Author Topic: IPv4 alocat de isp inaccesibil din internet - RDS București  (Read 2349 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Player

  • Feedback Score: (1)
  • Newbie
  • Posts: 8
    • View Profile
Salut,

Începând de marți, 19.06.2018, am observat că routerului nu îi mai este alocat ip accesibil din internet, iar în cele câteva ocazii încercate de reconectare, mi-au fost alocate doar adrese din clasa 100.64.0.0/10, IPv4 shared address space, reconectările fiind făcute la ore diferite ale zilei.
Problema este că nu mai pot accesa pc-ul sau rețeua de acasă din internet, ddnsul are același ip care i-a fost oferit routerului, iar folosind ip-ul real de ieșire nu funcționează întrucât nu mai am porturile forwardate către ip-ul routerului. Adică se mai face un nat în routerul isp-ului pe lângă cel din routerul meu.
Menționez că încă am internet prin tehnologie FTTB, nu FTTH, deci în apartament intră cablu UTP, nu fibră optică, practic vehea infrastructură.

Cunoașteți ceva despre acest lucru, vi se întâmplă și vouă? E vorba doar de București sau e valabil și în alte orașe?
 

Offline Player

  • Feedback Score: (1)
  • Newbie
  • Posts: 8
    • View Profile
IPv4 alocat de isp inaccesibil din internet - RDS București
« Reply #1 on: 26 June 2018, 17:38 »
S-a rezolvat completând formularul de contact de pe site, unde am expus problema și ce doresc să se întâmple. În 15 minute am fost sunat că au rezolvat și așa a fost, acum am din nou ip accesibil din internet.
Menționez că în agenție mi-au spus să sun în call center, iar în call center am dat de cineva care nu mă putea ajuta cât timp cablul de internet intră în router și nu în pc (eram plecat de acasă și nu puteam face asta atunci), iar la cererea mea să mă transfere altcuiva cu mai multe cunoștințe tehnice mi s-a spus că nu se poate.
 

Offline AlexU

IPv4 alocat de isp inaccesibil din internet - RDS București
« Reply #2 on: 26 June 2018, 17:43 »
Am mai avut si eu discutii cu cei de la RDS cu ani in urma. Ei refuza sa intervina daca cablul nu este bagat direct in PC. Ei vor sa elimine de la bun inceput o configurare proasta a router-ului, sau probleme HW/SW cu acesta.