Author Topic: Alimentatia sanatoasa  (Read 28165 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline mike

Alimentatia sanatoasa
« Reply #15 on: 18 June 2018, 21:24 »
fair point there, nu exista carbs esentiali, cum sunt aminoacizii si cei cativa acizi grasi esentiali.
Insa faptul ca sunt utilizati (si stocati :))e dovada ca evolutia i-a luat in calcul.
« Last Edit: 18 June 2018, 21:28 by mike »
 

Offline axxel4you

Alimentatia sanatoasa
« Reply #16 on: 18 June 2018, 22:36 »
Eu cam de un an si jumatate consum foarte rar produse din faina si / sau zahar. Am ajuns la greutatea optima pentru inaltimea mea fara sa ma chinui prea mult. Din ce am inteles faina si zaharul sunt cele mai daunatoare pentru corpul uman din cauza ca sunt foarte procesate si consumul lor deterioreaza si dantura prematur. Probabil pe termen lung voi ajunge sa nu mai pot consuma deloc produse cu faina.
   Consum destul de des: mamaliga cu branza si smantana, carne fripta cu salata verde sau de muraturi, salata cu peste cu porumb, lapte cu miere si cacao.
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline stalker2142

Alimentatia sanatoasa
« Reply #17 on: 18 June 2018, 23:18 »
Monier, si eu faceam acelasi lucru in alte vremuri...citeam fel de fel de articole, studii despre alimentatie, suplimente, substante, metode de antrenament etc Riscul cel mai mare e sa ajungi un fel de cercetator de mouse si tastatura.  :) Judecand dupa poza de la profil si parca sa zic ca mai intrebai intr-o vreme pe forumul vechi despre squats, cam intuiesc unde bati cu schimbarile astea de lifestyle  :)

E foarte bine ca ai renuntat la produse cu zahar, mezeluri trucate si paine...(aici poate ar fi o exceptie painea din grau intreg..whole wheat, de la vel pitar..consumata numai cateva felii pe zi); dar parerea mea e ca daca te bazezi numai pe carbo din fructe si legume nu o sa poti sa performezi cum trebuie. Mai bine experimentezi cu carbo low-medium GI, eu zic ca foarte buni sunt ovazul (facut oatmeal la oala pe foc), cartofii dulci americani la cuptor si orezul brun.
 

Offline Megalomaniac

Alimentatia sanatoasa
« Reply #18 on: 19 June 2018, 12:51 »
Monier, vorbesti ca un nutritionist care desi se refera doar la carbohidratu' x prefera sa puna egalitate intre carbohidratu' x = zahar = moarte = inutil. Ca - desi e complet gresit si biochimic e simplu de dovedit de ce - e mai usor sa comunici asa, in termeni generali cu fazanii care te platesc pentru diete :)
 

Offline Rover

Alimentatia sanatoasa
« Reply #19 on: 20 June 2018, 09:07 »
Quote
nu te ingrasa, right.. uitati-va in jur. toata lumea functioneaza pe carbs - care-i cu covrigul in gura, cu zece feluri de paine, pasta..

Doar ca o observatie, italienii mananca paste cu tona...Si nu-i vad rotunzi.
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Alimentatia sanatoasa
« Reply #20 on: 20 June 2018, 17:33 »
Monier, vorbesti ca un nutritionist care desi se refera doar la carbohidratu' x prefera sa puna egalitate intre carbohidratu' x = zahar = moarte = inutil. Ca - desi e complet gresit si biochimic e simplu de dovedit de ce - e mai usor sa comunici asa, in termeni generali cu fazanii care te platesc pentru diete :)

marii producatori de untura m-au platit in natura cat sa hranesc zece sate, doar ca sa conving pe cei de aici aahahha


totusi, dati-mi voie, aveti putintica rabdare!
una e sa mananci fructe. alta e sa mananci carbohidrati rafinati si in exces. for the record! :D

Quote
nu te ingrasa, right.. uitati-va in jur. toata lumea functioneaza pe carbs - care-i cu covrigul in gura, cu zece feluri de paine, pasta..

Doar ca o observatie, italienii mananca paste cu tona...Si nu-i vad rotunzi.

different people, different pasta.

(also, what and how many did you notice being  overweight..
my point: you didn't notice; unless you live(d) there! :) - in which case, my bad)
i'm not saying you're wrong btw

repede-asa, primele google results: https://www.nytimes.com/1997/09/17/dining/italy-truth-about-pasta-italians-know-that-less-more-call-for-return-basics.html;
https://www.quora.com/What-makes-the-pasta-in-Italy-so-much-better-than-the-pasta-in-the-U-S
« Last Edit: 20 June 2018, 17:39 by Monier »
 

Offline Rover

Alimentatia sanatoasa
« Reply #21 on: 21 June 2018, 00:05 »
Parerea mea (care poate fi gresita, bineinteles) este ca tu, la fel ca si veganii sau altii cu diete extremiste va tranformati in niste talibani ai alimentatiei. Da, bineinteles toti aveti argumente (aproape) stiintifice: trebuie sa mancam numai vegetale, omul era la inceput vegetarian. Bullshit zic altii si vin cu argumentul caninilor, al lungimii tractului digestiv si tot asa. Toti incepeti apoi sa amestecati si sa slaviti cate una, doua, trei molecule din alimente, focusandu-va pe cele care va dau dreptate si ignorand se traieste la fel de bine si mult si cu restul moleculelor.
In final, aceeasi parere a mea spune ca, la fel ca in majoritatea aspectelor trailului de zi cu zi, rege ar trebui sau fie bunul simt iar regina moderatia. Asa cum a zis si c6t9, important este un meniu variat, niste portii decente, miscare multa. As mai adauga stres ceva mai putin si ceva mai putina poluare. Si da, sunt de acord cu reducerea drastica a zaharului din alimentatie dar doar pt simplul fapt ca deja se gaseste in cantitati de multe ori obscene in aproape tot ce ingurgitam. De fapt, cred ca apa imbuteliata sub titlul de apa minerala sau apa de izvor sunt singurele chestii care nu contin zahar deloc. In rest nu cred ca o amandina/cremsmit mancat cu moderatie sunt cine stie ce nocivitate. Exceptand cazul in care ouale au salmonela :).

Restul argumentatiilor pot fi absolut valide daca iti gasesti bula corespunzatoare. Indiferent de dieta :)
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Alimentatia sanatoasa
« Reply #22 on: 21 June 2018, 08:29 »

Post Merge: 21 June 2018, 08:31


Parerea mea (care poate fi gresita, bineinteles) este ca tu, la fel ca si veganii sau altii cu diete extremiste va tranformati in niste talibani ai alimentatiei.
i am so not..pff
am fost curios cu adevarat. ma asteptam la mai multi, dat fiind avansurile in nutritie si realitatea evidenta.
restul ce zici pe-acolo.. it's not very smart. sa zic ca parerea ta e gresita ar fi redundant.. cred ca si tu o stii.
noh, moving on.

Post Merge: 21 June 2018, 08:37

cum threadul e de fapt despre ce mancam mai sanatos, hai sa vorbim de moderatie si bun simt.


ce credeti voi ca e moderatie? va spun intai ca fiecare isi masoara moderatia cu totul arbitrar si relativ. adica 'relativ la "cum mancam inainte", acum sunt mult mai moderat.'
dar ce credeti voi ca-i moderatie in aportul de glucide, este foarte probabil exces. un mar are in jur de 25 grame de zahar, corect? dar o sticla de cola? suc natural de portocale proaspat stors?
ideea e: ati facut socoteala cat de moderati sunteti, in realitate?
veti fi surprinsi. pariu.
« Last Edit: 21 June 2018, 08:41 by Monier »
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Alimentatia sanatoasa
« Reply #23 on: 23 June 2018, 06:35 »
wow, nici nu cred ca am reusit asta..daca vrei poti intra in detalii, in ce priveste regimul!

 eu unul mananc mai multa grasime dar si proteine: oua, lapte, branza si carne cat cuprinde - adica la orice masa am una din astea.
 

Offline Ciocanul

Alimentatia sanatoasa
« Reply #24 on: 23 June 2018, 08:13 »
https://tim.blog/2014/01/28/cancer-treatment/
TLDR
In urmatorii ani vor aparea studii complete despre cancer si cauzele ei. Nu e doar genetic si inflamatie asa cum mult s-a crezut. TOTI avem cancer, pana in 70 de ani 100% din noi avem mase tumorale in noi cu potential nasol. Cancerul se hraneste si se dezvolta cu glocoza. O dieta slowcarb poate preveni cancerul. Adica cam despre ce se vorbeste si mai sus: renuntare la zahar, faina si cam orice are indice glicemic mare. Multe legume, proteine si grasimi din surse cat mai curate ar fi cheia evitarii cancerului.
« Last Edit: 23 June 2018, 08:15 by Ciocanul »
 

Offline Nosferat

Alimentatia sanatoasa
« Reply #25 on: 23 June 2018, 08:17 »
Mi se pare foarte putin 50 g/zi. Acuma depinde si ce faci, ce activitate ai sau nu ai etc. Daca faci sport, si mai ai si o oarecare activitate in timpul zilei, nu vad rostul in a baga chiar asa de putin in tine. Eu de a sif pe ceva gen 75grame carbohidrati pe zi, in a doua zi la sala m-ar apuca senzatii de lesin dupa a doua serie de fandari cu gantere.
Ignore list :astateofmind
 

Offline astateofmind

Alimentatia sanatoasa
« Reply #26 on: 23 June 2018, 20:53 »
Am renunțat la pâine dar nu total. Mai un Hamburger, mai un sandwich dar rar.

Nu pot renunța total la cartofi prăjiți, paste, etc. Nici nu vreau :)

Daca as pierde doar grăsimea de pe burta și atât as fi chiar fericit :)
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline Nosferat

Alimentatia sanatoasa
« Reply #27 on: 24 June 2018, 10:36 »
Ca si sanatate, eu sincer recomand macrou, tonul....ma rog. Nu ca macroul din conserva ar fi vai de capul meu ce sanatos, dar, as zice ca mai bine merge un macrou decat un ton, o fi bun acel ton, la gust imi place mult mai mult decat macroul, dar ca si sanatate prefer sa ma orientez catre macrou.

http://www.getfit.ro/alimentatie/alimente-alimentatie/ce-peste-sa-alegem.html



Post Merge: 24 June 2018, 11:23
Ca si complementare, pentru macrou, eu de exemplu cum consum peste regulat, ma refer de 4 chiar si 5 ori pe saptamana(depinde cand cum apuc sa mananc, ce mananc, am vreme sa prepar ceva sau bag rapid o conserva de peste si niste legume), pentru mine e destul de important sa nu mananc peste foarte gras, uleios, sau mai ales bogat in mercur cum este tonul de ex. Ca faci asta 1 data pe saptamana, nu prea conteaza,dar cand faci asta de mai multe ori....saptamana dupa saptamana, luna dupa luna....se cumuleaza.
« Last Edit: 24 June 2018, 11:23 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Offline stalker2142

Alimentatia sanatoasa
« Reply #28 on: 24 June 2018, 15:12 »
Nu m-am interesat sa fac analize asupra contaminarii pestilor, desi se tot vorbeste despre continutul de mercur din pestele oceanic
Tonul zic asa ca e bun pentru continutul mare de proteine si mic de grasime si ca alternativa la carne, oua, lactate. Un alt peste bun e somonul pentru proprietatile de crestere a testosteronului

Ca alternativa merg si macroul, sardinele
Si dintre formele de comercializare a conservelor varianta in suc propriu pare cea mai buna, asta pentru ca sosul tomat e cu zahar de fapt ...iar pentru cei cu keto le prieste varianta in ulei, dar majoritatea sunt in ulei de floarea soarelui..calitate indoielnica. Mai degraba as lua pestele in apa, sa-l scurg de lichid si intr-un preparat sa-i adaug ulei de masline cumparat separat.
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Alimentatia sanatoasa
« Reply #29 on: 25 June 2018, 16:12 »
nu inteleg doua lucruri: ce a avut topicul cu renuntatul la paine asa infect ca a trebuit sa il comasati??

 pentru ca 1 - nu  e reteta de slabit si 2 nici nu are de-a face cu efortul fizic pentru slabire.

la fel si threadul asta, reteta de slabit nu ma intereseaza sunt "slab" deja.
nici nu are retete.. ca oricum nu le urmezi ..pentru ca se ocupa un forumist de viata ta si vrea sa slabesti.. adica e ridicol.

iar a duce o viata sanatoasa inseamna altceva, miscare fizica plus alte renuntari (alcool, fumat, unele medicamente) asoasf!

deci ori cautam o denumire completa: "o viata sanatoasa fara paine si cu miscare fizica" ceva de genul asta,
ori separam apele: aia cu sala la topicul lor, ca doar au ce vorbi numai pe tema asta.


eu atat am avut de zis: fara paine. si asta e sfatul meu , e tot ce am sa va zic!
 ..si aici a ajuns mana grea a industriei alimentare??
tf.

Post Merge: 25 June 2018, 16:31
cred ca mai degraba e vorba ca ideea sa renunti la paine pare ceva science fiction, ceva din terenul de stanga, out there, cooky & crazy!

de atkinson ati auzit,. de keto ati auzit.

de faptul ca toate painile posibil cumparabile nu sunt din grau complet, ca numai tu mergi la moara, macini si faci paine naturala.

si atunci, ce e asa aiurea??


cred ca e timpul sa acceptati datele si stiinta. credeti ca e usor sa renunti la dulciuri, inghetata? e foarte greu, si poate de aceea trebuie facut efortul.
mi-a luat mult chin, desi sunt dispus ca o zi la doua saptamani sa bag in mine cat pot daca e vorba de inghetata buna, cea din amsterdam, sau chiar si aia la pahar e care o gaseai odata la cofetaria din fata operei.

« Last Edit: 25 June 2018, 16:31 by Monier »