Author Topic: Cum slabim ? Retete de slabit...  (Read 51639 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Benvolio

Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #105 on: 10 March 2019, 09:01 »
Am incheiat in sfarsit dieta Montignac - dupa ce am slabit 16.5 kg  in 5 luni jumate.

Acum mananc relativ normal, doar fara paine la amiazi si pe cat posibil paine neagra in rest - sper sa nu pun la loc prea mult / prea curand.
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #106 on: 18 October 2019, 08:24 »
;D ;D ;D
 

Offline Reco

  • Feedback Score: (0)
  • Old TR: 31 (100%)
  • Newbie
  • Posts: 19
    • View Profile
Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #107 on: 02 November 2019, 23:36 »
Extreme la extreme.

Prin decembrie 2018 avea vreo 235 kg. Dupa 150 zile de apa, drojdie, otet, sare si multivitamine a ajuns la vreo 140kg pe 31 mai 2019.


Dupa a frecat-o de prin iunie pana in septembrie cu diverse variante de alimentatie, a mai dat jos ceva.

Acum o luna iar s-a apucat de "apa, drojdie, otet, sare si multivitamine" si acum are 110 kg.

Vrea sa ajunga prin decembrie la 85-90 parca.
« Last Edit: 02 November 2019, 23:40 by Reco »
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #108 on: 09 November 2019, 11:46 »
doua zile pe apa cu saruri nu e deloc extrema.
ce fac oamenii cu zeci de zile pe apa este minunat, de doua ori: pentru ei si pentru oricine are indoieli ca nu pot slabi.

insa cand scapa din acele dimensiuni mari, au probleme cu pielea.  e atat de multa, incat pot zbura cu ea ca soparlele. din cate stiu, cel mai bun regim de slabire pentru a reda elasticitatea pielii, pentru a nu avea urme si restul, e cel bazat pe grasimi. pentru ca in grasimi ai vitaminele si compozitia cea mai benefica.
 

Offline mike

Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #109 on: 05 December 2019, 23:32 »
cica daca slabesti natural nu ai probleme cu excesul de piele. tind sa cred asta.
 
The following users liked or thanked this post: grui4

Offline Nosferat

Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #110 on: 30 April 2020, 11:33 »
Am inceput sa pun pe mine ceva sunculita in ultimele 3 luni. Schimbare cu programul de lucru a cam dat peste cap programul de la fitness si mancatul sanatos, apoi starea de urgenta,nema fitness,nema greutati acasa. Ma uit pe olx, preturi umflate si majoritatea nici nu au ce imi trebuie....fuck it ca nu voi da 3-400 de ron pe niste gantere care inainte de virus erau la 50 de ron.

M-am pus pe treaba 100 flotari/zi+100 geno/zi si urmeaza in urmatoarele zile sa vad cum ma mentin sa introduc si alte exercitii, poate niste fandari, sau ceva pentru abdomen,vad eu pe parcurs.

Am incercat sa improvizez macar niste greutati, e cam meh, dar e mai bine decat nimic. Nu pot face fandari ca se balangane gentile ca dracul si pierd echilibrul, dar pentru geno sunt chiar ok as declara. M-a costat 20 de ron. Un sac de nisp, niste sticle goale de apa umplute cu nisip, bagate in ghiozdan,masurat sa fie ambele la aceeasi greutate, coada de matura, improvizat cu sfoara la capat sa nu pice si da-i sa puta. Fandarile incerc sa le fac tinand sticlele de 2 litri pline cu nisip in maini,nu am gasit altceva cu maner sau ceva ce sa improvizez ca un fel de gantera.

https://ibb.co/4fKrHtP
« Last Edit: 30 April 2020, 11:35 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Offline duke_zz

Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #111 on: 30 April 2020, 12:26 »
stau geana pe decathlon sa bage setul ala de gantere la vanzare si dispare mai ceva ca un tv de 200 de lei de pe emag de black friday.

in alta ordine de idei.. cum scap de "aripioare" .. e singura zona unde am grasime si e pielea cam umflata?
 

Offline Nosferat

Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #112 on: 01 May 2020, 12:09 »
Eu ma descurc pe moment cu greutatile improvizate, nu e nu stiu ce, dar e mai bine decat nimic. Oricum dupa 15 cum se mai da drumul la treaba se vor ieftini majoritatea lucrurilor din acest domeniu, nu stiu ce si cum va fi cu salile de fitness, daca se vor redeschide,cum vor functiona,dar am impresia ca se vor gasi foarte multe benzi de alergat, biciclete eliptice,gantere ,saci de box etc la preturi de nimic de la astia care au cumparat si acuma nu se folosesc de ele. Nu e prima oara cand traiesc fenomenul de oameni care cumpara in prostie aparate de fitness,ca apoi dupa 3-4 luni bicicleta luata cu 900+ron din emag sau decathlon sa fie pus la vanzare pe olx cu 3-400 de ron.

Din pacate pentru acele aripioare,sau colac nu prea exista ceva "targeted",adica eu nu stiu de asa ceva. Cardio(jumping jacks, dar daca stai la bloc s-ar putea ca vecinul sa fie un pic deranjat,mountain climbers,etc), exercitii de baza,dieta....lucruri de baza. E mult mai usor sa dai jos din zona gatului,sau nu stiu sa dezvolti un pic la pectorali sau biceps,decat sa dai jos din burta. Poti face abdomene pana la epuizare in fiecare zi, grasimea aia din lateral cam greu o sa dispara.

La mine rezultatele au inceput sa se vada, am inceput cam de 8-9 zile cu flotari, initial cum eram iesit din forma, faceam cu greu 20 flotari,cate 4-5 si pauza ca imi tremurau mainile. Acuma fac 15-20 si 100 de flotari fac in nu stiu in vreo 2 ore cu pauze cu tot. Vreau sa reduc la 1 ora,apoi geno, apoi niste abdomene, niste exercitii pentru biceps, mai niste bench dips... mai mancat putin si sanatos si uite ca trece ziua. Am dat jos deja 2 kile si corpul se adapteaza,reusesc sa fac tot mai mult si mai mult.

« Last Edit: 01 May 2020, 12:12 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Offline Nosferat

Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #113 on: 09 May 2020, 15:04 »
N-am mai rezistat,m-am dus si am luat niste gantere, la decathlon nu sunt pe stoc,dar au destui prin depozite d'astea care vand pentru sali de fitness, sau altii care au decis sa vanda tot ce au in sala de fitness, mai ales ca se tot vorbeste despre salile de fitness ca nu se vor deschide dupa 15, inca nu este clar ce si cum va fi,acuma vand si astia la bucata, ca inainte nici o sansa sa cumperi de la ei.

https://postimg.cc/Tyr2Y3h5

https://postimg.cc/87zL6xLC

Am luat astea, pentru inceput sunt perfecte, mai ales cand bag niste seturi de fandari.

Bicicleta nu am sa iau,macar dupa 15 va fi mai usor sa ies cu bita afara asa ca am renuntat la a mai da bani pe eliptica sau bicicleta normala pentru camera. Slabitul sincer nu stiu cat e de sanatos cand vad pe mai multi cu dieta doar asa, adica nu ai alta activitate,stai acasa toata ziua si freci menta, mai trebuie si ceva pe langa, mai niste flotari,mai niste fandari, mai un exercitiu aici-acolo pana cand reintri in forma, pana cand ne putem relua fiecare ritmul din viata. Si daca nu se deschid salile de sport,macar ceva de facut acasa tot prinde bine.

« Last Edit: 09 May 2020, 15:08 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Offline grui4

Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #114 on: 10 May 2020, 11:29 »
fasting all the way. healthy on multiple levels. in utlima vreme  am tinut 2-3 zile de post uscat pe sapt.
 

Offline Ciocanul

Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #115 on: 10 May 2020, 16:25 »
Ce inseamna post uscat ? 24h nici o calorie ?
 

Offline duke_zz

Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #116 on: 11 May 2020, 13:43 »
printr-o minune, am reusit sa imi gasesc gantere 2x10kg, reglabile.. si.. am dat fix 100 de lei (de la cunostiinta unui prieten, in urma unei discutii random) .. din ce am vazut pe olx sunt 300 :)))
si da.. se simte altfel cand ridici gantera fata de orice alte greutati inventate si improvizate!

mi-a lipsit asta :D
 

Offline Ciocanul

Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #117 on: 11 May 2020, 19:48 »
Ce sa faci ca barbat cu 10 kg ? Cica ar fi sperante sa inceapa salile de la 1 iunie cu multe limitari.
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #118 on: 13 May 2020, 12:26 »
fasting all the way. healthy on multiple levels. in utlima vreme  am tinut 2-3 zile de post uscat pe sapt.
Stii ceva, am sa incep si eu. Pentru ca toata incazarmarea asta m-a puturosit, am trecut de 80 kg. Ok la 1.81 si 38 ani nu e mare lucru, dar e plus 7 kg.. e tendinta mea de ingrasare naturala.
Am reusit sa raman in ketoza fara intrerupere 16 luni. Si cam asta e singura medalie ce mi-o permit, am rontait alune tarziu, am stat noaptea pe twitter.. it's a fucking mess, e timpul de hard reset. CLEAN UP ON AISLE 7!

Legat de gantere.. chiar nu exista exercitii eficiente fara ele? trageri la bara & shit.. genuflexiuni cu o caldare da apa.. vedeti si voi pe net.
Ma intreb doar!
 

Offline Nosferat

Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #119 on: 13 May 2020, 13:38 »
Nu e vorba ca nu se poate fara,e vorba ca ajuta sa faci CU gantere decat fara ele. Te cam saturi sa tot faci flotari,trageri la bara aia ar insemna sa cumpar bara si sa dau gauri prin perete unde sa stiu bine ca nu pic cu perete cu tot cand imi las toata greutatea pe bara. Geno din nou, intra plictiseala si plafonarea, adica faci 20,apoi faci 60 apoi faci 100 pe zi,apoi ajungi la 200 pe zi, dupa o vreme te saturi sa mai faci geno ca nu esti la sala de fitness,motivarea nu e aceeasi eu ma bucur daca reusesc 20-30 de minute/zi, degeaba la fitness faceam cam o ora,o ora jumate depinzand, motivarea,cheful ala de a face ceva nu e la fel.

Pe langa aia ai si riscul de accidentare, nu toata lumea le are cu exercitii d'astea with your own body,trebuie sa ai forma corecta,la flotari de exemplu daca nu ai upper body strenght si nu le faci corect, incep sa te doara incheiturile la maini,te doare spatele, te dor umerii. Ca faci 10 flotari e una, cand faci 80-100 in fiecare zi,dupa o saptamana se simte daca ai avut forma corecta la inceput sau nu. Apoi sa nu mai scriu de exercitii care degeaba ai dori sa le faci, ca nu poti, eu de exemplu si sa vreau nu am cum sa fac flotari cu 1 mana.  Te uiti pe net vezi cum face altul "easy chest dips at home, you just need 2 chairs", insa din nou,fara upper body strenght calumea, fac pariu cu oricare ca ori pica direct in nas daca se apuca sa faca, ori cele 2 scaune se vor misca un pic si tot va pica in nas. Una e athlean X cand le face,alta e cand te apuci asa randomly sa faci exercitii ce doar par usoare la prima vedere, de fapt sunt pentru avansati.

Iti da avantajul de a nu te limita la doar anumite exercitii care le poti face in un anumit fel,poti diversifica mai mult. Nu prea ai cum sa dai nici ture de cate 1 kilometru prin casa, iar jumping jacks depinde de vecini cat de mult te vor iubi daca te apuci sa sari prin casa, daca ai niste greutati te poti juca sa te "termini" mai repede,daca vrei si un pic de cardio, fara ca vecinul sa se uite cum ii danseaza candelabrul.
« Last Edit: 13 May 2020, 13:42 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind