Author Topic: Heist  (Read 1514 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Nosferat

Heist
« on: 02 September 2020, 07:12 »
La prima impresie pare a fi un fel de betrayal 2.0 cu niste imbunatatiri si modificari pe ici pe colo.  Nu stiu,nu la asta ma asteptam de la noua liga,dar pare promitator.




Ignore list :astateofmind
 

Offline Nosferat

Heist
« Reply #1 on: 16 September 2020, 13:07 »
https://www.pathofexile.com/forum/view-thread/2935777

Underwhelming acest patch note, mai ramane sa aflam ce vor fi cu alternate quality gems maine,cica vor fi peste 800 alternative gems. Insa am impresia ca din alea sute,vor fi cateva zeci utilizabile,restul vor fi poate bune pentru leveling altfel vor fi acolo sa fie acolo.

Ball Lightning a primit un nerf considerabil,dar tot ramane puternic,majoritatea au inceput sa vina cu BL is dead, nope, a primit un buff puternic in harvest,acuma a luat un nerf ce a dus BL undeva cu un pic sub ce era in 3.10, nu este asa de OP,dar un BL miner va topi cam orice la fel de bine.

Mai sunt niste nerfs,niste buffs,dar per total ma asteptam la mai mult,luand in considerare ca league by league ne apropiem de 4.0 sau POE2.

Multe builds au ramas neatinse, acuma vedem ce va fi cu Heist,si cata priza va avea la public.
Ignore list :astateofmind
 

Offline Dundee

Heist
« Reply #2 on: 16 September 2020, 18:58 »
Se laudau ca o sa fie un patch foarte mare...mie nu mie se pare. Faptul ca zombies/golems raman si dupa logout e big QoL.
 

Offline Nosferat

Heist
« Reply #3 on: 17 September 2020, 18:22 »
Pai...la cum ma asteptam,marea majoritate din gems nu ofera nu stiu ce, adica nu e pe sistemul gemul e slab si alternative e vai de mama focului,schimba complet build-ul. Sunt cateva fainute pentru ballista,pentru mines,traps,cyclone. Dar per total nu m-a dat pe spate, adica nu se vor putea face combinatii aiurite ceva gen ce nu s-a mai vazut.

Pacat de rework la firestorm, cand am vazut ca e noul meteor shower am zis gata,instant sar pe un build, dar l-au nerfuit asa de tare incat nu prea poti trage de el catre endgame, mai merge la un leveling,low lvl maps etc,dar nu va fi uber elder viable. La fel si cu noul skill void sphere,nu are destul damage sa fie luat serios in considerare. Un build genul dai black hole,adica un void sphere care atrage o gramada de mobi in mijloc,si apoi le dai ditamai meteoritul sa pocneasca toti,ar fi fost chiar foarte tare.

Crackling lance mi se pare interesant, pare a fi un fel de divine ire+arc, si nici blazing salvo nu arata rau.
Ignore list :astateofmind
 

Offline Nosferat

Heist
« Reply #4 on: 25 September 2020, 12:25 »
Per total e o liga interesanta,ma gandeam ca o sa fie mult mai slab dar nu am ce comenta la capitolul de dialog,voice acting,storyline,e facut chiar bine acest Heist.

Insa sunt enorm de multe alte probleme,se vede ca nu pot tine pasul,ei tot nu ca scoate league nou la fiecare 3 luni,da poate inainte de covid,dar acuma nu mai merge. Atatea buguri nu am mai vazut de mult in o liga, le-ar mai fi trebuit cel putin 1 luna sa rezolve toate bugurile. Nici acest harbour nu inteleg de ce l-au facut ca un fel de oras, cauzeaza enorm de multe probleme la mai toata lumea.

Poate da crash, si cand reintri degeaba iti cauti portalul pentru ca "you are in the wrong instance" aia inseamna ca trebuie sa tot reintri si sa iti incerci norocul din nou pana intri in acel "instance" in care iti era portalul deschis. Era mult mai simplu daca il faceau ca un fel de hideout separat unde poti intra solo sau party play, chiar nu vad rostul in a face harbour ca si un fel de instance gen oriath. A doua parte extrem de proasta cu acest mini town e garla de efecte, motorul jocului abia rezista la cate si cate lucruri s-au adaugat de-a lungul anilor, mai bagi peste el si zeci de efecte de la tot felul de MTX si te miri de ce cateodata ai 20fps in oras, pai de aia ca alalalt are vreo 2 elefenanti mov+altu are 2 dragoni,unul are tspe mii de efecte pe airipi,pe casca,pe picioare,mai vine altul cu "judicator apparition", altul cu "basilisc apparition"+ multe alte effects de la multi altii si jocul saracul aproape ca crapa in doua de la atatea lucruri deodata.

Pe langa aia sunt multe buguri ce dau crash to desktop,exploits ce abia acuma incep sa le rezolve,buguri in heist in care poti ramane blocat in poarta,sau aliatul la care ii dai comanda doar sta si sta blocat si nu face nimic,nu iti deschide usa si ramai blocat intre timp ce alarma cheama val dupa val de inamici.
Ignore list :astateofmind