Author Topic: Cum slabim ? Retete de slabit...  (Read 52684 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline Nosferat

Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #45 on: 25 June 2018, 18:49 »
Sigur nu ai fost la sala la care am fost si eu. Pentru simplul fapt ca eu nu doar 2 tipuri de persoane am gasit. Am dat de femei gravide, de oameni in varsta, de fetiscane care fac selfie-uri, de slabanogi care vor sa puna si ei un pic de masa musculara, de tipi umflati, de oameni care fac un pic de fitness pentru mentenanta, de sportivi care vor sa fie in forma pentru urmatorul meci.

Poate la o sala de fite vezi asa ceva, insa prin locurile prin care am umblat eu, nu se prea sta la vorba, se face treaba, si nu vad decat pe unul de acolo care baga suplimente, e drept, abia incape pe usa, dar e treaba lui, nu imi place cum arata,prea musculos, si nici fetele nu se uita la el.

Asta cu facut acasa, e total altceva decat a merge la sala de fitness, dar fiecare cu metodele lui, eu am mentionat asta pentru cei care vor sa se puna la un mod serios pe treaba, o dieta sanatoasa si o sculptare a fiziciului. Mai ales cei care au dat destul de multe kile in jos, o sa vada ca raman riduri urate pe piele.
« Last Edit: 25 June 2018, 18:57 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Offline stalker2142

Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #46 on: 25 June 2018, 19:06 »
Eu nu inteleg de ce va chinuiti cu atata diversitate privind ce mancati atata timp cat puteti sa mancati doar carne facuta la gratar / rotisor + legume / salata / muraturi si incepe destul de rapid procesul de slabire, mersul la sala mi se pare o pierdere de timp si bani, poti sa faci flotari, genoflexiuni si tractiuni oriunde.

Procesul de slabire incepe dar nu poti sa stai numai pe carne+legume...ideea e ca in alimentatie trebuie sa ai diversitate ca sa acoperi toate necesitatile corpului, pentru sanatatea organelor, digestie, pentru articulatii, masa musculara, arderea grasimilor, cresterea nivelului de testosteron si scaderea estrogenului etc
Regimurile care elimina complet grasimile sau carbohidratii nu mai sunt recomandate, asta pentru ca desi in final 'pacientul' o sa slabeasca la cantar nu inseamna ca o sa arate bine si chiar daca arata nu inseamna ca este sanatos. La fel de nerecomandate sunt regimurile hiperproteice sau regimurile din reviste/site-uri pentru femei, regimul vedetei x sau y.

Treaba cu sala e ca nu prea poti sa ajungi bombardier doar cu flotari si genoflexiuni pe parchet, hai sa zicem ca mai gasesti o bara in parc...daca nu stai la casa sa-ti amenajezi ceva in curte e mai greu.   :)

@EXxx probabil ca si daca imparteai aceasi mancare pe parcursul mai multor ore din zi rezultatul ar fi fost cam acelasi; ultimele studii cam asta au concluzionat ca in final conteaza totalurile zilei cantitate si calitate, ca sunt portionate in 3 sau 6 mese, pana la ora 18 sau pana la 22-23 nu prea mai are relevanta
« Last Edit: 25 June 2018, 19:24 by stalker2142 »
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #47 on: 25 June 2018, 19:14 »
mda, axxel, daca ar fi viata asa de simpla..
« Last Edit: 25 June 2018, 19:17 by Monier »
 

Offline EXxx

Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #48 on: 26 June 2018, 11:13 »
@EXxx probabil ca si daca imparteai aceasi mancare pe parcursul mai multor ore din zi rezultatul ar fi fost cam acelasi; ultimele studii cam asta au concluzionat ca in final conteaza totalurile zilei cantitate si calitate, ca sunt portionate in 3 sau 6 mese, pana la ora 18 sau pana la 22-23 nu prea mai are relevanta

Nu prea ai citit despre IF sau time restricted. Ideea nu e ca mananci mai putin. Poti lejer sa mananci aceleasi cantitati. Si foame nu prea fac. Ideea la If sau timeRestricted e nivelul de insulina(si altele) din corp. Gasesti studii care arata ca dupa 8-10 ore in care n-ai mancat nimic, se intampla lucruri bune in corp. Also nu am zis niciodata ca nu mananc la fel de mult acuma cat mancat inainte.
 
The following users liked or thanked this post: Wagram

Offline Rover

Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #49 on: 26 June 2018, 11:36 »
Ce lucruri bune? Pe mine ma ia cu senzatii slabe de ameteala, dureri de cap si o stare de nervi acuta.
 

Offline EXxx

Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #50 on: 26 June 2018, 14:56 »
imi cer scuze dar imi pari genul care se apuca de facut chestii doar pentru ca le aude la altii.
google it. Si daca ai sa citesti primele 2-3 pagini lungi despre IF si timeRestricted, ai sa vezi ca sunt persoane carora le este recomandat sa NU se tina de ceva de genul(ceva probleme cu glicemia, diabetici samd)
 
The following users liked or thanked this post: Wagram

Offline Ransom

Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #51 on: 26 June 2018, 18:49 »
Zicea mai sus axxel4you ca tot ce faci la sala poti face si acasa. Adevarat, doar ca acasa dupa o vreme risti sa iti treaca cheful. Tre ambitie in plus omului pentru ca in locul unde manca, bea, doarme si se beseste sa mai si faca efort. Plus sala e motiv in plus: daca tot o am dat bani, macar sa nu fie bani aruncati pe fereastra. Mai mult, daca te cuplezi cu un partener,  mai trage ala de tine in zile proaste, si fara chef ( si invers evident).

Sent from my LG-H870DS using Tapatalk

 

Offline Ciocanul

Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #52 on: 27 June 2018, 06:22 »
Poti sa faci acasa indreptari cu 220kg de ex ? Nu tie mila de parchet ? :D
Sa nu creada careva ca exercitiile ce seamana cu gimnastica din scoala sau gimnastica de recuperare sunt tot aia cu greutatile si aparatura din sala. Nu va lasati pacaliti de tot felul de 'guru' si 'gurite' tatuati si lucitori de pe youtube: majoritatea au minim 15 ani de sport si in multe cazuri si medicamentatie in spate. Mai ales inainte de filmare un clen macar acolo sa arati mai pompat. Si trag si de fiare majoritatea. Ex cu greutati se fac si in sporturi de contact si cam in orice e bine sa ai dezvoltata ceva forta. Nu zic de cei care vor sa arate mai bine fie ca ei zic ca fac doar tractiuni. In fine.
Faptul ca topai 20-30 de min pe muzica tabata acasa e util dar ar trebui sa pui si un pic de carne pe tine. Nu ma apuc sa explic de ce e mai util dar tine de metabolismul bazal, de cum sta o camasa pe tine, de sanatate, de multe cele. Deci eu zic sala. Daca ai timp sa vezi serii intregi de seriale sau stiri/politica/fotbal de la o saptamana la alta sigur gasesti si 3-4 ore de mers la sala/sapt. :D
 

Offline stalker2142

Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #53 on: 27 June 2018, 19:14 »
Nu prea ai citit despre IF sau time restricted. Ideea nu e ca mananci mai putin. Poti lejer sa mananci aceleasi cantitati. Si foame nu prea fac. Ideea la If sau timeRestricted e nivelul de insulina(si altele) din corp. Gasesti studii care arata ca dupa 8-10 ore in care n-ai mancat nimic, se intampla lucruri bune in corp. Also nu am zis niciodata ca nu mananc la fel de mult acuma cat mancat inainte.

Eu ma refeream doar la faptul ca aceleasi portii de mancare care le-ai consumat intr-o zi in intervalul de 9 ore, daca le-ai fi consumat intr-un interval de 12 ore ai fi aratat la fel in final;
N-am citit nimic despre if/time restricted, dar stiu ca au fost debunked multe mituri despre alimentatie din trecut, spre exemplu intr-o perioada se credea si se punea mult accent pe fereastra anabolica de dupa antrenament...chipurile atunci in decurs de jumatate de ora aruncai tot ce aveai mai bun (iti permitea buzunarul) proteine, dextroza, maltodextrina, aminoacizi, creatina, batoane proteice, weightgainer/mrp etc si oamenii isi inchipuiau ca totul se depune sub forma de masa musculara
In perioada 1999-2010 asa vedeai pe multi ca bagau imediat dupa sala una alta (am vazut chiar creatina sublinguala :) ), acum mult mai putini

Din aceasi categorie au fost mitul micului dejun - cea mai importanta masa a zilei, mitul de a nu mai manca dupa ora 6-7 seara, cel cu apa care dilueaza sucul gastric daca e bauta inainte/in timpul mesei, mitul de a elimina carbohidratii la ultima masa de seara, mitul administrarii de concentrate proteice cu absorbtie lenta inainte de culcare etc

Toate erau bullshit de fapt, dar au fost propagate pe diverse forumuri de culturism la momentul respectiv (cat timp au fost la moda si pe site-urile din america).
Ce se mai indopau cu whey + dextroza dupa antrenament cand de fapt dextroza e la fel de rea ca zaharul.

Acum se pune mult accent pe calitatea alimentelor, macronutrienti/micronutrienti, calitatea si cantitatile administrate ca totaluri ale zilei mai degraba decat momentele administrarii lor
 

Offline mike

Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #54 on: 27 June 2018, 23:31 »
Chiar acum am citit intr-o carte medicala: un plus de calorii pentru fiecare masa de 2.5% (in medie) fata de normal, pe o perioada de 10 ani duce la o crestere in greutate de 30 kg.

-----
Este important de inteles ca obezitatea nu vine singura: de regula, o persoana obeza are si  rezistenta la insulina si exista inflexibilitate metabolica in multe aspecte (modul in care corpul raspunde la exercitii fizice, la post, etc). Orice ajutor conteaza; solutia reala de a pierde greutate in mod sustenabil este sa te agati de orice functioneaza pentru a pierde din grasime cat de repede.

Un om normal are o perioada de post zilnica de 12 ore (din care 6 - 7 noaptea); adeseori pentru un obez, 12 ore nu sunt suficiente pentru a demara procesul de ardere grasimi si a reduce secretia de leptina. La mine de exemplu, incep sa vad efectele postului dupa minim 24 ore de post negru.

Din punct de vedere al secretiei de insulina conteaza foarte mult daca mananci 2000 de calorii la o masa sau le imparti in 3 mese, chiar daca media zilnica de caloriii e aceeasi. Secretia de insulina are efecte reduse si intarziate la un obez, asa ca poti sa mananci 1500 de calorii pe zi dar sa nu se dea niciodata semnalul ca nivelul de zahar din sange a scazut suficient de mult incat sa se treaca apoi la arderea grasimilor.

Adauga la asta faptul ca raspunsul glicemic e diferit de la om la om pentru aceeasi mancare.

« Last Edit: 28 June 2018, 00:36 by mike »
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #55 on: 28 June 2018, 07:50 »
time restricted e metoda testata. cei mai multi mananca fara pauza, pana adorm. adica 15-16 ore!
12 ore se incadreaza, e minimum. la 9 ore masa musculara creste. fara sport!

iar o pun pe dna:




-
legat de antrenarea acasa: am facut asta in tinerete, e nitel mai greu decat ritualul de a merge intr-o incapere de compadres care te inspira si iti ofera o perspectiva asupra lucrurilor. dar se poate si acasa foarte bine, iti pui bara la usa, bara jos pentru picioare,, iei un set simplu de gantere (5 si 7 kg), o haltera de 15-20 kg (pentru spate/picioare) si te orientezi pe repetari multe si zona abdominala. faceam niste exercitii cu ganterele plecate de os stand aplecat si intins in fata asa incat sa lucrez muschii lungi ai spatelui, gasisem carti cu niste exercitii mai bune decat ce se face la sala. numai ca trebuie sa te documentezi bine inainte sa iti faci program propriu. sa nu neglijezi grupe de muschi, in special picioarele -- care-s mult mai importante decat bicepsii.

 

Offline c6t9

Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #56 on: 28 June 2018, 12:52 »
http://www.nickteodorescu.ro/glutenul-cauza-a-depresiei-si-anxietatii/

Punct de vedere.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

 

Offline Ransom

Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #57 on: 02 July 2018, 14:17 »
L-am citit si eu pe dl. Nick s'apoi nu stiu eu ce sa zic: dar cica el e un "psiholog" care a avut perioade indelungate de anxietate, atacuri de panică și depresie.  Eu vad asta ca si cum ar veni la tine un nutritionist/antrenor/culturist obez si incepe prelegeri sa iti tina pentru cura de slabire. Cam ridici din spranceana si te indoiesti de credibilitatea lui.
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #58 on: 03 July 2018, 18:21 »
nu vad ce argumentezi exact. care-i problema cu ce zice.. uita-te la sursa informatiilor si la interpretare. nu-i nevoie sa razi de viata omului..asa voalat sau nu.
 

Offline Ransom

Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #59 on: 03 July 2018, 18:40 »
Departe de mine gandul sa rad de viata omului. E prima data cand aud de el. Doar ca treaba asta cu suferintele lui imi pare asa la prima vedere doar o strategie de marketing sa se identifice cu potentialul pacient/client.
Si da, articolul e bine documentat si cu multe refertinte insa, indirect ( inginer electro instalatii de morarit) eu lucrez in industria de panificatie si e prima data in +10 ani cand aud ca glutenul ar cauza depresie.


Sent from my LG-H870DS using Tapatalk