Author Topic: Muzicienii pop si alti eroi uitati  (Read 4974 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Muzicienii pop si alti eroi uitati
« Reply #15 on: 14 February 2019, 11:02 »
quite so. oh, wind of change se pune? :)
as putea sa jur ca skid row erau la fel de mari ca guns la un moment dat, adica nu stiam mare lucru despre rockul asta mai light, am fost hranit cu grind din familie, de la sanul mamei lol (k, de la frate - e tot din leagan)! dar stiam ca-s mari, erau pe ecrane cu ..monkey business, slave to the grind - tare buna piesa, cu soloul ala de artilerie!

nu scap fara sa pun piesa din filmul ala. o stiti, pentru ca a primit o conotatie lugubra si infricosatoare. numai ca daca o asculti separat, e ceva unic..
o eroina uitata.


-

despre calitatea cinematica a videclipurilor 90s.
 david fincher facea dinastea, si desi imi par acum destul de cheesy si fortate.. asta-i natura lor, devin automat nitel ridicole. favoritul meu este cel cu dansatoarea, incepe destul de slab artistic vorbind. insa finalul vine cu un montaj fantastic, si o incheiere care mi-a dat multe vise noaptea, cand dansatoarea paseste afara!
am sa postez si o recenzie a clipurilor lui, sa vedeti ca stiti de mult munca lui fincher, fara sa-i fi aflat numele..








 
The following users liked or thanked this post: Megalomaniac

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Muzicienii pop si alti eroi uitati
« Reply #16 on: 05 April 2019, 12:16 »
am auzit intr-o piesa de rush o voce imediat familiara, este inconfundabila. are un timbru puternic si cald. e o basista - ca ala din rush poate asa s-au inprietenit or smth.
o basista care site sa cante ROCK. foarte rara tipul asta de pasare in ziua de azi! un stil aparte care cere naturalete, dozare si fler. dezinvolt si muzical in acelasi timp.

despre cine-i vorba? check this out:
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Muzicienii pop si alti eroi uitati
« Reply #17 on: 11 December 2019, 14:32 »
Kate Bush

artista e absolut legendara si fundamentala pentru muzica moderna. a influentat tot, de la dans la rock. de la ultimele pustoaice, la tori amos.











 
The following users liked or thanked this post: Megalomaniac

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Muzicienii pop si alti eroi uitati
« Reply #18 on: 21 December 2019, 15:50 »
so.. kate bush m-a castigat cu felul aproape clasic in care compune, cu interpretarea unica si sublima, si cu temele mature - in acelasi timp fascinante. teme de rock btw -dar si opera.


------
extra

-------

ART OF NOISE


oricine e familiarizat cu cel putin do0ua piese, dar nu stiu cati realizeaza ce inovatori sunt. mai ales cand te chinuiai saptamani pentru cateva sunete.
au iesit din aria electronica direct in pop, croind singuri drumul nebatut.


influenta lor este imediata in rave hardcore, pot fi considerati unii din parinti/sau educatori pentru scoala veche engleza.





--
PROPAGANDA
la fel ca precedentii, tot pe ZTT
venind din valul german au iesit imediat in mainstream cu acele compozitii puternice si vocea absolut fenomenala.


cred ca asta-i preferata mea din tot ce-i german 80s







-

« Last Edit: 21 December 2019, 16:13 by Monier »
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Muzicienii pop si alti eroi uitati
« Reply #19 on: 30 January 2020, 11:43 »

..this is a good fucking song!
de astia se face des misto, in special de coafura solistului. noap, this is legit good:




 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Muzicienii pop si alti eroi uitati
« Reply #20 on: 02 April 2020, 20:46 »

sunt muulte voci alese in pop 80s, din cate imi dau seama cu precadere barbati, ceva mai putine femei.
se deosebesc printr-un timbru mai inalt, fie ca-s din heavy metal, fie din soul. luther vandross spre exemplu, ori solistul din Cameo, Prince, MJ.
Ma gandesc la doi trei cantareti care imi plac fara sfiala.. sa zicem patru-cinci. insa doar cu piesele astea, de restul nu stiu.
dar am ascultat simple minds si tears for fears, inxs, depeche mode.. o gramada zilele-astea. hey fuck it, you know.


Danny Wilson - Mary's Prayer



Boy Meets Girl - Waiting for a Star to Fall (Official Video)



Steve Winwood - Higher Love (Official Video)



cred ca tehnic asta-i "soft rock"
Christopher Cross ~ Ride Like The Wind 1979 Disco Purrfection Version



un italo disco, super fain
DOLCE VITA RYAN PARIS (High Quality)

 
« Last Edit: 02 April 2020, 20:48 by Monier »
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Muzicienii pop si alti eroi uitati
« Reply #21 on: 05 April 2020, 10:07 »
imi place u2 din early 80s, dar preferatii mei sunt scotienii simple minds! vocals incredibil, timbrul perfect, cu tot cu negresa fantastica baking vocals, e tobarul exceptional, e basistul destul de nebun.. la fel si u2, orchestra toata merita studiata.