Author Topic: Muzica de club  (Read 7547 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Muzica de club
« Reply #15 on: 11 December 2018, 08:46 »
continui cu piese legendare, imi imaginez ca veniti voi cu alea noi :)

una grea si stufoasa, mamica multora.. cat o matca mare:


..si mad mike (just google mad mike/UR, thanks)






Post Merge: 11 December 2018, 11:08
^crap, uitati aci versiunea cu Davina
« Last Edit: 11 December 2018, 11:08 by Monier »
 
The following users liked or thanked this post: oldshooterman

Online oldshooterman

Muzica de club
« Reply #16 on: 11 December 2018, 11:28 »
Prima imi place, chiar mult.
 

Online oldshooterman

Muzica de club
« Reply #17 on: 12 December 2018, 19:50 »
Haddaway- What is Love (Deepjack & Mr Nu Remix)
 

Online oldshooterman

Muzica de club
« Reply #18 on: 14 January 2019, 18:49 »
"Just an incredible tune. Picotto, the master..."

 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Muzica de club
« Reply #19 on: 05 April 2019, 12:35 »
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Muzica de club
« Reply #20 on: 20 October 2019, 18:17 »
azi im petrec cateva minute cu muzica electronica. as vrea sa evidentiez cat de simpla si frumoasa e, in acelasi timp.. sa presupunem ca nu aveti idee ce-i cu ea; sau din contra, va considerati fan, dar ceva lipseste din ecuatie. uitati tot, nu trebuie decat sa stii atat:

ritm si bpm

fara internet la dispozitie, poti deosebi orice stil de muzica daca ai experienta si ureche. dupa doua mari indicii:
ritmul, in configuratiile lui. apoi viteza ritmului adica BPM.

radacina lucrurilor sta in ritm. muzica de dans vine din funk; ea intai se numea disco. pe directa descendenta dupa disco vine
house. tehno e o forma grea de house - din toate rudele de muzici electronice a primit influente, pe langa scheletul house.
la belgieni si europeni, muzica electronica 80s era facuta de punkeri.. de aici impletirea cu house a dat belgian new beat. un alt mare tata si stramos.

techno are o plaja bpm, trance o are mai larga.. vechiul trance bate pe house, noul hard trance bate pe hardcore/speedcore/acidcore. si chiar daca nu stiu ultimul trend in psycore, dupa bpm si nebunia generala imi dau seama ca-i hard trance - si e suficient, nu asculti sa clasifici, asculti de placere.

hard inseamna o desprindere de offbeats si mutare catre hardcore.. totul e bam bam bam bam/ sau thack thack thack thack lol
un bpm ridicat insemna la fel o apropiere de hard. mai rapid decat techno avem rave, acid, hard techno, hardcore techno, acidcore, speedcore, noisecore ...

dupa astea doua mari chei, trebuie luata in considerare perioada compunerii, apoi in fine al patrulea factor: mediul - adica scena. suedezii fac(eau) tehno excelent mai mult decat trance, si au sound.. suedez.

asta e introducerea mea de novice la noul ghid de muzica de la ishkur. cu multi ani in urma am batatorit vechiul ghid in lung si lat, a trecut atat timp incat nici nu mai speram ca tipul inca lucreaza.
noul ghid l-a scos.. in toamna asta, poate septembrie. si va invit sa il studiati. are descrieri haioase dar si corecte in foarte buna parte.
despre el in detalii alta data, deocamdata uitati linkul..

http://music.ishkur.com/

si un mic clip despre ritm, cu un tata al lui..

 

Offline astateofmind

Muzica de club
« Reply #21 on: 25 October 2019, 02:24 »
Blackmaster ... eu unul nu inteleg genul asta de .... muzica ... nu stiu, cred ca trebuie sa fiu pastilat ca sa rezonez cu genul. Si sa stau 2 ore in club asa ceva in urechi? No way ...

Acum depinde si de club, prefer sa merg in cluburi cu muzica mai ... nezbuciumata :D
ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Muzica de club
« Reply #22 on: 26 October 2019, 11:05 »
da normal. avem o varsta. nu, nu as iesi ACUM in club, pentru ca nu mai pot dansa.. nu am tragere de inima. daca nu bati in pulsul muzicii n-ai ce cauta.
pe timpuri, erau cluburi conduse dupa reguli nescrise.. la inceput o portie, la misloc ceva intens, la final altceva. cu schimbari multe pana dimineata.

multe din acele subgenuri electronice nu le voi atinge. deocamdata ma intereseaza doua trei linii fundamentale. nu muzica de relaxare, pentru asa ceva am jazz, blues, jamaican si clasica.

intai sunt fascinat de vechiul disco, mai ales cel vremelnic si funky, dar si cel tarziu unde basul e proeminent. apoi legatura dintre blues si funk, apoi trecerea din funk in disco.
despre funk nu am ce spune, nu vreau sa-l disec prea mult, pentru ca il consider cel mai frumos gen muzical din aria pop/popular/mainstream. period.

si voi cunoasteti funk, l-ati auzit intruna fara a fi anuntat:
(poate cel mai samplat, langa amen beat si tobele de james brown)

-

blues vs funk. am gasit o piesa ce poate fi incadrata in ambele!



funk vs disco. am descoperit o formatie ce tare imi place: fatback band!
ascultati cun bate piciorul aici,. parca e unul venit direct in metal:


aici o piesa cu basul intricat, e mai incet si mai greu, asa cum imi place mie..

e prima piesa rap btw.



deci prin 80s auzi o revenire in proeminenta a basului - din radacinile funk, probabil dupa influentele p-funk / paliament / george clinton, larry graham de la sly & the family stone desigur etc


..de fapt ar fi mai simplu sa pun ce a samplat daft punk ffs:






« Last Edit: 26 October 2019, 11:11 by Monier »
 

Offline astateofmind

Muzica de club
« Reply #23 on: 31 October 2019, 19:02 »
EH, ies in cluburi, dar cu alt gen de muzica/dans :D

Daca e mai electronizata decat asta nu ma atrage ...







Noroc ca se gasesc cluburi pe orice gust :D

ignore list: monier, taribobo,narayanhd,wolfenste
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Muzica de club
« Reply #24 on: 04 December 2019, 14:05 »
BIG BEAT si GARAGE HOUSE

funk ca parinte..
intr-o directie catre viteza ai jungle, alaturi de breakbeat hardcore.
in directia catre un ritm mai amplu, ai big beat. cele mai mari piese mainstream din 90s sunt asa, de la prodigy si norman cook.. dj shadow & such, la bucati mai rare de colectie.
am doua exemple de emulatie orientala:



ritmul vine de la funkul lui james brown. hard on the 1. primul beat e un "buuum" ce te baga in priza.



Post Merge: 05 December 2019, 09:31
Garage House


asta-i mai greu de discutat. daca la big beat ishkur mi-a deschis ochii catre o gramada de bucati pe care le consideram.. doar magnifice breakbeat. massive attack cu teardrop si unfinished sympathy sunt tot big beat! smach my bitch up, i guess.
deci big beat e muzica reprezentativa 90s, dupa apogeul eurodance respectiv rave. FSOL We Have Explosives si Prodigy smack sunt primele p[iese la mine in top.


daca va zic ca

Post Merge: 05 December 2019, 10:12
.. post button pressed by accident..
deci daca va zic ca Ace Of Base e tot big beat ..nu ma credeti!
-https://www.youtube.com/watch?v=bY67gTycamE

asadar, la garage house trebuie sa vorbim de scene.
house are doua locuri de nastere: Chicago si New York. intr-un loc traiectoria house a dus catre techno si acid.
in timp ce pe coasta de est, Garage e descendentul direct din disco, si duce catre deep house, tech house, filter house si alte minunatii.

influenta garage house e predominanta si imensa in europa. faza e ca nimeni nu o numeste asa..
insa ce reprezinta acest gen la nucleu? vine din toate transformarile si experimentarile disco din anii 80. gasesti in el influente soul/r&b, italo, freestyle chiar.
nucleul vine deci din acel vechi disco, ce avea un ritm aproape de funk, avea acea funkiness. de aici liniile de bas interesante, de aici un backbeat si in general percutii mai bogate decat la Chicago house.

deci,
SCENE - doua tipuri de house: NY si Chicago. NY/EC garage inclined labels: Oshitoshi; Strictly Rhythm; Nu Groove
BPM - tipic intre 120 si 130, in timp a evoluat mai sus decat ce sub 120 din 80s.
BEAT - ishkur zice ca are un snare shuffle ca semnatura. foarte adevarat, daca il auzi, atunci e clar. insa el poate exista in percutie peste tot, nu trebuie sa fie snare.
-
eu prefer garage. piesele cele mai puternice, hard & dirty sunt garage. piesle cele mai cunoscute, guess what: garage. piesele cele mai cizelate, de peste tot in topuri.. most likely garage.
piesele house cu vocals cele mai bune - in mod sigur garage.

preferata mea:

possibly sampled


hipercunoscute:



cum a evoluat garage.. niste exemple de la era MAW la house european..






tot ce pot spune e ca in directia generala a muzicii electronice, nu se deosebeste de restul genurilor.. e simplificata si prostita.
eu unul as considera garage house piesa urmatoare, ce pare ca urmeaza o evolutie pozitiva, e totusi o bucata buna.


Post Merge: 05 December 2019, 10:35
ceva pentru BPM? nu-ti trebuie decat atat: https://www.justinguitar.com/tap-tempo-bpm-tool
 imi aleg o piesa si bat aici.. ia sa vedem, ceva NEW BEAT

BPM ~ 113

eram dator HARD HOUSE:
BPM ~ 130


AFRICAN?[size=78%]https://www.youtube.com/watch?v=U4kygkCu0i4[/size]

[/size]BPM ~ 133


fun[/size]

Post Merge: 05 December 2019, 10:37
BBul asta suge

AFRICAN


BPM ~134
« Last Edit: 05 December 2019, 10:37 by Monier »
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Muzica de club
« Reply #25 on: 10 February 2020, 22:59 »
long time no post. azi servim niste.. french house!
imi place ca poate avea orice bpm posibil. si ca suna funky.



ok, ce- urmatoarea: FIDGET house. sau un fel de rave facut in maniera ..getto/electro house?
de fapt totul pleaca de la Oizo - Flat Beat, come on now.





inca un big beat din 90s, pe care l-am ratat de sub nas! o versiune lunga. bucurestean tipul..
« Last Edit: 10 February 2020, 23:20 by Monier »
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Muzica de club
« Reply #26 on: 14 February 2020, 10:46 »
^nu v-am dat BPMurile, prima piesa french house 132, fidgetul e 128, si big beatul e.. i dunno, 45?

HARD house
Cel adevarat e acum considerat de factura clasica, or old school. Se bazeaza pe un hard beat mai rapid si distinct, il auzi imediat ..dum dum, thump thump & all, ceva mai simplificat dupa originalul Chicago, de unde si-a facut aparitia.
Legat de hard, poate fratele mai tanar sau var primar ar fi GHETTO. Se diferentiaza prin factura suburbana ..booty, juke & stuff - dans lasciv, versuri sexuale asoasf. De fapt ghetto are radacini haat in freestyle si electro (preexistente house), ori se imbina cu ele cand are baza hard house.

BPM 134, tribal

BPM ~130


inca un DJ de garage house, ca tare-i bun. nu plec nicaieri fara astia! 110%
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Muzica de club
« Reply #27 on: 23 May 2020, 08:17 »

tehnic e garage house, insa modulatia si filtrele o face french house.

i like it

Post Merge: 23 May 2020, 18:25
..si iata piesa veche la care m-a dus gandul:


« Last Edit: 23 May 2020, 18:25 by Monier »