Author Topic: Cum slabim ? Retete de slabit...  (Read 51653 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline cmay

  • Global Moderator
  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 6 (100%)
  • Full Member
  • ***
  • Posts: 139
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 4 times
  • Transsektoral
    • View Profile
Cum slabim ? Retete de slabit...
« on: 19 May 2018, 14:49 »
Recomand MyFitnessPal, incepeti sa va numarati caloriile!
 

Offline AlexU

Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #1 on: 29 May 2018, 14:23 »
Soacra mea tine "Fix la fix". Cam 1 kg / saptamana din ce zice.
 

Offline Nekrataal

Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #2 on: 29 May 2018, 14:48 »
Ce este myfitnesspal? O aplicatie? Un site? Ideal ar fi sa reusesti sa mananci doar ceva mai putin de cat ai nevoie in mod normal ca sa slabesti.
Problema detectata la mine este cu vointa. :(
 

Offline kenzoR

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 17 (100%)
  • Newbie
  • Posts: 48
    • View Profile
    • Floraria Zexe
Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #3 on: 29 May 2018, 15:50 »
Eu am tinut anul trecut dieta Ketogenica/low carbs si a functionat foarte bine. Slabisem vreo 13kg in 6 saptamani.


Mai multe detalii aici: https://www.dietdoctor.com/low-carb/keto
 

Offline Dundee

Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #4 on: 29 May 2018, 16:10 »
-Mancat seara putin si pana la ora 20:00
-Inlocuit sucurile cu apa plata
-Eliminat mult din alimentele cu cotinut mare de zahar (a se citi dulciuri, prajituri etc.)
-Mers pe jos zilnic la servici (~6km)
Am reusit asa sa scap de 12kg in 3 luni.
« Last Edit: 29 May 2018, 16:13 by Dundee »
 

Sir Dracu

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #5 on: 29 May 2018, 18:51 »
O bicicleta de casa buna rezolva multe probleme de asemenea. Cu 2-3 sedinte pe zi a cate 30 minute ori 10km, te simti excelent. Plus ajuta cardio, rezistenta, scapi de lene si moleseala samd.
 

Offline Dundee

Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #6 on: 30 May 2018, 12:06 »
Cu bicicleta (normala) n-am reusit sa dau jos mare lucru, desi mergeam foarte mult cu ea. Slabeam doar de la deshidratare, atat :))
Dar dupa cum ai zis, ajuta la cardio si imbunatatirea starii generale.
 

Sir Dracu

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #7 on: 30 May 2018, 15:12 »
As prefera si eu mersul pe jos dar am o lene teribila, iau masina si pt un drum de 100-200 m pana la profi/lidl  :D  Dar nici nu renunt la ea, mai ales ca bicicleta de casa a dat rezultate hehe.
 

Offline mudpie

  • Mister Congeniality
  • Global Moderator
  • Feedback Score: (24)
  • Old TR: 230 (100%)
  • Hero Member
  • ***
  • Posts: 1.404
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 200 times
    • View Profile
Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #8 on: 30 May 2018, 15:27 »
-Mancat seara putin si pana la ora 20:00
-Inlocuit sucurile cu apa plata
-Eliminat mult din alimentele cu cotinut mare de zahar (a se citi dulciuri, prajituri etc.)
-Mers pe jos zilnic la servici (~6km)
Am reusit asa sa scap de 12kg in 3 luni.

+1
As mai adauga aici ca daca renunti la sau reduci cat mai mult painea, cartofii, fainoasele si alte chestii bogate in carbohidrati (si nu ai ceva afectiuni specifice sau dereglari metabolice, desigur), nu ai cum sa nu slabesti.
Serios, nu ai nevoie de nu stiu ce nutritionisti sau diete sofisticate, e o chestie simpla si de bun simt.
Women might be able to fake orgasms, but men can fake whole relationships.
 

Offline Dundee

Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #9 on: 30 May 2018, 15:38 »
Intr-adevar...as mai adauga ca nu e bine sa faci schimbari majore brusc in alimentatie. Trebuie facut gradual, ca sa nu te trezesti cu alte probleme de digestie.
Am patit pe propria piele. Si altceva, ce am observat la unii...e sa nu te astepti la rezultate in prima saptamana. Trebuie un pic de rabdare pana vezi ceva rezultate.
 

Offline Ransom

Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #10 on: 30 May 2018, 16:26 »
Ce am facut eu: la 28 de ani eram pe la vreo +80kg, avand 1.75 m, grasut cu burta si cu gusa si am slabit:
1) reducand portiile de mancare la jumatate ( la propriu: n-am stat sa cantaresc si sa aleg ce manc, aplicatii si alte kkturi, indiferent ce serveam mancam doar jumatate din farfurie)
2) renuntat complet la sucuri din comert ( indiferent ca era suc natural de cola, portocale sau mai stiu eu ce). Beau apa minerala, ca imi plac bulele si is de parere ca apa plata ii jaf la drumu mare. (apa de la robinet in pet la x3 pret gtfo!)
3) Alcool doar ocazional.
4) Mers la sala 3 ori pe saptamana, jucat 1 pe saptamana fotbal, etc. Deci, miscare sa faceti, orice va place voua: bicla, alergat, volei, etc. Ca efect secundar va garantez eu ca o sa dormiti mai bine!
Spor!
 

Offline piratu2191

Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #11 on: 30 May 2018, 19:04 »
Din ce zona esti ? Cat ai acum ? ani si kg, inaltimea presupun ca e aceeasi :) Am cam aceeasi varsta/greutate/inaltime si la punctele 2,3,4 consider ca ma descurc. Dar primul nu prea l-as incerca pentru cateva/putine kg minus. De mancat nu mananc mult, dar sunt pofticios si cam termin tot din farfurie daca e o portie normala, ca prin sud asa, in ardeal am observat portii mult mai mari :D .


PS: Cred ca mi-am dat seama, ideea e sa injumatatesti portia ce o mananci acum, indiferent cat de mica sau mare ar fi. Corect ?
« Last Edit: 30 May 2018, 19:15 by piratu2191 »
 

Offline Ransom

Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #12 on: 30 May 2018, 20:11 »
Sunt din Satu Mare, se manca bine aci la noi, cu multe mancaruri "grele" de la vecini maghiari. Dar vorbesc de porti normale de mancare. Sunt o persoana mai practica si in loc sa ma pun pe cure de slabit, calculat kcal la o masa, s.a.m.d.  am procedat cum zis mai sus: macam de toate, dar jumate! La mine a functionat. Nu garantez la alti, ca nu mi's guru in slabit.
Luna asta fac 36 de ani, acu vin de la sala si m-am cantarit: fix 70 kg. (si da, ffs! inaltimea e la fel!)
 

Offline Rover

Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #13 on: 30 May 2018, 21:29 »
Recomand MyFitnessPal, incepeti sa va numarati caloriile!

Nu stiu daca are vreo relevanta in procesul de slabit :D sau ii pasa cuiva
https://www.reuters.com/article/us-under-armour-databreach/under-armour-says-150-million-myfitnesspal-accounts-breached-idUSKBN1H532W
 

Offline kenzoR

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 17 (100%)
  • Newbie
  • Posts: 48
    • View Profile
    • Floraria Zexe
Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #14 on: 30 May 2018, 23:23 »
Recomand MyFitnessPal, incepeti sa va numarati caloriile!

Nu stiu daca are vreo relevanta in procesul de slabit :D sau ii pasa cuiva
https://www.reuters.com/article/us-under-armour-databreach/under-armour-says-150-million-myfitnesspal-accounts-breached-idUSKBN1H532W

Cam are. Daca vrei sa pastrezi un raport caloric corect, trebuie sa te uiti cam cate si ce calorii bagi in tine.


Sent from my iPhone using Tapatalk