Author Topic: Harvest  (Read 3651 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Dundee

Harvest
« Reply #15 on: 19 June 2020, 21:13 »
Toxic rain seamana cu Rain of arrows ca playstile, numai ca mai satisfacator, in special cand stackezi multe pods (attack speed e f bun) si vezi cum inclusiv bossii se topesc (asta cand ai ceva gear bineinteles). Partea mai nasoala e ca rares/elites apuca sa-si foloseasca mecanicile si trebuie sa fii atent la ele. Nu e ca, de ex, ice shot unde mobii mor instant.

Si LOL, e queue de 10k la ora asta deja, si is pus in queue pe site-ul filterblade 25 de min, ca trebuie sa fac update la filter :))
 

Offline Iris_

Harvest
« Reply #16 on: 19 June 2020, 21:58 »
Am bagat eu un toxic rain liga trecuta, asta de aici:  https://www.pathofexile.com/forum/view-thread/2712106/page/1

Am ajuns pe la lvl 93, rupea cam tot ce intalnea dar era prea usor si cam plictisitor. Primul build cu arcul pe care l-am dus sus si nu am simtit ca merge prea incet. Doar ca e cam plictisitor pt mine.
 
The following users liked or thanked this post: Nosferat

Offline Nosferat

Harvest
« Reply #17 on: 20 June 2020, 17:53 »
Am bagat eu un toxic rain liga trecuta, asta de aici:  https://www.pathofexile.com/forum/view-thread/2712106/page/1

Am ajuns pe la lvl 93, rupea cam tot ce intalnea dar era prea usor si cam plictisitor. Primul build cu arcul pe care l-am dus sus si nu am simtit ca merge prea incet. Doar ca e cam plictisitor pt mine.

Intre ala si asta fac un fel de build,inca nu am incercat asa ceva, pe moment e ok,sunt doar prin act 6 ca am pierdut ieri timp bugat sa citesc cum se face gradina prin farmville.

Ignore list :astateofmind
 

Offline Nosferat

Harvest
« Reply #18 on: 22 June 2020, 11:54 »
Am ajuns pana pe la lvl 4 maps, e glass cannon pe moment cum il am. Un bow cat de cat si tabula, in rest items de prin act 7. Nu prea pica la chaos si nu am chef de chaos recipe ca nu am atata timp de jucat. E ok ca si map clear,dar slabut la boss. E de vina ca am si jucat miners in ultima vreme si aia sunt op pe langa asta, acolo te poti duce cu tabula si basic items pana prin T13-14 maps fara orice jena.

Va trebui sa urc la resist si sa ma interesez de lucuri mai bune pentru build. Per total se simte binisor, dar nu este stilul meu de joc,bine,nici miner nu a fost stilul meu dar m-am obisnuit. As fi dorit sa fac switch pe acel cyclone dar Brain Rattler e inca prea scump, si nu am cum sa schimb.

Ce am vazut ,slam skills sunt foarte puternice, mai ales ca poti face double dip la warcries, adica il legi cu second wind support, enduring cry te poate face aproape invincibil la faza asta. Brands din cate am inteles sunt iarasi foarte puternice.  Anyhow, de gradinarit m-am ocupat mai putin, au aparut pe reddit tot felul de guides mega complicate despre cum sa faci gradina perfecta.....iarasi nu e stilul meu. Am facut ceva basic pentru T2 seeds,apoi vad eu pe parcurs.

In sfarsit merg hideouts cum trebuie, am facut o varianta un pic modificata de la asta https://poe.house/hideout/4BMsNQSs

Cred ca de vreo 3 leagues ma chinui sa il fac sa mearga cum trebuie, in sfarsit a luat toate decorations,tot,fara sa mai trebuiasca sa fac import mereu cand intru in hideout ca altfel jumatate din decorations raman pe afara. Era frustrant ca de fiecare data cand intru in hideout,imi dispare jun, einhar nu e de gasit, lipsesc tspe decorations etc,ca apoi sa dau alt tab,sa dau import la template,ca apoi peste jumatate de ora daca fac logout si login again, iarasi sa dispara jumatate din lucruri si iarasi sa fac import template.
« Last Edit: 22 June 2020, 12:09 by Nosferat »
Ignore list :astateofmind
 

Offline Nosferat

Harvest
« Reply #19 on: 30 June 2020, 09:42 »
Meh,dupa mai bine de o saptamana pot spune ca liga este un fail. Nu este cea mai proasta liga ever, dar este mult mai slaba decat multe altele.   Ideea din spate era buna, dar cum au implementat este groaznic. Toata treaba cu gradina putea fi gandita mai bine, luand in considerare ca majoritatea care joaca POE nu sunt entuziasmati de crafting, cei de la GGG s-au gandit sa faca un crafting league cat mai sec si plictisitor posibil incat in loc sa incurajeze lumea,ii indeparteaza si mai mult de crafting.

Daca asta era marea vrajeala cu "sa ii facem si pe altii sa fie interesati de crafting" au esuat, abandonul este destul de mare deja dupa prima saptamana. Gradina aia e ok, dar e ok daca e facut si implementat calumea,fara complicatii prea mari, nu dute planteaza tspe plante,apoi poate vin alea de T2-3-4, apoi citeste care de T2-3-4 merita plantat,apoi asigura-te ca sunt stropite plantele cu life force de care ai nevoie,asigura-te ca ai si destul life force pentru stropeala,aranjeaza plantele cu mare grija incat sa si creasca toate cum trebuie. Du-te si citeste tspe pagini de wiki despre fiecare craft ce face in parte deoarece jocul prin gradina nu iti explica exact, apoi citeste un gardening guide despre cum sa faci gradina perfecta. Petrece ore in sir sa iti faci acea gradina ca sa ai un craft pentru niste boots sau gloves de care ai nevoie.  O da....suna intuitiv si nicidecum plictisitor.

Nici acel horti station nu e facut bine, in loc sa poti face upgrade inauntru sa ai cat mai multe crating recipes, ai loc pentru max 3 retete, dupa care mai trebuie sa pui inca una si inca una in gradina.
Ignore list :astateofmind
 

Offline Dundee

Harvest
« Reply #20 on: 30 June 2020, 13:36 »
Eu dupa 3 zile mi-am bagat picioarele. Mai intru cate 1-2 ore cand am chef, sa mai fac ceva la gradina, ca inca nu o am completa, sa vad care e feelingu.
Pana acum numa' chaos spam la retete, si ceva links/colors. Am avut un phys augment dar era prea low lvl pt itemul meu :)))

Pana acum, foarte dezamagit de liga. I-au facut reclama cu "we're probably ruining the game with this league", lumea si-a luat hype, dar cand colo e o ciorba rece.
Se si vede la statistici, ca liga asta era cel mai mare drop de playeri dupa prima saptamana.
 

Offline Nosferat

Harvest
« Reply #21 on: 03 July 2020, 19:04 »
Pe steam charts arata ca aproape jumatate din cei care au intrat prima oara au abandonat liga. Bine acuma nici steam nu e nu stiu ce,ca sunt foarte multi care nu joaca POE prin steam. Insa nu poate fi ignorat, liga este slaba.

Sincer am incercat sa ii dau o sansa, dar ma plictiseste. Gradinaritul este facut plictisitor,chiar si dupa patching,chiar si dupa mai multe seed drops. Crafting este facut foarte sec, adica daca nu stiai pana acuma, nici de acum incolo nu vei sti, nu de alta dar nu da explicatii in plus. Gen ce inseamna acest craft,ce se va schimba. Randomize de random bla bla of the item. Pai unul care abia acuma se pune pe crafting ala ce dzo de habar sa aibe ce inseamna acel randomize.

Este liga de vis celora care sunt foarte buni in crafting, adica aia 1-2% care si in alte leagues aveau mirros+HH+multe alte lucruri si cunosc foarte bine jocul,pentru ei este mana cereasca,pot sa faca cele mai aiurite crafturi si cele mai "broken" lucruri din joc. Pentru toti restul este o liga foarte slaba si plictisitoare.

Sincer chiar si synthesis era peste harvest. La inceput synth a fost cam slabut,dar desi initial parea complicat, nu te plictiseai, nu faceai acelasi lucru monoton la infinit, si drop rates nu luasera nerf deci daca doreai puteai ignora complet synthesis si jucai jocul normal.

O idee buna,care a fost implementata slab, prea mult micromanagement pentru un craft mediocru, horti stations ar trebui sa tina mai multe retete, completarea si ingrijirea acelei gradini ar trebui simplificata si automatizata si multe multe alte lucruri negative.  Nu stiu, poate raman sa mai fac niste challenges,dar de obicei stau minim 2 luni in o liga, acuma poate voi scurta la 1 luna sau chiar cateva saptamani.

 Din cate am inteles si din cate se speculeaza, liga urmatoare va fi "the bomb", asta a fost un fel de "pai treburi cu covid,intarzieri,work at home,restructurari etc...ia uitati harvest,sa nu ziceti ca am frecat menta".
Ignore list :astateofmind
 

Offline Nosferat

Harvest
« Reply #22 on: 17 August 2020, 10:14 »
Dupa un pic de pauza,ii mai dadusem inca o sansa. Am zis sa fac niste challenges sa ajung la un 36,imi place cum arata portalul nu de alta. E chiar bine ca nu va intra core, adica in nici un caz in acest fel. Nu doar ca este enervant gradinaritul,insa craftingul da toata economia peste cap. Cum este si "deterministic crafting" plus poti face o groaza de alte lucruri prin gradina,la sfarsit poti face un item ce in mod normal ar fi pe la 100+ex din o investitie de 4-5 ex si restul numai crafting prin gradina.

Este prea de tot,da este o liga unde poti face cele mai broken,cele mai OP,cele mai smechere sabii sau wands sau ce altceva ce doresti din joc, insa lucrurile astea dau peste cap atat economia jocului,cat si dificultatea jocului. In momentul in care ai "mirror tier gear" din max 20 ex, efectiv zbori peste tot din joc in easy mode. Lucruri ce in leagues trecute erau rezervate doar pentru cei mai maniaci dintre maniaci,aia 1% care de obicei au headhunter in max saptamana 2 din liga,si nu ca le picase din noroc,ci efectiv asa de buni sunt in crafting,atata au vandut au facut currency flipping incat in 2 saptamni au adunat sute de ex,unii chiar si mirrors.


Din pacate comunitatea POE are si reddit,iar reddit sincer este un echo chamber, nu imi placusera niciodata nu doar de POE ci la modul general upvote/downvote este o tampenie,se pierde impartialitatea si totul devine o camera urat mirositoare unde unii se besesc si altii aplauda zgomotul si mirosul besinii,iar cei care critica sunt izolati in o camera separata. Reddit pe moment se plange ca vai ca harvest,ca trebuie sa intre core,ca altfel nu se mai joaca in veci,ma rog tipicul reddit whine. Problema e ca daca se introduce harvest asa cum e,si fara gradinarit ci doar craftingul, tot jocul va fi dat peste cap. Este sincer prea de tot ce se poate face prin acea gradina,ce uber items.
Ignore list :astateofmind