Author Topic: Delirium  (Read 1638 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline Nosferat

Delirium
« on: 25 February 2020, 20:57 »
Interesanta treaba cu garla de new notables, liga in sine,vom vedea, game engine din poe este cam vechi, poe2 va fi pe un engine nou,dar pe asta vechi pe langa tspe alte efecte sa mai adaugi si "ceata" nu stiu,presimt lag si frame drops.


Ignore list :astateofmind
 

Offline Nosferat

Delirium
« Reply #1 on: 29 April 2020, 11:44 »
Well, am terminat cu liga, per total a fost o liga reusita, imi placuse mai mult decat metamoprh league. Au fost destule neajunsuri,gen game breaking herald builds care au fost nerfuite si totusi nu au fost complet nerfuite. Insa ca un pachet luat intreg a fost ok. New notables iti da voie sa faci tot felul de builds ce inainte era inimaginabil.

Vedem liga urmatoare cand si cum va iesi, nu cred ca vor reusi lansarea la termen din cauza virusului, probleme cu deadlines,logistica,work at home etc...
Ignore list :astateofmind
 

Offline Dundee

Delirium
« Reply #2 on: 12 May 2020, 12:02 »
Am incercat de vreo 2 ori jocul asta in 2013 si mi s-a parut slab de tot. De atunci tot am aruncat cu cacat in el, si laudam D3.

Well, surpriza...s-au schimbat lucrurile. Am apucat sa fac act 1-10 in Metamorph ca era pe sfarsite. In Delirium am inceput in forta. Am facut 5 chars de 90+, pentru ca mi-a fost greu sa gasesc un build care sa-mi placa. Cel mai mult am jucat cyclone reckoning gladiator, si dupa spectre necro. Pe langa asta am mai avut toxic rain/caustic arrow trickster, power syphon asssassin, si necro again. Fiind noob, mi-a luat mult ca sa invat clusterfuck-ul de mecanici din jocul asta, multe momente de satisfactie dar si de rage quit :D

Cand am ajuns la 37 de challenges m-am oprit ca eram burned out, cu intentia de a astepta liga urmatoare. Eh, ca sa vezi, am facut al doilea necro, si am bifat 40/40. La ultima partea mai aveam 18 blighted maps, eram asa de satul, ca am platit un tip cu tot currency-ul ce-l mai aveam (~18ex) ca sa stau afk in timp ce el le facea.

Dupa ce am bagat un pic din ultimul sezon in D3, mi s-a parut o mizerie ordinara, in ce priveste contentul. Sunt curios ce vor baga in noua liga, pentru ca Delirium nu a fost prea reusit din ce am vazut, multe probleme de performanta, si backtrack-ingul pentru loot in harti suge rau.
 

Offline Nosferat

Delirium
« Reply #3 on: 24 May 2020, 08:03 »
Eu de obicei duc 1 sau 2 eroi pe la lvl 95/97 per league,depinde cum am vreme. Altfel devin si eu burned out dupa o vreme,de exemplu de cand am scris ultima oara, cred ca am jucat o singura data. Trebuie o pauza ca sa ma pot bucura de noua liga,cica va fi cu intarziere de vreo 2 saptamani. Pe moment am un ball lightning miner, am turnat vreo 40-45 ex in el, duce bine cam orice content de la simulacrum farming la uber elder,la multe altele,dar liga urmatoare aleg altceva,asta nu e tocmai placut de jucat,ma dor degetele de la atata flask+mine spamming. Cred ca e unul din cele mai unfriendly builds ce am jucat, damage potential imens, dar altfel nu este tocmai league starter cum este low life lucruri genul shavronne's wrappings nu sunt ieftine la inceput de liga, si key spamming devine enervant. Un cycloner,sau RF sau totem build este de 10 ori mai placut de jucat.

Am facut o data greseala de a juca  prin harbinger league incontinuu, pe cand a venit abyss league,eram burned out, am facut cred ca 24 challenges si am abandonat abyss,efectiv nu mai aveam chef sa joc,eram suprasaturat de POE.
Delirium ca si idee a fost ok,dar implementarea putea fi mai buna, chiar si dupa mai multe patchuri, acea ceata inca da batai de cap multora cu freeze,lagg and other shit. Se vede ca batranul engine al jocului nu mai poate,considerand cate lucruri s-au adaugat in POE de-a lungul anilor,ma si mira cum nu da crash to desktop jocul,nu a fost initial facut pentru atata content,atatea efecte,atatea skilluri,spelluri etc. E ca si cum ai incerca sa indopi cumva diablo 1-2-3 pe engine-ul primului diablo.

Sper ca pana pe la inceputul anului viitor vedem ceva din POE2,se simte ca este nevoie de ceva "fresh". Ceva pe ce mai poti construi,mai poti adauga. Asta saracul a imbatranit si nu poate mai mult, oricat ar incerca sa faca polishing,nu prea mai au unde, ar fi un efort imens si dupa mine nici nu ar merita sa isi bata capul cu asa ceva.
« Last Edit: 24 May 2020, 08:13 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Offline Dundee

Delirium
« Reply #4 on: 24 May 2020, 11:32 »
Eu dupa vreo 200 de ore mi-am facut macro pentru flask-uri, ca mi se parea prea demanding sa am grija de 5 flask-uri sa fie up. Si din ce am citit e destul de safe, iei ban numai  daca faci stream sau te lauzi pe nu stiu unde.

Din build-urile ce le-am incercat, cel mai obositor mi s-a parut power syphon assassin, fiindca are mult buff-uri care trebuie sa le mentii, si ti se pune in gat dupa cateva harti. Miner n-am incercat inca, dar am vazut ca sunt build-uri foarte tari, numai sa-ti placa stilul de joc.

Si in legatura cu engine-ul, da, ma mir si eu cum rezista la atatea chestii. Pai in D3 iti ingheata screen-ul numai cand omori cate un blue goblin, aici daca apesi alt iti umple ecranul cu iteme :D
Asta si cred ca e un factor ce afecteaza mult performanta. Plus ca ei, dupa ce se termina cate o liga, o baga in core dupa, si s-au adunat multe mecanici de-a lungul anilor.

De-aia abia astept si eu PoE 2 ca pare super duper, fara batai de cap pentru 6L items, si sper sa faca ceva in privinta flask-urilor. Sunt multi care se plang de RSI  din cauza jocului asta.
 

Offline Nosferat

Delirium
« Reply #5 on: 29 May 2020, 15:40 »
Am vazut in noul patch ca se baga un beta la Vulkan. Tare curios sunt daca va merge mai bine,de la unii am auzit ca nu mai sunt acele stutter ce erau pe dx11.
Ignore list :astateofmind