on: 18 June 2018, 16:43 »
Asa ma mint si eu :D
 

Offline mudpie

  • Mister Congeniality
  • Global Moderator
  • Feedback Score: (24)
  • Old TR: 230 (100%)
  • Hero Member
  • ***
  • Posts: 1.404
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 200 times
    • View Profile
Alimentatia sanatoasa
« Reply #9 on: 18 June 2018, 16:45 »
Desigur :D
Women might be able to fake orgasms, but men can fake whole relationships.
 

Offline Nosferat

Alimentatia sanatoasa
« Reply #10 on: 18 June 2018, 18:32 »
Nu am renuntat complet la paine, mi se pare exagerat sa tai complet din alimentatie. Insa regimul, de fapt nu e nu stiu ce regim, e mancat sanatos, acest tip de regim nu ma face sa duc dorul de paine.

O paine d'aia feliata mica la nici nu stiu 200 de grame, ma tine cam o saptamana, sunt ocazii cand efectiv arunc jumatate de paine ca incepe sa se mucegaiesca. Este cand mananc 1-2 felii/zi, este cand nu simt nevoia.
Ignore list :astateofmind
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Alimentatia sanatoasa
« Reply #11 on: 18 June 2018, 18:36 »
stiti eu nu imi imaginam ca fructele sunt in general dulci, desi era evident lol. daca acum mananc mai mult de 1/2 kg cirese ma ia ameteala de atata zahar.
pe timpuri imemoriale vanatorii mancau carne dar mai mult organe si grasime animala. mai putina paine (si inghetata)!

aanyway, e treaba serioasa, am sa caut un clip scurt pentru toata lumea...


 

Offline oldshooterman

Alimentatia sanatoasa
« Reply #12 on: 18 June 2018, 19:47 »
stiti eu nu imi imaginam ca fructele sunt in general dulci, desi era evident lol. daca acum mananc mai mult de 1/2 kg cirese ma ia ameteala de atata zahar.
pe timpuri imemoriale vanatorii mancau carne dar mai mult organe si grasime animala. mai putina paine (si inghetata)!
Ceva nu-i in regula... ??? Pe mine ma ia cu ameteala daca vad o tava cu cremes de casa si nu am acces sa mananc macar 1/4. "Pe vremuri" 1/2.

O paine d'aia feliata mica la nici nu stiu 200 de grame, ma tine cam o saptamana, sunt ocazii cand efectiv arunc jumatate de paine ca incepe sa se mucegaiesca. Este cand mananc 1-2 felii/zi, este cand nu simt nevoia.
:-\ Daca o franzela de 300g s-a racit de cateva ore sunt sanse sa supravietuiasca cam 40% din ea la o masa. Daca e proaspata, calduta si cu coaja crocanta, nu prea mai ramane mare lucru din ea dupa o masa. ;D

Ar fi nevoie de un sortiment mai bogat de emoticoane. Cred ca o sa deschid un thread despre produse pentru gurmanzi, sa vedem daca sunt amatori.  ;D
 

Offline mike

Alimentatia sanatoasa
« Reply #13 on: 18 June 2018, 21:10 »
omul nu are nevoie de carbohidrati.
organismul uman isi face singur glucoza prin gluconeogeneza.

astea fiind zise, eu mananc fructe cum apuc. DAR am renuntat la cartofi, doar ce bucatele apar prin unele mancari. banane foarte rar.
nutritional neuropathy faci daca nuu mananci carne, oua, dairy. IE vegetarienii!

nu te ingrasa, right.. uitati-va in jur. toata lumea functioneaza pe carbs - care-i cu covrigul in gura, cu zece feluri de paine, pasta..
apoi uitati-va la continutul oricarui sos ori mezel. apoi la incidenta de cancer, diabet, boli de inima asoasf

1 - carbs sunt un macronutrient si sunt disponibili in mod natural in fructe prin zahar. Dupa aceeasi logica, nu e nevoie de grasimi intrucat exista lipogeneza de novo.
Daca CH nu ar fi fost necesari nu ar fi fost utilizati ca nutrient si nici nu ar fi putut fi digerati.

Da, este posibil ca un termen mai scurt sau mai lung sa traiesti fara carbs sau cu cantitati reduse. Vorbim dupa 2 ani. Partea dificila este sa mentii metabolismul bazal la acelasi nivel de la inceputul dietei pe termen foarte lung.

2 - vegetarienii au in principal un deficit de B12. Mai exista si alte deficite, sper sa nu le descoperi :)

3 - am vazut / citit  multe articole despre keto. Functioneaza, insa doar pentru anumite situatii, in special de sindrom metabolic sau rezistenta la insulina. Rezultate similare se pot obtine si cu min. 2g de metformina pe zi (de preferat luate sub indrumare medicala).

4 - dupa 6 luni de dieta si 17 kg pierdute, inteleg perfect de ce functioneaza chirurgia bariatrica si nu functioneaza dietele. Este un efort urias sa ma mentin aici.

(nota: cele de mai sus nu sunt sfaturi medicale, in orice situatie e de preferat apelarea la un medic specializat)

« Last Edit: 18 June 2018, 21:19 by mike »
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Alimentatia sanatoasa
« Reply #14 on: 18 June 2018, 21:20 »
hold on there..

nu exista carbohidrati esentiali.

dar exista acizi grasi esentiali.

asta inseamna ca necesare sunt grasimile, carbohidratii NU.
 8)