Author Topic: Muzicienii pop si alti eroi uitati  (Read 4975 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Muzicienii pop si alti eroi uitati
« on: 27 January 2019, 00:56 »
Desi e vorba mai  mult de partea spre rock a popului din trecut, mai putin divele si alte personalitati..

Ideea vine de la faptul ca punkerul johnny rotten vorbea de saville; ori sinead o'connnor, a rupt poza papei in SNL. se pare ca artistii de oriunde se pot abtine cu greu sa vorbeasca ce altii nu vor.. le sta in natura sa verse niste secrete stiute. dincolo de autenticitate, artistii din trecut nu aveau drumurile deja trasate de producatori si antemergatori.

sa vorbim concret, decada cu decada: in ce s-a atins apogeul prin anii 80? in pop. atunci s-au creat cele mai bune piese pop, neegalate pana azi. apoi s-a atins apogeul pieselor instrumentale, solouri de chitara. se  intelege ca o zic eu din puterile mele, fara sa consult clasamente. treaba de opinie..
anii 90 a insemnat apexul in materie de metal greu; apoi cea mai buna muzica de dans, electronica.. rave & stuff. plus rockul alternativ - din state, britanic etc. era in care undergroundul s-a revarsat peste tot.

intai cu 80s. iata cea mai buna piesa pop, dansabila si balada. curge lin, e trista si o stie oricine.

cea mai buna piesa instrumentala e de la un blond, daca va vine a crede

cea mai buna piesa cu soloul (dublu) cel mai bun ..e bineinteles


90s incepe cu cel mai bun clip. ever. hands down.


acum.. la metale 90s cica m-as pricepe, dar am sa las loc altora.
treaba e ca a inceput si el din 80s cu niste albume epocale. scum, world downfall, black metal (de venom), reign in blood, ride the lightning, birtish steel, am sa zic si drop dead (by siege).
atunci s-au nascut marile subgenuri. dar in acelasi spatiu convietuiau cu rockul bland si melodic, de la billy idol, the cult la muzicile dark, gothic si alte frumuseti. pe langa ele valurile punk s-au rasfirat in industrial, synth, coldwave, valul german asoasf. punkerii au trecut in metal aka crossover thrash. imo, influenta asta punk si rock adus la albume pop pline de substanta, cu sunet matur dar accesibil - insert here tears for fears, simple minds, u2.
« Last Edit: 27 January 2019, 01:02 by Monier »
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Muzicienii pop si alti eroi uitati
« Reply #1 on: 28 January 2019, 18:01 »
daca pricep cam ce s-a intamplat pana acum..20 de ani, de prin 2005 am intrat intr-o confuzie totala.

va rog, cei mai tineri si la curent, daca puteti sa-mi dati o idee in doua vorbe.. care ar fi cuvantul potrivit pentru muzica de acum.
eu sunt amar si dezamagit, deci remarc doar partea rea: decaderea rockului. decaderea rap. practic disparitia si popcornizarea punk (un proces inceput demult si desavarsit abia acum).
s-au reunit toti de prin morminte, oameni cu nepoti si carje, veterani ai centrelor antidrog/alcool. formatii cu muzici antice, chestii care nu se mai fac..
vreti exemple?
ok: BZN.
how about this: kraftwerk.
si ca sa ridic putin pulsul cui citeste: metallica. SI iron maiden.
azi pui, maine pui, peste 10 ani pui. pui pui pui toata ziua. . mai serveste si cerb din cand in cand, ..in ma-sa de viata.
 vreau ca eroii mei sa moara in glorie, nu pentru datoriile banesti.
« Last Edit: 28 January 2019, 18:03 by Monier »
 

Offline Megalomaniac

Muzicienii pop si alti eroi uitati
« Reply #2 on: 29 January 2019, 11:39 »
Cele mai bune videoclipuri apartin decadei 90, intr-adevar, mai exact:



Nu cred ca exista vreun videoclip care sa le bata pe cele 2 de mai sus.

Altfel pentru majoritatea de aici nu cred ca anii 80 se pun in mod direct, atunci ascultam chestii care ni se dadeau, abia din anii 90 am inceput sa ascultam "activ", gen sa ne luam albume & shit. Schimbul de decada l-am petrecut cu Bleach (m-a costat ceva bani fmm) si stiu ca I remember you era mega hit, probabil cea mai buna balada rock all time. Apoi incet-incet am luat-o pe calea pierzaniei, cum era normal. Ce e oarecum paradoxal e ca ascult mult mai mult metal greu acum decat ascultam in copilarie.
 

Offline Ciocanul

Muzicienii pop si alti eroi uitati
« Reply #3 on: 29 January 2019, 15:08 »
Ce e mai sus sunt clasici, ce dati uitarii ? Roxette, Kravits, Daft Punk ... umplu maine un stadion(bine, impreuna dar totusi :) ).
Pe astia ii mai tineti minte ?

Gagicile astea ce o mai fi cu ele ?


Ce ma enerveaza e ca abia le mai gasesti, se aud oribil si se vad execrabil. Ma mir ca nu se face ceva proiect serios de a le salva cumva ca o sa ajunga in final sa fie filmate captura pe captura pe captura de nu o sa se mai inteleaga nimic. O fi undeva pe bani stream arhiva MTV ?
« Last Edit: 29 January 2019, 15:15 by Ciocanul »
 

Offline marius ro

Muzicienii pop si alti eroi uitati
« Reply #4 on: 29 January 2019, 16:51 »
Nascut in 81, ascult foarte des muzica anilor 80, 90, etc., copiez flac uri, se aud bine fata de ce aveam in anii 90 :), benzi de magnetofon si casete audio.

Nu am fost fan Metallica, dar imi plac si acum Guns n Roses, Pink Floyd, Fleetwood Mac si sunt foarte foarte multe altele...si formatii sau cantareti de la care mi plac doar 3-4 melodii.

Pe langa rock, Chicane e wow, Schiller la fel, Vangelis, Tangerine Dream...

Nu are rost sa mai scriu, cred ca am peste 1TB doar de flac uri, imi plac enorm de multe, si aproape de toate....mai putin alea de cantareti pe la nunti :).

Conteaza mult si la ce le asculti, daca e un sistem decent, zici ca bat aia pe tobe langa tine :).
Sent from my LG-H870 using Tapatalk
« Last Edit: 29 January 2019, 16:54 by marius ro »
GB Aorus Z370 Gaming 3 | i7 8700 | Thermalright True 140 | 16GB Corsair Vengeance LPX 3000Mhz | INTEL 660p 1TB + Seagate 2TB + WD Purple 2TB | Gainward Phantom GLH RTX 2070 | Corsair AX 760 | Fractal Design R4 Window | Dell U2715H | Cambridge Audio Topaz SR20 + Wharfedale Diamond 225 |
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Muzicienii pop si alti eroi uitati
« Reply #5 on: 29 January 2019, 19:29 »
Ce e mai sus sunt clasici, ce dati uitarii ? Roxette, Kravits, Daft Punk ... umplu maine un stadion(bine, impreuna dar totusi :) ).
Pe astia ii mai tineti minte ?
Gagicile astea ce o mai fi cu ele ?
Ce ma enerveaza e ca abia le mai gasesti, se aud oribil si se vad execrabil. Ma mir ca nu se face ceva proiect serios de a le salva cumva ca o sa ajunga in final sa fie filmate captura pe captura pe captura de nu o sa se mai inteleaga nimic. O fi undeva pe bani stream arhiva MTV ?
fireste, ma gandeam la alti artisti relevanti alaturi de ei.
die krupps sunt fundamentali pentru industrial, ceva ce ascult mereu.

o sora era in bananarama, punkista - acum produce or smth.
cealalta e chitarista americana, a scos ceva solo.

sa va zic de kim wilde, aparu in playlist.. tot punkerita! a cantat intai intr-o formatie, apoi a lovit cu you came. jur ca m-a urmarit demult cum arata, cu mijlocul ala mic... daca imi place de cineva pentru misloc, e vina ei!
piesele ei si ale lui minogue (early period) au acel sound tare placut.. foarte multe piese de top si albume pop au fost produse de SAW, trei composeri englezi - inclusiv cu bananarama..
mi-au placut si ele oarecum, dar pe felia asta, aleg ca no1 tiffany - i think we-re alone now.
-
ca eroi uitati, va prezint romeo void - never say never.
formatia asta mica americana de colegiu a influentat tot ce a venit dupa in materie de "alternative" (pe atunci se chema new wave printre altele), e incredibil cat de des sunt mentionati. numai ca politica industriei muzicale cerea acel look.. de bananarama. si asa s-au stins.
https://youtu.be/4x0fPZrPV3M?t=60
la distanta destul de mare (in UK) apareau the new romantics.. spandau ballet & such. acel sound synth, raspandit repede prin europa a adus doua piese uriase:


btw, e greu de gasit piese care suna atat de distinct prin alte genuri.. cam la fel se intampla peste tot - disco s-a metamorfozat in italo tot prin experimentarile synth.
« Last Edit: 29 January 2019, 19:31 by Monier »
 

Offline Megalomaniac

Muzicienii pop si alti eroi uitati
« Reply #6 on: 29 January 2019, 20:11 »
Oricat mi-ar placea fesele lui Iggy Azalea sper sa se revina la New Wave cat mai curand.


 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Muzicienii pop si alti eroi uitati
« Reply #7 on: 29 January 2019, 20:24 »
^ha, si mie imi place aia la nebunie.
cu riscul sa ma repet, urmeaza suzanne vega. nu cred ca a scos ceva mai bun decat luka, dar aleg acum marlene. si amintesc de piesa aia omniprezenta in forma dansabila.. tom's diner. pentru mine tipa e o zeita..
indiferent ce gen preferi, astea sunt genul de piese incofundabile.. jur ca daca as fluiera vreuna printr-o toaleta publica, altcineva ar ghici-o.


va las voua alphaville, falco, piesa lui trio..

Post Merge: 30 January 2019, 11:15
m-am intor in trecut sa ascult tot, sa descopar drumurile mizicilor. nu am gasit mai mare influenta dupa funk si rocknrollul original al negrilor, decat.. kraftwerk. tot ce a venit dupa a primit influenta lor, a expus si inspirat lumea muzicala catre sunetul electronic.

am remarcat ca in 80s se canta fara fluff, fara a incarca melodia. abia in 90s a inceput nebunia pe vocals. prima parca a fost mariah carey -  care probabil ramane acolo - cu vision of love. cand a urcat vreo cinci octave, se spargeau lampile din televizoarele vechi, pisicile urlau fara motiv aparent..

la rap, atat cat cunosc, apogeul fu atins in 90s, undeva paralel cu era gangsta. desi daca ii asculti pe ei ce admira, vor aduce ca modele tot albume din 80s.. public enemy - it takes a nation; rakim - paid in full; nwa - straight out of compton etc. apoi au venit: nas, a tribe called quest, dre, tupac, biggy; si mai tarziu jay-z. sunt multi altii desigur.. ar fi o lista deja prea lunga, adaug doar wu tang. plus ca din 80s vin si fetele: salt-n-pepa cu push it ia no1.

in fine, imi vine o singura piesa care a schimbat totul, mai ales pentru mine. tot din 80s




« Last Edit: 30 January 2019, 11:15 by Monier »
 

Offline Megalomaniac

Muzicienii pop si alti eroi uitati
« Reply #8 on: 30 January 2019, 12:37 »
E un documentar mini-serie despre istoria rapului pe Netflix, destul de interesant si pentru ne-fani. https://www.netflix.com/ro-en/title/80141782
Evident muzica buna, ol' skul place la toata lumea :)

Si da, confirm, pentru cine n-a prins sau era cu altele MC Hammer a fost absolut urias in epoca si desi e blamat de unii ca a scos rap-ul din underground isi merita pe deplin discul de diamant.
« Last Edit: 30 January 2019, 12:39 by Megalomaniac »
 

Offline endler

Muzicienii pop si alti eroi uitati
« Reply #9 on: 02 February 2019, 05:35 »


Post Merge: 02 February 2019, 05:40
« Last Edit: 02 February 2019, 05:40 by endler »
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Muzicienii pop si alti eroi uitati
« Reply #10 on: 05 February 2019, 20:50 »
..cine-i adevarat cunoscator de muzica din africa?
ok. din subtirea mea experienta, m-am gandit sa aleg cate ceva din cele mai cunoscute.
word of advice: sa nu radeti, mai tarziu va garantez ca le fredonati in mod involuntar.

angelique kidjo. daca nu ati apucat sa o vedeti de aproape... you missed, a lot.

o las pe ea sa cante pata pata.


kassav e formatie mare. pun doua, una live:






inchei cu o piesa unde auzi 303. that's right, roland tb-303.


nu ma bag la fela kuti si manu dibango, dar eddie grant nu poate lipsi
« Last Edit: 05 February 2019, 20:59 by Monier »
 

Offline Megalomaniac

Muzicienii pop si alti eroi uitati
« Reply #11 on: 07 February 2019, 16:27 »
Daca Mali nu e ascultam muzica degeaba:







 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Muzicienii pop si alti eroi uitati
« Reply #12 on: 09 February 2019, 11:10 »
^buni, bluesmenii

revin la ce-a pus endler, synth 80s. cu eurythmics - sweet dreams. e fara moarte, se potriveste oriunde, in orice moment. l-a lansat pe marilyn manson..
dar clipul meu e cu jumatea dave stewart plus saxofonista olandeza. sa vedem, cine isi aminteste?
piesa e din iunie 1990. probabil cea mai cunoscuta bucata de saxofon, de oricand.
 
« Last Edit: 09 February 2019, 11:17 by Monier »
 

Monier

  • Guest
  • Feedback Score: (0)
Muzicienii pop si alti eroi uitati
« Reply #13 on: 14 February 2019, 10:23 »
as vorbi despre BALLADS

cred ca prin 80s exista legea nescrisa ca pana si cel mai rapid album thrash trebuia sa aiba o piesa de relaxare, slow tempo.

prin 90s au aparut baladele emblematice din zona "alternative" si underground..
iar rockul mainstream a devenit inca si mai cald si mai mladios decat baladele hair metal 80s: mr big- [insert best song here] extreme-[insert best song here]
apoi a venit seria mtv unplugged, unde orice piesa devenea poezie si balada, ..suflet de vioara. remember?

pentru mine sunt cel putin trei super piese.. dupa ele fie adorm, fie plang ca boul - si adorm.




asta-i din zona mainstream, dar nu i se poate reprosa decat PERFECTIUNE. de fapt tot albumul are un sound perfect, o productie unica. din canada btw.

« Last Edit: 14 February 2019, 10:27 by Monier »
 
The following users liked or thanked this post: Megalomaniac

Offline Megalomaniac

Muzicienii pop si alti eroi uitati
« Reply #14 on: 14 February 2019, 10:34 »
Taticu', nu discutam de power ballads fara
Daca nu ma insel a fost prima balada rock pe care-am vazut-o la teve dupa revolutie. Evident o stiu pe de rost si nu concep viata fara ea (ba chiar cred ca ar trebui sa fie imn national sau ceva de genul :)

Ce e cert e ca nu le zice "power" degeaba. Am reascultat in concert anul trecut The Idol si sa dea dracii daca nu am ramas cu gura cascata, adolescentii din jur nu stiau ce i-a lovit:
Sunt piese facute sa-si arate fanele tzaztele, ai zice, dar sunt construite la dunga si cu mare talent.
« Last Edit: 14 February 2019, 10:44 by Megalomaniac »