Author Topic: GGG s-a vandut  (Read 2785 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Mihi

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 5
    • View Profile
GGG s-a vandut
« on: 21 May 2018, 12:57 »
https://www.pathofexile.com/forum/view-thread/2147313
Varianta oficiala e ca Tencent a investit  :-\ . Sentimentul general, la care ma alatur si eu, e "bleah".
 

Offline AndreiCG

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 3
    • View Profile
Re: GGG s-a vandut
« Reply #1 on: 22 May 2018, 12:41 »
Tencent au mai cumparat jocuri (Clash of clans, League of Legends, etc). Nu sunt interesati sa influenteze ceva la jocurile si serverele western. In plus, au promis ca nu se vor baga peste devi si project manageri. Pe scurt, nu o sa simti vreo diferenta in PoE, mai ales in conditiile in care au varianta lor de PoE, serverul asiatic, care e destul de diferit fata de celelalte, in sensul ca are auction house, poti sa dai revive pe hc cu bani reali, etc.
"Investitia" pe care au facut-o in GGG, e defapt o achizitie de actiuni, care le da majoritarul, 80%.
 

Offline Strumfii loveste din ou

Re: GGG s-a vandut
« Reply #2 on: 22 May 2018, 14:53 »
Au ajuns la 80 % , banuiala mea ca achizitia s-a facut treptat in cativa ani si nu poti spune ca jocul s-a schimbat radical. Devs au zis ca raman in continuare pe treaba lor nu le zic chinezii ce sa faca. Chinezii investesc masiv in orice de fapt, mai nou s-au prins si europenii ca sunt cumparati bucata cu bucata :)  noua liga incepe de la 1 iunie si se anunta a fi ok.
I’m not wise at all…I’m just a joker!
 

Offline Raziel01

Re: GGG s-a vandut
« Reply #3 on: 24 May 2018, 12:26 »
League of Legends este detinut in totalitate de Tencent si versiunea pentru "restul lumii" nu s-a schimbat. Oricum business model-ul celor de la GGG nu este chiar unul de laudat. Directia lor artistica lasa de dorit, iar chestiile mai cool de prin store sunt foarte scumpe sau bagate in pachete cu preturi explozive. Pe langa toate astea mai au si un spam de loot box-uri.
« Last Edit: 24 May 2018, 12:28 by Raziel01 »
 

Offline Nosferat

GGG s-a vandut
« Reply #4 on: 02 June 2018, 09:16 »
S-au vandut de o vreme buna, nu acum s-a intamplat toata treaba. Nu le mergea prea bine, cei care au jucat poe de o vreme buna, tin minte cum era jocul inainte si cum e acuma. Cat de mult s-a schimbat, din punctul meu de vedere asta nu a fost un lucru rau, au fost si lucruri rele, cu microtransactions si minuni, dar nu ai cum sa le faci pe toate fara compromisuri.

Aaa, ca sunt cateva sute de fani hardcore care joaca cate 16-18 ore/zi si nu le place de nabii aia "casuals" care strica jocul? Aia e o treaba, insa baetii nu stateau bine la capitolul de fonduri, ca nu poti nu sa mai adaugi chestii noi, ci doar sa intretii un joc pentru ca ai cativa morocanosi care ar dori sa joci full hardcore, fara prostii genul cast when damage taken, sa ai daca e posibil 30 de degete pe tastatura sa dai absolut fiecare skill la modul manual + 2 mousi + sa joci cu o mana legata la spate si cu ambele picoare in o soseta ca altfel esti un habarnist.

Om trai si om vedea ce se va intampla cu poe.
« Last Edit: 02 June 2018, 09:25 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Offline Mihi

  • Feedback Score: (0)
  • Newbie
  • Posts: 5
    • View Profile
GGG s-a vandut
« Reply #5 on: 03 June 2018, 16:18 »
Quote
Nu le mergea prea bine
... da-mi voie sa nu te cred, Tencent au dat pe ei mai bine de 100 de milioane.

https://www.nzherald.co.nz/business/news/article.cfm?c_id=3&objectid=12062178&ref=NZH_fb
 

Offline Nosferat

GGG s-a vandut
« Reply #6 on: 03 June 2018, 22:15 »
Quote
... da-mi voie sa nu te cred, Tencent au dat pe ei mai bine de 100 de milioane.

Eu nu vorbeam de acuma, ci vorbeam de ce s-a intamplat de-a lungul anilor, nu le mergea bine. Si degeaba au dat peste 100 de milioane au o groaza de angajati, o groaza de departamente, e greu sa le intretii pe toate.

Ca sa continue jocul, si sa il creasca, au avut de ales ori in a vinde, ori in a reduce din nou compania la felul in care a fost la inceput, insa asa ar fi intrat din nou in aceeasi groapa, de a nu le merge bine, de a avea putini jucatori. Treaba cu tencent nu e de acuma, acuma a puscat vestea,dar se specula de mai bine de 1 an, inainte de breach league tin minte ca vedeam niste topicuri chiar si pe reddit, ca nu sunt roz lucrurile pe la ggg, se cam stagneaza, si se fac niste miscari, vor sa creasca,se lucreaza la un expansion, chestii, treburi, dar nu prea sunt fonduri.
« Last Edit: 03 June 2018, 22:33 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Offline Nosferat

GGG s-a vandut
« Reply #7 on: 08 July 2018, 12:16 »
Intre timp m-am pus pe incursion, am un jugg de lvl 94, nu le iesise rau acest league. Cu tencent cu tot.
Ignore list :astateofmind
 

Offline Raziel01

GGG s-a vandut
« Reply #8 on: 02 June 2019, 13:45 »