Author Topic: Cum slabim ? Retete de slabit...  (Read 51638 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Fallen

Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #15 on: 31 May 2018, 07:13 »
Va povestesc eu ce am facut.
Am mancat ca vaca prin ianuarie, deh, dupa revelion si dupa ce am atins 100kg (la 1.87), m-a luat o durere ingrozitoare de stomac, combinata cu stari de lesin, vertigo, palpitatii de parca vroia inima sa iasa din piept. Ideea e ca mi se facea rau uneori, ma trezeam in fiecare dimineata la ora 5 fix si imi fierbea burta de parca eram stricat la burta, la wc eram ba moale, ba tare, in aceeasi sesiune. Una peste alta, aveam toate simptomele sindromului de colon iritabil agravat (de la lesin, palpitatii, etc). Nu stiu, a fost destul de naspa.
Nu am fost la doctor, pentru ca urasc doctorii, si am incercat sa iau pastile pt tratament pt colon iritabil.
In fine, ideea e ca din Ianuarie si pana in Martie, am mancat numai orez, piure, piept de pui si paine prajita. Cred ca am ramas doar cu astea, si le mancam goale fara sa le combin. Din cand in cand mai bagam un compot de piersici de la Olympia pt ca avea 6g de zahar pe 100g. Am eliminat complet zaharul, acidul, orice care putea sa imi faca rau.

In Februarie aveam 92kg, deci cu 8kg mai putin decat in Ianuarie. Da, a fost o cadere foarte mare, dar am avut de unde.
In Martie aveam 87kg. In Aprilie aveam 83kg. Din Aprilie am inceput sa mai bag si eu o shaorma fara sosuri si paine, un sandwich, etc si pusesem un kg pe mine. Deja ma ingrijorasem ca iar o iau un sus ca vaca, dar la inceputul lui Mai m-a lovit altceva, o amigdalita grava care nu s-a dus decat cu antibiotice. Ideea e ca nu mai puteam sa inghit nimic si incercam sa mananc doar chestii lichide, astfel incat, astazi am 82kg si sper sa ma mentin aici :D.

Mananc chestii sanatoase, in fiecare weekend incerc sa merg la padure sa fac niste piept de pui la gratar, la munca merg pe jos sau cu trotineta si nu mai mananc dupa ora 19. Beau ceaiuri la greu dupa ora respectiva.
A da, si cel mai important lucru cred, este ca am inceput sa mananc micul dejun, lucru care nu l-am facut niciodata. Din ianuarie, in fiecare dimineata beau un ceai si ceva solid, un covrig, niste cereale cu mana :D.

Deci la mine a trebuit sa patesc ceva nasol ca sa pot slabi. Ma simt excelent acum, pot sa ma inchei lejer la sireturi, nu mai obosesc asa repede si pot sa imi iau haine mai mici :D
Am trecut de la XL la M, si la blugi de la 40 la 32 (eu asa le citesc, nu stiu daca sunt UK, EU, etc... :D)
O maşină cu volan pe dreapta ....
E ca o maşina cu volan pe stânga, dar pe dreapta.
 Gica Hagi
 

Offline Benvolio

Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #16 on: 31 May 2018, 10:36 »
Cel mai greu nu e sa slabesti, cel mai greu e sa te mentii la greutatea dorita, dupa terminarea curei. Pot sa renunt la multe placeri culinare o perioada, pana ating greutatea dorita, dar nu sa renunt la toate pentru toata viata.

Eu am slabit mult acum cativa ani, cam 4 kg pe luna, cu dieta Montignac, o dieta mai usor de tinut decat altele, care nu presupune numarat de calorii si permite destule chestii bune la gust. Ceva de genul:
- Interzise: paine, paste si orice din  faina, porumbul sub orice forma, orezul, cartofii si bine-nteles dulciurile, orice contine zahar (sau miere), inclusiv sucuri cu zahar; dieta permitea totusi o felie de paine integrala dimineata, fara unt sau orice altceva gras, dar eu n-am mancat cam deloc paine.
- Permise: carne de orice fel, preparata in orice fel (afara de pane), oua, orice lactate, aproape orice legume (mai putin morcovii si fasolea boabe), ulei, samntana, cam orice grasimi (am mancat chiar si chestii cu maioneza)
- Fructele sunt permise in cantitati limitate: 1-2 pe zi, cu cel putin o ora inainte de urmatoarea masa si cel putin 3 ore dupa ultima masa; dar nu strugurii si banane
Asa am slabit, daca bine tin minte, vreo 17 kg in vreo 5 luni. Partea proasta e ca nu m-am mentinut pe termen lung, desi m-am obisnuit sa mananc la amiazi fara paine si dimineata si seara numai cate o felie. De atunci a mai trebuit sa tin cateva cure (tot Montignac), ca sa dau jos cele cateva kg acumulate de la sfarsitul ultimei cure (si acum slabesc ceva mai greu, nu mai dau jos 4 kg pe luna) - fenomen numit yo-yo effect:

https://en.wikipedia.org/wiki/Yo-yo_effect

Se pare ca s-ar fi dovedit stiintific ca sunt extrem de rare cazurile de oameni care, dupa ce au slabit, isi mentin greutatea constanta pe termen lung:

Fat Is Officially Incurable (According to Science)


Quote
How rare? Well, this person did the math, and as far as they could tell, two out of 1,000 Weight Watchers customers actually maintain large weight losses permanently. Two out of a thousand. That means if you are fat, you are 25 times more likely to survive getting shot in the head than to stop being fat. A more recent study says it's even worse, for men at least -- they found 1 out of 1,290 severely obese males lost weight and kept it off, and 1 out of 677 females.

Meanwhile, here's an article where scientists marvel at the amazing success of Weight Watchers, because a study of their most successful customers showed they permanently lost 5 percent of their weight. Wow! You come in at 300 pounds, you stay at 285!
« Last Edit: 31 May 2018, 11:00 by Benvolio »
 

Online Ransom

Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #17 on: 31 May 2018, 11:43 »
Si apropo la ce zice Benvolio de fructe. Uitasem sa zic de fructe. Tot auzi in jur cate una/unu ca ii la dieta si ca in loc de masa baga cate juma de kg de portocale/banane si apoi se mira ca numai nu reuseste sa slabeasca. Stop! Fructele alea contin zahar! Si inca nu putin!
E nevoie si de motivatie dupa ce slablesti. Eu de 2-3 ani sunt constant la 70 kg si cateodata mai calc stramb si bag in mine peste masura (inclusiv dulciuri si desert la masa). Csf? ncsf!
 

Offline cmay

  • Global Moderator
  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 6 (100%)
  • Full Member
  • ***
  • Posts: 139
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 4 times
  • Transsektoral
    • View Profile
Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #18 on: 31 May 2018, 23:48 »
Bai baieti, nu va mai luati dupa cum a slabit X say Y. Totul tine de metabolismul fiecaruia/genetic. Luati-va carti si cititi, sunt o gramada acum. Si da, toti spun ca cel mai bine e sa va numarati caloriile.


PM me pentru o carte din care veti intelege exact cum functioneaza corpul asta al nostru, nu va mai trebuie nimic dup-aia (bineinteles dac-o cititi).

ps. ba da, va trebuie motivatie.
« Last Edit: 31 May 2018, 23:50 by cmay »
 

Offline Nosferat

Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #19 on: 01 June 2018, 12:24 »
Chestiile universale functioneaza la toata lumea. Sedentarismul evident nu te va mentine in forma. Eu am 1.81, in noiembrie aveam 104 KG. Mult, prea mullt, birou, acasa, birou acasa, miscare nix, mancat tot felul de prostii, baute la weekend pe rupte, nu era de mirare ca am ajuns unde am ajuns, am inceput sa o dau in scolioza, spre fericire nu era grav(scolioza functionala), am inceput sa am probleme si la genunchi, in mare am revenit, la spate nu mai am nici o problema.

De atunci am facut o schimbare radicala. Am taiat complet bautura, nu ca o bere te rupe, dar daca mergi in oras, nu prea bei doar o bere adica eu in orice caz nu asa faceam, ca se duc 3-5, apoi mai bagi un doner, apoi mai bagi vreo 2 beri. La fel si cu alte bauturi.

Am schimbat total felul in care mananc, cand mananc si mai ales ce, si ma duc la sala de 3 ori pe saptamana, de luna viitoare va fi de 4 ori ca incep sa progresez binisor. Am fost la inceput la analize, apoi kineto, dupa o vreme cand am ajuns la fitness, am apelat la un antrenor ca nu le aveam prea bine la sala, si nu aveam chef sa ma apuc doar asa, ori fac cum trebuie, ori nu fac, a fost cardio la inceput, apoi full body, si acuma bag un pic la muschi sa capat o oarecare forma.

Pe moment sunt la 81 KG, mai am ceva burta, in rest am revenit, si de acuma o sa bag la modul serios hipertrofie.  Metabolismul mi s-a schimbat, bautura inca nu a fost reintrodusa, dar ard mult mai bine si nu mai am probleme gen mai mananc o pizza sau prajituri, etc, si peste 2 zile sunt mai gras cu 2 KG, fizicul mi s-a schimbat chiar mult.

Astea merg la oricine, nu e ca si cum ar fi un secret, e vorba de timp, vointa si dedicatie. Mult mai putina paine, mai putine prajeli, legume cat incape, fructe dar mai rar ca au si alea destul zahar, nuci, migdale, peste, si ma rog pentru mine cum incerc sa bag ceva muschi, carne de pui dar nu in nspe mii de sosuri si uleiuri, oua....etc.

Eu asta nu am luat-o ca un fel de dieta, efectiv am dorit sa fac o schimbare in viata, nu fac asta pe termen scurt, si efectele s-au vazut, desi am fost racit 2 saptamani si nu am putut manca asa cum ar fi trebuit si nici nu am fost la fitness, nu m-am ingrasat, nu s-a dus aproape nimic din progres. Doar ca a fost greu ca dracul in prima zi dupa 2 saptamani de pauza sa ma reapuc , altfel a decurs fara probleme.
« Last Edit: 01 June 2018, 12:46 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Offline astateofmind

Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #20 on: 01 June 2018, 19:30 »
Se pare ca eu unul am reusit sa "slabesc".

Am cam aceeasi greutate ~ 88kg dar parca s-au cam dus din grasimile de pe burta si solduri si ma simt mai  ... usor.

Am facut mai multe chestii dar nimic consistent.

1. Fasting. Timp de 3 luni am incercat cu fasting, prima luna 24 apoi 48 ore fara mancare (am trisat putin, mai scapam in niste alune in cele 48 ore)
2. 2 zile pe saptamana (dar din nou, nu consistent) cardio (hip hop kinda)
3 1 zi pe saptamana greutati (din nou, foarte inconsistent)
4. Inlocuit una din mese (cea de seara)  cu https://www.amazon.com/gp/product/B01DDIRE2W - dar nici asta consistent.
5. Incercat sa renunt la carbs, dar nu prea merge ... totusi am redus destul de mult intake-ul de carbs ...
6. Renuntat la alcool, in special la bere -  e posibil ca asta sa fi ajutat cel mai mult :D

Deocamdata continui cu ultimele ... si cu ceva exercitii pe acasa.
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Offline axxel4you

Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #21 on: 01 June 2018, 20:26 »
Pentru a slabi trebuie sa nu mai consumati produse cu faina sau zahar, urmatorul pas este sa nu mai combinati cartofi de orice fel cu carnea de orice fel. Cea mai buna masa din punctul meu de vedere din care nu ai cum sa te ingrasi indiferent cat mananci este friptura facuta pe gratar cu salata sau muraturi. Daca aveti nevoie sa mancati ceva pe drum in loc de covrigi sau produse de patiserie mai bine mancati alune sau seminte decojite, in loc de zahar mierea este perfecta, in loc de cartofi prajiti mai bine mancati legume gratinate simple. Rezultatul il vedeti in aproximativ 6 luni.
Ryzen 7 1700 3.8Ghz, 16Gb(4x4Gb) DDR4 3000Mhz Corsair Vengence LPX, Radeon PRO DUO HBM, Silverstone Raven 2, Corsair TX850 V2, Scythe Ashura Shadow,
 

Offline Outofmymind

Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #22 on: 02 June 2018, 10:13 »
Gratarul cu salata e sfant. Poti sa fii porcul porcilor (ca mine), slabesti garantat. Si nici nu faci foamea.
Drop the Punisher on one end of Latveria, and the Hulk on the other, and see who gets to the middle first.
 

Offline mudpie

  • Mister Congeniality
  • Global Moderator
  • Feedback Score: (24)
  • Old TR: 230 (100%)
  • Hero Member
  • ***
  • Posts: 1.404
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 200 times
    • View Profile
Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #23 on: 05 June 2018, 10:09 »
Outofmymind, cu colesterolul cum mai stai?
Women might be able to fake orgasms, but men can fake whole relationships.
 

Offline Whitpaint

Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #24 on: 07 June 2018, 00:30 »
De luni dimineata pana astazi la ora 12am am tinut fasting, band doar apa.
Am inceput cu 71.5 si acum am 69 fix.
E ok daca vrei sa dai din grasime jos, dar cam greu de tinut din pacate
 

Offline Ciocanul

Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #25 on: 07 June 2018, 09:12 »
E cam mult. Banui ca nu ai mers la lucru sau la scoala.
 

Offline mudpie

  • Mister Congeniality
  • Global Moderator
  • Feedback Score: (24)
  • Old TR: 230 (100%)
  • Hero Member
  • ***
  • Posts: 1.404
  • Location: Bucuresti
  • Liked | Thanked: 200 times
    • View Profile
Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #26 on: 07 June 2018, 09:23 »
Nu as face asa ceva. Dupa relativ scurta vreme, reactie de aparare a organismului la infometare devine practic tortura. Ori cedezi ori te chinui ca un caine si la un moment dat tot cedezi. Ca sa nu mai spun ca un efect este reducerea metabolismului, ceea ce scade drastic rata de pierdere a kg.
E ca si cum ai incerca sa te sinucizi tinandu-ti respiratia.
Ok, probabil 2 zile poti rezista, dar obtii aceleasi rezultate si prin metode mai echilibrate, doar ca iti ia ceva mai mult timp, dar macar te simti si tu om.
Women might be able to fake orgasms, but men can fake whole relationships.
 

Online Ransom

Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #27 on: 07 June 2018, 19:28 »
De luni dimineata pana astazi la ora 12am am tinut fasting, band doar apa.
Am inceput cu 71.5 si acum am 69 fix.
E ok daca vrei sa dai din grasime jos, dar cam greu de tinut din pacate
Fasting?! Acesta ii noul termen pentru infometare?

Sent from my LG-H870DS using Tapatalk

 

Offline AlexU

Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #28 on: 07 June 2018, 21:11 »
@Whitpaint, nu suna foarte sanatos, mare atentie la ce faci. Macar incearca in perioada respectiva sa iei spirulina. Iti recomand Hofigal concentratie 1000mg, macar sa iti asiguri un minim de vitamine.
 

Offline mike

Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #29 on: 08 June 2018, 02:09 »
ca experiente personale: in 15 ani:
-am ajuns de la 85 la 100;
- apoi de la 100 inapoi la 90;
- de la 90 la 112;
- de la 112 la 98;
- de la 98 la 130 (in 6 ani);
- de la 130 la 110 (in ultimele 6 luni).

infometarea sau "fastingul" oricum ar fi (intermitent, etc) merita facut doar sub supraveghere medicala, cu analize de sange cat de des se poate.

functie de fiecare organism, surprizele unui post prelungit pot fi destul de neplacute: diabet, malnutritie, lipsa vitamine (da, e reala problema). E adevarat, mai si slabesti, dar nu stiu cat e de sustenabil. Exista studii medicale cu persoane care au tinut 28 zile de post si au slabit 25 kg, fara nicio o problema majora (alta decat lipsa de rezistenta la efort). Personal nu as testa asta acasa, ci doar intr-un spital, sub supraveghere medicala.

in plus, orice regim cu excese - de proteine, de grasimi, sub-caloric, de carbohidrati - duce la tot felul de probleme: exemple:

(excesul de grasime poate duce duce la cresterea tensiunii, diverse neuropatii).
Excesul de carbs ingrasa, poate duce la rezistenta la insulina.
Excesul de proteine pune presiune pe rinichi, poate creste acidul uric etc.
Metformina (ce taie pofta de mancare si reduce glicemia) + regim poate duce la hipoglicemie.
La fel, excesul de vitamine poate duce la probleme - de exemplu, nu inteleg de ce sunt asa mari dozele de B6 in diverse multivitamine.

Atentie - nu ma refer la efecte pe termen scurt si pentru persoane perfect sanatoase. Dezechilibrele se acumuleaza in timp si punctele slabe pot ceda sub socul unei diete dure. 

Dupa parerea mea, o dieta ok-ish si sustenabila pe termen lung pentru un adult (+35)  sedentar, cu predispozitie spre ingrasare,  ar contine carbohidrati la limita de avarie (max 75 g zi), proteine (1 - 2 g / kg)  si grasimi in completare pana la total calorii in jurul numarului din metabolismul bazal.  Fara gustari, dulciuri, carbogazoase, paine, paste (peste limita de mai sus).

Cel putin o perioada cu verificare glicemie la 2 ore dupa fiecare masa si cu eliminarea mancarurilor ce duc la cresterea rapida a glicemiei (prin trial and error, fiecare organism raspunde diferit); trigliceride si colesterol verificate macar lunar si teste de metabolism bazal macar la 6 luni, de verificat sa nu incetineasca. Cantarirea zilnica, dimineata "a jeun" - obligatorie.

nota: cele de mai sus nu sunt sfaturi medicale, pentru orice nelamurire apelati la medici specializati.
« Last Edit: 08 June 2018, 02:53 by mike »