Author Topic: Cum slabim ? Retete de slabit...  (Read 51766 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Wagram

Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #75 on: 14 August 2018, 15:46 »
Păi nu stai rău deloc.  Vrei să mai dai mult jos ?
 

Offline mike

Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #76 on: 14 August 2018, 19:48 »

daca vrei sa intri in detalii.. e foarte folositor sa invatam din experientele de prima mana.

eu ma perpelesc ca pestele pe ucat pentru ca vreau dar nu pot renunta la struguri, consum zilnic.
stiri bune: strugurii nu cresc insulina, cica sunt buni! suceste cutitul in rana, doctore.
(fyi nu sunt nici pe departe diabetic)

fructoza nu prea are impact direct asupra nivelului insulinei - se depune direct ca grasime viscerala - desigur, vorbim de excese aici.
« Last Edit: 14 August 2018, 22:33 by mike »
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #77 on: 14 August 2018, 22:42 »
Păi nu stai rău deloc.  Vrei să mai dai mult jos ?
multumesc

de cand mananc fara paine, orez, pasta si cereale ma simt si actionez mai bine. de cand (si cand) reusesc sa pastrez mesele intre 9-10 ore, ma simt excelent.
vreau sa gasesc calea cea buna si sa o urmez, desigur fara sa ma ingras; dar scopul meu e acum un regim inteligent, adica unul care sa imi ofere avantaje, sa imi ofere sanatate. pentru ca mie unul imi place sa mananc, mult si bine daca am ocazia.. eu beau fara probleme patru litri de lapte de la vaca spre exemplu.
mananc ca un lup, te sperii.
am avut si 100 kg,, acum "standardul" imi cere mai putin decat am - dar eu stiu despre ce e vorba.. e ceva masa musculara in picioare, merg cu bicicleta; am facut odata demult nitel culturism (dar nu pentru masa ci pentru rezistenta/definitie. totusi ce s-a dezvoltat, asa a ramas.)

noh in fine, long story short, imi place cand sunt sanatos si cand ma simt usor, sau odihnit... fara stomacul plin de mancare rea si fara oboseala specifica meselor grele, fara foamea fantastica provocata in continuu de carbohidrati asoasf.

 


daca vrei sa intri in detalii.. e foarte folositor sa invatam din experientele de prima mana.

eu ma perpelesc ca pestele pe ucat pentru ca vreau dar nu pot renunta la struguri, consum zilnic.
stiri bune: strugurii nu cresc insulina, cica sunt buni! suceste cutitul in rana, doctore.
(fyi nu sunt nici pe departe diabetic)

fructoza nu prea are impact direct asupra nivelului insulinei - se depune direct ca grasime viscerala - desigur, vorbim de excese aici.

daca intrebarea ta era despre problemele urate ca urmare a cortizolului crescut - dezlipire de retina (sort of). Am prins-o foarte repede si am tratat oarecum agresiv, asa ca momentan situatia este stabila. E o senzatie foarte interesanta - vedere neclara, ca un miop fara ochelari, ce nu poate fi corectata - cu nimic.
oh man..
ok, multa grija. insanatosire grabnica. si pe de-a-intregul.
« Last Edit: 14 August 2018, 22:50 by Monier »
 

Offline Wagram

Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #78 on: 18 August 2018, 07:19 »
De la data ultimului post de aici - 21.06 si pana acum am slabit 4.5 kg, printr-o combinatie de ADF si low  carb. In urma altor probleme (urate rau) am renuntat la ADF, am reintrodus carbohidratii naturali (cu exceptie zahar si chestii rafinate - paine, paste) si incerc obligatoriu sa mananc minim o masa pe zi.

Deci ţie ţi-a crescut cortizolul din cauza fastingului ?
 

Offline mike

Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #79 on: 18 August 2018, 20:58 »
90% cred ca da...btw am inceput IF de 8 luni. Mesajul citat e doar un update din iunie la zi.

Atentie, ma refer aici la crestere cronica a nivelului de cortizol.
« Last Edit: 18 August 2018, 21:56 by mike »
 

Offline Nosferat

Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #80 on: 19 August 2018, 11:40 »
Eu sincer nu va inteleg cu acest IF, e prea in voga treaba, si inca nu se cunosc foarte multe despre efectele pe termen lung. Ce e in neregula cu a incerca sa mananci cat de cat sanatos si sa mai faci un pic de sport pe langa? IF mi se pare o varianta absolut exagerata pentru asa ceva, dai cu tunul dupa musca. Este de recomandat sa mai faci asa ceva din cand in cand, in mai toate religiile, culturile de pe mapamond exista un fel de tip de IF. Inclusiv la arabi, ei au ramadanul, noi mai tinem post,altii tin altceva....

Insa sa faci asta pe termen lung,zi de zi, saptamana de saptamana, luna de luna,an de an, este total exagerat. Sa iti stresezi, fortezi corpul constant, nu este ceva ce poti mentine pe termen lung, IF efectiv te forteaza mult mai mult per total, decat daca ai merge la sala de exemplu. A face niste febra musculara, o hipertrofie, una alta, nu este acelasi lucru cu a te forta zi de zi sa mananci doar anumite lucruri la doar anumite ore,in doar un anumit fel, sa te bati cu dureri de cap de la foame, senzatii de lesin, sa tot bei apa sa simti ca ai ceva in tine in afara de aer,bagi cafea in tine la litru incat sa poti functiona cumva ca si om, sa nu simti ca adormi pe picioare

Pentru ce te pregatesti? La cat incepe maratonul sa fiu si eu acolo ca suporter.

Cum scrie si pe multe pagini de net :  "Bottom Line

We're still really just scratching the surface of trying to understand the role of IF in overall health and weight management. Like all diets, it might work for one person but fail miserably for another."

Eu sincer nu m-as aventura in asa ceva, aa, ca fac si eu cam o data pe saptamana asa ceva? Sigur, insa nu zilnic, si nu pe termen foarte lung.  Aceasta treaba cu IF sincer mi se pare ca un fel de "trend", ca si cu multe diete si "lifestyle choices" de-a lungul anilor care erau in mare voga 2-3 ani de zile apoi parca au disparut. Nu acu cativa ani era mare voga cu dieta Dukan? Dapoi Paleo diet, sau Atkins, sau Ketogenic sau zeci de alte diete. Ce a ramas? mancat sanatos si miscare, ca diferite tehnici, ca studiile arata,ca una alta, cand tragi linie asta functioneaza universal la toata lumea. Restul sunt cu hit and miss.

« Last Edit: 19 August 2018, 11:43 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Offline Wagram

Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #81 on: 20 August 2018, 10:43 »
Da, aşa a evoluat omul de când a apărut, mai căra pietroaie prin savană de plictiseală, băga trei mese pe zi şi molfăia şi între, că avea chioşcul cu haleală lângă grotă.

Lumea nu pricepe că organismul nu-i făcut să fie într-o stare permanentă de digestie, are nevoie să se concentreze şi pe altceva, să se autoregleze, nu doar să descompună crăpăt toată ziua.  Dacă ai cinci-zece kile de şunci pe tine, e clar că nu-i dai timp să folosească energia aia stocată. Insulina creşte repede şi scade mai greu, iar câtă vreme insulina e sus, canci ars grăsimi.

Nu mă forţez absolut deloc, dureri de cap am probabil o dată pe an (niciodată de la foame, deşi înainte de IF aveam mult mai des), senzaţii de leşin, absolut niciodată, apa o beau ca să mă hidratez, nu de foame (WTF ?), iar cafeaua o beau foarte slabă şi arareori două căni pe zi. 

Fiecare e liber să facă ce doreşte şi cum doreşte. Eu spun ce merge pentru mine (şi soţie) din proprie experienţă şi de oareşce timp.
 

Offline Nosferat

Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #82 on: 20 August 2018, 11:59 »
Exact cum ai scris, omul a EVOLUAT. Nu mai esti EXACT la fel ca si cum erai acum zeci de mii de ani. S-au mai schimbat una alta de-a lungul miilor de ani. Faptul ca acum 20 de mii de ani nu te spalai pe maini cu sapun dupa ce faceai treaba mare, inseamna ca era mai bine decat era acuma?

Evident, daca la tine merge, bravo tie, insa pentru foarte multi nu functioneaza cum ar trebui. Lumea le spune ca e de la IF, ei nu ca batman batman.....

Nu te-ai nascut facand fasting constant, nu asa au trait parintii, nici bunicii, nici stra, nici stra stra, nici stra stra stra, nici stra stra stra stra stra. De-a lungul generatiilor crezi ca organismul omului a ramas exact la fel ca si acum 20-30 de mii de ani? Organismul nu e facut nici sa fie in o stare constanta de foamete si fortare, despre echilibru e vorba. Majoritatea nu inteleg ca intermitent inseamna nu intermitent zilnic, constant, 24 din 24, 365 zile pe an, ci intermitent adica din cand in cand. Dar asa cum ai scris si tu, fiecare e liber sa faca ce doreste si cum doreste.
Ignore list :astateofmind
 

Offline Wagram

Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #83 on: 20 August 2018, 13:45 »
Faptul ca acum 20 de mii de ani nu te spalai pe maini cu sapun dupa ce faceai treaba mare, inseamna ca era mai bine decat era acuma?

Eu îţi zic de cum e obişnuit organismul să funcţioneze, tu-mi argumentezi cu rahatul de sub unghii. Dar, ca idee, nişte microbi acolo, nu strică. Uită-te ce se întâmplă cu copiii cocoloşiţi şi crescuţi în medii cât mai sterile. Sistem imunitar egal zero.

Să înţeleg că stră-stră-stră-stră şi/sau acum mii de ani aveau mâncare la discreţie şi crăpau în ei , cu mici pauze, de când se trezeau şi până se culcau. Mare parte din istoria omenirii e marcată de foame, nu de îmbuibare, situaţie la care organismul s-a adaptat şi a învăţat să-şi facă rezerve, pe care să le consume când nu are hrană. Acum hrana e mai accesibilă decât oricând, de-aia vezi atâtea turme de porci şi scroafe pe stradă şi oriunde. Nu puţini din ăia care-s obişnuiţi să rumege non-stop se alintă cu ameţeli şi leşin şi intră-n panică dacă trebuie să dea dovadă de o idee de autocontrol. Sau de disciplină când e vorba de efort fizic.

Pentru mulţi, foamea e o stare psihică, nu fizică. E vorba de obişnuinţă vs necesitate. Nu mai pierd vremea cu linkuri, citate şi clipuri, rămânem pe poziţii opuse şi aia e. N-am nici cel mai mic chef să conving pe careva, dar îmi vine tare greu să cred că-s aşa de special, că numai mie îmi merge foarte bine cu IF.


PS: Iar IF nu înseamnă să nu mănânci cu zilele şi nici musai să mănânci doar o dată pe zi (cum fac eu). Cea mai folosită modalitate de IF e de 16 ore interval de post şi 8 ore interval de mâncat. Dacă nu-ţi ajung alea opt ore să mănânci cât ai nevoie, atunci e clar că buba e în altă parte.
« Last Edit: 20 August 2018, 13:56 by Wagram »
 

Offline Nosferat

Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #84 on: 20 August 2018, 13:56 »
Pana la urma care iti este problema ca tot sari aici? Eu am scris o opinie, tu ai scris alta, opiniile noastre nu se intalnesc. Tu tot o tii ca eu sunt cu rahatul de sub unghii, bravo tie, daca prin insulte iti argumentezi punctul de vedere, aia sigur va dovedi ca tu ai dreptate.

Mai departe ce doresti? Nu dar chiar sunt curios, unde doresti sa mearga mai departe asta? Sa ne injuram sau sa ne batem? Stai in banca ta, asa cum stau si eu in a mea. Nu e vorba ca numa tie iti merge bine, e vorba ca inca nu se stie clar si concis care sunt efectele pe termen lung iar unii sufera grav din cauza asta,si faptul ca o dieta normala si ceva miscare, per total dau rezultate mult mai bune decat nix miscare, nix exercitii si facut doar IF pe termen lung.
« Last Edit: 20 August 2018, 14:08 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Offline Wagram

Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #85 on: 20 August 2018, 15:34 »
Ugh...
 

Offline Fallen

Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #86 on: 20 August 2018, 15:39 »
Eu mananc odata la ora 11:30, odata la 17 cand ajung acasa, si pe la 20 rod niste seminte.
Fac asta de la inceputul anului, am slabit enorm si ma simt excelent. Inseamna ca am facut fasting fara sa imi dau seama? Nu mi se pare cine stie ce sa nu mananci 16 ore.
Initial cand am citit, mi se parea super mult, dar imi dau seama ca fac acelasi lucru :))
O maşină cu volan pe dreapta ....
E ca o maşina cu volan pe stânga, dar pe dreapta.
 Gica Hagi
 

Offline Ciocanul

Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #87 on: 20 August 2018, 16:11 »
IF nu e o dieta. Nu le bagati la o lalta cu dieta cu varza, sandocan, low carb, disociat, dieta pe baza de suplimente, etc. Alea sunt diete, IF e doar un plan de alimentatie. Si aici multi o musca. Cred ca pot manca orice si in general o sa faca asta ca sa recompenseze ca au asteptat atat. :) Nu am mancat 24 de ore frate,am fost si la sala, ma simt beton: sari boss cu cartofi prajiti, 6 mici, 2 pulpe, o ceafa,  o ciocolata si o cola zero. :D Seara mai rontai seminte. Sorry dar nu merge prea mult. Merge o perioada dar incepi sa manci tot mai mult cand scapa porcul intre oale si organismul capata reflexe de animal haituit de foame: cortizol ridicat, suprarenalele turate, testo jos si alte cele. https://www.t-nation.com/diet-fat-loss/fasting-sound-science-behavioral-bs
 

Offline mike

Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #88 on: 20 August 2018, 23:06 »
Eu sincer nu va inteleg cu acest IF, e prea in voga treaba, si inca nu se cunosc foarte multe despre efectele pe termen lung. Ce e in neregula cu a incerca sa mananci cat de cat sanatos si sa mai faci un pic de sport pe langa? IF mi se pare o varianta absolut exagerata pentru asa ceva, dai cu tunul dupa musca. Este de recomandat sa mai faci asa ceva din cand in cand, in mai toate religiile, culturile de pe mapamond exista un fel de tip de IF. Inclusiv la arabi, ei au ramadanul, noi mai tinem post,altii tin altceva....

Insa sa faci asta pe termen lung,zi de zi, saptamana de saptamana, luna de luna,an de an, este total exagerat. Sa iti stresezi, fortezi corpul constant, nu este ceva ce poti mentine pe termen lung, IF efectiv te forteaza mult mai mult per total, decat daca ai merge la sala de exemplu. A face niste febra musculara, o hipertrofie, una alta, nu este acelasi lucru cu a te forta zi de zi sa mananci doar anumite lucruri la doar anumite ore,in doar un anumit fel, sa te bati cu dureri de cap de la foame, senzatii de lesin, sa tot bei apa sa simti ca ai ceva in tine in afara de aer,bagi cafea in tine la litru incat sa poti functiona cumva ca si om, sa nu simti ca adormi pe picioare

Pentru ce te pregatesti? La cat incepe maratonul sa fiu si eu acolo ca suporter.

Cum scrie si pe multe pagini de net :  "Bottom Line

We're still really just scratching the surface of trying to understand the role of IF in overall health and weight management. Like all diets, it might work for one person but fail miserably for another."

Eu sincer nu m-as aventura in asa ceva, aa, ca fac si eu cam o data pe saptamana asa ceva? Sigur, insa nu zilnic, si nu pe termen foarte lung.  Aceasta treaba cu IF sincer mi se pare ca un fel de "trend", ca si cu multe diete si "lifestyle choices" de-a lungul anilor care erau in mare voga 2-3 ani de zile apoi parca au disparut. Nu acu cativa ani era mare voga cu dieta Dukan? Dapoi Paleo diet, sau Atkins, sau Ketogenic sau zeci de alte diete. Ce a ramas? mancat sanatos si miscare, ca diferite tehnici, ca studiile arata,ca una alta, cand tragi linie asta functioneaza universal la toata lumea. Restul sunt cu hit and miss.


hai ca incerc eu sa raspund:

1. Unii de pe aici (gen eu) am avut 130 kg. Foarte aproape de obezitate morbida (acum sunt doar obez)

2. In mod normal, organismul nu vrea sa slabeasca ci doar sa pastreze echilibrul (homeostaza).

3. Empiric, s-a observat ca zaharul si carbohidratii rafinati ingrasa mai mult decat proteinele si grasimile. Eliminarea lor a dus la dietele ketogenice - Atkins, Paleo, unde lipsa de carbohidrati te duce in cetoza nutritionala, cand corpul arde grasime stocata pentru energie.

4. Nu poti trece imediat la un regim hipocaloric, ie sa mananci 1500 calorii, in mod sanatos - asta e infometarea si vine la pachet cu reducerea metabolismului. Mai nimeni nu poate sa respecte un astfel de regim pe termen lung.

5. Mare majoritate a celor obezi, mai ales cu grasime pe burta au rezistenta la insulina (ca parte a sindromului metabolic), mai exact insulina nu intra in celule, sta in sange, da glicemia in jos si produce foame - aka un cerc vicios. Tot ce inseamna snacks-uri sunt in mare parte carbohidrati rafinati, alimentand cercul vicios. Grasimea abdominala e doar un simptom, periculos cu adevarat e ficatul gras (steatoza), care, netinuta sub control duce la pierderea functie hepatice pe termen lung, cancer, ciroza etc.


6. pct 5 + grasime abdominala si viscerala + predispozitie genetica duce la diabet tip 2(cam in 20 ani de la de primele semne). Tratementul pentru diabetul tip 2 in Romania este de regula regim + metformina. Peste 2g de metformina pe zi taie pofta de mancare si intrerupe cercul vicios => pacientul de regula slabeste. Prea tarziu, pancreasul deja nu mai functioneaza cum trebuie.

7. Tot empiric, s-a observat ca postul + restrictia de carbohidrati amelioreaza simptomele celor de la pct 5, masiv, dar revenim - corpul nu vrea sa slabeasca ci sa pastreze echilibrul, recte dietele nu functioneaza pe termen lung. IF e una din metodele de a sparge fortat rezistenta corpului la slabit, iar asta vine cu efecte secundare: hormonale, deficiente de electroliti, neuropatii, malnutritie, rezistenta la insulina, etc. Functie de cat de puternic e organismului (si mai ales functie de varsta) efectele secundare variaza de la dramatice la nimic.

Empiric, as zice ca un nivel safe de slabit este undeva cam 3 - 5 kg / an, pe termen lung. Eu aveam 60kg peste greutatea normala si nu as mai astepta inca 10 ani ca sa slabesc cu adevarat sustenabil. Era mai bine sa nu ma ingras de la inceput, dar timpul nu se mai intoarce.

8. Solutia cu adevarat finala pentru slabit, cu resetarea limitelor, cu controlul satietatii este chirurgia bariatrica-  sunt diverse tehnici, de la micsorare stomac pana la bypass complet. Chirurgia bariatrica duce la pierderea sustenabila a excesului de greutate, in 90% din cazuri diabetul de tip 2 intra in remisie completa, iar daca nu mananci ca spartul dupa nici nu creste stomacul la loc. 

Vine la pachet cu multe alte probleme: malabsorbtie, lipsa de vitamine, incapacitate de digera portii normale de mancare, etc.

Pe scurt, de asta este folosit IF / ADF - e o alternativa mai putin riscanta la chirurgia bariatrica. IMHO, ar trebui utilizat doar in cazurile de obezitate, pentru a sparge platourile.
« Last Edit: 20 August 2018, 23:20 by mike »
 
The following users liked or thanked this post: taribo

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Cum slabim ? Retete de slabit...
« Reply #89 on: 21 August 2018, 07:39 »
nu e bine spus IF- intermittent fasting! deloc.
 pentru doua motive: nu e post daca nu mananci cand dormi.. e natural si automat sa nu poti manca in somn.
nu e post daca prima masa e dimineata, si ultima seara devreme- din nou, e ceva natural.
nu tii post, asta insinueaza ca ai convingeri, ca esti pe un program special si divin, ca te abtii cu obstinatie asoasf.
 nimic din astea nu se potriveste cu realitatea.

e bine spus altfel -
say it with me:
time-restricted eating

 grozav post la mike btw.